Книга: „Сведоштва 2001“ од Генерал Панде Петровски

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не сакам да ме сфатите погрешно,но...кои радари ги има Македонија за да фати авиони кои се движат од Италија,да им го знае курсот и да знае дека се упатени накај нас ?!
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Секоја чест за Панде Петровски,многу добро што ја објавија книгата на нет. нека читат народот и нека суди
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ARACINOVO -Саша Узунов

Who was David H. Hackworth? One of the most decorated American soldiers from the Korean adnd Vietnam Wars who later became a critic of US military strategy.

If Hackworth was talking about American mercenaries being in Aracinovo then there was a very good chance they were there.

WANTED: GUNS FOR HIRE
DAVID H. HACKWORTH - 9 July 2001

Last month, American troops in Macedonia rescued 400 Albanian rebels who were members of the 113th UCK (Kosovo Liberation Army) Brigade. This operation didn't pass the smell test for me. I couldn't stop asking myself why NATO brass would risk the lives of 80 American paratroopers to save a band of heavily armed cutthroats bent on overthrowing the established government of a country that our president and State Department have repeatedly stated they are committed to save.

The act was kind of like an FBI SWAT team rescuing Timothy McVeigh minutes before the execution. My first thought was, Whose side are we really on? My second was, What's the objective here -- stabilizing or destabilizing Macedonia?

The UCK brigade -- dug in around Aracinovo, four miles north of Skopje, the capital of Macedonia -- had been surrounded for two weeks, under heavy attack by Macedonian government forces and on the verge of destruction. Imagine how we'd feel if one of our units was about to take out a rebel brigade whose objective was to overthrow our government, when out of nowhere a Canadian paratroop company swooped in and saved the enemy force?

Of course, the Macedonians were fit to be tied.

Sources in the U.S. Army in Kosovo familiar with the 3/502nd Airborne Battalion's rescue operation confirm that the mission was all about saving the "17 'instructors' among the withdrawing rebels -- former U.S. officers, who were providing the rebels with continued military education. But that was not enough: The Macedonian security forces claim that 70 percent of the equipment taken away by the guerrillas had been U.S. made -- to include even the most modern third-generation night vision devices," as reported by the German newspaper Hamburger Abendblatt on June 28.

Other sources say the "17 instructors" were members of a high-ticket Rent-a-Soldier outfit called MPRI -- Military Professional Resources Incorporated -- that operates in the shadow of the Pentagon and has been hired by the CIA and our State Department for ops in ex-Yugoslavia. The company, headed up by former U.S. Army Chief of Staff Gen. Carl E. Vuono, is filled with former U.S. Army personnel, from generals to senior sergeants, all of whom draw handsome wages on top of their Army retired salaries.

This is the same outfit that in the early 1990s trained Croatian soldiers for Operation Storm -- which resulted in the brutal ethnic cleansing of 200,000 unarmed Serb civilians -- as well as bringing Croatian Gen. Agim Ceku up to speed. Ceku, who played a central role in the slaughter, is alleged to have killed thousands of other Serb civilians before joining the KLA in 1999, where he again received training and assistance from CIA and State Department contractors operating overtly and covertly throughout ex-Yugoslavia and around the globe.

Retired four-stars don't run out of power until they hear taps. Had Vuono or another of his compadres such as Gen. Crosbie Saint picked up the phone and suggested the 502nd be sent to the rescue, that suggestion would have been taken as a virtual command.

MPRI even has a Web site -- www.MPRI.com -- that boasts, "We serve the needs of the U.S. government, of foreign governments and of the private sector with the highest standards and cost effective solutions."

While Ollie North's Contra boys and the mercenaries who botched up the Cuban Bay of Pigs invasion might not have been so businesslike -- or so blatant -- they did establish an unfortunate tradition of hired guns sticking our nation into one minefield after another.

Dozens of ex-Army pals are presently working for the ever-expanding MPRI or other such military contractors in places like Saudi Arabia, Taiwan, ex-Yugoslavia and Colombia. We're talking booming business here.

But others have had the moral decency to say, "Take your high-paying mercenary job and stick it in your ear."

One still-serving three-war vet told me: "A number of contractors have been pitching me to work for them after I retire. I said no. There's no principles, no love of country, no honor -- just MONEY. I can't ... sell my soul for a buck."

There are laws on the books that prevent American citizens from serving foreign governments. It's about time Congress did its duty and enforced them.
***

http://www.hackworth.com/09jul01.html


MPRI -- Military Professional Resources Incorporated
Lawsuit
A group of Serbs who lived in Krajina until Operation Storm sued MPRI accusing them for "participation in genocide", militarily equipping the Croatian Armed Forces, training the Croatian officers and developing a plan of Operation Storm. The claim was presented to the Federal Court in Chicago, and prosecutors are seeking 10.4 billion compensation.[14][15]

On September 26 2014 the lawsuit was rejected by His Honour Judge John Lee beacuse the war in former Yugoslavia is not under jurisdiction of this court.[16]


http://en.wikipedia.org/wiki/Military_Professional_Resources_Inc.


Да биде уште поголема перверзијава, истата оваа фирма имала склучено и договор со АРМ за нивна обука:

http://books.google.sk/books?id=ZfPFAAAAQBAJ&pg=PA68&lpg=PA68&dq=MPRI+--+Military+Professional+Resources+Incorporated++Macedonia&source=bl&ots=4FUFP-UH78&sig=ruzP7SP8fuouCWLSAg40ilH1dNo&hl=en&sa=X&ei=wFhCVM7FDZTdarPXgPAE&ved=0CFEQ6AEwCQ#v=onepage&q=MPRI -- Military Professional Resources Incorporated Macedonia&f=false
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Не сакам да ме сфатите погрешно,но...кои радари ги има Македонија за да фати авиони кои се движат од Италија,да им го знае курсот и да знае дека се упатени накај нас ?!
Интересно прашање. И јас би сакал да го знам одговорот.

ARACINOVO -Саша Узунов

Who was David H. Hackworth? One of the most decorated American soldiers from the Korean adnd Vietnam Wars who later became a critic of US military strategy.

If Hackworth was talking about American mercenaries being in Aracinovo then there was a very good chance they were there.

WANTED: GUNS FOR HIRE
DAVID H. HACKWORTH - 9 July 2001

Last month, American troops in Macedonia rescued 400 Albanian rebels who were members of the 113th UCK (Kosovo Liberation Army) Brigade. This operation didn't pass the smell test for me. I couldn't stop asking myself why NATO brass would risk the lives of 80 American paratroopers to save a band of heavily armed cutthroats bent on overthrowing the established government of a country that our president and State Department have repeatedly stated they are committed to save.

The act was kind of like an FBI SWAT team rescuing Timothy McVeigh minutes before the execution. My first thought was, Whose side are we really on? My second was, What's the objective here -- stabilizing or destabilizing Macedonia?

The UCK brigade -- dug in around Aracinovo, four miles north of Skopje, the capital of Macedonia -- had been surrounded for two weeks, under heavy attack by Macedonian government forces and on the verge of destruction. Imagine how we'd feel if one of our units was about to take out a rebel brigade whose objective was to overthrow our government, when out of nowhere a Canadian paratroop company swooped in and saved the enemy force?

Of course, the Macedonians were fit to be tied.

Sources in the U.S. Army in Kosovo familiar with the 3/502nd Airborne Battalion's rescue operation confirm that the mission was all about saving the "17 'instructors' among the withdrawing rebels -- former U.S. officers, who were providing the rebels with continued military education. But that was not enough: The Macedonian security forces claim that 70 percent of the equipment taken away by the guerrillas had been U.S. made -- to include even the most modern third-generation night vision devices," as reported by the German newspaper Hamburger Abendblatt on June 28.

Other sources say the "17 instructors" were members of a high-ticket Rent-a-Soldier outfit called MPRI -- Military Professional Resources Incorporated -- that operates in the shadow of the Pentagon and has been hired by the CIA and our State Department for ops in ex-Yugoslavia. The company, headed up by former U.S. Army Chief of Staff Gen. Carl E. Vuono, is filled with former U.S. Army personnel, from generals to senior sergeants, all of whom draw handsome wages on top of their Army retired salaries.

This is the same outfit that in the early 1990s trained Croatian soldiers for Operation Storm -- which resulted in the brutal ethnic cleansing of 200,000 unarmed Serb civilians -- as well as bringing Croatian Gen. Agim Ceku up to speed. Ceku, who played a central role in the slaughter, is alleged to have killed thousands of other Serb civilians before joining the KLA in 1999, where he again received training and assistance from CIA and State Department contractors operating overtly and covertly throughout ex-Yugoslavia and around the globe.

Retired four-stars don't run out of power until they hear taps. Had Vuono or another of his compadres such as Gen. Crosbie Saint picked up the phone and suggested the 502nd be sent to the rescue, that suggestion would have been taken as a virtual command.

MPRI even has a Web site -- www.MPRI.com -- that boasts, "We serve the needs of the U.S. government, of foreign governments and of the private sector with the highest standards and cost effective solutions."

While Ollie North's Contra boys and the mercenaries who botched up the Cuban Bay of Pigs invasion might not have been so businesslike -- or so blatant -- they did establish an unfortunate tradition of hired guns sticking our nation into one minefield after another.

Dozens of ex-Army pals are presently working for the ever-expanding MPRI or other such military contractors in places like Saudi Arabia, Taiwan, ex-Yugoslavia and Colombia. We're talking booming business here.

But others have had the moral decency to say, "Take your high-paying mercenary job and stick it in your ear."

One still-serving three-war vet told me: "A number of contractors have been pitching me to work for them after I retire. I said no. There's no principles, no love of country, no honor -- just MONEY. I can't ... sell my soul for a buck."

There are laws on the books that prevent American citizens from serving foreign governments. It's about time Congress did its duty and enforced them.
***

http://www.hackworth.com/09jul01.html


MPRI -- Military Professional Resources Incorporated
Lawsuit
A group of Serbs who lived in Krajina until Operation Storm sued MPRI accusing them for "participation in genocide", militarily equipping the Croatian Armed Forces, training the Croatian officers and developing a plan of Operation Storm. The claim was presented to the Federal Court in Chicago, and prosecutors are seeking 10.4 billion compensation.[14][15]

On September 26 2014 the lawsuit was rejected by His Honour Judge John Lee beacuse the war in former Yugoslavia is not under jurisdiction of this court.[16]


http://en.wikipedia.org/wiki/Military_Professional_Resources_Inc.


Да биде уште поголема перверзијава, истата оваа фирма имала склучено и договор со АРМ за нивна обука:

http://books.google.sk/books?id=ZfPFAAAAQBAJ&pg=PA68&lpg=PA68&dq=MPRI -- Military Professional Resources Incorporated Macedonia&source=bl&ots=4FUFP-UH78&sig=ruzP7SP8fuouCWLSAg40ilH1dNo&hl=en&sa=X&ei=wFhCVM7FDZTdarPXgPAE&ved=0CFEQ6AEwCQ#v=onepage&q=MPRI -- Military Professional Resources Incorporated Macedonia&f=false
Ајде уште малку па се надевам дека ќе дојдете до моментот кога многу работи ќе ви се избистрат. Клучен збор во текстот што го постира е mercenaries.

 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не сакам да ме сфатите погрешно,но...кои радари ги има Македонија за да фати авиони кои се движат од Италија,да им го знае курсот и да знае дека се упатени накај нас ?!
DRVN-2C произведен 1958, но модифициран. Донирани два вакви на Македонија во 2001 и 2002 година од страна на Француската морнарица. Овие заедно со постари Југословенски се користени во 2001 година. Сега најверојатно имаме помодерни.

Извор: http://www.arm.mil.mk/baza/edinici/zok/en_zok_bvnj_istorija.html
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не знам не се разбирам,а читав на друг форум(Одбрана) човек кој што се разбира,дека Македонија НЕМА такви радари што можат да го следат движењето на еден авион,или па група авиони,од Италија,да го знаат курсот кај се упатиле и преку кои земји ќе стигнат до нас.

Можеби таа информација им била пикната само да ги затресат и уплашат дека ќе не снајде истото сценарио како Србија.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не знам не се разбирам,а читав на друг форум(Одбрана) човек кој што се разбира,дека Македонија НЕМА такви радари што можат да го следат движењето на еден авион,или па група авиони,од Италија,да го знаат курсот кај се упатиле и преку кои земји ќе стигнат до нас.

Можеби таа информација им била пикната само да ги затресат и уплашат дека ќе не снајде истото сценарио како Србија.
Неможам со сигурност да тврдам што е точно што не. Тоа само Владата, Тајните служби и Армијата го знаат. Во нивните архиви има се. Плус тоа, не значи дека наши радари ги фатиле авионите на радар уште од Италија. Можеби Албанија ги фатила па пренела на Македонија за тоа. Можеби НАТО и намерно ја пуштила оваа информација, но мислам дека не е така. Повеќе држави имаат фатено авиони кои во тој ден се движеле на таа релација а биле воени. Всушност мене и не ми е толку битно.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Неможам со сигурност да тврдам што е точно што не. Тоа само Владата, Тајните служби и Армијата го знаат. Во нивните архиви има се. Плус тоа, не значи дека наши радари ги фатиле авионите на радар уште од Италија. Можеби Албанија ги фатила па пренела на Македонија за тоа. Можеби НАТО и намерно ја пуштила оваа информација, но мислам дека не е така. Повеќе држави имаат фатено авиони кои во тој ден се движеле на таа релација а биле воени. Всушност мене и не ми е толку битно.
Ах да,ќе ни пренела Албанија во таа 2001 каде што главен подржувач им беше,после нивното вечно скривиште-Косово.

Зошто бе не ти е битно,у Швицарска да не си или Њемачка ?[DOUBLEPOST=1413642061][/DOUBLEPOST]Иначе,очигледно ќе пукне пак...и тоа во пошироки размери,не само кај нас.

до 2016,барем според она што јас го имам слушано и читано,пошто не е нормално повеќе аналитичари од повеќе земји да го кажуваат истото,а чим и нашиве почнаа да го зборат тоа,и тоа оние кои се познати за блиски до власта,тогаш работата е сериозна.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Интересно прашање. И јас би сакал да го знам одговорот.
Ајде уште малку па се надевам дека ќе дојдете до моментот кога многу работи ќе ви се избистрат. Клучен збор во текстот што го постира е mercenaries.
Значи неофицијално амерички платеници најмени од Американците, а спасувани од официјална америчка војска.... што требаше да ни се разјасни бе Врабец, малку се изгуби?
Дека во Македонија видовме сценарио ко на Куба?

Не знам не се разбирам,а читав на друг форум(Одбрана) човек кој што се разбира,дека Македонија НЕМА такви радари што можат да го следат движењето на еден авион,или па група авиони,од Италија,да го знаат курсот кај се упатиле и преку кои земји ќе стигнат до нас.
Можеби таа информација им била пикната само да ги затресат и уплашат дека ќе не снајде истото сценарио како Србија.
Ни ја не се разбирам, ама на Фејсбук НАТО фан пејџ прочитав од еден човек кој работи на радари дека вистина било.

Да не ме сфатиш погрешно, карактерни курви има во секој народ, оние нашите одат по форуми и се обидуваат да внесат сомнеж во нашите луѓе, во искусни генерали кои со сиот свој интегритет застанале зад објавување на доверлива содржина за да ние можеме да извлечеме заклучоци и да ја дознаеме вистината.

Уште помизерно се читаат ваквите коментари кога многу странски извори ги потврдија сите обвинувања, меѓутоа нам некако не ни се верува, оти Американци нели секогаш се “добрите момци“.

Дејвид Галанд, заменик-главен уредник на најпознатиот британски магазин за одбрана „Дифенс уач“ во текст, објавен и во московска „Правда“, пишува:

„САД, Велика Британија и другите, помалку значајни членки на НАТО, ги создадоа, обучуваа, вооружија и насочуваа т.н. албански бунтовнички сили. Само пред извесен период, многу од албанските бунтовници беа на платен список на НАТО на Косово, каде што беа обучувани од американските зелени баретки и британските специјалци. Тие беа снабдувани со оружје, претежно од американско производство и се наоѓаа под туторство на војници од специјалните сили. Од нив тие учеа како да спроведуваат неконвенционални борбени операции. Во тренинзите учествуваа и поранешни офицери на американската армија, кои едноставно беа најмени да работат како инструктори, и да го прават она што војниците не можеа да го прават, бидејќи е нелегално. Многу би ме интересирало колку американски војници служат во „строго доверливи мисии“, или колкумина во моментов се „мотаат“ околу Македонија со документи изработени од ЦИА“.

Канадскиот угледен професор Мишел Чосудовски во 2001 година во напис под наслов „САД ја финансира етничката војна на Балканот“ пишува:

„Со сурова иронија, Вашингтон ги вооружува и советува и напаѓачите на ОВК и македонските бранители според воено разузнавачко овластување со акт одобрен од страна на американскиот конгрес. МПРИ, платеничка фирма на Пентагон под договор, и помага на Македонија - како дел од американскиот пакет за воена помош, за да спречи вооружена агресија и одбрана на македонската територија. Но, МПРИ, исто така, ја советува и опремува ОВК, што е одговорна за терористичките напади. Во оваа војна, американскиот воено-разузнавачки апарат ги влече конците од двете страни на оградата...“.

Чосудовски, ја пренесува и изјавата на сенаторот Џозеф Либерман, цитиран во „Вашингтон пост“, 28 април 1999 година, во која сенаторот индиректно ја открива и врската на САД со Косово:

САД и Ослободителната војска на Косово поддржуваат исти човечки вредности и принципи...Борбата за ОВК е борба за човековите права и американските вредности“, изјавил Либерман.


http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9309955166&id=9&setIzdanie=21800
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ах да,ќе ни пренела Албанија во таа 2001 каде што главен подржувач им беше,после нивното вечно скривиште-Косово.

Зошто бе не ти е битно,у Швицарска да не си или Њемачка ?[DOUBLEPOST=1413642061][/DOUBLEPOST]Иначе,очигледно ќе пукне пак...и тоа во пошироки размери,не само кај нас.

до 2016,барем според она што јас го имам слушано и читано,пошто не е нормално повеќе аналитичари од повеќе земји да го кажуваат истото,а чим и нашиве почнаа да го зборат тоа,и тоа оние кои се познати за блиски до власта,тогаш работата е сериозна.
Па не ми е многу битно дали Македонија ги фатила на радар или не.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.223
Да не ме сфатиш погрешно, карактерни курви има во секој народ, оние нашите одат по форуми и се обидуваат да внесат сомнеж во нашите луѓе, во искусни генерали кои со сиот свој интегритет застанале зад објавување на доверлива содржина за да ние можеме да извлечеме заклучоци и да ја дознаеме вистината.

Уште помизерно се читаат ваквите коментари кога многу странски извори ги потврдија сите обвинувања, меѓутоа нам некако не ни се верува, оти Американци нели секогаш се “добрите момци“.

Не ми се верува дека постојат поедицни кои се обидуваат да ја искриват сликата за конфликтот во 2001 година.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Значи неофицијално амерички платеници најмени од Американците, а спасувани од официјална америчка војска.... што требаше да ни се разјасни бе Врабец, малку се изгуби?
Дека во Македонија видовме сценарио ко на Куба?
МПРИ се платеници. Собери доволно пари и тебе ќе те обучат, за уште повеќе и ќе се борат за тебе.
За нив нема страни во конфликт, туку муштерии. И затоа, како што сам потврди се случувло да обучуваат две страни од еден ист конфликт. Никако не ги оправдувам, само го потенцирам начинот на кој што работат.

Во САД не може никој да ги запре да работат, пошо во америчкиот систем зборот државна администрација и бирократија е гнасна работа, а зборот бизнис, приватен сектор, слобода на пазар се светињи. Кој и да е конгресмен, ако сака да направи нешто ќе е означен како попречувач на приватен бизнис, а тоа е лошо за било која политичка кариера.

Ако ти треба примери, слушни го ова. Пред извесно време излезе вест дека Русија ангажирала позната американска лоби фирма за која што работат и двајца поранешни конгресмени да лобираат за интересите на Русија во Вашингтон.
Значи двајца американски поранешни конгресмени ќе лобираат во името на Русија без никаков проблем. Зошто? Приватен бизнис.

MPRI is a global provider of private military contractor services. It offers a wide range of professional services to both public and private customers.

Добиваат работа од америчката влада, но и од приватни бизниси, приватни лица и организации.
Исто не се секогаш во најдобри односи со америчката влада и армија. Еве пример каде што владата ги дава на суд.

MPRI Inc. Agrees to Pay $3.2 Million for False Labor Charges on Contract


Не ми се верува дека постојат поедицни кои се обидуваат да ја искриват сликата за конфликтот во 2001 година.
А ти што, демек тебе се ти јасно што се случило и како било?

Некои нешта се случиле пред 1000 години, па сеуште се откриваат нови детали и факти. За нешто што се случило пред 13 години да ја затвориме книгата и да речеме - така било. И сите историчари да си дадат отказ и да сменат професија?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.223
А ти што, демек тебе се ти јасно што се случило и како било?

Некои нешта се случиле пред 1000 години, па сеуште се откриваат нови детали и факти. За нешто што се случило пред 13 години да ја затвориме книгата и да речеме - така било. И сите историчари да си дадат отказ и да сменат професија?

Еве имаме лице кое било на чело на армијата тогаш.
Во голем дел ги разјснува тие работи кои тебе ти се "нејасни".
Неговите аргументи се поткрепени со слики од извештаи на АРМ, не се квази муабети пишувани од твитер известувачи.
Ако за тебе тие работи не се веродостојни тогаш не дискутирај со мене.
Едно време нели бараше извадоци од книгава, сега кога ги доби се обидуваш да тврдиш дека не е се веродостојни.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Еве имаме лице кое било на чело на армијата тогаш.
Во голем дел ги разјснува тие работи кои тебе ти се "нејасни".
ОК, ако книгата на генералот разјаснува се, одговори на прашањето што го поставија погоре.
Како сме знаеле дека од Италија летале авиони за да не бомбардираат?

Немам ништо против генералот, неговата книга е еден дел од приказната, но не го открива секој детал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom