Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
хахахаха абе колега оваа фора не вода туку брана издржала .Оваа што ми го цитираше е дело на Алберт Ајнштајн кој го зафркнал професорот .
Го имаше и на реклама пред некоја година кај нас .
Да, знам дека е од Ајнштајн. Абе види, топ фора е за возвраќање ударац, али ипак не е вистина тоа шо го кажал мали Алберт уврка со ова. :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Кога целосно и безрезервно му верувате на некој,ќе добиете едно од двете - пријател за цел живот или лекција за цел живот!
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
НЕ заборавај да бидеш среќен

Бавно умира тој што не патува,
тој што не чита,
тој што не слуша музика,
тој што не наоѓа задоволство во себе.

Бавно умира тој што ја уништува сопствената љубов,
тој што не прифаќа помош.

Бавно умира тој што станува роб на навиките,
поставувајќи си секој ден исти ограничувања,
тој што не ја менува рутината,
тој што не се осмелува да се облече во нова боја,
и што не зборува со оние што не ги познава.

Бавно умира,
тој што бега од страста,
и од нејзината топла емоција,
онаа што дава сјај во очите
и напуштените срца.

Бавно умира
тој што не го менува животот кога не е задоволен со
својата работа или својата љубов,
тој што не сака да се откаже од својата сигурност заради
несигурноста,
и што не оди по своите соништа,
тој којшто нема да си дозволи,
ниту еднаш во животот,
да побегне од смислените совети.

Живеј денес!
Ризикувај денес!
Направи денес!

Не дозволувај бавно умирање!
Не заборавај да бидеш среќен!

~ Пабло Неруда
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
lesno e da se kaze
nisto ne e besplatno
i se vo svoe vreme
toa e usustina se!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.207
Поени од реакции
4.947
Не знам дали треба тука да го оставам оваа зошто гледам само цитати оставате, ама решив да го оставам.

ДВАЈЦА БРАЌА

Поголема инспирација од ова неможе да се најде. Мило ми е што има вакви личности во светот. Има 9 год а глејте како се грижи за својот помал брат кој има церебрална парализа и не може да оди, трча, плива. Го носи заедно да учествуват на секакви спортки манефестации.



"'Ако луѓето кои се натпреваруваат ги земаат со себе оние кои не можат да одат или да зборуваат, или кои имаат каков било вид на аутизам, тоа би можело да им ги отвори очите на оние кои не се грижат за овие работи,' изјавил постариот брат."

 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Конфликтот како предизвик за односите

Се додека нешто не се скрши не може да се спознае вредноста на тоа што постоело. Луѓето тоа често не го разбираат. Така и таму каде што доаѓа до кавга, не треба на тоа да му се дава конечен карактер туку можност за корегирање на односот и меѓусебно усовршување. Нормално, тоа по некогаш може да биде болен процес но патот до воскресението не е возможен без крст. Не постои „не можам“ туку само „сакам“. Да се верува во сопствената слабост е неверување во вера за подобро дури и кога се се руши и кога сите сведочат лажно. Нема квалитетен однос без мала внатрешна борба. Борбата покажува двојна слабост но преку двојно покајување и двојно разбирање. Така се раѓа наклонетоста на две или повеќе личности. Луѓето работат поинаку, ги избегнуваат кавгите но и не раѓаат наклонетост со другите околу себе.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
Доволна е само една лага за сите вистини да станат сомнеж.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
YET YOU KEEP SEEKING..SEEKING....SEEKING...FOR SOMETHING

THAT YOU ALREADY ARE...

When you begin to sit still and you look upon the mind, the thoughts,
you witness the thoughts, you watch the thoughts the mind slows down.

As you continue witnessing the thoughts, watching the thoughts the mind becomes weaker and weaker and weaker and you become happier and happier and happier. Bliss comes when the mind is at rest. Unalloyed happiness comes when the mind is inactive.

As long as the mind is active there will always be problems. For an active mind lives in a world of duality. Good and bad, right and wrong, up and down. Only when the mind is totally transcended will you find real peace.

Yet you are already real peace. You are already pure awareness. You are already total joy and harmony. Yet you keep seeking, seeking, seeking, seeking, seeking for something that you already are.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Комплетноста и некомплетноста се само два потенцијали помеѓу кој тече "струјата", токму некомплетноста е делчето кое ја пополнува сложувалката и ја прави комплетна.
Ако нема потреба од акција - динамичност, ако се е комплетно, тогаш се појавува стагнацијата, а состојба на стагнирање каде ништо не се случува е сама по себе некомплетност.
Токму затоа ништо неможе да трае вечно т.е единствено што е вечно е промената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom