Кое е Вашето „црвено знаме“ (red flag)

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Секој кога дебатира мисли дека соговорникот мисли на најлошата варијанта. Иако во страните што ги прочитав, повеќе ми се чини дека има ликови што не сакаат жената воопшто да излегува навечер отколку што жени зборат дека секоја вечер сакаат да излегуваат.
Реално и двете се red flag. Ако толку се плашам дека ќе направи нешто ако излезе, тоа ми е red flag за самата врска. Па што ќе праам коа утре ќе одам на службено патување? Ќе ја терам да ми праќа слики на секој 5 минути за да пратам ситуација? Или недајбоже таа да оди некаде.
Другата варијанта (кај што жената излегува сама цело време) е уште полоша. Во тој случај нешто големо фали во врската и таа треба да прекине.
Иначе, ако толку се клецаше после излегување во диско, дај да им кажеме на дечкиве што отвараат теми за курви секој втор ден, да не плаќаат барем.
Од мое искуство, Џонтра супер ја објасни ситуацијата тука:
Никој не рече ништо за повремено искачање со другарките, муабетот е за константно викендашко журкање по дискотеки без партнерот.
Да, океј е тоа што го зборите да се искочи некад у диско ама не константно. Исто ко што не е у ред мажот секој ден да е по кафани со другарите.
Кога луѓето се во врска, треба да си имаат мерка. Не може да се понашаш ко пуштен од синџир кога ќе отидеш некаде. Треба човек сам да си ги знае границите. Ако сум во врска сигурно нема да одам на 3 дневно кампирање со рандом ликови. Ама не гледам проблем да отидам со другарите на еден викенд во Маврово, кај што ќе се прајме лом, ќе гејмаме и ќе се присеќаме на добрите стари времиња. Истото го очекувам од девојка ми.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
Фасцинантно е колку фрази можеш да напишеш по единица мерка реченица.
Автоматски споено мислење:



Сериозно, имаш видено пијана жена? Пијанството кај машките и женските многу се разликува. Кога машкото почнува да пие, до одредена количина алкохол само на жени и на секс мисли. Кога ќе ја префрли таа количина, мисли само на уште алкохол, и почнува да прави муабети од типот, брат те поштувам. Во таа фаза ниту може ерекција да постигне.

Кога жена почнува да пие, мисли само на секс и мажи. Кога ќе префрли одредена количина алкохол, повторно мисли на секс и мажи. Ако се направи камен, се претвора во дупка која треба да биде исполнета.
Мене последно на секс ми текнува кога пијам алкохол, гледам патот за дома да си го фатам и да си легнам да се невидам :toe:
Автоматски споено мислење:

Ама ги свртевте муабетите со ноќното искачање аууу.
Нема полошо нешто од исфрустрирана жена која во самоодбрана користи пасив агресив бајат цинизам.

Никој не рече ништо за повремено искачање со другарките, муабетот е за константно викендашко журкање по дискотеки без партнерот.
Да, океј е тоа што го зборите да се искочи некад у диско ама не константно. Исто ко што не е у ред мажот секој ден да е по кафани со другарите.

А и не се прајте наивни толку ко да не сте свесни каков таргет се 5 другарки сами на сепаре. Од друга страна 5 стапови на сепаре ни господ не би ги таргетирал.

Друга тема на муабет: Одење на одмор со сингл другарките.
Сигурно и ова е у ред според 2 3 тука.
Па за тоа збораме де, дека ок е повремено да се излези.
Инаку за одморот, сигурно дека ќе преферирам да одам на одмор со партнерот, во ред е некогаш на патување да се оди и сама со другарки, сме оделе на крај од светот,никој не не изел, ниту сме биле таргет, ниту ние пак таргетиравме некого. Некогаш одиме сите топтан, пар распар небитно.
Не знам вие во каков круг на девојки сте се нашле и какво е вашето искуство ама во мој круг такво нешто нема, ние налик мажи сме кога сме заедно :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.722
Поени од реакции
19.879
Мене последно на секс ми текнува кога пијам алкохол, гледам патот за дома да си го фатам и да си легнам да се невидам :toe:
Автоматски споено мислење:


Па за тоа збораме де, дека ок е повремено да се излези.
Инаку за одморот, сигурно дека ќе преферирам да одам на одмор со партнерот, во ред е некогаш на патување да се оди и сама со другарки, сме оделе на крај од светот,никој не не изел, ниту сме биле таргет, ниту ние пак таргетиравме некого. Некогаш одиме сите топтан, пар распар небитно.
Не знам вие во каков круг на девојки сте се нашле и какво е вашето искуство ама во мој круг такво нешто нема, ние налик мажи сме кога сме заедно :ROFLMAO:
Јас некогаш го земам со мене си седи он на маса со другите сродни души што не играат и пиво си тераат, ние жива вода од играње маскара раскапена под очи и нас некој ќе ни се убацел абе од памет ќе се извади.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Мене последно на секс ми текнува кога пијам алкохол, гледам патот за дома да си го фатам и да си легнам да се невидам :toe:
Автоматски споено мислење:


Па за тоа збораме де, дека ок е повремено да се излези.
Инаку за одморот, сигурно дека ќе преферирам да одам на одмор со партнерот, во ред е некогаш на патување да се оди и сама со другарки, сме оделе на крај од светот,никој не не изел, ниту сме биле таргет, ниту ние пак таргетиравме некого. Некогаш одиме сите топтан, пар распар небитно.
Не знам вие во каков круг на девојки сте се нашле и какво е вашето искуство ама во мој круг такво нешто нема, ние налик мажи сме кога сме заедно :ROFLMAO:
Како бре тоа сте оделе и до крај на светот и никој не ве таргетирал? Оу, како побогу изгледате вие? Сега ми е јасно и зошто ве пуштаат сами да играте на музика...
 
J

joli1

Гостин
Ако ти е верна девојката, ќе ти биде верна и пијана на забава со најпривлечни мажи, нема потреба да одите 24/7 заедно како близнаци. Денес е такво време што и не ти треба да одиш во дискотека за да изневериш. Социјалните мрежи ете зборевме за тоа го олеснуваат пристапот и за изневерување.

Кога си во врска со некој, нормално дека фреквенцијата на излегување со другарки/другари не е иста како кога си слободен, и секој нормален човек треба да биде свесен за тоа, ама па и не значи дека треба да се затвори дома и да нема живот надвор од партнерот. И да, тоа нема да функционира ако немаш доверба во личноста која ја сакаш.
јас се сложувам со тебе во аспект дека доколку неколку е промискуитентен и сака да направи превара, истата ќе ја направи независно од ситуацијата и местото каде што се наоѓа, никаде тоа не го оспоривме на темава, но не треба такво однесување да поттикнуваме и да мотивираме како партнери дури и кога партнерката не е таква.

не се работи само во фреквенцијата на излегување со другари или другарки, туку и се работи и за местата на излегувања со тие другари и другарки, како и времето кога се излегува со тие другари и другарки.

никој не вели дека е проблем тоа што ради одржување на контакт и задоволување на потребата за социјализирање со истиот пол кој што сме дека треба да прекине при влегување во врска, но не значи дека тоа одржување на контакт или задоволување на таа потреба треба да се извршува на места и времиња неадекватни за личност во врска, како што се журки и ноќни клубови во касни саати, затоа што тука веќе се работи за задоволување на скроз други потреби од типот на задоволување на потребата за пажња од спротивен пол или можеби држење на опциите отворени.

нема никој тука мислам проблем неговата партнерка да излезе преку ден на кафе или сок со пријателка со која што другарува долга низа години и на тој начин да си ја задоволи потребата за социјализирање со луѓе од ист пол или пак чисто ради одржување на контакт со личноста, исто како што верувам дека мнозинството девојки во врска не би имале проблем со нивниот партнер да излезе со неговите другари или со неговиот другар на шетња низ маало или пак да одат да изиграат фудбал или пак на кафе, во време адекватно за истото.

не е споредливо воопшто излегување на кафе преку ден со другарка или колешка за која што партнерот знае со излегување со другарки од кои скоро секогаш мнозинскиот дел се сингл, на места наменети за сингл луѓе, каде што алкохолот е често инволвиран, исто како што не би било во ред на маж кој што е во врска или брак да излегува по бордели и стриптиз барови со неговите другари, затоа што шансата да направи нешто е значително поголема, далеку подостапна и далеку полесна.

затоа и се сложувам со изјавата на членот дека шансата и поштениот човек ќе го направи арамија, може неколку пати личноста да излезе и да не направи ништо, но голема е шансата дека доколку е често таквото излегување на такви места дека постои голема можност или пак скриена желба да направи нешто такво.

јас ја цитирав членката и нејзиниот пост каде што вели дека било сулудо после напорна работна недела да не излегла со нејзините другарки што само ми укажува на нејзините приоритети, па затоа и ја прашав, зашто доколку имала напорна работна недела, викендот не би го искористила поминувајќи квалитетно време со сопствениот партнер, макар и излегувања на такви места со сопствениот партнер, на што реално не добив одговор.

не може да уживаме во бенефитите на врската/бракот, а истовремено нашето однесување спрема партнерот да биде како да сме сингл, или општеството да те перцепира како сингл.

никој излезен на журка или во дискотека во касни саати кога ќе види личност од спротивен пол не му е првата мисла дека истата е во врска или во брак, и истото не е без причина.

Не се извртени работите, ама секоја постапка на жената надвор од дома без партнерот ја ставивте како потенцијална можност за изневерување. Излегла со другарки навечер - ќе го извара, отишла на одмор со другарки - ќе го извара.
Им веруете ли барем кога ќе ви речат дека идат до маркет да испазарат или и тогаш ви се вртат идеи дека може флертуе со касиерот, па затоа секој ден пазари баш у тој ист маркет?
не е секоја постапка на жената надвор од дома потенцијална можност за превара, но излегување на било кој од партнерите на места наменети за сингл луѓе, каде што истите се мнозинство и каде што е инволвиран алкохол, без сопствениот партнер и те како е перцепирано како потенцијална можност за изневерување, и мислам дека секој разумен човек истото го перцепира како такво, затоа што такви постапки не се природни, ниту логични за личност која што има партнер.

истото го сметам и одење на одмор со другарки, доколку веќе слободното време го приоритизираш за излегување на места каде што мнозинството се сингл, каде што е инволвиран алкохол, сметаш дека наместо одење на одмор со партнерот треба да одиш на одмор со другарки, тогаш местото и не ти е во врска и веројатно треба да изживееш одредени работи во животот пред да влезеш во врска, за истата таа врска да ти биде и здрава, и стабилна, како и долготрајна без константни сомнежи, кои што се природна реакција на такви постапки.

зарем исто е одење во маркет со излегување во касни саати со другарки (од кои пак можам да се кладам скоро секогаш мнозинството се сингл) во ноќни клубови и дискотеки каде што е инволвиран алкохолот или пак можеби и некои други супстанци? каде е поголема шанса личноста да направи (не)намерна грешка, при пазарување во маркет, при пиење на кафе со другарка или другарки преку ден, или пак при излегување во дискотека или ноќен клуб каде што е инволвиран алкохол, без присуство на сопствениот партнер?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
Како бре тоа сте оделе и до крај на светот и никој не ве таргетирал? Оу, како побогу изгледате вие? Сега ми е јасно и зошто ве пуштаат сами да играте на музика...
Грди пес сме Лазаре
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Ами како велат на двајца грди родители детето лепотан, контра ефект
За тој ефект треба повеке да искачаш сама по клубови па може ке се згоди.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Mногу сакам кога се релативизираат работите. Можело сами навечер, ама по малку. Како се одредува што е многу што е малку? Како се одредува што е неверство? Дали жена која е во врска и излегла сама навечер изневерувала ако цела вечер ја поминала во разговор со друг маж? Дали и изневерување ако заминала со друг маж од ноќниот клуб и тој ја довел дома, но ништо не се случило?

Не си прајте бајрам со умот. Правилата постојат кога се правила, кога почнуваат да се виткаат не се повеќе правила. Зацртајте си ги сами правилата по кој сакате да живеете и држете се до нив, инаку ќе ве изгазат како камион жаба. Да, и не бидете лицемерни како мажи, зацртатјте си и себе си правила. Кој сака да биде со вас по тие правила, ќе биде, кој не сака не ви ни треба.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.446
Поени од реакции
109.306
Не викам дека не е така, има и такви кои одат за да упецаат нешто, одат и за да се журкаат побогу, јас одам во ноќен клуб оти не ми се бега дома, ми се игра на музика, тоа на кафе не можам да го прам.
Еве на пример партнерот не сака гужви, му смета галама, и шо треба сега јас да не мрднам од дома ?
Тоа шо го напиша Хоуп држи вода дека на толку обврски и со тек на години нема ни до 22 да издржиш камоли да акаш до полноќ, поготово ако дома имаш мали деца.
Не можам да си повервам дека во 2024 година се убедвам во два сатот на полноќ со некој дека не е срамота жена сама да излези навечер, мајка ми 50-та е родена и нема толку заглавени сфаќања :facepalm:
Е хе, колку има такви што вечерта ја започнале со играње на музика, а после неколку чаши алкохол играле на друго. Со лопата има да ги ринеш. Ама не велам јас за тебе, ти си принципиелна, односно си поинаква, не си како другите.
Не е работата во заглавени сфаќања Стефи, убаво ти одговорил Марк кој е проблемот во тие редовни ноќни излегувања. Имам една поранешна комшика, мажена веќе 5 години, но се уште нема деца, буквално секој викенд е во кафана, а потоа во дискотека и глави до 5 саат сабајле. Тука драга моја мажот е за ќотек, да ми доаѓа мене пијана 2 пати неделно во 5 сабајле ќе си го прашам Ѓуро. Не е крај на свет некогаш да искочи ете ако ептен се договори со другарки и другари, ама редовно искачање по дискотеки и главење до 4-5 сабајле се знае каде води. Немој да се правиме сите мутави и наудрени, и кога сме биле сингл (зборам за тие што се зафатени моментално) кога ќе отидеш во дискотека се знае што се прави, гледаш да боцнеш нешто, ме заболе реално и за диџеј и за музика и за курац.

Ти се играло? ЛОЛ. Пушти дома музика и играј до сабајле, кој ти брани? Јас и на мојава и имам кажано, на пијана жена не верувам па што сака нека е. И во право е Марк за тоа дека пијана жена другачие реагира отколку пијан маж. Да не се разбереме погрешно, не дека на пијан маж не му доаѓа да ебе, ама пијана жена е многу лесна мета за машкиот пол. Замисли ти седиш на маса со 5 другарки, сите сте прописно здрвени од алкохол, што ќе значи тоа за машките во диското објасни ми? Ќе ве нападнат како Хитлер во 1939 што ја нападнал Полска.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
Не е работата во заглавени сфаќања Стефи, убаво ти одговорил Марк кој е проблемот во тие редовни ноќни излегувања. Имам една поранешна комшика, мажена веќе 5 години, но се уште нема деца, буквално секој викенд е во кафана, а потоа во дискотека и глави до 5 саат сабајле. Тука драга моја мажот е за ќотек, да ми доаѓа мене пијана 2 пати неделно во 5 сабајле ќе си го прашам Ѓуро. Не е крај на свет некогаш да искочи ете ако ептен се договори со другарки и другари, ама редовно искачање по дискотеки и главење до 4-5 сабајле се знае каде води. Немој да се правиме сите мутави и наудрени, и кога сме биле сингл (зборам за тие што се) кога ќе отидеш во дискотека се знае што се прави, гледаш да боцнеш нешто, ме заболе реално и за диџеј и за музика и за курац.

Ти се играло? ЛОЛ. Пушти дома музика и играј до сабајле, кој ти брани? Јас и на мојава и имам кажано, на пијана жена не верувам па што сака нека е. И во право е Марк за тоа дека пијана жена другачие реагира отколку пијан маж. Да не се разбереме погрешно, не дека на пијан маж не му доаѓа да ебе, ама пијана жена е многу лесна мета за машкиот пол. Замисли ти седиш на маса со 5 другарки, сите сте прописно здрвени од алкохол, што ќе значи тоа за машките во диското објасни ми? Ќе ве нападнат како Хитлер во 1939 што ја нападнал Полска.
Нека ме нападнат, ќе бидат одјебани во секундата, ми се има десено.
Јас ако имам став и под дејство на алкохол ќе се држам до тоа, плус јас и Лазар го почнавме муабетот за алкохолот, има некој не ни пие алкохол, некој една чаша две ќе се напие, ништо страшно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.446
Поени од реакции
109.306
Нека ме нападнат, ќе бидат одјебани во секундата, ми се има десено.
Јас ако имам став и под дејство на алкохол ќе се држам до тоа, плус јас и Лазар го почнавме муабетот за алкохолот, има некој не ни пие алкохол, некој една чаша две ќе се напие, ништо страшно.
Да да важи, ќе отидеш во дискотека после 01:00 часот и ќе пиеш флаширана вода и ќе стоиш како здрвена Марија. Верувам во ова. А ако случајно го правиш тоа тогаш фрли се од првиот мост.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221

Kajgana Shop

На врв Bottom