Кајгана психолог

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Во мојот mood има драстични осцилации. Периодично немам капацитет да убедам некого дека 2 +2 е 4, а периодично си го формирам идното ми царство. И не сум само за ова контрадикторен, пример пред некое време се мислев дали да купам гитара и да почнам да свирам или да ковам шајки у гаража за да зеам боксерска вреќа и да тренирам. Кхм, гитара или боксерска вреќа... што се дешава еве не знам
Па земи и двете работи ги прави бе другарче. Свири малце гитара, па после чукај шајки.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Да де, мене денот ми е 35 саати
Па земи и двете работи ги прави бе другарче. Свири малце гитара, па после чукај шајки.
Да де, мене денот ми е 35 саати. Не е до тоа проблемот, туку неам компас.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да де, мене денот ми е 35 саати

Да де, мене денот ми е 35 саати. Не е до тоа проблемот, туку неам компас.
Абе јебеш компас, прај се шо ти се прае, без или или...
 
Член од
31 март 2019
Мислења
37
Поени од реакции
46
Во мојот mood има драстични осцилации.
Тие осцилации се резултат на неодлучност и непознавање на себе шо е сосем нормално у вакво општество..
Кхм, гитара или боксерска вреќа... што се дешава еве не знам
Па пробај ги и двете, сигурно едното те влече повеќе. За да се пронајдеш кој си и шо си и шо сакаш да праеш треба да испробуваш нови работи, така ќе откриеш шо те испунува.
 
Член од
19 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
10
Дојде време да си признаам дека имам проблем со самоконтролата. Океј, не е страшен проблем, но мене ми предизвикува стрес. Стресот ми се зголемува и нема начин ништо да ме смири, може да трае ден два чак и три и после да се чувствувам полесно.
Веќе подолг период се борам со тоа, но секој пат добивам психички напад и тогаш е најлошо не се контролирам. Џабе ми зборуваат сите кога од едно ми влага од друго ми излага.
Дојдов да си искажам се. Многу трпам, собирам во себе и пукам, а кога пукам е најлошо, брзо ми поминува ама пак удара на психа.
Да најдам соодветен збор да се опишам себе си, премногу и размислувам, лесно се нервирам. Понекогаш си велам зошто и постојам.
Само едноставно сакам да имам мирен живот и да се самоконтролирам, тоа ми е кочница во животот што го градам.
Морам да научам за себе и за луѓето околу себе, не секој е должен да ми простува и да ме трпи.
Порано ми помагаше теретана, сега не. Не можам да се натерам себе на некои нешта кои ги сакам, ама доаѓа момент кога ќе ме швркне нешто во глава. 31 година имам, не можам да се контролирам.:facepalm:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дојде време да си признаам дека имам проблем со самоконтролата. Океј, не е страшен проблем, но мене ми предизвикува стрес. Стресот ми се зголемува и нема начин ништо да ме смири, може да трае ден два чак и три и после да се чувствувам полесно.
Веќе подолг период се борам со тоа, но секој пат добивам психички напад и тогаш е најлошо не се контролирам. Џабе ми зборуваат сите кога од едно ми влага од друго ми излага.
Дојдов да си искажам се. Многу трпам, собирам во себе и пукам, а кога пукам е најлошо, брзо ми поминува ама пак удара на психа.
Да најдам соодветен збор да се опишам себе си, премногу и размислувам, лесно се нервирам. Понекогаш си велам зошто и постојам.
Само едноставно сакам да имам мирен живот и да се самоконтролирам, тоа ми е кочница во животот што го градам.
Морам да научам за себе и за луѓето околу себе, не секој е должен да ми простува и да ме трпи.
Порано ми помагаше теретана, сега не. Не можам да се натерам себе на некои нешта кои ги сакам, ама доаѓа момент кога ќе ме швркне нешто во глава. 31 година имам, не можам да се контролирам.:facepalm:
Барај си хоби и поставувај си некои кратки цели постојано.
Overthinking е зезната работа и горнава реченица треба да ти помогне.
Друго, мораш да сфатиш дека има работи кои не можеш да ги контролираш но можеш да ја контролираш твојата реакција на работите.
Не кажуваш што конкретно ти предизвикува стрес?
Ако се луѓе околу тебе и не се во твојот дом, решението е едноставно. Одвој се од нив.
Смали ги очекувањата, а генерално и секакви други очекувања смали, или немај ги воопшто или очекувај ги негативно :D
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Генерално прашање: зошто се случува да се уплашиме од нешто што воопшто не треба да не загрижува?
 
Член од
19 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
10
Барај си хоби и поставувај си некои кратки цели постојано.
Overthinking е зезната работа и горнава реченица треба да ти помогне.
Друго, мораш да сфатиш дека има работи кои не можеш да ги контролираш но можеш да ја контролираш твојата реакција на работите.
Не кажуваш што конкретно ти предизвикува стрес?
Ако се луѓе околу тебе и не се во твојот дом, решението е едноставно. Одвој се од нив.
Смали ги очекувањата, а генерално и секакви други очекувања смали, или немај ги воопшто или очекувај ги негативно :D
Интроверт сум, не сакам да се мешам со луѓето затоа што не можам да им верувам.
Не се потпирам на никого, и немам големи очекувања, само многу лоши работи ќе се соберат и ќе те треснат од земја.
Се случуваат работи кои не можам да ги променам. Животот постојано ми поставува замки а јас повеќе немам сила да се спротиставам и да се борам.
Дома и на работа ми е комфорт зона, но им приредував секојдневен стрес на родителите и се срамам поради тоа.
Утехата ја барам во прејадување или гладување.
Посетив и психолог, 10 минутен разговор и ќе ти препиша лекови, не сакам лекови, сакам дип конверзејшн, стручно лице кое ќе ме упати, затоа и посетував.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Интроверт сум, не сакам да се мешам со луѓето затоа што не можам да им верувам.
Не се потпирам на никого, и немам големи очекувања, само многу лоши работи ќе се соберат и ќе те треснат од земја.
Се случуваат работи кои не можам да ги променам. Животот постојано ми поставува замки а јас повеќе немам сила да се спротиставам и да се борам.
Дома и на работа ми е комфорт зона, но им приредував секојдневен стрес на родителите и се срамам поради тоа.
Утехата ја барам во прејадување или гладување.
Посетив и психолог, 10 минутен разговор и ќе ти препиша лекови, не сакам лекови, сакам дип конверзејшн, стручно лице кое ќе ме упати, затоа и посетував.
И пак не прецизираш што те вади од такт.
За дип конверзејшн ќе си бараш приватно.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дојде време да си признаам дека имам проблем со самоконтролата. Океј, не е страшен проблем, но мене ми предизвикува стрес. Стресот ми се зголемува и нема начин ништо да ме смири, може да трае ден два чак и три и после да се чувствувам полесно.
Веќе подолг период се борам со тоа, но секој пат добивам психички напад и тогаш е најлошо не се контролирам. Џабе ми зборуваат сите кога од едно ми влага од друго ми излага.
Дојдов да си искажам се. Многу трпам, собирам во себе и пукам, а кога пукам е најлошо, брзо ми поминува ама пак удара на психа.
Да најдам соодветен збор да се опишам себе си, премногу и размислувам, лесно се нервирам. Понекогаш си велам зошто и постојам.
Само едноставно сакам да имам мирен живот и да се самоконтролирам, тоа ми е кочница во животот што го градам.
Морам да научам за себе и за луѓето околу себе, не секој е должен да ми простува и да ме трпи.
Порано ми помагаше теретана, сега не. Не можам да се натерам себе на некои нешта кои ги сакам, ама доаѓа момент кога ќе ме швркне нешто во глава. 31 година имам, не можам да се контролирам.:facepalm:
Najbitnata stvar za stres e! Dodeka praves edna rabota ti razmislivas za druga vo isto vreme. Use ne si ja zavrsila ovaa ti razmisluvas i brzas za narednata. Toa treba da go osvestes! I batali go. Ne brzaj nikade. I jas taka se stresuvam so godini. Ama mi prekurci i poleka ostavam stvarite da se si desavaat spontano. So sila niso nemoze da postigneme poveke.
Moze poveke pari , DA, ama jebem ja tie pari koa me kostat nervi, a nervi ne se prodavaat nikade.
Znaci kakov i da e tvojo zivot, namali u prva spora brzina. I pravi one at a time....Nesi mal i mozes da se snajdes.
Ako ti treba nekoja prakticna finta pisi mi slobodno u poraka. (y)
Автоматски споено мислење:

И пак не прецизираш што те вади од такт.
За дип конверзејшн ќе си бараш приватно.
A tie od privatnoto osven 20 evra od saat misles ke gi preripnat bombonite?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дојде време да си признаам дека имам проблем со самоконтролата. Океј, не е страшен проблем, но мене ми предизвикува стрес. Стресот ми се зголемува и нема начин ништо да ме смири, може да трае ден два чак и три и после да се чувствувам полесно.
Веќе подолг период се борам со тоа, но секој пат добивам психички напад и тогаш е најлошо не се контролирам. Џабе ми зборуваат сите кога од едно ми влага од друго ми излага.
Дојдов да си искажам се. Многу трпам, собирам во себе и пукам, а кога пукам е најлошо, брзо ми поминува ама пак удара на психа.
Да најдам соодветен збор да се опишам себе си, премногу и размислувам, лесно се нервирам. Понекогаш си велам зошто и постојам.
Само едноставно сакам да имам мирен живот и да се самоконтролирам, тоа ми е кочница во животот што го градам.
Морам да научам за себе и за луѓето околу себе, не секој е должен да ми простува и да ме трпи.
Порано ми помагаше теретана, сега не. Не можам да се натерам себе на некои нешта кои ги сакам, ама доаѓа момент кога ќе ме швркне нешто во глава. 31 година имам, не можам да се контролирам.:facepalm:
Постојат работи, како стил на живеење во кој влегува исхрана, суплементација, спорт, слушање музика, гледање филмови, "медитација"( перцепирана како мамбо џамбо од истокот) и т.н. кои може да помогнат генерално до тоа да не дојде до поголеми проблеми...........ултимативно тоа не е решение на проблемот.

Единствен начин да го решиш "ова" е со свесно посматрање на сите твои постапки и мисли и што е најважно без да судиш....накратко кажано. Тоа на истокот некои го викаат медитација....
Ама не треба да те интересира....да не забегуваш по некои концепти кои се различни од твоето примарно учење, запознавање и перцепирање на светов.
Самонабљудување(mindfulness)..........
Еве некој што пишал за mindfulness:
Mindfulness also involves acceptance, meaning that we pay attention to our thoughts and feelings without judging them—without believing, for instance, that there's a “right” or “wrong” way to think or feel in a given moment.

Има и една корисна алатка на јапанците....поврзана е со дишењето.
Секогаш кога си напнат и нервозен телото е склоно на забрзано дишење.
Телото и умот се поврзани, и секоја реакција во мисли и чувства се рефлектира во реакција на телото преку контракции на мускулатурата и преку хемијата односно хормоните(адреналин, кортизол, серотонин, допамин и т.н.) Постои и друго влијание, а тоа е на клеточно ниво и на ниво на ДНК то односно под planck scale(10 на -33m)....Bruce Lipton на пр. ....небитно на крај на краиштата.
Техниката се состои во тоа што кога си во anxiety mod се форсираш да дишиш длабоко, а до тоа не дозволуваш мислите да се рефлектираат целосно на ниво на телото....правиш еден вид парадокс :)
Друга работа што можеш да ја направиш е да легнеш, или седнеш и да се фокусираш на секој дел од телото еден по еден и да пробаш да ја олабавиш мускулатурата таму....почни од нозе па заврши до врат и глава....осети ја целата таа напнатост во моментот.

У суштинa ништо не ти е..... си почнал да живееш штом ги согледуваш овие работи, и реагираш на ваков начин :)
Можам уште многу работи да ти кажам.....може и ова е многу, а може си викаш што кења оваа будала хахахх
Еве ти нешто за тепање досада
...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Постојат работи, како стил на живеење во кој влегува исхрана, суплементација, спорт, слушање музика, гледање филмови, "медитација"( перцепирана како мамбо џамбо од истокот) и т.н. кои може да помогнат генерално до тоа да не дојде до поголеми проблеми...........ултимативно тоа не е решение на проблемот.

Единствен начин да го решиш "ова" е со свесно посматрање на сите твои постапки и мисли и што е најважно без да судиш....накратко кажано. Тоа на истокот некои го викаат медитација....
Ама не треба да те интересира....да не забегуваш по некои концепти кои се различни од твоето примарно учење, запознавање и перцепирање на светов.
Самонабљудување(mindfulness)..........
Еве некој што пишал за mindfulness:
Mindfulness also involves acceptance, meaning that we pay attention to our thoughts and feelings without judging them—without believing, for instance, that there's a “right” or “wrong” way to think or feel in a given moment.

Има и една корисна алатка на јапанците....поврзана е со дишењето.
Секогаш кога си напнат и нервозен телото е склоно на забрзано дишење.
Телото и умот се поврзани, и секоја реакција во мисли и чувства се рефлектира во реакција на телото преку контракции на мускулатурата и преку хемијата односно хормоните(адреналин, кортизол, серотонин, допамин и т.н.) Постои и друго влијание, а тоа е на клеточно ниво и на ниво на ДНК то односно под planck scale(10 на -33m)....Bruce Lipton на пр. ....небитно на крај на краиштата.
Техниката се состои во тоа што кога си во anxiety mod се форсираш да дишиш длабоко, а до тоа не дозволуваш мислите да се рефлектираат целосно на ниво на телото....правиш еден вид парадокс :)
Друга работа што можеш да ја направиш е да легнеш, или седнеш и да се фокусираш на секој дел од телото еден по еден и да пробаш да ја олабавиш мускулатурата таму....почни од нозе па заврши до врат и глава....осети ја целата таа напнатост во моментот.

У суштинa ништо не ти е..... си почнал да живееш штом ги согледуваш овие работи, и реагираш на ваков начин :)
Можам уште многу работи да ти кажам.....може и ова е многу, а може си викаш што кења оваба будала хахахх
Еве ти нешто за тепање досада
...
Еден страна празни зборови лпа само со три збори. ЈОГА КУРС ВЕЖБАЈ.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Еден страна празни зборови лпа само со три збори. ЈОГА КУРС ВЕЖБАЈ.
Јогата не е за секаков тепмерамент, така да треба секој човек сам да си пронајде која активност му е интересна..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Еден страна празни зборови лпа само со три збори. ЈОГА КУРС ВЕЖБАЈ.
Јога е уствари исползување на една спрега(поврзаност) помеѓу умот и телото....кои се уствари едно.
Така на секоја позиција на телото соодветствува мисловна конструкција....тоа е.
Јогата бара посветеност и жртва.........јас давам пократок пат....шорткат...каде го заобиколуваш и умот хахахахахахххх
 

Kajgana Shop

На врв Bottom