Кајгана фото-натпревари [општи дискусии]

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Отворив посебен подфорум за Фото натпревари и игри... Очекувајте го првиот натпревар наскоро :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еве асид ви дава зелено светло, моит да се почне
@sky темата останува природа? Зима? @sungerot bob ми делуваше ко веќе да имаш спремна фотка, бујрум :)


crazy like a monkey, happy like new year
Улична фотографија што викаш на тоа?

Урбана фотографија мислам дека најдобро би било секој би можел да учествува, исто така имаме и прилика за тоа.

Ако веќе се чекаше на мене тогаш може да се пријавувате на тема: Урбана фотографија.

 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Улична фотографија што викаш на тоа?

Урбана фотографија мислам дека најдобро би било секој би можел да учествува, исто така имаме и прилика за тоа.

Ако веќе се чекаше на мене тогаш може да се пријавувате на тема: Урбана фотографија.

Сакав да ја задржам и твојата прва идеја за зима па мислев зимска урбана фотка, како и да е тоа е! :D


crazy like a monkey, happy like new year
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Сакав да ја задржам и твојата прва идеја за зима па мислев зимска урбана фотка, како и да е тоа е! :D


crazy like a monkey, happy like new year
За зимска фотографија некако и немаме услови, но за урбана имаме сите бидејќи јас би сакал што е можно повеќе да земат учество така да уште на почетокот се мислев помеѓу природа и урбана фотографија но еве како за почеток нека биде урбана фотографија.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Урбана ит ис!!!!
Можеее??? Редиии стедиии гоу!! Фоткајте луѓе :D


crazy like a monkey, happy like new year
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сега темата е Урбана фотографија? Колку време ќе имаме за сликање? :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.646
Идејата за натпреварите е одлична, морам да го пофалам Sky. Ќе се обидам со моите скромни фотографски вештини и јас да ве дружам во натпреварите. Само како идеја - од секогаш ме привлекувале фотографии на морничави места: напуштени и разурнати куќи, паркови обраснати со трње, со многу прав и пајажини, осамени бунари на скриени полјанки, облачни неба... Мора еднаш да поставите и таква тема за фотографирање. :vozbud:

Исто така, ме привлекува и естетиката на грдото, па зошто да немаме и теми поврзани со сиромаштија, со тезгите на Бит пазар, калливите улици и испуканите тротоари, распаднатите куќи, питачите и бездомниците... Не мора само пеперутки, славејчиња, снег и природа да сликаме. Има купишта идеи од кои би можеле да се направат прекрасни фотографии.

За крај, само едно нешто ќе ве молам: при поставување на темите бидете поспецифични. На пример, според мене темата „Природа“ е преопшта и отвара простор за фотографирање на се и сешто. Затоа - зошто да не бидат темите поконкретни? Пример: „Реки“, „Мостови“, „Дрвја“, „Полиња“, „Чуда на природата“ итн. И среќно, на сите!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Чекајте... Ќе има посебна тема за натпреварот.

Уште да се договориме за едно последно правило: Дали мора да бидат нови или може да бидат и постари фотографии?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Чекајте... Ќе има посебна тема за натпреварот.

Уште да се договориме за едно последно правило: Дали мора да бидат нови или може да бидат и постари фотографии?
Според мене мислам дека би било најдобро да бидат нови фотографиите... Ќе отвориш ти тема или јас? :icon_mrgr:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Нови? Затоа остаивме време да се направат, нема да е ептен интересно ако можам да барам по стари, за секоја тема ќе најдам фотка тогаш :)
Од друга страна...да го ставам датумот на фотката за да докажам дека е нова? Кој ќе знае!


crazy like a monkey, happy like new year
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Според мене мислам дека би било најдобро да бидат нови фотографиите... Ќе отвориш ти тема или јас? :icon_mrgr:
Ама, како ќе знаеме дека фотографиите се нови, а не од лани? Јас сметам дека ова и не е баш најдобра идеја... Можеби е подобра да се дозволи учество на фотографии направени било кога, битно да се од членот. Сигурно нема да бараме оригинални фајлови со EXIF data од сите.... Затоа, сакам да го чујам мислењето на останатите (барем уште 3-4 члена) пред да продолжиме со натпреварите. Разгледајте ги правилата кои ги напишав детално и изјаснете се и по нив. Кога ќе се согласиме сите дека се е во ред, јас ќе ја отворам првата тема :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Овој асид никако да се одлучи кој ќе ја отвори темата :D

Како и да е се сложувам со тебе, нека бидат и стари ако треба, само да се од членот


crazy like a monkey, happy like new year
 

Kajgana Shop

На врв Bottom