Кајгана мини фармери

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.810
Поени од реакции
3.850
Самиот збор backyard означува нешто со што се занимаваш без да имаш некоја голема корист.Значи,во оваа тема ќе се дискутира за начинот на чување на својата стока(значи на стока,не на миленици),совети искуства и така натаму.Секако ќе може да се разговара и со оние кој имаат поголеми фарми,ама освен @Петар1234 мислам дека никој нема поголема фарма.
Еве јас конкретно чувам 4 грла живина,од кој се 3 кокошки и 1 петел млад.Имав и 10 пилиња мали кој ги земав три дневни,ама таман пркнаа малку се разболеа од нешто и умреа.Имам слика од нив како мали:

Вие?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.887
Зошто чуваш кокошки дома ? :cautious:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.044
Prase. Sakav na brzina da go izgojam, I od sto e debelo mu se skrsi kicmata, sega odi na gaz.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.461
Незнаев каде да го поставам прашањето па ај тука......... знаете ли колку пари се оние мали розеви прасиња кои се за чување како домашно милениче? :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.484
Поени од реакции
13.287
што убава тема, за стварно за оние љубители на Фарми,и на оние што имаат фарми
тука може да си споделат искуства и совети околу чувањето на стоката-живината.
Ама ова е нешто со чување стока како Хоби,значи само да ја раниш-без ќар.
Е ама да нема сега овде натрапници 75% и расипувачи на теми.
------
Шура ми,најде едно пиле многу мало,една шака, и го вдоми дома. Го чуваше и порасна со нив тука се заедно во соба,па дури би рекол и на маса се качуваше кога се ручаше.
Порасна,потоа почна и да несе јајца,секој ден по едно,ретко прескокнува да не снесе,
веќе го имаат две години.Ретко и излегува надвор.Е ова спаѓа веќе во миленичиња.
Сега е голема кокошка,силна и научена да живее така со нив во затворено,а не е во кафез никогаш ставена туку слободна во една соба,како поголема остава-шпајз.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.791
Поени од реакции
12.315
Зошто чуваш кокошки дома ? :cautious:
KFC
иначе знам дека кај братучед ми одев нонстоп пошо ми беше интересно кога чуваше гулаби, онака си ги летавме а не беа некоја раса за бизнис туку онака рекреативно ги трошеше ресурсите од дома :)
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
323
Поени од реакции
247
Да ја немав одвратнава алергија на било какво животнско крзно и пердуви и јас ќе си чував едно пиленце по дома. Многу се слатки. Уште послатки се мали пајчиња. Од нив посрцкасти и послатки живинчиња нема
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
508
Да ја немав одвратнава алергија на било какво животнско крзно и пердуви и јас ќе си чував едно пиленце по дома. Многу се слатки. Уште послатки се мали пајчиња. Од нив посрцкасти и послатки живинчиња нема
А кога ќе порасне што ќе му правиш?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Самиот збор backyard означува нешто со што се занимаваш без да имаш некоја голема корист.Значи,во оваа тема ќе се дискутира за начинот на чување на својата стока(значи на стока,не на миленици),совети искуства и така натаму.Секако ќе може да се разговара и со оние кој имаат поголеми фарми,ама освен @Петар1234 мислам дека никој нема поголема фарма.
Еве јас конкретно чувам 4 грла живина,од кој се 3 кокошки и 1 петел млад.Имав и 10 пилиња мали кој ги земав три дневни,ама таман пркнаа малку се разболеа од нешто и умреа.Имам слика од нив како мали:

Вие?
Имав вакви ама не ми текнува зошто имавме неколку врсти различни, дали беа свилените јапонки во ваква униформа или тие холандските со бели глави ... не би требало да се холандските тие ни беа царски ама ги зафати некоја болест инаку кое од кое беа перфект уште ги жалам
--- надополнето: 13 декември 2013 во 14:10 ---
еве ги, ја најдов сликава после некое време на пазар3 некој лажеше дека ги продава којзнае што продаваше, а ги имавме пред две -три години... сега имаме едни мали жолти шабоа ама само петел и две кокошки. колку да не е празно
 

Attachments

Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Свилените беа исти вакви младите, пред некоја година имавме 50 во есен, ги продадовме нешто раздававме ама таа есен имав 200 евра плус.... сега намалена ни е куповната моќ ако се изведат можеш само да ги разделиш по пријатели ретко кој може да даде 500 ден за коковчиња.
 
На врв Bottom