Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ај едно прашање, се надевам ќе одговорите кратко не да ширите други теми:

Кога првпат се спомнува името Бугарија/бугарско/бугари, а кога Македонија/Македонци/Македонско?

И од кога ќерката е постара од мајката?

Се сфаќаме така?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тuka jasno i glasno se gleda razlikata pomegu Makedoncite i bugarcinjava: Makedoncite odsekogas znaele sto se, sto bile i sto ke bidat, a bugarcinjava sega se edno, utre drugo a drugiden treto. Posto nemaat svoja istorija, vo tekot na vekovite se obiduvale da mu ja kradat na sekoj komsija.na nasa zalost, vo odredeni periodi koga Makedoncite bile mnogu slabi, uspeale da ukradat najmnogu od nas. No, poleka vistinata si izleguva i se nadevam kako sto rece Bratot, i svetskite enciklopedii ke bidat promeneti vo nasa polza, a vo interes na VISTINATA, se nadevam deka ke go doziveam toa.
Точно спротивното... бугаринот е свестен дека нема чисти нации и се менили и се топили и са се мешали со други...
Секи,коjто смета дека преди 2000-2500 години и днес е един и ист... можам само да жалам за него и неговиат капацитет.

--- надополнето ---

Ај едно прашање, се надевам ќе одговорите кратко не да ширите други теми.
Кога првпат се спомнува името Бугарија/бугарско/бугари, а кога Македонија/Македонци/Македонско?
и од кога ќерката е постара од мајката? Се сфаќаме така?
За прв пат на просторите на Европа се споменуват во един ранен римски хронограф во IV век. Цитата е : "ziezi ex quo vulgares". Зиези(син на Ноj),от коjто са бугарите.
На други простори ... многу поназад има датирано...
Не може да има керка и маjка,заштото на Балканот не е возникнал животот на планетата ни и сите сме доjдени от други простори :)
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Вистината е дека нашите стари самите се нарекувале Македонци, а Кнчов ги преименуал во Бугари:

“Местните б'лгари и куцовласи, които живејат в пределите на Македонија се наричат сами македонци и околните народи ги зов'т т'ј. Турците и арнаутите не се казват' македонци, но попитани от к'де са, отговарјат': от Македонија.”

(Васил Кнчов,“Орохидрографија на Македонија”, Пловдив, Печатница Хр. Г. Данов, 1911)

http://www.narodnavolja.com/articles2008/07/txt05.asp
Vidi sam sto e napisano. Nemoj da vadis citati od kontekst

http://img716.imageshack.us/img716/5254/kncov.png
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
И што е ова различно од тоа што го дал Катунец како цитат?!?

И каде е "разликата" или "вадењето од контекст"?!?

Ти кажал човекот дека самите Македонци си се викале себеси како МАКЕДОНЦИ (исто како кај Славејков) а К'нчов си ги крсти, за свои и гоЉамо-Б'лгарски потреби во Б'лгари.

За истово нешто пишував уште предходно во темава:

...ај да видиме што пишал за тоа какви се луѓето од некое село во Јужна Македонија некојси Ѓорѓија Иверски во своето житие од XII век на латински јазик:

"Bulgari, qui Sclavi appellantur"

"Бугари, кои самите себе се нарекуваат Словени"

И тоа ова е цитирано во ваша книга: Ангелов, Димит'р "Образуване на б'лгарската народност". Издателство Наука и изкуство, “Векове”, Софија, (1971) стр. 375

И сега шчо праиме?!? Историјата како наука има задача да допре до вистината и да ги објасни процесите од минатото, а не да застане кај некои имиња што се употребувале (читај="лажливи монети") што му одговарале или одговараат на некој за да еве во 21 век сеуште ја спроведува својата национал-шовинистичка политика на негација на цел еден народ!!!

Или и ти како fmi до утре сабајле сега ќе се вртиш во круг со едно те исто!??!
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Каде го гледаш во латинскиот текст САМИТЕ СЕБЕ СИ?

За К`нчов изгледа не си ја прочитал целата страна.

1. Спореди го „цитатот“ на Катунец со оригиналот и најди кои се разликите.
2. Што сака да направи К`нчов - сака да ги определи границите на Македонија. Праша ги луѓето за нивното В`ЗРЕНИЕ дали се Македонци, т.е. дали нивното населено место е во Македонија. Бугарите и Власите му одговарат дека се Македонци, а Турците и Арнаутите - дека се од Македонија. Грците од јужните делови не му кажале дека се Македонци и поради ова причина му е тешко да ја определи јужната граница на Македонија. Не дава сведоштва како му одговарале Грците од нејужните реони.
3. Ако ги прифатиме зборовите на К`нчов од твоето В`ЗРЕНИЕ, тогаш доаѓаме до прашањето КОИ СЕ ВИСТИНСКИТЕ ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЦИ, К`нчовите Бугари или К`нчовите Власи.
4. Кој кажал дека Бугарите од Македонија не се нарекуваат Македонци? Отвори било кој бугарски весник од тоа време и ќе видиш дека е полно со Македонци.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
... Бугарите и Власите му одговарат дека се Македонци, а Турците и Арнаутите - дека се од Македонија.....
Gledas i samiot kako znaes? Lugeto koi sto VIE gi narekuvate bugari, jasno i glasno kazale deka se Makedonci.

A drugite deka ziveat vo Makedonija...Makedonci vo Makedonija...kaj e tuka bugarceto osven vo uloga na okupator i asimilator?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Каде го гледаш во латинскиот текст САМИТЕ СЕБЕ СИ?
Не бе јасно ми е на мене дека "крвта вода не става", и дека турко-булгарската азијатска тврдоглавост како карактерна особина си ја носат сите нивни вистински наследници, ама понекогаш си велам ајде имај малку верба, па векови на Европско тло во допир со Македонска култура сепак ќе имаат некакво влијание и резултати, ама по којзнае којпат само самиот себеси се лажам. Нејсе...

Ти знаеш ли Латински?!? Еве ти го текстот на Англиски Јазик од книгата што ти ја посочив погоре.
Ангелов, Димит'р "Образуване на б'лгарската народност". Издателство Наука и изкуство, “Векове”, Софија, (1971)

Па ти еве штом си толку "гоЉам историк и лингвист" преведи ни што пишува тука:

"...Irrespective of the fact that the name of Bulgarians was established in the tenth and eleventh centuries as a generally accepted and widespread name in all parts of Bulgaria (namely, in the areas of Moesia, Thrace and Macedonia), in certain sources, along with the names “Bulgarians” and “Bulgarian”, one may find also occasionally the names “Slavs” and “Slavonic”... ...For instance, in a monastery charter, issued by the Byzantine Emperor Romanos II in 960 to the Joan Kolovos monastery in Southern Macedonia, and reaffirmed in the eleventh century, the local peasants, dependent on the monastery, have the double name of Σκλάβων — Βουλγάρων. In the biography of Georgios of Iveron, written in Latin (of the eleventh century), the inhabitants of a village in South Macedonia are named as “Bulgarians who call themselves Slavs” (bulgari, qui sclavi appellantur).

Разбираш ли Англиски Јазик?!?
Тоа со зголемените букви го разбираш ли што вели?!?

А да не зборам дека ако разбираш ќе видиш какви умствени (читај=МАЛОУМНИ) акробации со називите и толкувањата на записите си прави оваа несреќава што ви ја пишувала оваа книга.

Значи ти пренесувам извод од Бугарска книга, со текст на Англиски што се наоѓа на Бугарска веб страна. :toe:
Или сакаш да ми кажеш дека е ова лага?!?


За К`нчов изгледа не си ја прочитал целата страна.
1. Спореди го „цитатот“ на Катунец со оригиналот и најди кои се разликите.
Добро глупав, слеп, малоумен или по стариот добар тврдоглав турко-булгарски обичај си со агенда да дрндаш глупости едно 2-3 страни се додека не се забошоти секаква трага од валиден документ овде?!?

Цитатот што го дал Катунец е од збор-до-збор и од буква-до-буква ист-идентичен со страната што си ја постирал ти:

“Местните б'лгари и куцовласи, които живејат в пределите на Македонија се наричат сами македонци и околните народи ги зов'т т'ј. Турците и арнаутите не се казват' македонци, но попитани от к'де са, отговарјат': от Македонија.”

КАДЕ Е РАЗЛИКАТА?!?

ЈА НЕМА!!!

2. Што сака да направи К`нчов - сака да ги определи границите на Македонија. Праша ги луѓето за нивното В`ЗРЕНИЕ дали се Македонци, т.е. дали нивното населено место е во Македонија. Бугарите и Власите му одговарат дека се Македонци, а Турците и Арнаутите - дека се од Македонија. Грците од јужните делови не му кажале дека се Македонци и поради ова причина му е тешко да ја определи јужната граница на Македонија. Не дава сведоштва како му одговарале Грците од нејужните реони.
Кажано и одговорено ти е мал милион пати на разни теми овде ШТО САКАЛ ДА НАПРАВИ К'НЧОВ..?
Немој со сила да ми се правиш наудрен и улав (иако може и да си)

3. Ако ги прифатиме зборовите на К`нчов од твоето В`ЗРЕНИЕ, тогаш доаѓаме до прашањето КОИ СЕ ВИСТИНСКИТЕ ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЦИ, К`нчовите Бугари или К`нчовите Власи.
Не бе, ти стварно си посебен специмен на турко-бугарски АБДАЛ!!!
Логикава е иста како со Грциве, и од прилика оди вака: Слушајте, ние сега ќе ве викаме "Скопјани" и иако има безброј докази дека сте МАКЕДОНЦИ, и самите така се нарекувате, за нас најважно е што ние мислиме во нашите шовинистички предрасуди! Дајте за тоа да разговараме.

"К'нчови" биле и може да се сметаат само неговите УШИ, коишто очигледно и ушеслушно биле дефектни, полни со жолта-смрдлива маст и имале проблем да ја пренесат до неговиот минијатуран, закржлавен, и фашизоидно-негаторски мозок наједонставната информација дека = Местните б'лгари и куцовласи, които живејат в пределите на Македонија се наричат сами МАКЕДОНЦИ и околните народи ги зов'т т'ј!!!

4. Кој кажал дека Бугарите од Македонија не се нарекуваат Македонци? Отвори било кој бугарски весник од тоа време и ќе видиш дека е полно со Македонци.
Ахааааа, значи Бугарите во Украина, Романија, и на друго место се ЛАЖНИ Бугари?!?
А, термините како МАКЕДОНСКА ЕМИГРАЦИЈА и слично не се важат нели, тоа е само еден од многуте називи (како погоре во книгата на мнооогу гоЉамиот историк) преку коишто може да се прејде тукутака нели?

Па сигурно дека може. Кај турко-булгарското племе со типични "азијатски" карактерни особини и наци-фашизоидни тенденции во 21 век се може да пројде, па зашто не и ова...
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ovoj Kasnakoski go citam celo vreme i ne prestanuva da se glupira ...

Abe covek daaaj prestani samo gluposti tropas i daj idi si za Ulan Bator i ostaj ne ovde na Balkanot da si gi resavame rabotite.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498


Не знам зошто се дозволува ваква антибугарска тема. Што е поентата на т.н. квиз за бугарите, кога на секој втор пост бугарите и бугарската нација се навредуваат. Искрено сум згрозен од комунистички и српски сили на форумов кои ги мразат Бугарите.

Темата збирно ги побива сите бугарски пропагандни чворови и доколку сакаш да ја квестионираш, повели во темата Прашања до Администраторите и приложи ги своите аргументи против темава.

Првенствено ќе се зема предвид твоето учество, придонес на форумот Историја и твојата “случајна“ вознемираност поради темава!

Именувај ги сите оние кои според тебе претставуваат “комунистички и српски сили на форумов “ во однос на темава!?

Имаш 2 дена за одговор по ова прашање, а во спротивност ќе превземам чекори со кои секое клеветење, особено со вакви провоцирачки констатации, ќе биде најсторого санкционирано.

И мене ми е преку глава од “пропаганда под кошула“ фраери кои се затскриваат позади наводниот космополитизам и широкоградност кон пропагандите кои ни се сервираат.

Остатокот од постот како и претходниов дел ти се офтопик, прашањата кои ги постави веќе се дискутирани на соодветните теми и твојот обид за дефокусирање и менување на улогите во темава нема да ти пројде.

Поздрав,
Братот
Модератор на Историја

 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Точно така, нема етнички Бугари во Македонија, термините кои се менувале и биле надавани низ разните политички состојби кои не се засновале врз етничкиот предзнак туку врз гео-политичката состојба на границите и интересите не може во никој случај да се зема за вистинита.
ПРАШАЊЕ: Дали пред VI век (еден век пред хан Аспарух да основа независен каганат на Балканот), Тракија, Мизија и Македонија били населени само со Бугари како што тврди бугарската историографија??

Да или не??
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
156
Поени од реакции
53
ПРАШАЊЕ: Дали пред VI век (еден век пред хан Аспарух да основа независен каганат на Балканот), Тракија, Мизија и Македонија били населени само со Бугари како што тврди бугарската историографија??

Да или не??
бугарската историографија такво нешто не тврди! Не не живееле само Бугари ниту тогаш ниту сега. Кан Аспарух не учествувал никогаш во хаганат, а да формира на Балканот:nesvest:, неговиот брат Бајан со земјиштето му (источна Украина) е завладеана од Хазарски хаганат и им станува вазал :toe:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ПРАШАЊЕ: Дали пред VI век (еден век пред хан Аспарух да основа независен каганат на Балканот), Тракија, Мизија и Македонија били населени само со Бугари како што тврди бугарската историографија??

Да или не??
Тогава бугари не постоеле, но постоел субстрата от коjто ке се создаде бугарскиот народ во последствие. Неговата маса била и тогава на балканот-да.
Абсолутна глупост е тезата ти за основаване на низависен каганат от Аспарух. Тоj просто проширил границите на една федерациja(според едни) или создал една фесерациja(според други) на Балканот.
 
Член од
27 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Преди VI век в'обште не е имало б'лгари на Балканскија полуостров, това ник'де не се тв'рди от б'лгарската историографија. По това време основната част от б'лгарите е в Северното Причерноморие и Кавказ.:)
През VI век започва заселването на славјани от б'лгарската група, малко след това тук идват и праб'лгарски части, неголеми обаче.
Вече през VII век Балканскијат полуостров е заселен основно от славјани, но с'с солидно б'лгарско прис'ствие.
Около 680 година обаче е нај-многобројното б'лгарско преселение на полуострова. От една страна в Македонија идва кан Кубер, којто основата Куберова Б'лгарија. В Мизија п'к пристига кан Аспарух, основател на Дунавска Б'лгарија (прод'лжител на Стара Велика Б'лгарија). Двете Б'лгарии се сливат чак 809 година, когато кан Крум превзема Сердика.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom