Класици и култни филмови кои не ви се допаѓаат

H

HoT IcE

Гостин
  • Rocky, сите делови.
  • Титаник
  • Терминатор
Тие би биле.:)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
патем, не сите набројани филмови се култни... темата не е филмови што не ви се допаѓаат туку култни филмови кои што не ви се допаѓаат. инсепшн не е култен филм...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
култни филмови
Ај дај ни дефиниција за култни филмови...
Што значи култен филм?
Дали треба да е пред 1990 година, колку гласови треба да има имдб, која оценка, колку е хајпан (и кое е тоа мерило за хајпање/популарност) итн?
Треба да е комбинација од овие работи или што?

Иначе ставeте некое правило слично на онаа темата за хејтери на турски/индиски сери.. што е ова тука фејспалм реакции и грев ме праат. Па и ја можам да влагам со клизач за хејтерите на американ бјути па не влагам пошо го почитувам туѓото мислење (или пред 3 години ја исфрлив цела лутина по пп на јо соно :D )
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Не можам да глумам дека е ДЛАБОК и дека којзнае колку бев фасциниран од кинематографијата. Јес да е понапред од своето време ама дооо сааа дееенннн
не е „ДЛАБОК“ - тоа е најдобар СФ на сите времиња. нема муабет...
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Ај дај ни дефиниција за култни филмови...
Што значи култен филм?
Дали треба да е пред 1990 година, колку гласови треба да има имдб, која оценка, колку е хајпан (и кое е тоа мерило за хајпање/популарност) итн?
Треба да е комбинација од овие работи или што?

Иначе ставeте некое правило слично на онаа темата за хејтери на турски/индиски сери.. што е ова тука фејспалм реакции и грев ме праат. Па и ја можам да влагам со клизач за хејтерите на американ бјути па не влагам пошо го почитувам туѓото мислење (или пред 3 години ја исфрлив цела лутина по пп на јо соно :D )
филм што не е култен
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
The Lord of The Rings
Pi
Pan's Labyrinth
Love Story
Terminator (колку и да ги има)

Толку ми текнуваат за сега.. :)
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.666
Поздрав до сите на темава и едно БРАВО за тој што ја отворил. Секој може да се "истури" за некое ку*тно демек дело низ времето. Е сега јас ке се "истурам" тука зошто знам дека нема куршум да јадам :cool:

Филмот е Pulp Fiction (1994)

Филмот го гледав по препорака на неколку другари ( секогаш кога ќе зборуваме за филм или филмски сцени ова она мора да го спомнат), го имам забележано на извадоци во многу теми тука, а искрено зажалив што потрошив мноооооооооогу време да го гледам.
Го имам гледано 3 пати или се на се едно 20 часа заедно со паузата што морав сам да си ја дадам од досада. Не знам зошто е култен, ама за мене е с**** од филм.

Поздрав
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Да поставиме неколку правила во темава, пошто одма се залетавте во оф топици и лоши обиди за хумор.

1. Сарказам и тролање од типот ау Твајлајт култен филм, нема да се толерира. Имате ЧДА зезајте се таму.
2. Расправии ти глуп си, ваков таков зашто на некој не му се допаднал филм, сместа се бришени. Не сте мали деца мајке му, да ве караме за такви работи.
3. И најважно. Кој го спомне Fight Club во темава во негативен контекст, добива перманентен бан.:icon_mrgr:

Продолжете....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Поздрав до сите на темава и едно БРАВО за тој што ја отворил. Секој може да се "истури" за некое ку*тно демек дело низ времето. Е сега јас ке се "истурам" тука зошто знам дека нема куршум да јадам :cool:

Филмот е Pulp Fiction (1994)

Филмот го гледав по препорака на неколку другари ( секогаш кога ќе зборуваме за филм или филмски сцени ова она мора да го спомнат), го имам забележано на извадоци во многу теми тука, а искрено зажалив што потрошив мноооооооооогу време да го гледам.
Го имам гледано 3 пати или се на се едно 20 часа заедно со паузата што морав сам да си ја дадам од досада. Не знам зошто е култен, ама за мене е с**** од филм.

Поздрав

Мислите кои ги кажува во текот на целиот филм, пресвртот е доста поучен, остава нешто за размислување, отвара прашања, зато е култен :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Прво, да разграничиме култен филм. Култен филм е филм кој што има специфична и мала фанбаза на интернационално ниво, која е мошне посветена и на нашки, заразена со филмот. Култниот филм е контраст на мејнстрим филмовите и не секогаш е во склад со стандардите и правилата за еден филм. Често критички не е прифатен и често има многу мала заработка, но има и исклучоци. The Godfather (јеп) не е култ, Scarface е култ (300 контроверзии, распнат од критичарите најпрво). Да резимираме, култен филм не мора да е добар филм. Може да биди, но не мора. Поточно кажано, култниот статус нема допирна точка со јачината на еден филм, туку е прашање на фан базата. Повеќето горенабројани не се култови, или делумно се, но ајде.

Култен филм кој не ми се допаѓа - Showgirls (еден од најлошите филмови кои сум ги глеал)
Омилен култен филм - Fight Club
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Чудна работа ова, фајт клаб нема хејтери! Не знам дали е од страв да не го нападнеме или филмот е перфекција со огромна таргет група :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чудна работа ова, фајт клаб нема хејтери! Не знам дали е од страв да не го нападнеме или филмот е перфекција со огромна таргет група :D
Mислиш на Фајткла?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom