Кинеските моторчиња

Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
minimalno 200.300 grama pogolema potrosnja ...btw normalno deka pasuva..gianelli pravat skoro za site modeli...auspiusi samo da e 2t
 

I am a bastard!

God Save The Queen
Член од
18 септември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
8
Која кинеска марка ја препорачуваете?
Знам дека повеќето ќе искоментирате да си купам Априлија на старо отколку кинеска нова. Сепак би сакал да знаам зошто. Јасно и гласно. без оние „гласините“ за пластичните елементи во моторот. Ми требаат конкретни „ЗА/ПРОТИВ“.

Значи одржување (сервиси и цена на работна рака како и делови), потрошувачка, комфор при возење, забрзување, максимална брзина,

...

Пример не знам колку се исплаќа да купиш половна Априлија и нешто да ти се расипи, отколку нова кинеска која ќе се расипи за една година и да се поправи. Ме сфаќате?

Плус тоа повеќе ме интересира до 50цц, над 50 не сакам да се замарам со А категории итн. Кога ќе сакам да купувам салам машина (чопер над 1200цц) тогаш ќе плаќам за А категорија. Не плаанирам да ја користам за тротинет (без навреда :) )
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе другар ако си за домаќинска вожња, кинезите ке ти ја бркаат работата исто како априлијата. Е сега несакаат многу оптеретување и тркање, се знае тоа. Инаку тоа е тоа, кинезот е одличен да те служи до овде до онде. Еве некој што има оставам да ти објасни подобро.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Ја иам кинез, извозев 6000 километри од крај на Април до сега, само уље мењам на 1000 километри и чистам филтер за воздух....тераше до Велес без проблем у еден здив со пуна гас. Океј одредени додатоци требаат, мењање гуми под прво(јас уште немам сменето) Здравје метзелерки за почеток на следа сезона.
Не сваќам само со тоа пластичните делови....и дури малце ми е смешно, океј имаат понеквалитетни делови од другиве скутери ама ПЛАСТИЧНИ БЕ?
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
pa od kineskite imas poveke opcii 1.baotian ( 4T max speed 65km\h 2.5-3l na 100km cena 600 evra) 2. longija( 2T max speed 70km\h 3.5l na 100km cena 900evra) 3. keeway focus (ista masina kako longija cena 1200evra) 4. keeway huricane ( ista masina kako keeway focus ( samo se razlikuva po hilterot za vozduh) cena 800-900evra Jas bi ti preporacal da si zemes Longija posto ima ista masina kako keeway a e 300evra poeftina
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
абе од кинеските мотори најдобри се генерик и Keeway
До кога???? Generic не се кинески.
Аман веќе 1059234859384 пати е напишано тука. Прочитајте малце....

Иначе лично се презаљубив во Keeway ARN, најмалата 150ка што можела да се направи. Како се дига на едно:)
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
До кога???? Generic не се кинески.
Аман веќе 1059234859384 пати е напишано тука. Прочитајте малце....

Иначе лично се презаљубив во Keeway ARN, најмалата 150ка што можела да се направи. Како се дига на едно:)
ПА ЈАС МИСЛЕФ ДЕКА СЕ КИНЕСКИ ТАКА СЛУСАВ
 
С

Спенсер

Гостин
ГЕНЕРИК Е КИНЕСКО,ДИЗАЈНИРАНО У АВСТРИЈА. кактус така рече,:vozbud:
 

tavCHe

Bonum Kurcum
Член од
1 септември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
2
ДЕЧКО ТИ СИ САМО ЗА ЕДНО МЕСТО
што е битно дали е кинеско итаљанско или британско МАШИНА Е !
абе брат ДЕТЕ БЕЗ МОЗОК, тато му купил веспа и сега ќе соли памет наоколу...
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Ај земете споредте...baotian 125...i generic...125...ке видите имаат иста машина исти карб исто се...мислам имам слики...од маало ке ви ставам слики да споредите....
Generic го има дизанјирано дизајнерот на КТМ...австриец
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе не се бунтоваме за Џенерик... Викаат дека се австриски во австрија се произведуваат, а можно е да имаат иста машина со Баотиан или некој друг кинез. Не е тоа ништо чудно јеби га.
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
кинеска работа некоја кинеска фабрика за коли напраја потполно ист BMW x3 зато кај ниф нисто не е чудно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom