Кајгана психолог

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Дали нечистата совест може да ги избрише мемориите само за оние дела и постапки што допринеле за нејзината ,,валканост"? Дали тоа се случува како одбранбен механизам или можеби како последица на нервен слом?
И дали поодминатата возраст има допринес за тоа?
Зборуваш за пост трауматски стрес дисордер?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прашањево ти е безвезе...оти бе Ипси толку извртени нејасни прашања поставуваш!?
Како може човек што има СОВЕСТ нечиста да брише мемории!?
Значи дека воопшто нема совест за да воопшто нешто брише оти за него се е чисто, нема прљаво...
Она па со возраста ништо не те разбирам:confused:
Што се мешаш кај што не ти е место не разбирам?! Прашувам за конкретен случај, за конкретна личност! И прашувам некој што има познавање, некој што е пихолог! Тебе сигурно не ти беше наменето! Не си го пикај носот кај што не ти е место!
Автоматски споено мислење:

Зборуваш за пост трауматски стрес дисордер?
Се работи за постара личност, скоро 80 години има, мала е веројатноста, скоро нула да лаже, а сепак негира очигледни нешта што и ја валкаат совеста. Не се работи за сенилност, бидејќи не се сеќава само за одредени нешта кои ги сторила и поради која совеста не би и била чиста....
Пред да и се избришат тие настани од меморијата, имаше случка кога изгуби свест за кратко...на снимањата немаше знаци за удар, па се сомневам дека тоа било нервен слом.
Автоматски споено мислење:

Неможе да избрише ништо. Човек со нечиста совест само ја потиска меморијата на лошите дела, т.е. се прае удрен пред сам себе, арно ама совеста никогаш не престанува да работе и нон стоп го јаде власникот, без разлика шо он тоа успешно го крие од другите. Ама вечер коа ке си легне пред спиење совеста му шепка.
Прашањето ми беше дали тоа потиснување потсвесно може да отиде до таа мера да се вклучи некој механизам кој ќе предизвика некој вид селективна амнезија.... Ја знам личноста и знам дека не ја бива за лажење, а се гледа дека верува во тоа што го тврди.....иако има несоборливи докази дека не е во право....
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Што се мешаш кај што не ти е место не разбирам?! Прашувам за конкретен случај, за конкретна личност! И прашувам некој што има познавање, некој што е пихолог! Тебе сигурно не ти беше наменето! Не си го пикај носот кај што не ти е место!
Автоматски споено мислење:


Се работи за постара личност, скоро 80 години има, мала е веројатноста, скоро нула да лаже, а сепак негира очигледни нешта што и ја валкаат совеста. Не се работи за сенилност, бидејќи не се сеќава само за одредени нешта кои ги сторила и поради која совеста не би и била чиста....
Пред да и се избришат тие настани од меморијата, имаше случка кога изгуби свест за кратко...на снимањата немаше знаци за удар, па се сомневам дека тоа било нервен слом.
Автоматски споено мислење:


Прашањето ми беше дали тоа потиснување потсвесно може да отиде до таа мера да се вклучи некој механизам кој ќе предизвика некој вид селективна амнезија.... Ја знам личноста и знам дека не ја бива за лажење, а се гледа дека верува во тоа што го тврди.....иако има несоборливи докази дека не е во право....
Е воа прашање не за такозван "психолог", пошто појма немаат они шобе тоа психа. Прашањето ти за видовит човек. А прав видовит човек не кажува ништо. Тако да...у право беше топол поздрав.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Nemozam da se snajdam vo ova kapitalisticko moderno opsestvo.nevraboten .neozenet i ne bas vo najdobra forma . .Chare .Resenie
За почеток и да работиш во кафиќ не е лоша опција...ќе запознаеш нови луѓе, околу тебе ќе има движење. Добар старт е што со запознавање на нови луѓе имаш и поголеми шанси да најдеш и работа и некоја што ќе ти фати око. Работиве ќе си дојдат на свое.. Ти треба нешто да те освежи, само полека :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Што знаеш да работиш?
Да пробам да ти помогнам.
:cuc: Браво, ова е вистински форумџија @Bodhidharma и треба почесто да се практикува.
Ова е права помош, пишувај што би можел да работиш, не се знае што ќе излезе, сите сме со различни дејности.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Што знаеш да работиш?
Да пробам да ти помогнам.
Политички комесар :) и писар ,
се зезам неам некој skill посебено занимање ,нит факултет,мислам дека иам ADHD или нешто слично неможам да се фокусирам на една работа.пример зеам некој јазик да учам а програмирање ќе почнам и го баталам за брзо , зеам нешто друго да читам али само тако површно.
 

Attachments

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Политички комесар :) и писар ,
се зезам неам некој skill посебено занимање ,нит факултет,мислам дека иам ADHD или нешто слично неможам да се фокусирам на една работа.пример зеам некој јазик да учам а програмирање ќе почнам и го баталам за брзо , зеам нешто друго да читам али само тако површно.
Од Тетово ли си?
Автоматски споено мислење:

Политички комесар :) и писар ,
се зезам неам некој skill посебено занимање ,нит факултет,мислам дека иам ADHD или нешто слично неможам да се фокусирам на една работа.пример зеам некој јазик да учам а програмирање ќе почнам и го баталам за брзо , зеам нешто друго да читам али само тако површно.
Иначе таа болеста уште не е добро детектирана.....ја имаат сите откако се појави интернетот негде помасовно од 2005 приближно.
Пример отвараш еден прозор читаш два реда па отвараш друг и т.н. Алармантно е ама никој не зборува за тоа.

Лекот е помалку на интернет да дремеш, еднаш дневно спорт во природа кога времето дозволува, медитација од време на време, и повеќе книги да читаш ама принтани. Телефонот да пазиш што поретко да го чепкаш и принтај се што треба да учиш, користи PC кога мораш.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Од Тетово ли си?
Автоматски споено мислење:


Иначе таа болеста уште не е добро детектирана.....ја имаат сите откако се појави интернетот негде помасовно од 2005 приближно.
Пример отвараш еден прозор читаш два реда па отвараш друг и т.н. Алармантно е ама никој не зборува за тоа.

Лекот е помалку на интернет да дремеш, еднаш дневно спорт во природа кога времето дозволува, медитација од време на време, и повеќе книги да читаш ама принтани. Телефонот да пазиш што поретко да го чепкаш и принтај се што треба да учиш, користи PC кога мораш.
Тренутно нисам , ne sum i vo Скопље .

Дигитален живот .треба да се префрли да аналогно.
Eve eden eksperimenat nekoj napraj uste u 2013 edna godina bez Internet
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Ај некој што може да ми помогне нека ми пиши во приватна порака.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Има ли некој ентузијаст, познавач на Јунговата психоанализа, посебно 12те архетипови, околу кои посебно би сакал да поразговарам по пп. Тенк ју.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
15
Поени од реакции
9
Здраво на сите би сакал да побарам мислење, искуство од некој кој веќе се соочил со психоза? Како влијаеше врз вас? Што ви помогна да ја совладате? Колку време траеше?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Постои ли на оваа планета земја, човек кој нема проблеми, човек кој е среќен и не осетил никогаш во својот живот како плаче срце и боли душа!???
Постои ли таков човек за да одам кај него и да му клекнам со голема почит на колена, да го молам да ми дозволи барем само пет минути да видам како му изгледа лицето, како му светат очите, можеби и некој совет да ми даде.....
Уморна сум веќе, губам сила, губам енергија...:(:place:
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Постои ли на оваа планета земја, човек кој нема проблеми, човек кој е среќен и не осетил никогаш во својот живот како плаче срце и боли душа!???
Постои ли таков човек за да одам кај него и да му клекнам со голема почит на колена, да го молам да ми дозволи барем само пет минути да видам како му изгледа лицето, како му светат очите, можеби и некој совет да ми даде.....
Уморна сум веќе, губам сила, губам енергија...:(:place:

Не постои таков човек, барем јас не познавам и не верувам дека некогаш ќе запознаам. Биди силна. ;)

Јас пак се прашувам до кога ќе се разочарувам од луѓето? Кога ќе научам дека не треба да бидам наивен и да верувам дека секој има добри намери кон мене. Полека се затворам во некој сопствен свет од кој не сакам да излезам. Често сум тивок и сакам да уживам во тишината, далеку од сите проблеми и грижи и далеку од сите луѓе кои сакаат или имаат намера да ми наштетат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541

Доволно бев силна, всушност, незнам и зошто толку време се правев силна...можеби од срам од околината, за да не ме видат победена, засрамена, скршено его....безвезе....
Сакам да земам бело знаме, да, доста е веќе, се предавам...сакам да се осамам и да плачам....доста е залажување...можеби е подобро така, да си бидам пријателка сама на себе.:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom