Кога треба да се крштеваме?

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
јас сум Џедај, јас не сум крстен, немам намера да се крстам, не мислам дека чинам грев.

Исто и Муслименаите, Будистите, Заратустријанците, и една калакурница други не се крстени, нема да се крстат.

Што е тоа? Елитен клуб на крстени? па само тие имаат тикет за уживање, а другите мака ќе мачат?

Која еднострана, апартхејдска, скудоумна ука??!!!

Гит бе. Глупости.

Грешни се раѓале, негрешни се умирало крстени тин.

Јебен Хитлер бил крстен, јебен папа му идел на темане, куп кардинали му се клањале, па....потепа еден куп луѓе, ваѓно е крстен, негрешна душа, бог е милозлив и ќе му прости, особено што искла еден куп некрсти, нели!

Кое лицемерие.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
Site se krstime no da bideme iskreni, dali nekogas ste se zaprasale dali nekoj kazuva molitva ili koga se krsti misli na boga i se moli? Mozebi nekogas no nikoj od nas toa ne go pravi sekogas....cesto pati se krstime mehanicki bez pred toa da razmilsime zosto go pravime toa...
 
T

trilobite

Гостин
*angelce* напиша:
cesto pati se krstime mehanicki bez pred toa da razmilsime zosto go pravime toa...
За да се избегнат понатамошни недоразбирања,сугерирам насловот на темата да биде променет во"......крштеваме".
Значи темава е кога е најадекватна возраст за крштевање(подронување под вода),а не оној гест со 3 или 5 прсти.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Vo nasata religija e taka ostaveno, taka e obicajot deteto da se krsti, za da se stavi vo mir, a zosto kako toa e prasanje koe spagja vo grupata za koi nema odgovor.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ne treba da ja procitas biblijata za da si religiozen citanjeto na nejze e irelevantno.I zosto da se krstam za gluposta na nekoja kniga sto veruva toa sto jas ne go gledam.Veruvam vo toa sto go gledam drugoto sto ne postoi im go ostavam na naucnicite da go otkrijat.Imam dovolno problemi vo glavata pa i da otkrivam koj go sozdal svetot dali gospod ili materija,ke poludam bukvalno.Vistinata e vo tebe vo toa sto gledas drugoto ne e bitno,bitno e da si sreken.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
ah bre,bog da cuva i da brani od nevernici kako garfield.site hristijani treba da bidat krsteni a nivno e posle dali ke gresat vo zivotot ili ne ima koj da im sudi,a dali da bidat krsteni kako bebinja ili koga dovolno ke si ja osoznaat verata,jas mislam deka treba da bide togas koga ke se pocuvstvuvame dovolno jaki vo verata za da go prifatime isus vo srcata...BOG E LJUBOV!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
trilobite напиша:
Opomena da ne postiras edno isto off topic.

Inaku Queen, a sto ako nikogas ne se pocustvuva taa vera vo sebe??

I jas ne sum nevernik, ajs ednostavno ne veruvam deka krstenjeto, Isus, Muhamed, Alah ili Jehova se resenei, odgovor, zatoa velam trteba sekomu da se ostavi prostor za sam da odluci koga, kogo, sto i kako ke prifati, taka i za krstevanjeto.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
0
pa kako ocekuvas da ja pocuvstvuvas verata ako ne se interesiras za nea ili nekoj ne te vovede,a bas isus e resenie za site nasi odgovori i site nasi molitvi,sto bi se reklo pobaraj i ke ti bide dadeno,a samo vo edno znaci se slagame-deka sekomu treba da se ostavi prostor i vreme za da odluci koga e spremen da ja prifati verata vo srceto.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Зошто секогаш кога некоја тема убаво ќе се вжешти со дискусии, соговорниците со спротиставени ставови не можат, а да не почнат да си прават компарации, психоанализи...

Не сум у тек со темава, првпат гледам што се случува овде, ама гледам дека сте се напраиле парампарче. Да не бришам, едитирам (тоа можеби ќе го направам подоцна) и банирам, смирете си ги страстите.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
trilobite напиша:
За да се избегнат понатамошни недоразбирања,сугерирам насловот на темата да биде променет во"......крштеваме".
Значи темава е кога е најадекватна возраст за крштевање(подронување под вода),а не оној гест со 3 или 5 прсти.



Ok jasno e sega...izvinete za nedorazbiranjata :) hihi...
 
S

Sagan

Гостин
Да се крстиме треба кога гледаме на Собраниски канал пренос од седница.

А да се крштеваме,
исправно е по 20-та година.

От кај знае мало тримесечно бебче дали го прифаќа Исус или не. Или мислат, тоа е така: ќе крстат некого како мал, па он ќе е христијанин кога ќе порасне. Глупости.

За споредба само, Исус бил крстен од Јован кога имал накај триесет години, оти верувал во крштевањето како начин на примање на Бога, а не како ‘‘плукни-залепи‘‘!

На пример, еден мој другар, кој има 21, се крштеваше за овој Велигден.
Исправно, неговите му оставиле простор и време сам да си избере.
Оти, со сила, вера не бидуит.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Za site koi veruvaat vo nasata vera:krstevanjeto e pravilo koe treba da se pocituva,toa e nasa tradicia,toa e nesata vera, Se sto poveke i poveke obrazlozuvate se poveke i poveke nema da veruvate.
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Крштавање

:jaj:Дали црквата издава крштениче при крштавањето? Мајка ми вели ме крстила, арно ама немам никаков документ. Да не ме лажи мајка ми?
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
Кога? Уште додека бебето е у матка. На тој начин ќе се избегне и најосновната форма на револт од типот на плачење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom