Кајгана мини фармери

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Не ми е баш во двор,малку подоле ми се,а и не пее уште.Тој што пееше одамна го изедов

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Самиот збор backyard означува нешто со што се занимаваш без да имаш некоја голема корист.Значи,во оваа тема ќе се дискутира за начинот на чување на својата стока(значи на стока,не на миленици),совети искуства и така натаму.Секако ќе може да се разговара и со оние кој имаат поголеми фарми,ама освен @Петар1234 мислам дека никој нема поголема фарма.
Еве јас конкретно чувам 4 грла живина,од кој се 3 кокошки и 1 петел млад.Имав и 10 пилиња мали кој ги земав три дневни,ама таман пркнаа малку се разболеа од нешто и умреа.Имам слика од нив како мали:

Вие?
Имав вакви ама не ми текнува зошто имавме неколку врсти различни, дали беа свилените јапонки во ваква униформа или тие холандските со бели глави ... не би требало да се холандските тие ни беа царски ама ги зафати некоја болест инаку кое од кое беа перфект уште ги жалам
--- надополнето: 13 декември 2013 во 14:10 ---
еве ги, ја најдов сликава после некое време на пазар3 некој лажеше дека ги продава којзнае што продаваше, а ги имавме пред две -три години... сега имаме едни мали жолти шабоа ама само петел и две кокошки. колку да не е празно
 

Attachments

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Имав вакви ама не ми текнува зошто имавме неколку врсти различни, дали беа свилените јапонки во ваква униформа или тие холандските со бели глави ... не би требало да се холандските тие ни беа царски ама ги зафати некоја болест инаку кое од кое беа перфект уште ги жалам
--- надополнето: 13 декември 2013 во 14:10 ---
еве ги, ја најдов сликава после некое време на пазар3 некој лажеше дека ги продава којзнае што продаваше, а ги имавме пред две -три години... сега имаме едни мали жолти шабоа ама само петел и две кокошки. колку да не е празно
Не беа украсна живина тие,италијанки беа,ама ете не биднаа.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.025
Поени од реакции
795
Свилените беа исти вакви младите, пред некоја година имавме 50 во есен, ги продадовме нешто раздававме ама таа есен имав 200 евра плус.... сега намалена ни е куповната моќ ако се изведат можеш само да ги разделиш по пријатели ретко кој може да даде 500 ден за коковчиња.
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Дали некој има јапонски препелици? Ме интересира, бидејќи имам една и не е толку “жива“ како другите некако како да дреми и не јаде толку често како другите, некое чаре нешто?
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Дали некој има јапонски препелици? Ме интересира, бидејќи имам една и не е толку “жива“ како другите некако како да дреми и не јаде толку често како другите, некое чаре нешто?
Samo edna cuvas?
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Не сега за сега се 6 ама 1 отиде на другиот свет и сега има 1 што е со тие симптоми.
 
На врв Bottom