Книга: „Сведоштва 2001“ од Генерал Панде Петровски

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
Фејсбук страната Македонски Бранители денес ја има објавено целата книга „Сведоштва 2001“ од генералот Панде Петровски на интернет. За сите кој сакаат да ја читат книгата, повелете на следниот линк :)

Сведоштва 2001

(1943-2006), генерал во пензија

Личноста и делото на генерал-потполковник Панде Петровски, поранешен началник на Генералштабот на АРМ, оставија длабоки траги во поновата македонска историја. Иако имаше најкус, само тримесечен стаж како генерал на АРМ, Петровски одигра клучна улога во најтешките моменти од историјата на современата македонска држава кога се бранеше независноста на Република Македонија.

Тој имаше доблест и храброст отвoрено да проговори за случувањата во 2001 година. Петровски во книгата „Сведоштва“ се обиде некои премолчени работи да ги извади на виделина. Тој уште од самиот почеток тврдеше дека она што и' се случуваше на државата во тоа време практично беше војна, односно агресија од една странска држава врз нашата територија со поддршка на внатрешни политички структури. Петровски предвремено беше пензиониран, без да ги исполнува условите за тоа, а подоцна повторно беше повикан на служба во АРМ за да помогне во кризата во 2001. Во едно од своите интервјуа тој изјави: „МПРИ (тим на воени ветерани) во 1998 ни понуди каква армија треба да имаме. Се спротивставив на тоа и предложив моја опција што ја прифати и тогашниот министер Кљусев. Два пати го бранев планот во Брисел кој го прифатија и членките на НАТО. Подоцна пред претседателот Трајковски реферирав и нагласив дека имаме проблеми со МПРИ, што беше фатално за мене. Во јануари од медиумите разбрав дека Панде Петревски оди во пензија“.

Генерал-потполковник Петровски ненадејно почина во неделата. Тој беше роден во битолското село Живојно пред 63 години. Основно и средно образование завршил во родното место и Битола, а потоа и воена академија. Бил на висока функција во ЈНА, подоцна вклучен во формирањето на АРМ.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=5780178373D7E449B8331FA9A0341164
 
Последно уредено:

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Фејсбук страната Македонски Бранители денес ја има објавено целата книга „Сведоштва 2001“ од генералот Панде Петровски на интернет. За сите кој сакаат да ја читат книгата, повелете на следниот линк :)

Сведоштва 2001
prekrasno neshto ,vo prav moment ,mnogu ti blagodaram za linkot
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Обично не читам книги од мк автори, ама ова мора да се прочита. Ја барав книгата во Скопје, но не успеав да ја најдам. Задоволен сум и од скенирано ПДФ издание. Фала. Сега ќе бидат јасни многу работи за блиската историја.
 
Z

zlaki

Гостин
книгата е одлична,плус има и оперативни карти на кои се гледаат поставеноста(делувањето) на непријателот и нашите безбедносни сили.Одлична е и Вистинита!
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.018
Поени од реакции
11.205
Браво. Јас ја имав дома, сега во моментов ми е позајмена на еден пријател.
Кој сака да размозга малце и да се увери во тоа како беше Македонија местена за таа криза во 2001, кои фактори дејствуваа ова е шансата.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Браво. Јас ја имав дома, сега во моментов ми е позајмена на еден пријател.
Кој сака да размозга малце и да се увери во тоа како беше Македонија местена за таа криза во 2001, кои фактори дејствуваа ова е шансата.
Од каде ја купи ако не е тајна?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Може некој да ја upload-ира овде на форумов? Имам проблеми да се логирам на scribd.
Би сакал да ја имам во компјутер дури не ја купам некоја наредна прилика.
Иначе читана ми е пред 2 години, се сложувам дека е многу добра книга. Разјаснува доста работи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Од кога ја барам оваа книга но никаде неможев да ја најдам, ниту во книжарниците ја немаше. Планирам да ја прочитам па ќе видиме. Благодарност до тие што ја поставиле.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
veke se iskazav so pozitivni zborovi za knigata ,no moram i ova da go spodelam so vas ,a vrzano so knigata ....tolku li nema koj da go finansira ova iskreno svedoshtvo,mislite deka nema dobri luge shto bi dale sredstva za da se ispecati ovaa kniga ?jas mislam deka seushte ima dobri dushi shto bi go pomognale pechatenjeto na ovaa kniga za da ja imaat idnite generacii,no problemot e sosema drug ,NESMEE da se pecati ,nesmee nikoj da go finansira pechatenjeto na knigata ,....zoshto ?????za da ne se doznae VISTINATA ...e toa e loshoto !!!??dali i nekoj drug razmisluva kako mene ?bash bi sakala da znam ?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
^ ^ ^ ^ ^ ^
пп2001.png


Еве и за тиражот и за спонзорства.Прашање е наводното второ продолжение, а и смртта на Петровски, 3 месеци после издавањето на книгата.Претходно, брзо по излегувањето на книгата имаше и ‘сообраќајка‘ која ја преживеа.

Еве и од страната
Screenshot_1.png
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
^ ^ ^ ^ ^ ^
Прегледај го приврзокот 104535


Еве и за тиражот и за спонзорства.Прашање е наводното второ продолжение, а и смртта на Петровски, 3 месеци после издавањето на книгата.Претходно, брзо по излегувањето на книгата имаше и ‘сообраќајка‘ која ја преживеа.

Еве и од страната
Прегледај го приврзокот 104536
Чудно е и фактот дека во книгата „Сведоштва 2001“ никако не е спомнат масакрот кај Вејце. А сите други масакри се спомнати, како на пример масакрот кај Карпалак, Љуботенски Бачила etc. Највероватно во второто продолжение сакал да пишува за масакрот кај Вејце, но за жал не дојде до тоа... Очигледно е дека некому му пречеше вистината, особено за најкрвавиот масакар во поновата историја на Р. Македонија.

Во истата вечер кога починува, доаѓаа неколку црни џипови и сите документи му ги одземаа.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Чудно е и фактот дека во книгата „Сведоштва 2001“ никако не е спомнат масакрот кај Вејце. А сите други масакри се спомнати, како на пример масакрот кај Карпалак, Љуботенски Бачила etc. Највероватно во второто продолжение сакал да пишува за масакрот кај Вејце, но за жал не дојде до тоа... Очигледно е дека некому му пречеше вистината, особено за најкрвавиот масакар во поновата историја на Р. Македонија.

Во истата вечер кога починува, доаѓаа неколку црни џипови и сите документи му ги одземаа.
Книгата речиси ја прочитав, некаде кај 200 страна сум, имам уште 50тина. Никаде не сретнав за Љуботенски Бачила, можеби не сум стигнат уште до таму, ако се наоѓа некаде на последните 50 страни.

Не сакам да откривам премногу детали од книгата и спојлери за да не им го расипам задоволството на другите читатели, но морам и ова да го кажам.

Интересен е фактот дека Генералот, барем мене колку што ми се чини, искрено и отворено пишува за работите, што и како се случувало. Дури и копиите од писмата, наредбите, од кои некои се обележани како строга тајна се објавени. Запрепастувачки е фактот колку НАТО бил подготвен да оди далеку за време на битката за Арачиново. Испратиле 6 авиони од Италија дирекно преку Албанија за Македонија дури пред почетокот на битката. Дали навистина планирале да ги употребат доколку акцијата во Арачиново не била прекината за да се извлечат нивните луѓе од таму, или биле само за заплашување неможеме да знаеме. Но битен е фактот со каков интензитет и напори се обидувале да дејствуваат политички врз Претседателот и државниот врв за да се стопира операцијата. Самите овие факти, и сведоштвото на Генералот каде Претседателот Трајковски по телефон му рекол да ја стопира операцијата откако претходно претставникот на НАТО во РМ ( заборавив како му беше името ) му рекол дека во Арачиново има 30 нивни луѓе и морат да бидат извлечени е доволен доказ дека целата војна во Македонија беше испланирана и реализирана од страна на НАТО со нивните кучиња, Албанците, односно Албанските платени терористички организации.

Сведоштвата на Генералот велат дека според сознанијата и информациите добиени од Разузнавачките агенции, инфилтрирани групи и информанти Албанци кои ги напуштиле селата или доброволно се предале на Властите, многу мал дел од Албанците во селата каде што имало терористи, истите ги поддржувале. Всушност терористите сосила ги терале да им помагаат. Незнам колку е точно ова, но според книгата ми изгледа дека е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom