Кога би оделе на приватен универзитет, кој би го избрале?

Кога би оделе на приватен универзитет, кој би го избрале?


  • Вкупно гласачи
    147
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Во суштина природните науки се сметаат за тешки науки, јас мислам дека во тоа лежи причината што сеуште приватните факултети не собрале храброст да си „поиграат„ со нив.
Па не би рекла дека нема приватни науки на приватен затоа што се "тешки" како што викаш ти. За навистина тежок факултет од таа група би го издвоила медицина. Медицина приватен е речиси неизводливо. Секој факултет си има своја тежина. На пример, ако мене ме бива за природни науки, а не ме бива за право мене правен би ми бил многу потежок од хемија :wink:. Може да се издвојат вакви примери за многу факултети.

Претпоставувам дека на приватен нема природни науки бидејќи не се многу популарни, од аспек на наоѓање на работа. Пример, ако некој заврши хемија нема голем избор за работа. Или треба да биде наставник, или да оди во странство, ако сака да работи стриктно по струката. Зошто приватните факултети би правеле насоки на кои нема да имаат голем одзив, а со тоа и помала заработка?! Плус, потешко е да се најде квалификуван кадар кој би ги предавал тие насоки.

Електо се смета за еден од потешките факултети, па има информатички смерови речиси на сите приватни факултети. Работата е колку пари, толку музика.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.563
Поени од реакции
6.684
Јас го одбрав МИТ смер менаџмент,и сум доста задоволен од услугите што ги нуди факултетот,има и повеке смерови оваа година ама менаџмент е прав избор според мене и информациски доста го форсираат но треба малце да си позафатен со компјутери и слично.
поззз..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom