Кајгана психолог

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
море ич не им се мешам
Најдобро е така...
Веројатно едно или двете деца им се болни.
И тие се чуваат тоа да не се разбере. Битола, а и други места се преполни со луѓе кои ќе ги оговараат и затоа тие ја кријат својата несреќа
Инаку бракови во кои има дете со хендикеп се многу стабилни.
Родителите се преокупирани со грижа за своите деца. Се грижат и после нивната смрт да ги згрижат своите хендикепирани деца.
Значи немој да ги жалиш. Да им помогнеш не можеш. Затоа најдобро молчи.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
море ич не им се мешам
Обиди се нешто да сториш за да не ги носиш на душа, обавести некој центар или најди некој познат психолог. педагод, полицаец и консултирај се со нив...греотка се:(
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Во моето маало има фамилија со деца кои се со години затворени дома, јас и ги заборавив еве вечер нешто ми текна на нив, брат и сестра се не излегуваат не одат на школо (мислам дека завршија основно но можно е и тука некоја мучка да е направена пошто едниот родител работи како службеник во основно школо на село и таму се водеше едното дете али јас не памтам да го видов ни да оди ни да се враќа од школо. Пред неколку години влегов кај нив дома, да им помогнам нешто на родителите и кратко фрлиф поглед на нив..... беше потресно и трагично, бледи подгрбаени исплашени.... се изгубија на брзнка од собата а јас не прашав ништо колку беше непријатно....
ги нема ни на улица ни до малската продавница ни во двор кај нив, дури и не знам која возраст сега треба да се, претпоставувам детето негде 20 - 21 чупето некоја година помала, веќе и заборавивме дека постојат.

Е сега прашање е дали ваков случај треба да се пријави, каде и кому и како е со анонимноста. Јас верувам дека било кој психолог или социјален работник кој 5 минути ќе помине со децата и оразговара ќе види дека нешто не е во ред.
Ако се решиш да пријавуваш, мој предлог е анонимен емаил до локалната медиумска куќа и дај му го "прилогов" на некој истражувачки новинар. Доволно е мал публицитет и одма ќе реагираат институциите.
Друга опција е да се информира некој педагошки работник (низ училиштата), пошо ако не се лажам и средното образование е задолжително. Ако немаат децата здравствена дијагноза (оправдание), тогаш кривично дело е тоа што родителите ги држат дома.

Шо знам.. јас би сторил нешто сигурно. Ако анонимноста ти е приоритет, пиши ми ПП, ќе ти дадам софтвер и нема да можат никаков trace-back да направат до тебе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ако се решиш да пријавуваш, мој предлог е анонимен емаил до локалната медиумска куќа и дај му го "прилогов" на некој истражувачки новинар. Доволно е мал публицитет и одма ќе реагираат институциите.
Друга опција е да се информира некој педагошки работник (низ училиштата), пошо ако не се лажам и средното образование е задолжително. Ако немаат децата здравствена дијагноза (оправдание), тогаш кривично дело е тоа што родителите ги држат дома.

Шо знам.. јас би сторил нешто сигурно. Ако анонимноста ти е приоритет, пиши ми ПП, ќе ти дадам софтвер и нема да можат никаков trace-back да направат до тебе.
ќе се распрашам онака од околу по комшии дали некој знае нешто повеќе, јас не знам ни колку години имаат децата, средното образование мислам дека е од скора обавезно можеби го надраснаа тој закон, знам само дека има деца кои се родени и живеат на 20-30 метра од мене а ги имам видено... можеби 3 пати во живоот во последни 20 години....
Има во малата и дете со посебни потреби, али сепак излегува и на улица е и другите деца ја дружат дури и заврши некое школо, и ја гледаме и на балкун и на џам и во двор и на улица...... а за овие никогаш не се слушна дека се психички или ментално заостанати или дека земаат терапија или одат на психијатар или психолог или контроли... едноставно седат затворени дома веќе 2 децении....
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
5
ќе се распрашам онака од околу по комшии дали некој знае нешто повеќе, јас не знам ни колку години имаат децата, средното образование мислам дека е од скора обавезно можеби го надраснаа тој закон, знам само дека има деца кои се родени и живеат на 20-30 метра од мене а ги имам видено... можеби 3 пати во живоот во последни 20 години....
Има во малата и дете со посебни потреби, али сепак излегува и на улица е и другите деца ја дружат дури и заврши некое школо, и ја гледаме и на балкун и на џам и во двор и на улица...... а за овие никогаш не се слушна дека се психички или ментално заостанати или дека земаат терапија или одат на психијатар или психолог или контроли... едноставно седат затворени дома веќе 2 децении....
Да не се случајно овие деца ?
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Родители-од-Долна-Бањица-пријавени-за-запуштење-четири-деца&id=e9a5e4fb-1f7a-4bc2-adb2-252eb9d12064
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
не бе од битола се “моите“
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Можеби се работи за крвна одмазда, фамилиите кои очекуваат некој да им се освети обично ги чуваат така децата со децении изолирани. Кај нас ова поретко ама во Албанија секојдневие.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Декќи почнав со работа во една фирма и деновиве се обуки, тренинзи. Се осеќам како под некој притисок или анксиозност и ме прави доста уморен и нелагоден. Реално немам притисок од таа страна ни мои очекувања ама пак не можам да се опуштам и да оставам да течат работите по некој природен тек... Само тоа ми е на памет како ќе биде дали ќе се снајдам дали ќе биде се во ред и слично. Како да се олабавам и да не ги гледам работиве overwhelming ?
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
Dobar son,posle rabota mala prosetka na svez vozduh i sekako poveke vitamini organizmot da ne strada..ne e loso nekoe spisanie magazin onak da prelistas..i sto e tvoe ke si dojde nema potreba od stres,posle razocaruvanja i padovi doadja uspeh. pushti mislite i umot vo ler ...best opinion for calmdown.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Декќи почнав со работа во една фирма и деновиве се обуки, тренинзи. Се осеќам како под некој притисок или анксиозност и ме прави доста уморен и нелагоден. Реално немам притисок од таа страна ни мои очекувања ама пак не можам да се опуштам и да оставам да течат работите по некој природен тек... Само тоа ми е на памет како ќе биде дали ќе се снајдам дали ќе биде се во ред и слично. Како да се олабавам и да не ги гледам работиве overwhelming ?
Toa e вообичаен стрес при вработување
Во овој период, ти си во стрес, но и новата околина невообичаено се однесува. Тие те испитуваат и те набљудуваат. Тие можат и да те провоцираат.

Затоа почекај - опушти се, не се истрчувај, ќе треба време и ти да се смириш и новата околина да се смири
На работа биди умерен, само слушај го непосредниот раководител, не се впуштај во разправии, оговарања и слично
За кратко време се ќе се среди
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.369
Toa e вообичаен стрес при вработување
Во овој период, ти си во стрес, но и новата околина невообичаено се однесува. Тие те испитуваат и те набљудуваат. Тие можат и да те провоцираат.

Затоа почекај - опушти се, не се истрчувај, ќе треба време и ти да се смириш и новата околина да се смири
На работа биди умерен, само слушај го непосредниот раководител, не се впуштај во разправии, оговарања и слично
За кратко време се ќе се среди
Фала ти многу :)
 
Член од
7 ноември 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Проблем од overthinking, особено за работи од минатото кои сакам да ги сменам... Знам дека не треба на тоа да се мисли и се обидувам да не мислам на тоа но не ми успева тоа некако. Некаква помош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom