Кациги за велосипед

Член од
15 јули 2009
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ме интересира дали носите кациги при градска вожња? Се милсам во последно време да набавам, бијдеќи се почесто читам за несреќи со велосипеди.

Али незнам каде би набавил, зборам некои малце по-фенси кациги, не оние апла спортските :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.529
Ме интересира дали носите кациги при градска вожња? Се милсам во последно време да набавам, бијдеќи се почесто читам за несреќи со велосипеди.

Али незнам каде би набавил, зборам некои малце по-фенси кациги, не оние апла спортските :)
Имам кацига ама до сега ниту еднаш не сум ја носел, ја чувам само ако законски го воведат тоа.
Кај нас се продаваат по некои нездрави цени од 100+ евра, мојата ја купив од странство за 12 евра.
 
Член од
17 април 2014
Мислења
587
Поени од реакции
841
Ме интересира дали носите кациги при градска вожња? Се милсам во последно време да набавам, бијдеќи се почесто читам за несреќи со велосипеди.

Али незнам каде би набавил, зборам некои малце по-фенси кациги, не оние апла спортските :)
Јас не носам кацига
 

Беркут

независен експерт
Член од
12 април 2010
Мислења
9.643
Поени од реакции
14.221
Не носам. Управувачите на моторни возила не почитуваат ни заштитен елек. Повеќе се користат од заштита при удар во главата, но не и на телото. Не верувам да ги воведат. Но којзнае, можеби да присоберат пари во буџетот и ќе почнат да казнуваат.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.511
Поени од реакции
5.645
Низ град ретко кој носи. Ако возиш off road тогаш МОРАШ да земеш заради лична безбедност. :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.621
Поени од реакции
13.715
Арно, пиша море, да дрпнам еден шлем од работа,колку да не ме казнуваат(а и летно време на +38 ај стави на глава тој леген)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.659
Поени од реакции
2.618
Јас до сега не сум сретнал некој со кацига да се вози по град, не носам не ни планирам да носам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
957
Поени од реакции
648
Низ град ретко кој носи. Ако возиш off road тогаш МОРАШ да земеш заради лична безбедност. :)
А низ град безбеден си?:)
Секогаш се препорачува да се носи без разлика град(асфалт) или off road,и секогаш е ради лична безбедност.Пример ако паднеш со шлем или директ на глава сепак не е исто.
Јас секогаш кога возам, носам кацига.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Да препорачате место за купување на кацига? :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Ќе тркнеме деновиве до Пробајк :)

Или да ти ја шитнам мојава? :)
Ќе направиме некоја комбинација :)
Иначе, најефтини што изгуглав се во Runners - 900 ден.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.024
Поени од реакции
792
R

red.devil

Гостин
Како сакате, ама не се заебавајте со безбедност. И јас сум во фаза на купување кацига и исто како и на повеќето не ми се даваат многу пари ама како што ми рече еден колега: Највероватно нема да ти треба ама ако се доведеш во ситуација да ти е потребна, подобро да имаш нешто што ќе ти заврши работа отколку украс на глава што може да ти направи и повеќе штета.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.024
Поени од реакции
792
Како сакате, ама не се заебавајте со безбедност. И јас сум во фаза на купување кацига и исто како и на повеќето не ми се даваат многу пари ама како што ми рече еден колега: Највероватно нема да ти треба ама ако се доведеш во ситуација да ти е потребна, подобро да имаш нешто што ќе ти заврши работа отколку украс на глава што може да ти направи и повеќе штета.
Колку што знам овие поефтините ги прават од пресуван стиропор (или некои што го викаат морска пена), така да, нема што да ти влезе во главата или да те пресече, тој тенкиот мазен слој на пластика што е околу цела кацига (колку што знам) не е доволно цврст за да пробие низ стиропорот и да те повреди повеќе од тоа воопшто ако не користиш кацига, и пред се тој слој со малку домашна работа може да се отстрани.
 
M

MD_

Гостин
Колку што знам овие поефтините ги прават од пресуван стиропор (или некои што го викаат морска пена), така да, нема што да ти влезе во главата или да те пресече, тој тенкиот мазен слој на пластика што е околу цела кацига (колку што знам) не е доволно цврст за да пробие низ стиропорот и да те повреди повеќе од тоа воопшто ако не користиш кацига, и пред се тој слој со малку домашна работа може да се отстрани.
Не е финтата да земеш кацига колку да се рече дека имаш, едно е да носиш кинеско срање направено во некој погон таму без никакви стандарди друго е Specialized пример

Инаку велосипедизмов е интересен спорт, на почеток не ти се даваат 500е за велосипед а после гледаш дека опремата повеќе ти вреди отколку точакот :D
 
На врв Bottom