Класична Музика

Член од
28 јануари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
1
KLASIKA

*Respect*

posebno za Tchaikovsky so pijano koncertot vo b-moll i Grieg
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Слушам класика,многу ретко ама слушам.
Баш е онака за опуштање,си легнеш,си пуштиш тоа и кулираш до бесвест
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Dora напиша:
KLASIKA

*Respect*

posebno za Tchaikovsky so pijano koncertot vo b-moll i Grieg
Јас го сакам овој композитор, ненормално.
Она што го имам од неговиот опус е увертирара на Ромео и Јулија.
Прекрасно.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
betoven e mojot favorit uste dodeka aktivno svirev go obozavav osobeno mesecevata sonata
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Класика поштуем.
Бах,Бетовен,Лист,Шопен,Григ,Чајковски,Моцарт.Сето тоа слушам,не често,ама слушам,а исто и оперски арии.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Росини,Бах,Моцарт,Вивалди;Шопен,Шуберт абе имам тома колекција понекогаш ги пуштам инаку стално го гледам Виенскиот Валцер
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
za eliza...moja omilena kompozija...mislam deka nema potreba da komentiram,na site im e dobro poznata :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
многу е добра музикава уз читање книга
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Браво за темава, баш се прашував дали има отворено ваква тема во музика.

Искрено многу ми е криво коа одам на концерти на филхармонија (а одам доста често) и коа ќе забележам дека просек на години на луѓе што одат кај нас на концерти на класична музика е 60 и нагоре. Ретко да видиш некој помлад, и тоа најчесто се студенти на академија, нема надвор од тој круг многу млади луѓе што се љубители на класиката. Чуден феномен.

Често слушам, ме опушта, а и некад коа сум ептен емотивна сакам да слушам класика.

Опери многу не поштуем, има полно арии што ми се свиѓаат онака поединечно, ама цели опери ретко да ме воодушеват, едино ги сакам на Моцарт оперите. Ги сакам другите форми на вокални музички дела, и многу ја сакам и хорската музика, мада кај нас хорската уметност скоро и да не постои, вегетира.
Од композитори омилени ми се неколку, зависи од расположение. Еве на прво место би го ставила Рахмањинов, па Гершвин, Бетовен, Шопен, Лист, Хендл, Штраус, Шостакович, Мусоргски, итн итн.
За поединечни дела што ми се свиѓаат ќе треба да напишам километарски пост, нема смисла да гњавам толку.:icon_lol:
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
MarthaGraham напиша:
Опери многу не поштуем, има полно арии што ми се свиѓаат онака поединечно, ама цели опери ретко да ме воодушеват...
Имаше една опера пред некое време на репертоар „Иван Сусањин“... имаше ставрно добра музика. А и приказната е интересна...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Класика којзнае од кога не сум слушал а тоа е најверојатно пошто дома и немам класика ЦДеа, али сега за сега најмногу го поштувам бетовен , па вивалди е така интересен ,али проблемот со моменталното мое непознавање на делата и композиторите во тоа што ги има еден куп а да ги знаеш треба да ги слушаш почесто.
Фала за тоа што ме потсетивте, кога ќе имам помалку обврски мора да си послушам малку повеќе класика за да си ги ”исчистам” ушите од комерцијала која иде на радио.
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Dali slusate klasika ?

Dali slusate klasika dali znaete nesto za Mozart, Beethoven ...
Ili voopsto ne ve interesira toj tip na muzika?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Iskreno ne ja praktikuvam,iako vo dadeni momenti dosta znae da te smiri
 

Kajgana Shop

На врв Bottom