Книги vs Интернет книги (e-books)

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Какви книги читате ?

  • Обични книги

    Гласови: 98 82,4%
  • Интернет книги (e-books)

    Гласови: 21 17,6%

  • Вкупно гласачи
    119
А

Ајсшутер

Гостин
Еве една тема гласајте кои мислите дека се подобри и какви најчесто читате и дали сакате e-books ?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Има посебен шарм нормалната литература. Посебно ако е стара книга, или “не дај Боже“ оригинален ракопис... :vozbud: тоа е како директно со авторот да праиш муабет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Стандардни книги :). Не е исто да буљаш во монитор и да ја држиш книгата во раце.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Не ми е филингот да читам e-book. Освен во крајни случаи ако неможам некоја да ја најдам.
Друго е книга да ја држиш в рака и да ја читаш.
 

IronMan

Dreamer
Член од
25 јуни 2007
Мислења
49
Поени од реакции
3
E-books никогаш нема да можат да ги заменат обичните книги. Едноставно не е ист филингот со книга во рака и читање од монитор. А башка и од e-books очи болат :) Само кога не можам да најдам некоја книга во печатена форма, тогаш e-books се добра алтернатива.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Јас најискрено мислев дека не разбрав добро, али фак, у заблуда сум била. :icon_lol: Кое бе читање книги на екран, не ме заебавајте... :icon_lol:
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
обични книги дефинитивно...пошто сум фанатик по интересни корици :kesa:
...мада и електронските се добри.....се додека не настапат аудио-книгите на сцена добро е све....после ке забораиме да читам е:vozbud:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Оваа тема слична како и темата за дневните весници.Електронско против стандардно читање на хартија.Гласам за стандардните книги.Никогаш мониторите нема да бидат попрегледни и подобри за читање на книги отколку хартијата.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Освен некаков туторијал пролистување набрзина, чисто ради потреба, е-книги не користам во други случаи. Ионака долго време поминувам пред монитор, не ми треба да го зголемувам со читање е-книги. Башка, мислам дека поради „поблискиот“ однос, од обична книга повеќе паметам што сум прочитал.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Компјутерот не може никогаш да ја долови убавината на хартијата. Кога одвојувам време за читање, тоа го правам дома, во тишина, под светло само кон книгата и во апсолутен мир.
 
D

drle

Гостин
Гласав за е-книги бидејќи мојата струка е информатика и најдобро се учи од е-книги за стручна литература (така барем јас мислам) додека за останати работи нема подобро од хартија.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Дефинитивно обична книга.
Не сакам со саати да буљам во екран и далеку е поубаво кога во рака држам книга од бело-жолтеникава хартија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom