Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.778
Поени од реакции
12.142
What is it all about?
Sometimes, you just can't get it right.
Expectations.
I used to be indecisive.
Playing mind games with myself.
Just searching for my feelings.
I don't like uncomfortable silences.
I'm fed up waiting for something to happen.
You go from place to place not knowing.
I have visions of disbelief!
Dreaming with my eyes wide open.
The mind tries to resist.
Into the system!
Satisfaction.
Anxiety!
Disengaged.
Next Stop... OBLIVION.

Z To A - Next Stop Oblivion, Goa Head Vol 1
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Анегдота...

А few disciples of the Devil came very worried and said and told him,
”Why are you sitting here? Our whole business is at stake. A man has again become a Buddha,
enlightened. We have to do something, otherwise he will transform people – and our world will be
deserted, and who will come to hell? Do something immediately! No time should be lost. A man
has again become a Buddha!”
The Devil said, ”You don’t worry. I work through the disciples. I have sent some already, the disciples
are on the way. They will surround him. They will create an organization. And no need to worry:
the organization will do everything that we cannot do, and they always do it better. I have learned it
through history. I will create a church... and I will not be involved in it at all. In fact, they do it on their
own. I just simply encourage and help.”
Once the pope is there, Christ is forgotten; once the church is there, the Buddha is killed and
murdered. It is always on the corpse of a Buddha that a religion stands.

Едит... Ај и ќе ја преведам со мој зборови...

Неколку следбеници на Гаолот дошле кај него многу загрижени и тажни и му рекле,
Целиот наш бизнис е во прашање... Еден човек повторно стана Буда(буден), просветлен. Мораме да превземеме нешто, бидејки тој ќе ги трансформира луѓето и нашиов свет ќе се опустоши, кој ќе доаѓа во пеколот...? Зошто седиш тука сеуште, направи нешто!!!
Гаволот: Ич не му се секирајте, веќе е под контрола, јас работам преку неговите следбеници, веќе пратив неколку на пат се кон него... Ќе го покружат, ќе создадат организација и после тоа нема потреба од грижа... организацијата ќе стори се што ние не сме способни да направиме, а они секогаш го прават тоа подобро, го имам тоа научено од искуство низ историјата. Им создавам Црква и јас нема да бидам вмешан во нивната црква јас само ги подржувам и помагам... Кога ќе се појави Папата(или какво и да е свештено лице) Христос е заборавен, Буда е убиен... Секогаш темелите на религијата се градат на коските од убиениот Буда...
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Анегдота...

А few disciples of the Devil came very worried and said and told him,
”Why are you sitting here? Our whole business is at stake. A man has again become a Buddha,
enlightened. We have to do something, otherwise he will transform people – and our world will be
deserted, and who will come to hell? Do something immediately! No time should be lost. A man
has again become a Buddha!”
The Devil said, ”You don’t worry. I work through the disciples. I have sent some already, the disciples
are on the way. They will surround him. They will create an organization. And no need to worry:
the organization will do everything that we cannot do, and they always do it better. I have learned it
through history. I will create a church... and I will not be involved in it at all. In fact, they do it on their
own. I just simply encourage and help.”
Once the pope is there, Christ is forgotten; once the church is there, the Buddha is killed and
murdered. It is always on the corpse of a Buddha that a religion stands.

Едит... Ај и ќе ја преведам со мој зборови...

Неколку следбеници на Гаолот дошле кај него многу загрижени и тажни и му рекле,
Целиот наш бизнис е во прашање... Еден човек повторно стана Буда(буден), просветлен. Мораме да превземеме нешто, бидејки тој ќе ги трансформира луѓето и нашиов свет ќе се опустоши, кој ќе доаѓа во пеколот...? Зошто седиш тука сеуште, направи нешто!!!
Гаволот: Ич не му се секирајте, веќе е под контрола, јас работам преку неговите следбеници, веќе пратив неколку на пат се кон него... Ќе го покружат, ќе создадат организација и после тоа нема потреба од грижа... организацијата ќе стори се што ние не сме способни да направиме, а они секогаш го прават тоа подобро, го имам тоа научено од искуство низ историјата. Им создавам Црква и јас нема да бидам вмешан во нивната црква јас само ги подржувам и помагам... Кога ќе се појави Папата(или какво и да е свештено лице) Христос е заборавен, Буда е убиен... Секогаш темелите на религијата се градат на коските од убиениот Буда...
Жално но вистинито.
 
M

Mussolini

Гостин
Se la bestia che dorme nell'uomo potesse essere trattenuta da minacce, una qualsiasi minaccia...Allora il più alto emblema dell'umanità sarebbe il dominatore di leoni nel circo con la frusta, non il profeta che si e sacrificato...

ако ѕверот што спие човекот може да бидам задржан со закани, било какви закани тогаш највисокиот орден на човештвото би бил тренерот на лавови во еден циркус со еден камшик а не пропрокот шо се има жртвувано....
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
ај да ги споделам и моите favorites за сега 15
1.You have brains in your head
You have feet in your shoes
You can steer yourself in any direction you chooce !
2.IF HEROES HAD TIME TO THINK - There would be no heroes.
3.The first step to getting anywhere is deciding you're no longer willing to stay where you are...!
4.TO AVOID CRITICS-u need to do nothing,tell nothing and be nothing.
5.Everyone wants to change the world, but no one wants to change himself.’
6.Others may walk it with you, but no one can walk it for you !
7.Words may inspire but only action creates change.
8.Кога богатите крадат од сиромашните тоа се вика Бизнис,кога Сиромашните крадат од Богатите тоа се вика Криминал !!!
9.‎"Whoever denies authority and fights against it is an anarchist" - Sebastien Faure.
10.Затвор: Ако сте добри добивате отсуствоКанцеларија: Ако сте добри добивате уште работа
11.The thing about smart people is that they seem like crazy people to dumb people
12.''Божјото царство'' е во нашето срце-тоа не е нешто кое допрва ќе дојде ''По овој свет'' или ''По смрта''.Тоа не е нешто што го очекуваме,тоа нема ниту вчерашност ниту утрешност,нема да дојде ниту за'' илјада години'',-тоа се наоѓа во срцето,тоа е секаде и никаде..-Фридрих Ниче
13.speak the truth even if your voice shakes
14.People will hate you, rate you, shake you and break you. But how strong you stand is what makes you. - Unknown
15.“Being in a minority, even in a minority of one, did not make you mad. There was truth and there was untruth, and if you clung to the truth even against the whole world, you were not mad.”― George Orwell, 1984
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 11:28 ---
1.глупите луѓе сметаат дека се паметни,паметните знаат дека се луди !
2.на паметните луѓе им е дозволено да прават глупости,на глупите луѓе тоа им е работа
3.знам дека незнам.ама знам дека знам повеќе од оној што незнае дека незнае
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
За време на посета на психијатриска болница, новинар го прашува директорот на болницата врз основа на што одлучуваат кого ќе примат во болница на лечење...
- Многу едноставно, ќе го ставиме пред када наполнета со вода, ќе му дадеме лажица, чаша и кофа, па ќе му кажеме да ја испразни водата на најбрзиот начин.
- Аха, разбирам... - одговара новинарот. Значи, оној што е нормален ќе почне да вади вода со кофата?
- Не, тој што е нормален ќе ја извади затката од дното на кадата.
Сакате соба со балкон или без?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
анегдота


умрел старец, а веднаш по него и неговиот пес. душата на човекот стои пред вратата со натпис „Рај„а до него и душата на кучето- ама на вратата е напишано и “влез со кучиња е забранет“.
човекот не влегол внатре, ами поминал мимо неа.Продолжуваат тие по патот до втората врата на која нема натпис, туку пред неа седи еден старец.
— Простите, почитуван....
— Јас сум Петар
— А што е зад оваа врата ?
— Рај.
— А со кучево можно ли е да се влезе?
— секако!
— А таму, пред малку, што имаше зад вратата?
— Пекол. ДО РАЈОТ СТИГНУВААТ САМО ТИЕ, КОИ НЕ ГИ ОТФРЛААТ СВОИТЕ ПРИЈАТЕЛИ ...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
~Maybe your first love is the one that sticks with you because it's the only person who will ever receive all of you.
After that, you learn better.
But, most of all, no matter what, a piece of you forever remains left behind in the heart of the one you loved - a piece no future lover could ever get, no mater what.
That piece holds innocence - the belief that love really can last forever.
It holds friendship and pain, trial and error, that one kiss you’ll never forget and that night under the stars you can never get back.
It holds youth and everything you thought love would be.
Everything that was proven wrong.~



Не знам од кого е ова, ама многу ми се допадна.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Your life is in transition from a caterpillar to a butterfly.
Something may be saying: ‘Where is my leaf?’.
Don’t fear. Trust. All is well.
How auspicious that grace has picked you up like this.
Hold this gratitude inside your heart.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Си бил некој човек, и толку многу му се смачил животот што решил да се самоубие. За тоа одбрал да се фрли в река. Пошол до мостот и почнал да си ги брои последните секунди од животот. Но, под мостот имало некој стар рибар кој го здогледал и му свикал:' Ej! Што правиш?' - Човекот му рекол дека сака да се самоубие. Но старецот му рекол да слези до кај него за да му даде едно ливче. По кратко убедување, човекот пришол до стариот рибар. Го зел ливчето и рибарот му рекол да го прочита одкако ќе си појде дома. Човекот така сторил. Кога си пошол дома го отворил ливчето. На него пишувало:' Нема секогаш да е вака!' Човекот протумачил и ја сватил пораката. Се разведрил и почнал да работи. Работел со години и многу се збогатил. Станал милијардер. Еден ден му текнало да му се заблагодари на стариот рибар и тргнал да го бара. Откако го нашол под истиот мост, слегол и му рекол:' Старче, многу ти благодарам за ливчето. Ми го смени животот многу. Сакам да ти се заблагодарам. Ќе ти купам голем брод на кој ќе можеш да ловиш риби. Ќе ти купам се што ќе посакаш, имам многу пари!'. На тоа стариот рибар му одговорил:' Човеку, изгледа одамна ја немаш прочитано пораката. Врати се дома и прочитај ја повторно!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom