Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На прашањето "Кои се Бугарите" веќе одговоривме и е без значење, дали ќе го прифатиш или не. Ти очигледно сакаш да добиеш некој одреден одговор, кој да ти се допадне.
Тоа па не значи дека ти можеш да кажеш што ќе посакаш, кога никако не ви „седи“ логиката.

Не е работата прифаќањето, оти и вие не прифаќате кога ние за нас велиме што сме, ама ајде малку вас да ве испотиме, да видиме како ќе се снајдете кога некој постојано ќе ве стрела во вашите национални „ахилови петици“.

Не е убаво, нели?
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Тука не станува збор дали некој прифаќа нешто или не. Тука станува збор за начуна фантастика и вистински факти. А вашите теории, како што вели Улф будат смев во нормалниот Европеец. Теоријата за потеклото на денешните Бугари е широко прифатена во целиот свет, теоријата за потеклото на денешните Македонци од древните Македонци е широко прифатена само во Република Македонија. Таму е разликата.

Мене слабо ме интересира дали прифаќате популарната теорија за потеклото на денешните Бугари т.е. ми е сеедно. Важно е што покажуваат фактите.

Размислување на луѓе, чиј "најголеми историчари" се инжинери, геолози, и такви кои зборуваат со духови итн специјалисти е далеку од замислите ми за сериозна историја.

„Ахилови петици“ немаме, зашто нашата историја се базира на факти, а на дневно-политички расположенија.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Тука не станува збор дали некој прифаќа нешто или не. Тука станува збор за начуна фантастика и вистински факти. А вашите теории, како што вели Вулф будат смеа во нормалниот Европеец. Теоријата за потеклото на денешните Бугари е широко прифатена во целиот свет, теоријата за потеклото на денешните Македонци од древните Македонци е широко прифатена само во Република Македонија. Таму е разликата.

Мене слабо ме интересира дали прифаќате популарната теорија за потеклото на денешните Бугари т.е. ми е сеедно. Важно е што покажуваат фактите.

Размислување на луѓе, чиј "најголеми историчари" се инжинери, геолози, и такви кои зборуваат со духови итн специјалисти е далеку од замислите ми за сериозна историја.

„Ахилови петици“ немаме, зашто нашата историја се базира на факти, а на дневно-политички расположенија.
Извини, вашата општоприфатена теорија, повторувам, ТЕОРИЈА, и вашите sci-fi приказни од Монаси како Пајсиј, за чие што пишување, никогаш НЕ се ниту ќе бидат доставени докази, не претставуваат „факти“.

Тоа што, никој порано не се заинтересирал критички да ја студира вашата историја, а тие малкумина што се обиделе биле маргинализирани од пропагандни интереси, не значи дека на светот не треба да му се даде знаење.

Ние не правиме ништо друго, освен испитување на ВАШИТЕ ИСТОРИСКИ ИЗВОРИ.

А бидејќи историјата и нејзините аргументи ги одредуваме со умот, вашата историја може да се објасни со науката.

Вие не сте некои Богови кои не можеме мисловно да ги именуваме, па едниствено нешто што ни останало е да ви веруваме.

Вашата вистинска историска основа е објаснива. Затоа јас, како и многу други, нема да се задоволат со недокажливите теории од минатото.

Смешно станува, бидејќи вие се однесувате кон сопствената историја како некоја ТАБУ тема, која се трудите да ја избегнувате.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Колку и да редиш, тоа е за прабугарите. Ние сме мешан народ.
Крв пред се тракиска, јазик словенски, име блгарско.
Тоа на македонски се вика џукели.
Знаеш, душкаат по улица, јадат туѓи отпадоци, присвојуваат туѓи домови оти немаат свои...
 
Член од
25 август 2011
Мислења
114
Поени од реакции
16
За експедиција тангра - едни луѓе зедоа едни пари за ништо. 681 година - Словени + Тракијци + праболгар (братучед на Татари, но не Татари) = Дунав Бугари. Точно и јасно. А пред тоа кое племе од каде е минато и каде е напикало територија не ме интересира. 1300 години е доволно долго време за да станеме одделно племе - Дунав Бугарин.

Разликата помеѓу Бугарите братучеди на татари е како меѓу тигар при диносаурусите (она со големите заби) и денешен тигар. Едното произлегува од другиот, но е производ на илјадници години еволуција и мешање.

Прабугарите може и да поминале во Панама (не ме интересира), но ние немаме којзнае колку заедничко со нив.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Радев напиша:
Мене слабо ме интересира дали прифаќате популарната теорија за потеклото на денешните Бугари т.е. ми е сеедно. Важно е што покажуваат фактите.
Кај ти се "фактите" бе пиле, тоа ве чекаме еве со децении и векови да го покажете.

КАМО ФАКТИ ЗА ТОА КОИ СТЕ ВИЕ, ОД КАДЕ СТЕ?!?

Радев напиша:
„Ахилови петици“ немаме, зашто нашата историја се базира на факти, а на дневно-политички расположенија.
КАДЕ СЕ "ФАКТИТЕ"...?!?

ПОКАЖИ ГИ, ЕВЕ ТЕ ЧЕКАМ И ТЕБЕ И СИТЕ ДРУГИ БУГАРИ ОВДЕ ВЕЌЕ НЕДЕЛА И КУСУР, И ОСВЕН ТРЕСЕЊЕ ГЛУПОСТИ И ВРТЕЊЕ ВО КРУГ СО ЕДНИ ТЕ ИСТИ ПРАЗНИ МУАБЕТИ НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД НЕКАКВИ СИ "ФАКТИ" ?!?

Инаку за потеклото од Памир: тоа е само една од десетиците теории. Оваа е добиена од членовите на експедицијата "Тангра", финансирана од организацијата "Тангра ТанНакРа", која се занимава со изучување на Прабугарските корени на денешните Бугари.
Аха, така значи викаш...
Браос бре, и експедиции сте стокмиле за трсење на "произходов", а ваму ми мрчиш демек "историјата ви се базирала на факти"?!?
Хаха, класична шизофренија... или во американска верзија би-поларна болест на умот, кај нас позната како "бугарска работа".

Нејсе, да се вратиме на ова "Тангра ТанНакРа".
Во мојот предходен пост ви дадов ВАШИ извори за веста објавена минатата година на 10-11 јуни за наодите на таа експедиција и вашата поврзаност со Памир.

Еве сега како претставник на ИСТАТА организација "Тангра-ТанНакРа" и некаква си друга организација "Ариана" во видео што е поставено на YouTube во јули 2010 (значи само еден месец подоцна), иако може да е од порано види што кажува:


Значи сега овде се кажува за некакви си "Иранци"?!?
Значи оваа "Тангра-ТанНакРа" прави каша-попара, денес едно-утре друго, така ли..?!?

Траги-комедија што трае веќе 200 години, и нема никакви знаци да се разреши, туку напротив да се интензивира.
Ние можеме само да си фатиме некои од првите места во гледалиштето и да се смееме на овие глупости...

tarikat напиша:
За експедиција тангра - едни луѓе зедоа едни пари за ништо. 681 година - Словени + Тракијци + праболгар (братучед на Татари, но не Татари) = Дунав Бугари. Точно и јасно. А пред тоа кое племе од каде е минато и каде е напикало територија не ме интересира. 1300 години е доволно долго време за да станеме одделно племе - Дунав Бугарин.

Разликата помеѓу Бугарите братучеди на татари е како меѓу тигар при диносаурусите (она со големите заби) и денешен тигар. Едното произлегува од другиот, но е производ на илјадници години еволуција и мешање.

Прабугарите може и да поминале во Панама (не ме интересира), но ние немаме којзнае колку заедничко со нив.
На тебе нема што веќе да ти реплицирам, а и ти самиот не знам што коментираш овде кога веќе одамна си го кажа своето мислење и јас ти го уважив и те поддржав во него.
Еве да те цитирам:

tarikat напиша:
Проблемот меѓу Бугари и Турци од денешна Турција не бил никогаш етнички, а религиозен. Ако не беа направиле муслимани сега штехме да сме најголемите Турци.
Значи појасно не може да биде...

Ама види овие твоиве нешто се бунат, не им одговара таквиот им "произход", па арчат пари и средства за да прават некакви си организации и да испраќаат експедиции, итн.
:icon_lol:
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Секој може да си направи експедиција и да ги претстави резултатите од оваа експедиција слободно, без да се плаши од од тоа дека не одговара на државната политика итн. Живееме во слободна држава со слободен печат и медиуми. Секој слободно може да прави истражувања.

Луѓето од "Тангра ТанНакРа" истражуваат историјата на Прабугарите. За тоа во името има "Тангра", а не "Перун" или "Дарзалас".
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
18-ти ден од поставувањето на прашањето и сеуште ни трага, ни глас, ни бутур од одговор.
Не ги сметам FAIL обидите на неколкуте дежурни спамерчиња за драпање колчишта наместо давање одговор овде.

ОК бугариња, нема проблем.
Знам дека ви е тешко и трудно, и дека како ѓаолот од крстот бегате сега од темава, иако од далеку нон-стоп ја демнете, ама што да се прави кога на наједноставното прашање не знаете да одговорите а тука ми се правите гоЉами историци на скоро сите други теми.

Ајде јас да продолжам да ги редам вашите теории за вашиот произход овде.

Следуваат насловната и страна 21 од "знаменитата" Историја напишана од Васил Златарски и издадена од вашиот БАН во 1918 г.

Бујрум насловна:




И бујрум страна 21, каде има некои интересни нешта директно според темата и моето прашање до вас овде:

 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
На кое точно прашање чекаш одговор?
ОК, не мораш.

И онака за тебе одамна на сите овде ни е јасно дека си еден од оние со "монголски белег".

Инаку, прашањето понатаму стои (четврта недела брз одговор): КОИ СТЕ ВИЕ, ШТО СТЕ, ОД КАДЕ СТЕ?!?

Еве ти не мора да одговориш, само избери си една од теориите што ви ги постирам овде.
А ако не си способен ни за тоа, тогаш... што знам, да ти збереме некоја пара и да те пратиме на еден аџилак-свиждање во Татарстан, може ќе ти светне одговорот. ;)

 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Инаку, прашањето понатаму стои (четврта недела брз одговор): КОИ СТЕ ВИЕ, ШТО СТЕ, ОД КАДЕ СТЕ?!?
За 100-тен пат пишувам: Ние сме Бугари, ние сме јужни Словени, ние сме од срцето на Балканот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Вие сте измислена нација од страна на Русија за доминација на балканот

На бугарскиот народ за слобода и сопствена држава, обилно помогната од Царска Русија, резултираше со создавање на една "Голема Бугарија" во науката позната како "Санстефанска Бугарија". Ваквата големодржавна творба не беше израз на реалноста, туку повеќе еден тактички маневар, вешто пресметана дипломатска комбинација на рускиот царизам, за политичка доминација на Балканот. Но, без разлика на тоа, бугарските владејачки кругови, оттогаш до денес, со ретки исклучоци, од "Санстефанска Бугарија" направија мит, национално величие, изградија големобугарски идеал за божемно обединување на бугарското племе од Мизија, Тракија и Македонија, а со тоа, всушност, ја прикриваа желбата за заграбување на туѓи етнички територии.
 
Член од
28 мај 2011
Мислења
34
Поени од реакции
1
Ajde malko procitaj kiniski, ame ne Makedonski. OK? Vidim deka si nemas pojma od mnogo stavari...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ajde malko procitaj kiniski, ame ne Makedonski. OK? Vidim deka si nemas pojma od mnogo stavari...
Мислам дека ти си го изгубил компасот и дека ти треба многу итоа МНОГУ ПОВЕЌЕ ДА ЧИТАШ ИСТОРИСКИ КНИГИ, а не да голташ се што ќе ти кажат татарите.

Дел од вистината:

... на бугарскиот народ за слобода и сопствена држава, обилно помогната од Царска Русија, резултираше со создавање на една "Голема Бугарија" во науката позната како "Санстефанска Бугарија". Ваквата големодржавна творба не беше израз на реалноста, туку повеќе еден тактички маневар, вешто пресметана дипломатска комбинација на рускиот царизам, за политичка доминација на Балканот. Но, без разлика на тоа, бугарските владејачки кругови, оттогаш до денес, со ретки исклучоци, од "Санстефанска Бугарија" направија мит, национално величие, изградија големобугарски идеал за божемно обединување на бугарското племе од Мизија, Тракија и Македонија, а со тоа, всушност, ја прикриваа желбата за заграбување на туѓи етнички територии.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.838
Поени од реакции
17.637
Секогаш не ми било јасно едно нешто.

Целата теорија на “сичко на балкано е блгарско“ се базира на тоа дека Тито ни го испрал мозокот и не направил Македонци. Тоа би било после 1945 негде. Е сеа, дали имате некоја грешка у планот или сте мислеле дека сите Македонци постари 70 години се мртви?!

Ја израснав со приказни од баба ми за историја и за животот порано. Нити она знае бугарски нити нејзините збореле бугарски. Чичко нејзин бил затворен зашто одговорил погрешно на наградно прашање Сремски фронт или Солун.

Чисто ме интересира која е логиката на ова вашево, зарем тито бил толку добар да им го испере мозокот и на оние родени уште пред негово време.

И уште едно прашање зашто не успеал Албанците да ги конвертира во Македонци или само кај нас работи ова. o_O Го читам ова Тито тито цел живот па да ве чујам и вас и грците што имате да кажете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom