Кефир

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Vanlok пробав да не ја мијам габата и топ е си работи како и пред тоа ама па и не гледам разлика нити во вкусот нити дека ферментира сега побрзо или поспоро,можеби само побрзо расне.
Иначе вчера по 36 саата стоење кефирот ми имаше вкус скоро како овчо кисело млеко и бев изненаден(y)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Дечки некој да каже шо му е на кефирв кај мене? Од вчера почна да фака нешто како жолти дамки. Тамам си е вкусот и се тоа ама воа ме чуди. Вчера измив убаво се тоа што користам кога го спремам и пак исто денеска. Можно ли е да е поради топлинава што се стопли времето а мене ми стои кефирот во кујна на собна температура?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
Дечки некој да каже шо му е на кефирв кај мене? Од вчера почна да фака нешто како жолти дамки. Тамам си е вкусот и се тоа ама воа ме чуди.
Не би смеело да има никаква дисколорација на зрната. За зрната зборуваш така?
Или за готовиот кефир напиток?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
За кефирот зборам, уште пред да го претурам во шише, значи кога е се уште со маја-та измешан.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
За кефирот зборам, уште пред да го претурам во шише, значи кога е се уште со маја-та измешан.
Немаш гајле.
Тоа е онаа жолткасто и реалтивно бистра течност што ја имаш и во комерцијално кисело млеко. Сосема нормална и природна појава.
Не знам на македонски дали имаме име за таа течност ама на англиски ја викаат whey. Издвојувањето на whey-от се дешава зошто кефирот се згрутчува во подоцните фази на ферментацијата.

После кога го процедуваш кефирот, whey-от се разлага во масата и не се гледа... но се појавува пак за пар саати ако не се дира кефирот.


Значи не се секирај, безбедно консумирај. Погоре некаде објаснив и како да го исцедиш цел whey и да добиеш кисело млеко од кефирот кое е многу вкусно (посебно со спанаќ).

Иначе вака изгледа?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
@Vanlok Каде имаш пишано кисело млеко како се прави? Се дупнав барајки и никаде не најдов.

Иначе јас најдов рецепт за овошен јогурт. Миксираш една банана и малку аронија или малина или боровница и го мешаш со кефир додека се добие онаа густина ко на купечки овошен јогурт и одличен е за јадење послето,нема никакви шанси да осетиш дека е дома правен а не е купечки.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
gt80 малку сум во цајтнот, ама набрзина кажано пандан на кисело млеко добиваш на следниов начин.
Прво кефирот најдобро е да е барем еден ден седен во фрижидер (секундарна ферментација) потоа во во голема (баш голема) инка во која има соодветно голема цедалка која таман влегува во таа инка, ставаш медицинска газа во неколку слоја здиплена. Газата да биде од онаа што е вооблик на големо здиплено парче платно, не да е псечена во ленти како за завои. Има во аптеки.

Се надевам ме разбра, значи платното газа го превиткуваш во 4(+) слоеви и го поставуваш на ѕодовите од инката така за да грубо ја прекриеш инката и платното да го добие обликот на таа инка.

Следното го предпоставуваш, го сипаш кефирот во инката (врз газата) и го оставаш пар саати за да се исцеди whey-от (таа желтеникавата бистра течност што ја спомнавме). Колку повеќе го оставаш да се исцеди толку погусто ќе биде киселото млеко, дури со доволно време ќе почне да личи на павлака.

Иначе ако претераш со премногу слоеви од газата, кефирот воопшто нема да се цеди низ газата или цедењето ќе оди поспоро. Тоа мора да го научиш со експериментирање, стави првин 4 слоја и види. Мислам дека 4 слоја става девојка ми... дап само што прашав 4 слоја.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
И уше едно прашање. Што да правам во ситуација кога ке ми снема млеко? Пример вчера вечер ја прецедив дозата што е и после ми текна дека немам млеко да му ставам за нова доза. А касно беше и башка и продавниците не работеа. Така да земав малку од кефирот што беше направен ја покрив мајата и го ставив теглото во фрижидер. Сабајлево одма купив мелко и му ставив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
И уше едно прашање. Што да правам во ситуација кога ке ми снема млеко? Пример вчера вечер ја прецедив дозата што е и после ми текна дека немам млеко да му ставам за нова доза. А касно беше и башка и продавниците не работеа. Така да земав малку од кефирот што беше направен ја покрив мајата и го ставив теглото во фрижидер. Сабајлево одма купив мелко и му ставив.
Добро си направил. Си можел и да го оставиш втор ден да преседи се заедно, ќе биде покисело ама нема да се расипе ништо.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Ај малку да ја разбудам темава, има ли некој да ми даде кефир-култура на користење или пак има ли некој што продава во Скопје?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ај да прашам и ке ти донесам во Среда, здравје, ако имаат уште лугево. Само ке дојдеш од кај everyday да си го земеш, може?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
@sartan
Во случај да не завршите работа со gt80, стојам и јас на располагање.
Но за од кај мене ќе треба да почекаш 2-3 недели. Утре ќе давам пола од мојата маја (кефир културата де :)) на колега, па ќе треба некое време за да се разможи пак мајата.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Ај да прашам и ке ти донесам во Среда, здравје, ако имаат уште лугево. Само ке дојдеш од кај everyday да си го земеш, може?
кај е евридеј, името ми е познато али не можам да се сетам кај беше
 
Член од
29 март 2013
Мислења
35
Поени од реакции
8
molba za kutlura od kefir ako moze nekoj da ni dade ...od ohrid sum idam sabota za skopje pa ako moze ,,,,moze i da ja platime ako treba ...
:)
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 08:34 ---
@sartan
Во случај да не завршите работа со gt80, стојам и јас на располагање.
Но за од кај мене ќе треба да почекаш 2-3 недели. Утре ќе давам пола од мојата маја (кефир културата де :)) на колега, па ќе треба некое време за да се разможи пак мајата.
гледам долго време ја имаш културата од кефир се надевам дека помага доста ако може да добијам бар малку да ја размножам ? од охрид сум ке доага сопругата сабота во скоје па ако имаш од културата од кефирот ??? :)
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 08:37 ---
- Liječi bolesti srca i oboljelih srčanih krvnih žila, razlaže holesterol u krvnim žilama.
- Liječi žuč, čisti žučne kanale, dvanaesterac i razlaže žučni kamen.
- Liječi gušteraču, jetru i slezinu.
- Prirodno je sredstvo za potenciju kod žena i muškaraca
- Liječi želudac i crijeva, otklanja čir.
- Sama gljiva stvara antibiotike i liječi upaljena mjesta u organizmu.
- Regulira krvni tlak.
- Liječi bubrege i kontrolira mokraćne puteve.
- Zadržava metastaze i njihov dalji razvoj.
- Sprečava brzo starenje.
- Smanjuje osjećaj zamora usljed stresa.
- Posejduje sve vitamine za život.
 
Последно уредено од модератор:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
molba za kutlura od kefir ako moze nekoj da ni dade ...od ohrid sum idam sabota za skopje pa ako moze ,,,,moze i da ja platime ako treba ...
:)
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 08:34 ---

гледам долго време ја имаш културата од кефир се надевам дека помага доста ако може да добијам бар малку да ја размножам ? од охрид сум ке доага сопругата сабота во скоје па ако имаш од културата од кефирот ??? :)
Moже, ама да знаеш дека ќе биде помала количина маја (од причини спомнати во претходниот пост). Ќе се размножи мајата, не се секирај.
Сартан прв праша (не кажа дали земал од gt80) ама пошто ти не си во Скопје, ти имаш предност.

Ти пишува во првиот пост се што ти треба од опрема. Пиши ми ПП (приватна порака) со телефон од жена ти, и ќе добие она потоа СМС од девојка ми, па ќе се договорат они двете кога и каде да се најдат за во Сабота.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom