Кајгана мини фармери

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Самиот збор backyard означува нешто со што се занимаваш без да имаш некоја голема корист.Значи,во оваа тема ќе се дискутира за начинот на чување на својата стока(значи на стока,не на миленици),совети искуства и така натаму.Секако ќе може да се разговара и со оние кој имаат поголеми фарми,ама освен @Петар1234 мислам дека никој нема поголема фарма.
Еве јас конкретно чувам 4 грла живина,од кој се 3 кокошки и 1 петел млад.Имав и 10 пилиња мали кој ги земав три дневни,ама таман пркнаа малку се разболеа од нешто и умреа.Имам слика од нив како мали:

Вие?

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.886
Зошто чуваш кокошки дома ? :cautious:

Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.043
Prase. Sakav na brzina da go izgojam, I od sto e debelo mu se skrsi kicmata, sega odi na gaz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Да предупредам дека офтопик и трол мислења нема да толерирам.

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.457
Незнаев каде да го поставам прашањето па ај тука......... знаете ли колку пари се оние мали розеви прасиња кои се за чување како домашно милениче? :)

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Незнаев каде да го поставам прашањето па ај тука......... знаете ли колку пари се оние мали розеви прасиња кои се за чување како домашно милениче? :)
Нема шанси да најдеш кај нас.

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.383
Поени од реакции
12.934
што убава тема, за стварно за оние љубители на Фарми,и на оние што имаат фарми
тука може да си споделат искуства и совети околу чувањето на стоката-живината.
Ама ова е нешто со чување стока како Хоби,значи само да ја раниш-без ќар.
Е ама да нема сега овде натрапници 75% и расипувачи на теми.
------
Шура ми,најде едно пиле многу мало,една шака, и го вдоми дома. Го чуваше и порасна со нив тука се заедно во соба,па дури би рекол и на маса се качуваше кога се ручаше.
Порасна,потоа почна и да несе јајца,секој ден по едно,ретко прескокнува да не снесе,
веќе го имаат две години.Ретко и излегува надвор.Е ова спаѓа веќе во миленичиња.
Сега е голема кокошка,силна и научена да живее така со нив во затворено,а не е во кафез никогаш ставена туку слободна во една соба,како поголема остава-шпајз.

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.737
Поени од реакции
12.211
Зошто чуваш кокошки дома ? :cautious:
KFC
иначе знам дека кај братучед ми одев нонстоп пошо ми беше интересно кога чуваше гулаби, онака си ги летавме а не беа некоја раса за бизнис туку онака рекреативно ги трошеше ресурсите од дома :)

Член од
27 октомври 2013
Мислења
323
Поени од реакции
246
Да ја немав одвратнава алергија на било какво животнско крзно и пердуви и јас ќе си чував едно пиленце по дома. Многу се слатки. Уште послатки се мали пајчиња. Од нив посрцкасти и послатки живинчиња нема

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
508
Да ја немав одвратнава алергија на било какво животнско крзно и пердуви и јас ќе си чував едно пиленце по дома. Многу се слатки. Уште послатки се мали пајчиња. Од нив посрцкасти и послатки живинчиња нема
А кога ќе порасне што ќе му правиш?

На врв Bottom