Кајгана психолог

Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Прво појди на психијатар, не на психолог. Таму нема простор за "млада си..." и слични глупости. Опиши си ја состојбата и биди искрена за тежината и причината на проблемот. Овде многу малку имаш напишано така да не очекувај некој одговор. Дали неподносливата тишина освен на тинитус (зуењето) и наведените работи ти е тригер за нервоза, анксиозност, депресија, ненадејна избувливост...? Колку време те држи, колку ти трае нормалниот период без овие тегоби...? За каков страв станува збор? Биди поконкретна. Премногу фактори се во игра кои најверојатно нема да ги напишиш тука па затоа обавезно закажи на психијатар или ако сметаш дека е итно подобро барај приоритетен упат од матичната (важноста му е 1 недела од издавање за кај било кој доктор во било кое време), пошто таму се пренатрупани со термини и можно е да ти закажат за 2-3 недели и кусур.
Blagodaram za odgovorot. Da tocno e, mnogu raboti ne bi mozela da gi pisam tuka.
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Ги знаете сите оние зезања, пресметки од типот на колку години ќе умрете и сл. нели... Е, мене ми се случи пред скоро една година да гледам такво нешто за една позната личност, и опишан беше начинот како тоа... И, онака се зезам и ај викам и јас да видам за мене шо ќе ми испадне и си пресметав. :) според одговорот имам време уште една година.
Кој е проблемот овде: Иако знам дека ова е чиста глупост, мене во последно време се тоа ми се врти во глава. Почнувам да се опседнувам со тоа дека немам уште многу време, некогаш да жалам за работи што не сум ги направила, не ми се почнува некои подолгорочни работи заради тоа - прво нешто што ќе ми падне на памет е дека ќе немам време да го завршам, или има и моменти кога сум со најблиските и уживаме заедно, јас се ќе си речам „ ах, нема да трае уште долго“
Им кажав за ова на две другарки, и онака се смеевме во друштво, од типот какво цвеќе сакаш да ти донесам и сл. и све тоа ок, немам проблем да се зезам за тоа, ниту ме фаќа некој посебен страв.
Ама кога сум сама и размислувам, почнува да ми пречи навистина.
Не сум страдала до сега од депресија и се сметам за оптимист по карактер, ама од каде сево ова толку сериозно да го чувствувам незнам. Се прашувам, имам проблем или не?:(
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Ги знаете сите оние зезања, пресметки од типот на колку години ќе умрете и сл. нели... Е, мене ми се случи пред скоро една година да гледам такво нешто за една позната личност, и опишан беше начинот како тоа... И, онака се зезам и ај викам и јас да видам за мене шо ќе ми испадне и си пресметав. :) според одговорот имам време уште една година.
Кој е проблемот овде: Иако знам дека ова е чиста глупост, мене во последно време се тоа ми се врти во глава. Почнувам да се опседнувам со тоа дека немам уште многу време, некогаш да жалам за работи што не сум ги направила, не ми се почнува некои подолгорочни работи заради тоа - прво нешто што ќе ми падне на памет е дека ќе немам време да го завршам, или има и моменти кога сум со најблиските и уживаме заедно, јас се ќе си речам „ ах, нема да трае уште долго“
Им кажав за ова на две другарки, и онака се смеевме во друштво, од типот какво цвеќе сакаш да ти донесам и сл. и све тоа ок, немам проблем да се зезам за тоа, ниту ме фаќа некој посебен страв.
Ама кога сум сама и размислувам, почнува да ми пречи навистина.
Не сум страдала до сега од депресија и се сметам за оптимист по карактер, ама од каде сево ова толку сериозно да го чувствувам незнам. Се прашувам, имам проблем или не?:(
Штом ти пречи, значи има проблем. Но тоа не мора да значи дека си болна. Прочитај за intrusive thoughts.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Сега вакаа:
Јас сум човек што има многу големи психчки стравови т.е трауми од детството сега сум 20 години и тие трауми уште постојат секојдневно се борам за да ги отстранам стравовите но тие се повеке и повеке ме совладуваат комуникацијата со луѓето ич не ми оди бидејки како и секогаш јас се плашам од самиот себе да не направам некоја грешка
пробувам со EFT по ју тубе тражам видеа но пак се враќам на старите стравови маки големи кои произлегиуваат од мојот ум кои неможам да ги контролирам
проблемот е многу голем и некој што би се разбирал од вакви работи може ке ми помогне да ги пребродам овие стравови и да живеам нормален живот и секако да си фатам женска може ке ми препорачате некој онлине психолог или некој совет или книга
Ви благодарам на разбирањето
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
85
Поени од реакции
37
Сега вакаа:
Јас сум човек што има многу големи психчки стравови т.е трауми од детството сега сум 20 години и тие трауми уште постојат секојдневно се борам за да ги отстранам стравовите но тие се повеке и повеке ме совладуваат комуникацијата со луѓето ич не ми оди бидејки како и секогаш јас се плашам од самиот себе да не направам некоја грешка
пробувам со EFT по ју тубе тражам видеа но пак се враќам на старите стравови маки големи кои произлегиуваат од мојот ум кои неможам да ги контролирам
проблемот е многу голем и некој што би се разбирал од вакви работи може ке ми помогне да ги пребродам овие стравови и да живеам нормален живот и секако да си фатам женска може ке ми препорачате некој онлине психолог или некој совет или книга
Ви благодарам на разбирањето
Eve citaj ova mi izgleda ok,procitajgo i se nadevam deka ke ti pomogne...
http://www.vaspsiholog.com/2011/05/suocavanje-sa-strahom/
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Проблемот е што не можеш да напишеш за какви трауми станува збор, а без таа информација тешко да добиеш полезен совет. Побарај помош од психотерапевт ако сметаш дека самиот (уз видеа и книги) не би излегол на крај.
Кога веќе не ти помага ЕТФ мој совет ти е да избегаваш квази техники кои рачунаат чисто на пласибо и да се насочиш повеќе на клиничка психологија.[DOUBLEPOST=1414255342][/DOUBLEPOST]
Сега вакаа:
Јас сум човек што има многу големи психчки стравови т.е трауми од детството сега сум 20 години и тие трауми уште постојат секојдневно се борам за да ги отстранам стравовите но тие се повеке и повеке ме совладуваат комуникацијата со луѓето ич не ми оди бидејки како и секогаш јас се плашам од самиот себе да не направам некоја грешка
пробувам со EFT по ју тубе тражам видеа но пак се враќам на старите стравови маки големи кои произлегиуваат од мојот ум кои неможам да ги контролирам
проблемот е многу голем и некој што би се разбирал од вакви работи може ке ми помогне да ги пребродам овие стравови и да живеам нормален живот и секако да си фатам женска може ке ми препорачате некој онлине психолог или некој совет или книга
Ви благодарам на разбирањето
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Проблемот е што не можеш да напишеш за какви трауми станува збор, а без таа информација тешко да добиеш полезен совет. Побарај помош од психотерапевт ако сметаш дека самиот (уз видеа и книги) не би излегол на крај.
Кога веќе не ти помага ЕТФ мој совет ти е да избегаваш квази техники кои рачунаат чисто на пласибо и да се насочиш повеќе на клиничка психологија.[DOUBLEPOST=1414255342][/DOUBLEPOST]
За каква траума станува збор ке ви кажам
Од кога сум се родил сум влечкан до четири години насекаде со психички пореметена мајка е после 4 години мојата мајка умира и јас живеам со макеа која лошо се однесува со мене ме отфрла не ме сака
и а тоа според мене е главната причина зашто сум таков
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Останувам на пишаното погоре и најдобро е да се консултираш со психотерапевт. Ги има во болница, ако не ги бива таму тогаш приватно ако се има можност. Самодовербата се гради бавно затоа биди отворен и пристапи му критички на проблемот, не прифаќај глупости како "млад си, ќе се среди" или пак квази (алтернативна) медицина и слични глупости. Активирај се и по форуми, јутуб, комуницирај, барај, читај... Држи се до места каде би те разбрале, макар и онлајн за почеток. Не може да те сфати битанга која виси по кладилници, дрка на роналдо и нема два грама мозок. Не е битно само да си со луѓе, треба да се правите луѓе.
Знам ништо конкретно не напишав, ама не сум обучен за ваква проблематика и не ти сум во кожата да ти ја знам маката. Битно не одолговлекувај и темава е секогаш отворена за пишување.
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Има некој искуство со психологот Мирослав Пендаровски?
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Епа вакаа...Имам еден проблем односно товар што ми ја мачи секој ден душата малце е глупо ама нз навистина што да правам...Општо кога ќе сослушувам некој човек,мене во главата ми се прават мисли (филмови)дека човекот неможи да ме сослуша и дека неможе да ме гледа во очи....ова е моојот проблем товар мие на душата секој ден помогнееете кажете некој совет што да направам каде да се упатам за да се среди сето ова....благодарам однапред... (Ако сумго утнал подфорумо слободно преместе те ја темава ) (машко сум)
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Ми треба мислење.
Како да се справам со фрустрации? Ако некогаш толеранцијата ми беше на повисоко ниво сега сите тие фрустрации ги манифестирам кон надворешниот свет. Се скарав со пола друштво. Не дека немало причина за тоа, но начинот на кој реагирав, премногу импулсивно, е нетипичен за мене пошто сум интроверт и не сум навикнат да функционирам така. Се повеќе одам кон ароганција и цинизам па ми е страв да не “повредам“ (не мислам физички, затоа оди во наводнци) луѓе што ништо не ми згрешиле.
Причини за фрустрации: општа состојба во Македонија, егзистенционални проблеми, отуѓеност итн.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Додека не прерасне ова во конфликти добро е.. Значи фрустрациите се мотиви кој од било какви причини се спречени. Во твојот случат мотив ти е да биде се океј со Мкд, спомена еегзистеционални проблеми ( значи очигледно не се справуваш добро со тоа па и тоа те спречува ) за отуѓеноста не би зборувал од мој лични причини. Совет од мен или мислење било како, знам дека светот е заебан и ете моментално и јас ало ти значи нешто сум на еден одличувачки пат по кој има 1000 улички. Морам сам да пробам и сам да решам. Со тоа твое однесување биди сигурен дека порано или подоцна ќе повредиш некого биди сигурен. Значи чашката само ако се полни, полни, и полни мора да прелие. Па затоа испразнија и тури повторно. Значи конкретно за тебе исфрлија од памет таа глупава мисла за Мкд, друг треба за тоа да мисли. Егзистенционалните проблеми нека не те оптеретуват, соочисе со нив. Застани и погледни им во очи разгледаја секоја можност како ти би се извлекол од тоа. Значи целта е не да испукаш цел магацин муниција кон луѓето и така се многу можеш да повредеш 1-2 , испукајго тој цел магацин кон проблемот кој те мачи.. Тој е сам и сигурен сум ќе го погодеш ;)
 
Член од
11 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
како можам да ги тргнам некои мисли од главата што другите мислат за мене јас знам дека многу не треба да се секирам дека не треба да ми биде гајље што другите мислат и пробувам да ги отфрлам некако тие мисли али неможам кога и да сум со луѓе да разговарам ми идат мисли дека не убаво мислење имаат за мене пробувам некако да не мислам на тоа да го отфрлам ама неможам досега сум немал таков проблем ова почна да ми се случува од пред 2 недели незнам што да правам не се осеќам убаво од тоа и неможам да се расположам и кога ќе легнувам со истото легнувам и со истото станувам со таа мака незнам како да ја совладам тоа ми исчезнува кога ептен сум занесен во нешто и тоа е единствен начин да не мислам на глупите мисли ама после 5 минути одма се враќам на истото зошто ми идат такви мисли повредливи што другите мислат за мене секогаш сакам да оставам добар впечаток кај луѓето ама не излегува така и тоа пречка ми e што секој ден сум не расположен веќе неможам вака да издржам... :( помош,совети?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom