Класична Музика

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Класична музика

Не знам колку ќе наиде на популарност оваа тема, ама ме интересира колку во Макдонија (а и надвор) се слуша класична музика.
Поупатените, односно поголемите љубители можат да кажат дали преферираат опера или симфониска музика.
Бујрум...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
не преферирам опера, зашто не м се свиѓа пеењето, ама затоа симфониската ја поштувам, поготово многу сакам кога ке ја стават во некој филм како саундтрак, како на пример во 2001:Space Odyssey и A Clokworks Orange :D
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Ne se slusa nikade dovolno.
Vo Makedonija bezmalku ic, sem lugje cija profesija na nekoj nacin e opkruzena so klasicna muzika i zavisi od poznavanjeto na istata.
Na zapad, t.e. US of A klasicni CD-a od svetskite giganti se prodavaat za nishtozni 3-4 dolari, vo sporedba so onie na Britney Spears koi letaat za 16-20 dolari. Toa objasnuva kolku se slusa klasicna muzika. Licno sum freak za klasicna muzika, posebno Barok erata - Bach, Vivaldi, Handel, Chopen itn.; na isto nivo na vljubenost mi e i romanticniot period, Ravel pred i se.
Interes pokazuvam za modernite izveduvaci, i miluvam da poglednam dobra izvedba koga budzetot dozvoluva... izveduvac koj seuste go nemam slusano vo zivo a koj moram naskoro e nasiot Simon cie CD (izvedba na delata na Prokopieff) go zedov neodavna od amazon.com, i moram da go pofalam i da kazam deka ZARI.
 
V

VirtualA

Гостин
Сакам да слушам класична, али неам многу време (покрај сиот метал),
иначе најмногу ми се допаѓа Вивалди :viol:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
klassika........da postuvam..i cat pat slusam..........beethoven,paganini,mozart,tschaikowsky,vivalsi.......mondscheinmelodie e zakon.........
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Јас на пример го обожавам Чајковски, Берлиоз, Малер од симфониските а од оперските композитори мислам дека Пучини е незаменлив. Ја сакам симфонијата, ама операта ми е во крвта, ја обожавам и не можам без неа.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ne obozavam operi.ama bas me interesira da glem u zivo...mislam toa e na operata tajnata....da ja gledas u zivo........
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Има и филмувани опери кои се специјално снимани за домашна употреба ама филингот ни оддалеку не е тој. Во македонија ми е мило што почнаа да ги титлуваат оперите кои ги изведува МОБ зашто се пее на оригинален јазик (претежно италјански) па сега публиката може многу полесно да разбере за што се работи во операта.До пред некоја година тие што беа тазе посетители само како телиња гледаа во сцената и ништо не разбираа.Затоа не ги окривувам голем дел од младите што имаат одбивност кон операта.
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
Секоја вечер си слушам класична, одлична е.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Ретко слушам класика. Ако братучека ми инсистира тогаш ќе преслушам некое це-де и толку. Немам навика, инаку никогаш не ми сметала.

Нешто што многу го слушам, а што можеби е најблиску до класиката (од она што го имам во компјутер, знам дека нема везе со класика) е Андреа Бочели. Него го обожавам

Друго... сакам да одам на опера. Ама некаде на страна. Јас нејзе повеќе ја доживувам како спектакл, одколку нешто во кое се наоѓам.
Би уживал во некоја руска претстава, опера се разбира, некоја голема сцена, со 200 души на нејзе.. уф! Знам дека би уживал! Колку и да не сум внесен во нејзе...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
:pos: :pos: :pos:

многу сакам класика

со жена ми имаме солидна колекција плочи во која се наогјаат скоро комплетните опуси на „класиците„ и шо знам јас...

Мозарт, Бетовен, Бах, Штраус, Брамс, Хајдн, Равел, Шопен, Шуберт, Верди, Чајковски, Менделсон, Пучини итн.

неколку Павароти „феат„: Верди, Пучини, Доницети, Леонкавало, Бизе, Бах

Доминго „феат„: Мозарт, von Flotow, Gounod, Mascagni, Леонкавало, Бизе, Пучини (тоска & le bohёme :wink: )


мене најмногу ми „лежи„ симфонија и концертите на Бах, ама има неколку оперски арии шо се навистина но комент...

иначе, голема срамота е за мене, иако од 16 години скитам низ европа, сеуште не сум бил на „вистинска„ опера во оперска куќа :oops:

некакви оперети во театар битола или долни дупени или тунгузија не се права опера ...
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Класика.......слушам.....а и свирам..... :viol:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Pearl браво за постот, ги имаш прекрасно опишано сите композитори, а за Мозарт потполно се сложувам-не не ни за мене.
За Штраус малку не се сложувам зашто Штраус-сениор има некои интересни ствари напишано.Како и да е постот ти е ептен на место.
П.С. Каде живееш? Мислам на МКД ЕУ УСА?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom