Кациги за велосипед

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не е финтата да земеш кацига колку да се рече дека имаш, едно е да носиш кинеско срање направено во некој погон таму без никакви стандарди друго е Specialized пример

Инаку велосипедизмов е интересен спорт, на почеток не ти се даваат 500е за велосипед а после гледаш дека опремата повеќе ти вреди отколку точакот :D
Те разбирам, се си има своја цена, јас ја порачав бидејќи возам градски, ништо екстремно, е сега ако се одлучам за оф-роуд или да летам над 50км/ч, веќе ќе гледам да земам нешто поздраво, за цела велосипедска опрема што ја имам и возењето што го правам, се одлучив дека не ми е потребна скапа кацига правена по стандарди (сега за сега, нели).
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Околу 2.500 - 3.000 па нагоре се движат цените на солидна кацига кај нас.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.520
Поени од реакции
20.624
Имате 2 типа на кациги : роуд и мтб, инаку на кацига не се штеди (ни под случај разно) :)
Pro-Sport - Specialized
Bikestop - Bontrager
Имате и доста добри Rudy кациги по околните продавници, имате во Probike брендирани cube кациги, и тоа е она што ја би го издвоил инаку лично за мене нарачував од надвор (поради цена + бренд).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Sto ke kazete za RockBros kacigite za 20usd od AliExpress? Ima nekoj padnato so takva??
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.520
Поени од реакции
20.624
Sto ke kazete za RockBros kacigite za 20usd od AliExpress? Ima nekoj padnato so takva??
ако некој паднал со таква кацига, најверојатно не преживел за да раскажува.
Инаку имате и супер добри кациги во xmkd, IXS и дизајнот на кацигата е топ и квалитетот им е неспорен.
 
Последно уредено:
R

red.devil

Гостин
Неажурирана им е страната на БајкСтоп, барем така ми изгледа по производите и промоциите. Исто има околу 2500-3000 денари кациги и во OUTDOOR. Но ми рекоа дека очекуваат нова роба деновиве па ќе ги причекам. Иначе не ми изгледа скапа bontrager Solstice во БајкСтоп (ако ја имаат со оглед на горенаведеното), и е тоа што барам.
@Ryan Giggs ако имаш замерки пиши. А можеш да се пофалиш и што кацига си нарача од надвор па да напрајме некоја тура периодов. :D
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.520
Поени од реакции
20.624
Неажурирана им е страната на БајкСтоп, барем така ми изгледа по производите и промоциите. Исто има околу 2500-3000 денари кациги и во OUTDOOR. Но ми рекоа дека очекуваат нова роба деновиве па ќе ги причекам. Иначе не ми изгледа скапа bontrager Solstice во БајкСтоп (ако ја имаат со оглед на горенаведеното), и е тоа што барам.
@Ryan Giggs ако имаш замерки пиши. А можеш да се пофалиш и што кацига си нарача од надвор па да напрајме некоја тура периодов. :D
ако ти одговара кацигата земај, меѓутоа сепак ја би идел на rudy или specialized :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Сигурно кажал некој пред мене, ќе кажам и јас. Во никој случај не штедете на кацига за велосипед!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Кој не сака да штеди еве предглог од мене една. Ја имам 3 години.

Прегледај го приврзокот 171657
:vozbud::drk:

Да надополнам, минимален стандард за кацига ви е EN 1078, без ваква етикета на внатрешната страна од кацигата ич да не им се опуљвите.
Второ, инвестирање во подобра и поскапа кацига е многу поисплатливо него ли некој кинески пластики на ОТО склопвени. (Овде најголема улога има буџетот со кој располагате и со каков тип и во каква средина возите)
Трето, ак падните, структурата на кацигата не е иста, ако имат и најмала пукнатинка/линија или било шо, ви препорачвам одма заменвење со нова.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Се согласувам дека поскапите кациги како Limar, Force, Met, Giro, Specialized итн се подобри за разлика од другите, но кацига ти треба само ЕДНАШ во животот, втор пат веќе се гине. Зависи од тоа како возиш и каде. Мој другар кацига од Aliexpress му го има животот спасено и тоа чинела некаде 18$.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ovaa mi stigna denes. So kuponi i popusti ja poracav za 1300d. od AliExpress.
IMG_201708226_051931.jpg
IMG_20170814_170826.jpg
IMG_20170814_170910.jpg
Se na se izgleda ubavo izrabotena, lesna e i udobna, pa ke vidime kako ke se pokazi na teren.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom