Кефир

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
култура од кефир

К Е Ф И Р​

Кефир е освежителен пробиотски пијалок кој се добива од ферментација на млеко. Мрзлив, како што се чуствувам во моментов, нема да напишам детален елаборат како што заслужува оваа тема. Во денешново врема на ADD и генерална нестрпливост и онака повеќето нема да можат да соберат волја и концентрација да останат со таков еден текст. Наместо тоа само ќе набројам неколку факти.


- Кефир е здрава храна.

- Богат е со пробиотици и други корисни работи и поволно влијае на дигестивниот систем и на здравјето воопшто.

- Лесно се одгледува, бара само окулу 5мин. дневно (еднаш кога ќе ја уходате рутината)

- Не бара никакви посебни услови, се чува во поголема тегла на темно место и по можност на температура од 18 до 24 степени целзиусови (иста температура која му одговара и на човекот). Ова не значи дека не може да се чува и на други температури, но на пониска температура ферментацијата ќе биде поспора а на повисока температура ферментацијата ќе биде побрза... но ова зависи и од количината на културата па лесно може да се регулира.

- Ако се запази побарувањето: количината на културата да биде од 15% па нагоре, од волуменот на млекото тогаш НЕМА ШАНСИ МЛЕКОТО/КЕФИРОТ ДА СЕ РАСИПЕ!

- Кефир треба да се прави исклучиво од свежо млеко. Причината за ова не е само затоа што свежото млеко е поздраво, туку затоа што во трајното млеко има презервативи па дури и антибиотици (не знам дали во нашите закони е регулирано ова), кои лошо влијаат на културата (конгломерат од над 37 видови на квасци и бактерии).




Како се прави кефир?

Многу лесно, горе имате слика од културата (мајата). Културата се става во тегла, се додава еден литар млеко (како за пример). Ја ставате теглата на темно (да не е затворен до крај капакот, да може да излегува гасот СО2 кој се ослободува при ферментацијата (стасувањето). Чекате еден ден, окулу 24ч. и потоа имате готов кефир кој може веднаш да се пие, но уште повкусен е ако одстои во фрижидер, ден или повеќе во зависност од вкусот.
Кефирот ќе е помешан со зрната од културата, го цедите низ пластична цедалка и инка. Исцеденото е кефир, а културата/мајата ја враќате во тегла (пожелно е да се исплакне убаво, но не мора секогаш) и додавате литар млеко за следната тура. И така во круг, културата го прави млекот кефир.



Што треба од опрема, за правење кефир?

- Тегла од накај литар и половина, голема пластична цедалка и инка доволно голема за таа цедалка.

- Евтина варијанта за тегла е Цвекло од КАМ маркети, има од 1.35 литри што е таман... иако мирис од цвекло потешко се мие, така да може и тегла од укиселени краставички/корнишони/карфиол од Македонија: тие тегли се од по 2.5 литри и се уште подобри. Таква тегла јас употребувам, ги има во Тинекс.

- Цедалки и инки најевтино има во Базаро, подобри се цедалки со вертикални прорези пошто многу побргу се цеди. Исто таквите пропуштаат мали парчиња од мајата што е исклучително здраво да се јаде. Згодно е да се големи цедалките пошто не мора да висиш над нив додека се исцеди се.

- Никако метални работи да доаѓаат во допир со кефирот. Нерѓосувачки челик е донекаде безбеден ама подобро да се избегнува зошто денес разни глупости се продаваат како нерѓосувачки челик.

- За чување на кефирот во фрижидер најприкладни се стаклени шишиња со широко грло. На пример шишињата од џус од патлиџани од литар, од Македонија или од Ким, ги има во Тинекс/Карфур. (башка џусот одлично оди со вотка и малку мелен бибер)


Толку од мене за сега, прашајте и (можеби) ќе одговорам. Кој го интересира подетално има безброј сајтови и видеа на оваа тема, јас ќе го наведам само дефинитивниот извор -сајтот на Дом кој можеби е неписмен од аспект на дизајнирање веб-сајтови ама затоа е дефакто авторитет за кефир и се окулу него.
Ова е линк кон сајтот, со автоматско гугл преведување. (оригиналниот линк е еден ред подолу)
http://users.chariot.net.au/~dna/kefirpage.html#what-is-kefir

Гугл превод за мрзиливе и оние што не знаат англиски
Зборот кефир се вели дека потекнува од турскиот збор keif, кој лабаво преведува добро чувство или се чувствуваат добро. Ова е сосема веројатно поради пиење кефир е познат за да се зголеми чувството на добросостојба. [1]

Кефир е освежителен културни млеко пијалок кој потекнува од северните падини на Кавказ планини, верува дека датираат најмалку 1.000 години. Племиња-фолк на овој регион, кои веројатно развиена кефир со смолкнување несреќа консумира на хранливи пијалоци во големи количини. Овие луѓе беа познати по долговечноста, кои живеат долго, здрав живот со малку да нема позната болест. Активен животен век од над сто години беше вообичаено за луѓе кои живеат во регионот каде кефир беше образован и либерално консумира како дел од главен исхрана.

Кефир има униформа, малку крем конзистентност, кисела освежувачки вкус, со мала суптилен мирис на свеж квасец [или многу суптилен пиво-како мирис]. Кефир, исто така, има најмала трага на природен веселиот пикантен Танг. Постои асортиман на околу 40 ароматични соединенија кои придонесуваат за уникатен вкус и карактеристичен пријатен мирис на кефир. Заокружување овој исклучи, кефир содржи помеѓу 0,08% до 2% алкохол. Сепак, за 0,08-0,1% алкохол е реална бројка за 1-ден културни кефир. Каде кефир чуваат за неколку дена по одвојување на природни мајка култура, кефир зрна [види следниве], содржани до 2% алкохол, а можеби и 3% алкохол, во зависност од видот на млеко и зреење услови. [Да - Леле!].

Традиционални, автентични кефир само може да се подготви со култивирање свежо млеко со кефир зрна. Имајте на ум дека кефир зрна не треба да се помешаат со житни зрна. Природните мајка култура е наведен како зрна, поради неговата грануларна структура и изглед. Ова е да се каже дека жито дел од името може да се смета како соодветно. Кефир зрна, или кефир гранули ако сакате, се всушност природни стартер. Биолошката структура или секој жито [која јас се чувствувам можат да бидат наведени како био-матрица] е создадена преку динамичен асоцијација симбиоза помеѓу огромна мешавина на пријателски Млечна киселина бактерии [Lab], оцет за производство на бактерии и квасец видови.

Пакет од кефир зрна се состои од многу индивидуални бела до коска боја претежно авто-затворен тела составени од мека, желатинозна биолошки масовно нешто слично варен карфиол розети. Комплексноста на жито кефир е мешавина на протеини, аминокиселини, липиди [масти] и растворливи-полисахариди. Kefiran единствен полисахариди со многу здравствени промовирање добродетели, е главен полисахариди на кефир зрна и е, исто така, се најде во кефир. На бактерии и квасец не само создаде био-матрична структура, или зрна, организмите се негувал со самата структура што тие создаваат; почитуваат на површината, и внесен во жито самата <[дом на пријателски микроб] >

Традиционалните кефир [вистинско автентично кефир] е лесно подготвени дома, исто како што е за многу векови од страна на античките на Кавказ планини. Свежи, не-пастеризирано или пастеризирано полно работно павлака, малку масти или не-масти млеко се става во чиста соодветен сад со додавање на помал дел од кефир зрна. Содржината е оставено на собна температура за околу 24 часа. Како резултат на развиените културни млеко се затегнати со цел да ги раздели, и добивање на кефир зрна од течност кефир. Зрната се додаваат повеќе свежо млеко да се повтори едноставен процес за следната серија. Оваа постапка може да се врши на неодредено основа ... за кефир зрна траат вечно.

Форсиран течност кефир или може да се консумираат свежи, фрижидер, за подоцна употреба, или зрела на собна температура во период од неколку дена. На созревање процес не е само корисна за поединци кои сакаат да се намали лактоза во нивната кефир, важно е да се зголеми некои б групата витамини [За детали објаснувајќи едноставна процедура на зреење, ве молиме следете го овој линк се наоѓа на кефир на Dom изработка на веб страна]. Зрее подобрува целокупната вкус, а зголемување на витамини Б1, Б6, вклучувајќи витамин Б9 или фолна киселина и јаглерод диоксид вклучувајќи алкохол, исто така, се зголеми.

Кефир зрна зголемување на вкупната зафатнина, броеви на, и по маса, како зрна се само-потхранувањето кога постојано култивирани во свежо млеко да се подготви кефир [биомаса зголемување]. Поради тоа, треба да се спречи преполнетост на кефир зрна, а со цел да се задржи разумен постојана жито-за-млеко сооднос станува од суштинско значење да се отстрани дел од кефир зрна од серијата. Покрај предноста во спречувањето на пренатрупаност на зрна за да се избегне над ферментација, од друга предност е да се произведе кефир со разумна постојан карактер и конзистентност на континуирана основа. Традиционално, вишокот или резервни кефир зрна биле или јаде [која Силно препорачувам], дехидрирани и чуваат како back-up извор, дели меѓу членовите на семејството, или со кои се тргува меѓу племињата-фолк на Кавказ, во замена за други основни најважен.

Освен за ладење, на културата уметноста на кефир се практикува со векови од страна на племиња-фолк на Кавказ. Всушност, ова е многу причина зошто кефир дојде, за зачувување на млеко во текот обемна периоди, без ладење, за немало средства за ладење тогаш.

Ова е причината зошто луѓе на недалечното минато образован широк спектар на свежа храна производи, да се прошири на задржување на квалитетот на храна расте во поголема количина. Тоа е само во последно време дека научивме целосни мера за тоа како таквите култура храна производи даде на потрошувачот дополнителна здравје корист како заштита од болест, освен добрата исхрана. За оваа причина, повеќето ако не и сите природно културни храна може да се класифицираат како функционална храна.

Како краен нота до овој дел, секој и секоја серија на кефир зрна во постоење денес, трага назад кон регионот на Кавказ планини - сите кефир зрна најдат никаде денес, потекнува од тоа место и се деца на првиот природен мајка-култура која мистериозно се разви во одреден регион на Кавказ планини.

Eве и едно видео, не е најдобар пример ама го одбрав зошто е кратко. Типот прави помала количина кефир (јас преферирам цел литар), што е негова работа ама метална лажица најдобро е да се избегнува како пример.

Поврзана тема: Млеко за правење кефир, квалитет и својства на различни брендови
(постов и го напишав делумно за да не се спамира таа тема со општи прашања)
Disclaimer: текстот е непроверен граматички (зошто ме мрзи да го направам тоа). :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
До модераторите: фала за смената не насловот, заборавив дека К Е Ф И Р нема да може да се пребарува и баш барав начин како да го сменам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Јас правев еднаш, ама многу кисело излезе. Арно што пробав, пред да го ставам на маса. Не е лошо да се каже постапката како се прави.
Премногу кисел кефир е последица од премногу култура/маја и/или премногу ферментиран продукт. Во превод можеш или да ферментираш на пониска температура или да ја намалиш мајата или да го намалиш времето на ферментација.

Наједноставно е да ја прилагодиш количината на културата на температурата на местото на кое ја чуваш теглата/садот со кефир културата. Прилагодено за 24ч нормално, други временски периоди се непотребни комплицирања.

TL DR: намали ја мајата :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А култура од Кефир кај може да се купи?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Побарај некој што веке има да ти даде, чисто сумјам дека некаде се продава. Мене еден член на форумов ми вети дека ке ми даде али тек за 1 месец бидејки треба да потпорасне тоа габата, деновиве веќе на други двајца членови на форумов им дал, па сега кога ке потпорасне јас сум на ред. Така да, ако ја земам јас и да потпорасне кај мене а за тоа време не најдеш, еве јас ке ти дадам. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
По мое знаење, во Македонија никој не продава маја за кефир. Слично е и низ светот каде иако има од каде да се купи маја/култура, праксата и етиката на тие што практикуваат правење на кефир е културата да се подарува на било кој што сериозно е заинтересиран да прави кефир.
Под сероизно заинтересиран се подразбира дека е спремен да ја обврската дека секој ден мора да го смени млекото во кефирот. Тоа е постапка од 5мин ама практично мора да се прави секој ден. Има начини како да се паузира некој ден или повеќе.

Искрено не ми се пишува сега за паузирањето ама подобро да го направам тоа тука на првата страна, зошто после сигурен сум дека многумина ќе прашуваат.


Пауза во правењето кефир може да се прави, но тоа треба да се направи на начин што ќе ја заштити културата. Запамтете дека културата е жив организам и има потреби од храна и услови. Значи не може да ја ставите во фиока и по недела дена само да ја извадите.

Паузирањето се прави на следниов начин: по ставање на нова тура свежо млеко теглата со културата веднаш се става во фрижидер.

Со ова се успорува ферментацијата на минимум. Културата вака е безбедна 10 до 14 дена. Ако сте одсутни од дома повеќе од ова пожелно е некој домашен или пријател да смени млеко по 10-14 дена. Во пракса луѓе имаат оставано и повеќе денови, но не е пожелно и можни се проблеми.
Генерално на ниска температура во фрижидер активни се само некои од бактериите и добиениот кефир може да се пие ама ќе биде покисел. По вакви паузи на културата ќе и бидат потребни неколку дневни циклуси за се целосно да се активираат квасците и сите симбиоти во културата, што значи следените неколку правање добиениот кефир ќе биде покисел од вообичаено. Ова е затоа што додека не се активираат сите симбиоти, поголем дел од ферментацијата ќе ја прават лакто-бактериите.


bucio ако си навистина заинтересиран, ќе те ставам на листата за чекање за култура. Како расне културата имам вишак кој го подарувам. Ако само сакаш да пробаш, можам да ти дадам литар кефир да пробаш... Само пази мојот кефир често е покисел од вообичано, не ја регулирам количината на културата зошто оставам да нарасне па да можам да подарам на сите што ми бараат од истата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Не знам за комбуха, немам искуство. Кефирот дефинитивно е робусен организам, може да издржи многу проблеми ама тоа е барање беља. Кога ќе почнеш често да го ставаш во фрижидер правиш дисбаланс на симбиотите во културата. Со тоа може да се наруши здравјето на културата, да не може да се одбрани од мувла, итн.
Тука и таму паузирање не е проблем, ама генерално обврската е таа... секој ден менување млеко. Количината не мора да е еден литар, може помалку а може и повеќе, во зависност од потребите.

Се работи за лајфстајл, животен стил поточно. Ако сакаш здравје треба да водиш здрав живот. Те мрзи ама за твое добро е, без разлика дали се работи за спортување, движење, исхрана или воопшто здрав живот. Така и со кефирот, не е чудотворен лек туку многу здрава храна. Треба да се практикува секојдневно за да го добиеш вистинскиот бенефит.
Се надевам не сум премногу конфузен.... :)

Во секој случај тука сме за да се информираме и ако можеме, да си помогнеме. Сакам да подарам, да помогнам, ама ако не си во можност да чуваш кефир култура, тогаш нема поента да си го трошиш и твоето и моето време... на страна што секогаш кога ја раснам културата за подарување морам да пијам кефир кој е доста покисел од вообичаено. Не ми тешко да го правам тоа, ама не за да направиш неколку пати кефир па потоа да дозволиш да умре културата.
Одлучи дали можеш и дали сакаш да правиш кефир, другото е лесно.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Избришани неколку офтопик мислења.
Пред да добиете опомени прочитајте го насловот на темата, па коментирајте по истата.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ја вака да прашам, ми донесоа култура за кефир денеска, нема многу, едно тегол од томи мајонез колку една третина полно, знаци некаде 250-300 грама, али мешано е со млеко т.е. веке е станато тоа кефир, ама таа е количината. Е се што да направам наредно кога ке стигнам дома? Да ја ставам со млеко? Во колку мелко бидејки количината не е голема, и какво млеко? Да чекам треба ли да порасне малку па да правам кефир или може веднаш да почнам...?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ја вака да прашам, ми донесоа култура за кефир денеска, нема многу, едно тегол од томи мајонез колку една третина полно, знаци некаде 250-300 грама, али мешано е со млеко т.е. веке е станато тоа кефир, ама таа е количината. Е се што да направам наредно кога ке стигнам дома? Да ја ставам со млеко? Во колку мелко бидејки количината не е голема, и какво млеко? Да чекам треба ли да порасне малку па да правам кефир или може веднаш да почнам...?
Најпрво кога ќе дојдеш дома прецеди ја во цедалка да видиш колку кефирни габи имаш (за едно литро да биде треба да има околу една полна кафена лажица габи), измиги на чешма габите и стави ги во чиста тегла и млеко неварено.
Ова е ритуалот што секој ден треба да го правиш освен што не треба да ги измиваш габите, без миење кефирот ќе ти биде погуст и повкусен.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
1. Може препорака за млеко? Или може било какво? Масленост, тетрапак ли да биде, пресно итн...?
2. Доколку има помалку од 1 лажица, што да правам? Пак кефир али да речеме ако е пола лажица да направам пола литар, па се додека не се зголеми итн...?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
1. Може препорака за млеко? Или може било какво? Масленост, тетрапак ли да биде, пресно итн...?
2. Доколку има помалку од 1 лажица, што да правам? Пак кефир али да речеме ако е пола лажица да направам пола литар, па се додека не се зголеми итн...?
За кефир се користи исклучиво свежо млеко неварено.
Ако имаш помалку од една лажица тогаш немаш ништо. :)
Поспоро ќе се прави ако имаш помалку габи.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Абе не знам колку имам, бидејки утрово ми го донесоа од Струга, мислам дека има и повеке од 1 лажиче, се надевам дека тие што ставиле го знаеле тоа, али за секој случај нели да си прашам и да бидам спремен. Безбедно е да буричнам во теглото со тука што имам едно лажиче и да видам колку има точно?

Свежо млеко е она што се продаа у продавница ама што треба да се вари, така? Оти ако треба директно молзено такво свежо тогаш нишо не правам. :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе не знам колку имам, бидејки утрово ми го донесоа од Струга, мислам дека има и повеке од 1 лажиче, се надевам дека тие што ставиле го знаеле тоа, али за секој случај нели да си прашам и да бидам спремен. Безбедно е да буричнам во теглото со тука што имам едно лажиче и да видам колку има точно?
Абе прецеди го и стави ново млеко. :)

Свежо млеко е она што се продаа у продавница ама што треба да се вари, така? :)
Да тоа е.:)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Абе не можам да прецедам сега, на работа сум, у канцеларија, од кај да барам цедалка. :):):)

Сега прашам само и собирам информации за да бидам после спремен кога ке си отидам дома, да знам шо да му правам.

И да, фала ти навистина за сето ова што ми кажа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom