Кафе

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од инстант кафиња некое да препорачате, Нескафе, Браво, Јакобс ми скиснаа, пијам по 4-7 кафиња на ден али најчесто го пијам на брзинка на работа само со вода и малку шеќер. Некоја алтернатива препорачајте покрај инстантов што може да се направи за минутка со врела вода, а да е повкусно :)
3 во 1 и 2 во 1 никако, тоа не го пијам во никој случај.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Од инстант кафиња некое да препорачате, Нескафе, Браво, Јакобс ми скиснаа, пијам по 4-7 кафиња на ден али најчесто го пијам на брзинка на работа само со вода и малку шеќер. Некоја алтернатива препорачајте покрај инстантов што може да се направи за минутка со врела вода, а да е повкусно :)
3 во 1 и 2 во 1 никако, тоа не го пијам во никој случај.
Еве ти идеја да пробаш нешто ново со кафињата кои ги пиеш. Пошто со вода ги пиеш пробај ги со засладувач (creamer) и кафеав шеќер. Направи сам некој сооднос кој ти е по желба пр. 2 лажички кафе, една creamer и 1.5 шеќер.

Јас Nescafe Strong зелената лименка ја користам. Тие 3 у 1 се глупости, се сложувам. Овие инстант кафињава се све тешка хемија ама јебига мора да се има некој порок и занимација. :D
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Од инстант кафиња некое да препорачате, Нескафе, Браво, Јакобс ми скиснаа, пијам по 4-7 кафиња на ден али најчесто го пијам на брзинка на работа само со вода и малку шеќер. Некоја алтернатива препорачајте покрај инстантов што може да се направи за минутка со врела вода, а да е повкусно :)
3 во 1 и 2 во 1 никако, тоа не го пијам во никој случај.
Види, ако имаш некој познаник шо работи у ресторан, нека ти земе од тие инстант кафињата у ресторани шо ги носат на големо едно кило, многу е добро и мн лесно се меша чак и со ладна вода. (Мислам дека само еден застапник поголем носи кај рестораниве у МК, незнам точно шо кафе е)
Исто така и Franck-от, почнав да го зеам последно време многу повеќе ми се сфиѓа од Nescafe, го скиселија пошто несот во задње време.

Филтер кафе ти е друга опција, ама ти треба апарат. Јас од причина шо пијам околу 6-7 кафиња дневно такоџе, си земав апарат и ставам сабајлечки полн бокал да се прави за некој 3-4 минути и пошто бокалот ми држи топло бар 4-5 чаши вадам од таму.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Види, ако имаш некој познаник шо работи у ресторан, нека ти земе од тие инстант кафињата у ресторани шо ги носат на големо едно кило, многу е добро и мн лесно се меша чак и со ладна вода. (Мислам дека само еден застапник поголем носи кај рестораниве у МК, незнам точно шо кафе е)
Исто така и Franck-от, почнав да го зеам последно време многу повеќе ми се сфиѓа од Nescafe, го скиселија пошто несот во задње време.

Филтер кафе ти е друга опција, ама ти треба апарат. Јас од причина шо пијам околу 6-7 кафиња дневно такоџе, си земав апарат и ставам сабајлечки полн бокал да се прави за некој 3-4 минути и пошто бокалот ми држи топло бар 4-5 чаши вадам од таму.
Проблем ми е додека сум излезен од дома (а сум 10 часа секој ден со работата), инаку наутро и јас си правам нескафе стронг + малку шеќер+ малку млеко+ вода во блендер и излегува како нескафето во кафичите :) Али поради млекото на жешково не ми се ризикува да го носам на работа.
Немам познаник по ресторани нажалост, франк некако послабо ми личи од нескафето, али ќе пробам :) Фала на совет.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
699
Поени од реакции
680
Од инстант кафиња некое да препорачате, Нескафе, Браво, Јакобс ми скиснаа, пијам по 4-7 кафиња на ден али најчесто го пијам на брзинка на работа само со вода и малку шеќер. Некоја алтернатива препорачајте покрај инстантов што може да се направи за минутка со врела вода, а да е повкусно :)
3 во 1 и 2 во 1 никако, тоа не го пијам во никој случај.
Од КАМ маркет земи си. Нивното инстант кафе е супер - 160 ден. а повкусно од Нес и сличните на нив. Fiesta со црвена амбалажа
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од КАМ маркет земи си. Нивното инстант кафе е супер - 160 ден. а повкусно од Нес и сличните на нив. Fiesta со црвена амбалажа
Знам го имам пиено, со млеко и тоа е ОК, али без млеко не е вкусно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Малце глупо прашање, дали овие Lavazza, Tchibo и останати „јаки“ брендови може да се користат во оние алуминиумски чајничиња на пареа за мока кафе? Коркач сум, сакам да зеам да пробам али 250 денари ми е скап експеримент ако не успее. а после ќе мора да го дадам кафето отпакувано. :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Може. Ама немој да користиш филтер кафе, туку за еспресо
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Ајде бидејќи немаше соодветен одговор и ја ќе поставам исто прашање. Кое инстант кафе е добро и каде може да се купи?
(значи Јакобс, Нескафе класик-сторнг, Фиеста од кам, Франк, Јакобс Крема ги имам пробано и според мене НЕ се добри).
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Ајде бидејќи немаше соодветен одговор и ја ќе поставам исто прашање. Кое инстант кафе е добро и каде може да се купи?
(значи Јакобс, Нескафе класик-сторнг, Фиеста од кам, Франк, Јакобс Крема ги имам пробано и според мене НЕ се добри).
Јакобс Монарх па неколку празни места, па нескафе голд.
Запази исто за нескафе од каде е произведено.
Ај коа сум веќе тука, некој да ми одговори на погорниот пост у везе со Lavazza (и други брендови) кафињава дали можат да се прават во оние алуминиумски чајничиња? :D
Frack it, глеам Гурман ми пишал веќе. Thanks mate :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јакобс Монарх па неколку празни места, па нескафе голд.
Запази исто за нескафе од каде е произведено.
Ај коа сум веќе тука, некој да ми одговори на погорниот пост у везе со Lavazza (и други брендови) кафињава дали можат да се прават во оние алуминиумски чајничиња? :D
Frack it, глеам Гурман ми пишал веќе. Thanks mate :D
Монархот е одличен. Има фантастична арома. Пред неколку години имаше кај нас теглички со 50 гр. кои имаа најприфатлива цена. Како и да е, мислам дека вреди за парите.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Некој што пробал, да ми каже кое од кафињава за онакво алуминиумско чајниче се добри? Поточно за типови, рецимо имаше Lavazza rosso, едно со плава етикета и златно. Што да очекувам кај сите три типа? Кое има интензивна арома ама да не е прејако? И ова Tchibo дали е ок, со оглед на цената што му е доста ниска?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Виетнамско кафе... Малку конденцирано слатко млеко/крем. Потоа голема лажица виетнамско кафе во филтерот. На крај зовриена вода. Пред тебе се вари капка по капка. Цела соба ја исполнува кафе аромата... Уживање

Има и ладно кафе верзија ама ова си го пијам дома











 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
131
Поени од реакции
105
Најмалку три кафиња во денот ми е стандард. Не пијам турско, само Нес. Може да се рече дека јас пијам млеко со кафе, зашто речиси и не ставам вода, еден прст колку да се направи пена. Останатото е млеко. И го пијам обавезно со една лажица шеќер, и две-три цигари. Си го обожавам овој ритуал и без кафе не можам да си го замислам денот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom