Кого би избрале?

Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
The`bItCh напиша:
После неуспешните обиди да стигнете до некоја личност која подолго време премногу ви се допаѓа, влегувате во врска со друга личност која се појавува во вашиот живот во вистинско време. Ете се надевате дека така ќе го преминете тој период исполнет со безуспешни обиди. Убаво ви е во сегашната врска, се надевате дека приближно ќе го сакате партнерот колку личноста која не ве рецкала. По кратко време дознавате ( на било кој начин ) дека „нерецкачот“ почнал да се интересира за вас, приметувате дека почнал/а да чувствува нешто.
Се наоѓате на некоја раскрсница и не знаете кој пат да го фатите. Не знаете дали да останете со партнерот со кој сте моментално, дали да прекинете врска и да почнете со личноста која ви се допаѓала и на која сега вие и` се допаѓате.
Што би избрале? Дали ќе се обидете да изградите среќа со партнерот или, пак, ќе ја барате среќата со другиот?
koja e taa licnost sto moze vo sekoe vreme da me ima???da ne e nekoj princ...neznam nekoj sovrsen ne e ...taka da pominalo toa vreme koga sum se interesirala za toj nekoj si.sega dojdeno e vreme koga ke gradam nova vrska so toj so od prva sakal da bode so mene...ako ispadne nesto da vo megjuvreme raskinam ke razmislam dva pati dali sakam da sum so toj so ne me reckal porano
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Devilish Angel напиша:
Никогаш не би започнала нова врска доколку не ми се изгубат чувствата за претходниот или за нерецкачот. Така да доколку веќе започнам нова врска тоа значи веќе сум го преболела другиот и веќе се појавиле некакви чувства за новиот ..
Те цитирам затоа што најсоодветно се изрази за да пишам тоа што мислам, иако и некои други се изразија во твој стил.
Малку не се согласувам со вакви изјави. Зошто? Кога сакаш некого вистински, малку потешко оди преболувањето, потребно е повеќе време за да не те потсетуваат на него/нејзе многу работи (нема потреба да наведам кои). Во ред, можеби ти се појавиле некои чувства за новиот партнер, но секако дека нема да се избришани целосно некои кон „нерецкачот“, само може да се потиснати и да не сакаш да излегуваат на површина.
Друга работа. Кај е оној муабет: најлесно се преболува една личност само ако си најдеш друг партнер? Значи потребен е човек кој ќе успее и ќе се труди да го засакаш, да бидеш среќен/на со него, да заборавиш на друг/а. Најлесно е да напишеме сите дека влегуваме со чисти чувства во нова врска, но чувствата може само да не се признаваат, а се присутни, па со тек на време може да избледат. Според мене ако подолго време поминало откако си открил дека немаш никакви чувства кон некого, тогаш влегуваш со чисти чувства во врска и не те интересира дали почнал да чувствува нешто кон тебе некој кој не те рецкал додека си сакал/а.

А кого јас би одбрала? Секако оној со кој веќе сум во врска штом сум одлучила да почнам врска и да му дозволам на тој да ме сака и да го сакам. И секако дека ќе успее да го засакам многу повеќе од тој другиот, а ако не успее, тогаш ќе дојде друг кој ќе сака.
 

LaDy D

All or Nothing
Член од
15 јуни 2006
Мислења
215
Поени од реакции
0
Ако сметам дека можам да го засакам сегашниот или веќе сум го засакала тогаш ќе си останам со него... ако не во секој случај би раскинала
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
idam so toj so go sakam,ne mi e gajle za okolnostite
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Kako prvo greska e da odis so eden a seuste imas cuvstva za drug.Toa ne bi go storila.E veke koga bi trgnala so nego i dokolku bi uspeala da izgradam vrska vo koja i dvajcata bi se cuvstvuvale srekni i zadovolni i vrska vo koja ima ljubov togas sigurno ne bi otisla so drugiot koj posle ne znam kolku vreme se osvestil, e kade bese toj koga jas trcav po nego!?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Sum bila vo situacija da patam po nekoj, da go posakuvam premnogu a da ne mozam da stignam do nego... bar ne onaka kako sto bi sakala i mislam deka dur postojat tie cuvstva vo mene voopsto ne bi ni zapocnuvala nesto so nekoj drug, od prosta pricina sto bi bilo osudeno na neuspeh... zatoa sto potajno bi mectaela za prethodniot odnosno 'nereckacot'... a ako veke sum se nasla vo taa situacija togas bi si ostanala vo vrskata zatoa sto ne bi bilo fer da si igram so cuvstvata na 'noviot' ne e toj vinoven sto jas ne sum rascistila so sebe pred da vletam vo vrska so nego....
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
TWEETY*** напиша:
Kako prvo greska e da odis so eden a seuste imas cuvstva za drug.Toa ne bi go storila.E veke koga bi trgnala so nego i dokolku bi uspeala da izgradam vrska vo koja i dvajcata bi se cuvstvuvale srekni i zadovolni i vrska vo koja ima ljubov togas sigurno ne bi otisla so drugiot koj posle ne znam kolku vreme se osvestil, e kade bese toj koga jas trcav po nego!?
А што ако само што си почнала врска со другиот (неколку дена пример), овој кој не те рецкал те побара? Значи уште немаш некои одредени чувства за партнерот и оп се појавува нерецкачот со чувства кон тебе?
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Зависи до каде стигнала врската со партнерката,а можда и мене ми поминал до негде меракот за таа антачбл што се праела!!!
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
BusHav напиша:
а можда и мене ми поминал до негде меракот за таа антачбл што се праела!!!
Па да, обично брзо поминува меракот за таквите, па едноставно си кренал раце и после дури и очигледно да ти се пушта би ја одјебал. Ама се зависи од ситуација, нема правила.
 
Член од
5 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
е па сега, доколку имаш чувства кон "нерецкачот" би требало да одиш со него, но од друга страна пак ке си добиеш едно чувство на несамопочит и несамоодговорност бидејќи шансата на "нерецкачот" поминала така да преминувањето со него ти е еден вид на понижување. Но, доколку тие чувства кон "нерецкачот" веке ги немаш-продолжи си со сегашната врска, а имаш и друга варијанта, варијанта која може да се каже како еден вид на одмазда кон "нерецкачот" за времињата кога не ти обраќал внимание, тоа би било искористување, каде што може повеке да заглавиш, Така да нај добро ке биде да си останеш во сегашната врска и едноставно биди задоволен од неа.
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
32
Поени од реакции
0
Би го избрала т.е. би останала со оној со кој сум започнала врска од проста причина што нејќам да чепкам стари рани во животов зашто скоро секогаш завршуваат лошо. Ми се случило непто слично на ова т.е. имаше некој кој го сакав толку и не ме рецкаше ни 2 посто и по некое време кога јас ставив крај на тоа мое патење и решив да го заборавам тој пројави интерес за мене. Немав дечко, бев слободна али не стапив во врска со него. Кога јас „трчав” по него тој си ја креваше цената и не ме рецкаше па зошто сега јас да му удоволувам нему? Нека осети како ми било мене.....Можда грешам со вакво однесување али таква сум...
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..ја би останала со моменталниот партнер..заш после свадба тапани нема...требал порано да си мисли...:wink:
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
ќе си најдам некој трет кој е подобар и од двајцата...плус да ме сака
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Za da pocnam bilo kakva vrska treba da su nasito so sebesi pred se ,a ako ovoj nereckacov se pojavi znaci bi go odbrala nego od pricina sto verojatno svatil deka ima nekoi custva za mene ali mu dosle od posle koga ja sum stanala nercekac za nego...ali nema da bide taka lesno ke treba da se pomaci malce...:back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom