Кога треба да се крштеваме?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dali Jovan naplakal za krsetvanjata?? Zosto togas, denes, decoepcine vo crno baraat pari??
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Garfield напиша:
Каде пишуе дека некој рекол, па најмалку бог, дека треба да се крсти некој, а??
Па уште на раѓање бе? Ристо до 33 години не бил крстен! Го крстел некрст, Јован, кој не бил крстен.

Која глупост, значи сите пред Ристе гимнастичарот оделе у пекол заошто не биле крстени.

Морее која баљезгарија, да ти пукне џигер.


А бебињата кои умираат пред да бидат крстени, т.е некој педофил у црно да им полева ладна вода на глаа?

Ај не лај, молим те, кога немаш поим. Оди преобрати некој поп од
педофил во нормален, барем ете така ќе придонесеш за овоземски спас на некое машко детенце.

Ne ti ja sfakam poentava so bebinjata i pedofilite ama nema vrska.
A normalno deka pred Hristos (ako toj ti e Riste gimnasticarot) nikoj ne bil krsten zasto Hristos ne ni bil umren.Kako sto rekov identifikacija so Hristovata smrt, umiranje na gresnata priroda, raganje na nova bozestvena priroda.
A se ova ti go pisuva vo Biblijata.
Pozdrav:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Marina_21 напиша:
Ne ti ja sfakam poentava so bebinjata i pedofilite ama nema vrska.
A normalno deka pred Hristos (ako toj ti e Riste gimnasticarot) nikoj ne bil krsten zasto Hristos ne ni bil umren.Kako sto rekov identifikacija so Hristovata smrt, umiranje na gresnata priroda, raganje na nova bozestvena priroda.
A se ova ti go pisuva vo Biblijata.
Pozdrav:toe:
Првин, библијата е пишана од човек, второ според неа нели крстеле и пред да биден Рисет крстен, па дури и роден, оти Јован крштевал далеку пред Ристета. Не ми ја цитирај библија оти јас сигурно знам дека сумја читал, како и секоја друга man made религиозна книшка, ми се сере од теленца кои слушнале, недослушнале, па ајде, а дури и недочитале.

Педофилите во црно се попојте, едно две слушаме дека некој поп му го натегнал на некое мажко дете, а нели треба да се преносители на слвоот божје, тие да се први меѓу еднаквите за да ни дадат пример.

Кој пример го имаш ти? Да идеш и да опнеж детенце кое не може да се брани? Да му го расцветаш чмарот??
Или на тој начин правишп добрина следејќи го словото и уката божја.

П.С. Ристе бил еврејче. Жидов, Јуда. Обрежан. Крстен на 33 години. Од некрст.

Оди, крсти се и ти, ама како Ристе, на 33 години и тоа некрст да те крсти. На река.

Плус тоа време не крстеле женки.

П.П.С. Имај на ум дека твоите свети отци, библијата и тн. тврдеал дека земјата е центар на универзумот и дека сонцето се врти околу неа.

Пих.

КОга ве гледам вакви, навистина се прашувам што е со светов, како да е потоморен в темнина од Sith!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Vo Biblijata taka pusiva, vo Biblijata taka pisuva


Ako pisuva vo Biblijata deka koga covek ke napuni 20 godini treba da ide da skokne od most, sto togas?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Prvo, navredite ti se nepotrebni, a se drugo si e tvoe uveruvanje i ti si si odgovaren za tvoite zborovi i stavovi.
Pozdrav

short1 напиша:
Vo Biblijata taka pusiva, vo Biblijata taka pisuva


Ako pisuva vo Biblijata deka koga covek ke napuni 20 godini treba da ide da skokne od most, sto togas?
]


Pa ne pisuva!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ај замисли дека пишува и оди скокни!

И не е навреда ако речам дека офци следат офчар, како и дека попојте се децоебци оти тоа е вистина, јасно!

Инаку, библијата, реков, е од човека пишана, а најде ни се списи кои датираат далеку пред Ристета и творците на книгата наречена библија, некаде 5 века пред Ристета, како култ си биле, па си пишале, чкрткале, сличнотии.

Библија, па библија, затоа не треба секј да има деца.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Marina_21 напиша:
a sto ako pisuva? Kao, za da se pokaze ljubovta kon Boga


Inaku, nazad na temata za krstevanje. Znaes deka edna sekta pred Isusa - Esseni se krstevale? Tie bile prvite sto go uvele toj obicaj. Se veruva deka Jovan bil nivni ucenik, a Isus ucenik na Jovan ili pak u sekoj slucaj zapoznat so ucenjata na Essenite
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Mislam deka e izlisno da se zbori za "sto ako".
A za ova sektata sto vikas ne sum se sretnala do sega so nekoe takvo soznanie, ama ne e ni tolku bitno, barem na mene ne mi e, zasto kako i da e bilo pred Isus, a za nas e biten Noviot Zavet i toa sto Bog ni go zapovedal vo nego.A bitno e normalno za onie sto veruvaat vo Bog, za drugite e cista glupost.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
ok, zaboravi, nema vrska

inaku, sega ti go zabelezav potpisot. Kakov e toj oblik na Bog po kojsto e oformena taa praznina u sekoj covek?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Smislata e deka sekoj covek ima praznina vo sebe dodeka ne go pronajde Bog.
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
mene se toa biblija i takvi gluposti mi se besmisleni raboti. Evreite se gleda deka uste togas trazele nacin da go kontrolirat svetot. Kaj niv e sozdadeno hristijanstvoto i islamot(dvete najgolemi religii vo svetot). Dobra rabota pravil Hitler koga sakal da gi ispoubie site lol :)
 
T

trilobite

Гостин
Офф муко мориии..... :kesa:

short1 напиша:
Inaku, nazad na temata za krstevanje. Znaes deka edna sekta pred Isusa - Esseni se krstevale? Tie bile prvite sto go uvele toj obicaj. Se veruva deka Jovan bil nivni ucenik, a Isus ucenik na Jovan ili pak u sekoj slucaj zapoznat so ucenjata na Essenite
Јован и Исус?!.Обратното може да важи,никако дека Исус бил ученик на Јован.
Јован го крштевал Исуса,(на 30 г)но не затоа што морал да биде крстен,бидејќи бил безгрешен,туку да се исполнат старозаветните пророштва и Исус јавно да се идентификува со човечката природа.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Офф муко мориии..... :kesa:

Јован и Исус?!.Обратното може да важи,никако дека Исус бил ученик на Јован.
Јован го крштевал Исуса,(на 30 г)но не затоа што морал да биде крстен,бидејќи бил безгрешен,туку да се исполнат старозаветните пророштва и Исус јавно да се идентификува со човечката природа.
Ete ti, mestenka od antickiot svet. Gledas kako namerno go praele Isus da bide nesto sto ne e?
 
T

trilobite

Гостин
Антички староЕврејски пророштва!Еврејските пророци го пророкувале меѓудругото и крштевањето(како и раѓањето од девица,смртта и воскресението на Исус)
Намерно го праеле...:):)
Васко Ефтов у ж. варијанта
 
Член од
22 март 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
pearl напиша:
Значи Бог грешни не' раѓа уште на почеток, уште како бебиња? И после не' фрла на земјата, за да живееме по негови правила и за да се искупиме. Ако е така, тогаш тоа е невиден садизам над сопствено чедо.
Bebeto nema poim sto e toa grev i nema odgovornost za svoeto raganje. Bog, blagosloven neka e, ne postavuva nikakvi pravila osven ona sto se smeta svesnorazumsko i dobro za coveckoto sustestvo. Covekot nema mok da se iskupuva. Toj moze da se pokae, posti, i da se moli - edinstveni nesta sto ke mu donesat zivot megu zvezdite.

Krstevanjeto e znacajno poradi vospostavuvanje vrska so Svetiot Duh. Samo psihicki zdrava, zrela osoba, moze da pristapi kon vakov, svet cin. Onoj koj vo cinot na krstevanjeto go priznava Isus Mesija za svoj spasitel od vecnata smrt , Isus nego ke go priznae za svoj pred Tvorecot na Univerzumot i pred angelite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom