Класици и култни филмови кои не ви се допаѓаат

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.108
Поени од реакции
9.935
Не знам дали е култен или е класик или не спаѓа во ниедна од овие групи, ама The Sixth Sense е срање. ;)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Scarface не ми се допадна нешто особено.Не е лош но е премногу мафијашки за мој вкус.
 
D

dystopian

Гостин
Fight Club, не дека глумам хипстер, имам приметено дека на многумина овде им е омилен ама мене навистина не ми го направи ќеифот.

Офтопик, ми го подуа к*рот со сликана and suddenly, i felt nothing на фејсбук.

Понатака, Boondock Saints е најголемото срање кое го имам изгледано, не знам како стигнал до статус на култен филм.

Clerks е досаден, Pulp Fiction ми беше meh... и тоа би било тоа.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.613
Поени од реакции
10.302
Од топ 50 листата на ИМДБ следните не ме бендисаа ништо посебно ( незнам дали сите се култни филмови/класици )

The Godfather 1,2,3
Pulp Fiction
Lord of the Rings
Se7en
The Usual Suspects
Memento
Saving Private Ryan

Schnidler's List, Star Wars, Matrix, Apocalypse Now ги немам гледано и тешко дека ќе ги гледам









слободно
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Од топ 50 листата на ИМДБ следните не ме бендисаа ништо посебно ( незнам дали сите се култни филмови/класици )

The Godfather 1,2,3
Pulp Fiction
Lord of the Rings
Se7en
The Usual Suspects
Memento
Saving Private Ryan

Schnidler's List, Star Wars, Matrix, Apocalypse Now ги немам гледано и тешко дека ќе ги гледам
Шо стори бе брат, еве не ти судам, вкус и вкус, али, еве кажи ми кој ти се омилени филмови, баш ме заинтересира. :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Неколку филмови имам на листава и еве ги описите од мене за тие филмови:

American Beauty е тешка глупост од филм каде што средновечен лузер дрка на другарка на ќерка му. Вау.
Scarface е типичен српски филм за дрога и мафија. Има среќа што е снимен во САД и глуми маестро Алпа Чино.
Titanic е тинејџ траги-драма, само во голем брод каде што умираат многу луѓе и на крај типот се жртвува за љубов. Вау, колку не очекувано.
The Big Lebowski е префорсиран филм каде што карактерот The Dude ми е еден од најантипатичните ликови некогаш направени на филм.
Mad Max. Секако, ако се деси таква апокалипса, најбитно е да имаш јака кола. Плус Мел Гибсон.
Requiem for a Dream. Ајде фрлајте со камења и дрва али најголемата поента во филмов ми беше дека жените стварно треба да си ги чупат веѓите.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.059
Понатака, Boondock Saints е најголемото срање кое го имам изгледано, не знам како стигнал до статус на култен филм.
102.5 посто се слагам со ова. (y)

Другите не сакам да ги цитирам затоа што темава можеби е единствената која треба да помине без да се цитираме еден со друг, затоа што ќе биде касапење :D

За овој филм се слагам! boondock saints испаѓа нешто ко Декстер ама во игран филм.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.613
Поени од реакции
10.302
Шо стори бе брат, еве не ти судам, вкус и вкус, али, еве кажи ми кој ти се омилени филмови, баш ме заинтересира. :)
Пак ќе одам според топ листата на ИМДБ, од популарните филмови овие ми се поомилени-

The Shawshank Redemption, Inception, Goodfellas, City of God, Forrest Gump, Terminator 1,2, Back to the Future, Gladiator... Иначе повеќе гледам хорори и комедии и некој така покулирачки филмчиња

А и да Монти Пајтон го заборајв и тој не ме бендисва

:unsure:
--- надополнето: 23 август 2012 во 01:15 ---
Well, that make perfect sense! :facepalm:
Па не ги гледам пошто и да ги гледам нема да ги бендисам и веројатно ќе го премотам цел филм
Ај да не ја тупам темата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom