Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Едно момче отиде во една трафика да се послужи со телефон и почна да ѕвони.Сопственикот на трафиката го слушаше разговорот.

Момчето: “Госпоѓо, Можете ли да ми дадете работа,да го одржувам вашиот тревник?
Жената: (од другата страна на линијата) “Веќе имам некој да ми го одржува тревникот.“
Момчето: “Госпоѓо,ќе ја косам тревата за половина цена од оној кој сега ви ја коси.“
Жената: “Јас сум многу задоволна од личноста која сега ми ја коси тревата.“
Момчето: “Госпоѓо, Ќе ви го бришам подот и скалите од куќата бесплатно.“
Жената: “Не, благодарам.“

Со насмевка на лицето,момчето тргна да си оди.Сопственикот,кој го слушаше сето ова,отиде до момчето.

Сопственикот:“Синко...Ми се допаѓа твојот став.Ми се допаѓа твојот позитивен дух и би сакал да ти понудам работа.“
Момчето: “Не,благодарам“
Сопственикот:“Но навистина бараше работа..“
Момчето:“Не ,господиме, само ги проверував моите перформанси за рабоатта која веќе ја имам.ЈАс сум оној кој што работи за госпоѓата со која што зборував.“
 
O

Orion.

Гостин
Life's not about finding cover and waiting for the storm to pass....its about learning to dance in the ****ing rain.
- Greg Plitt

The harder you fall, the higher you bounce.

"You miss 100 percent of the shots you never take." - Wayne Gretzky

''Everyday I turned you can't into I can." Rulon Gardener

"It's hard to put the effort in to create greatness, but it's a lot harder to accept the reality that you could have been great." (Greg Plitt)

The world isn’t all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is going to hit as hard as life. But it isn’t about how hard you hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward."
~Rocky Balboa~

Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever. — Lance Armstrong

"Won't be easy, but nothing worth having ever is."
-Eric Cartman

"Obsessed is just a word the lazy use to describe the dedicated"

“Only a man who knows what it is like to be defeated can reach down to the bottom of his soul and come up with the extra ounce of power it takes to win when the match is even.”
- Muhammad Ali
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.507
Поени од реакции
30.849
,,,prastarata paralelea za uchitelot i uchenikot,,,,,,,,

,,,funkcijata na uchiotelot e samo da go dovede uchenikot dotamu da se osoznae sebesi i da sfati deka ona shto go misli za sebe ne e vistina,,,,,,
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Невозможно е само еден голем збор искажан од еден мал човек кој мисли дека е полесно да го живее животот кој му е даден,отколку да ја пронајде силата да го менува. Невозможното не е факт, туку мислење.Невозможното не е проглас. Тоа е предизвик. Тоа е потенцијал.

Muhammad Ali
..........................

Направете го невозможното возможо.Се е возможно за оној кој верува.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
ПОУЧНА ПРИКАЗНА: ТИМСКИ ДУХ
Еден ден човекот имал можност да поразговара со Бог, па го прашал: ‘‘Господе ќе ми биде големо задоволство да дознаам како изгледаат Пеколот и Рајот?‘‘
Бог го однел човекот до две врати. Отворил една од двете врати и му дозволил да погледне внатре. На средина од собата, стоела голема тркалезна маса. На средина на масата имало голема чинија со многу вкусна свежа храна.
Човекот осетил како му надоаѓа плунка во устата...
Луѓето кои седеле околу масата биле претерано слаби, со виолетов тен и болен изглед. Сите изгледале изгладнето. Имале лажици со многу долги рачки кои биле прицврстени на нивните раце. Сите можеле да ја дофатат храната во чинијата и да земат малку, но бидејќи рачката била подолга од нивните раце, не можеле да ја стават храната во својата уста.
Човекот се стресол при самата глетка на нивниот јад и нивната жалост.
Бог на тоа му рекол: „Само што го виде Пеколот.“
Потоа Бог и човекот се упатиле кон втората врата. Бог ја отворил и втората врата. Глетката која човекот ја видел била идентична на претходната. Имало голема тркалезна маса, на неа чинија преполна со вкусна храна, која повторно му донела плунка во устата.
Луѓето околу масата исто имале лажици со долги рачки, само овој пат тие биле добро нахранети и среќни и си разговарале меѓусебно задоволно насмевнувајќи се...
Човекот му рекол на Бога: „Не разбирам?“
„Едноставо е – рекол Бог. Сè е поврзано со една вештина. Овие научија да се хранат едни со други, додека оние другите не мислат на ништо друго освен на сами себе.“

мислења кои предизвикуваат слабост и болка и мислења кои предизвикуваат моќ!
Болка ---------------------------- Моќ

не можам -------------------------не сакам
морам-----------------------------можам
Тоа не е моја грешка --------- Јас сум сосем одговорен
Ова е мој проблем--------------Ова е моја МОЖНОСТ!
Никогаш не сум задоволен----- сакам да учам и напредувам!
Животот е борба-------------------Животот е авантура
се надевам --------------------------ЗНАМ
Само кога би------------------------ СЛЕДЕН ПАТ!
што да правам? ------------------ знам дека можам да се справам со тоа!
Страшно е! ---------------------------Ова е поучно искуство!
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
Силните жени ја носат својата болка како штикли...без разлика колку нив ги боли, другите гледаат само колку се тие убави. Непознат автор
 

The countess

Аристократка
Член од
2 јуни 2012
Мислења
145
Поени од реакции
82
Животот е подарок.
И денес, пред да кажеш нешто - сети се на оние кои не можат да зборуваат.
Пред да почнеш да се жалиш на вкусот на храната - помисли на милиони луѓе кои немаат што да јадат.
Пред да се пожалиш на својот дечко или девојка - помисли на оние кои го молат Господ да им ја најде саканата личност.
И денес, пред да се пожалиш на животот - помисли на оние кои прерано умреле.
Пред да почнеш да се расправаш со оние кои не извршиле некоја од своите обврски - сети се на оние кои живеат на улица.
Пред да почнеш да се жалиш на должината на патот кој мразиш да го поминеш возејќи - сети се на оние кој истата таа оддалеченост треба да ја поминат пеш.
И пред да помислиш да впериш прст во некого и почнеш да го осудуваш, сети седека никој од нас на светот не е безгрешен

Скршеното срце недвосмислено придонесува кон чувствителноста,која води кон тоа да напишеш песна.
Најслатките песни се оние кои говорат за најтажните мисли.



Животот е голема слатка песна, затоа - нека почне музиката!
Господ ги сака птиците и измислидрвја.Човекот ги сака птиците и измисли кафези.
Првата генерација садидрвја,наредната живее во сенка.
Ако им судиш на луѓето,значи немаш време да гисакаш.
Кога сивљубенне можеш да заспиешбидејќи реалноста е конечно подобра од твоите сништа.
Гравитацијата не е виновникшто луѓето сезаљубуваат.
Од што и да се направени душите,мојата и неговата се исти.
Љубовтане гледа со очите, туку со умот,затоа крилестиот Купид е насликан слеп.
Кога мажот ја освојува љубовта на една жена,љубовтае вечна.Може да ја загуби само жената.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Доаѓа студент на предавања и седнува до професорот.Професорот вели:
- Птиците и свињите не можат да седат на едно место.
Студентот:
- Тогаш јас ќе одлетам.
Професорот се изнервирал и решил да не го пушта да го положи испитот.
Доаѓа време за испит.Студентот оди и одговара за 10-ка.Професорот му поставува прашање:
- Одиш по улица и гледаш две торби, во едната има памет а во другата пари, која ќе ја земеш?
- Парите, професоре.
- Јас би го зел паметот, да сум на твое место. – рекол професорот.
- Кој што нема, тоа ќе земе. – му одговорил студентот.
Професорот нервозно му го зел индексот и во него напишал ГОВЕДО.
Студентот го зел индексот и излегол. Влегува после 2 минути и вели:
- Извинете професоре, овде само сте се потпишале а не сте ми ставиле оцена.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
401
Поени од реакции
244
"Those who don't move don't notice their chains."
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
ИМ БЛАГОДАРАМ...
...на оние кои ми се смееа - без нив немаше да заплачам
...на оние кои не можеа да сакаат - без нив немаше да научам што е вистинска љубов
...на оние кои ги повредија моите чувства - без нив немаше да научам дали ги имам
... на оние кои ме оставија - без нив немаше да научам колку вредам Јас

НО, ОНИЕ КОИ МИСЛЕА ДЕКА НЕМА ДА УСПЕАМ,
НИВ ИМ БЛАГОДАРАМ НАЈМНОГУ !

БЕЗ НИВ НЕМАШЕ НИ ДА СЕ ОБИДАМ
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
Луѓето кои ја касаат раката која ги храни обично ја лижат чизмата која ги удира.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.507
Поени од реакции
30.849
,,,,problemot na bezmalku celoto choveshtvo,,,site sme programirani,, od nekoi si tamu nekade ,,drugi,,,,vo odnos na toa shto e toa losho ,,a shto dobro,,,,,
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Се жалиме кога немаме кредит на телефонот – некој ни нема телефон!!
Се жалиме кога ќе ни закочи компјутерот – некој ни нема компјутер!!
Се жалиме кога немаме да облечеме нешто НОВО – некој нема ШТО да облече!!!
Додека јадеме кифла и ни п
адне, ја фрламе – Некој храната ја вади од канта и вкусно ја јаде!!
Додека сме тажни затоа што сме несреќни во љубовта, или изнерверени – некој е несреќен затоа што е болен или гладен!! Всушност ние не сфаќаме колку сме среќни...

--- надополнето: 23 јуни 2012 во 00:13 ---
Се е во тоа како гледаме на нештата

Ова е приказна за двајца мажи кои делеле соба во болница. Секој ден, човекот кој беше поблиску до прозорецот му раскажуваше на неговиот пријател што гледа надвор. Му опишувал во детали: “Денес, гледам убаво изгрејсонце.. . децата си играат надвор...дрвјата се расцветани...“
Другиот човек не можеше да стане од креветот , па не можеше да исчека да слушне што се
случува надвор.

Тоа беше светлата страна во неговиот ден. Еднаш, човекот му раскажа како гледа парада која поминува, оркестар и деца кои слават и се забавуваат.
Ова траеше неколку недели се додека еден ден човекот кој беше блиску до прозорецот не умре.
Неговиот пријател ја праша сестрата дали може да го премести на креветот покрај прозорецот за да може да ужива во сите убави сцени за кои слушаше од неговиот пријател.Сестрата го премести, но кога погледна низ прозорецот , на негово изненадување , виде само ѕид од цигли.
На неколку метра подалеку беше другото крило на болницата.
Ја викна сестрата и и рече : “Што се случува? Мојот пријател ми опишуваше прекрасни сцени веќе неколку недели,а јас не можам да видам ништо.“ Сестрата се насмеа и рече: “Господине,зар не сфативте дека вашиот пријател беше слеп?“Тој го гледаше сето тоа одвнатре.
На ист начин,без оглед на тоа што ни се случува во животот, ако имаме правилен став одвнатре, можеме да го пронајдеме доброто.
Можеме да ја видеме сончевата светлина дури и кога е облачно.Можеме да бидеме исполнети со радост дури и кога нештата не се во ред.
Животот е кревок,а денешниот ден ни е дар.Искористете го максимално.
Не ги земајте луѓето во вашиот живот здраво за готово. Не се фокусирајте само на тоа што е погрешно во вашиот живот, наместо тоа, пронајдете причина да бидете благодарни бидејќи семето на обесхрабрување не може да пушти корен во благодарно срце.
 

Attachments

Член од
24 јуни 2012
Мислења
3
Поени од реакции
6
А бе Пабло, лесно е да се умре, знаеш ли?
- Што зборуваш бе будало?
Знаеш ли бе ти Пабло, дека лесно е да се умре? - НЕ! Одговори Пабло, како мислиш лесно е да се умре? - Ме допраша..
Така бе Брат, сум чул дека лесно умирал оној кој не бил нигде, што не патувал..
Кај си патувал бе море тротинету? Ме праша Пабло, но морав да продолжам, бев пијан, само зборував како навиен а Пабло ме слуша и ме гледа, ми прави од тоа муабетот.. Добар е муабетот, те и јас продолжувам да зборувам, така да, стоев со таквото во раце, мочајќи накај едно ебавалниче мувлосано од мочки, во црна темница, свртен со погледот кон небото, веќе на разденување, а месечината и сонцето во исто време наѕираат, како бре да не го пресечам во тоа прашувањата и да не продолжам со зборувањето...
- Така бе брат, лесно е! Оној кој не чита, оној кој не слуша музика, оној кој не наоѓа задоволство во себе повеќе бе Пабло.. Лесно умира!
Лесно умира оној што се претвара во роб на навиките и секоја ден истите граници! И овде сакам да мочам! Овде, на среде пат! Граница е-ате! Зошто секогаш да мочаме во онаа смрдејана! па овде сакам, а овде и полесно ќе се изветрее! Нема да смрди!!
Рутини, Граници!
- Па да! - дофрли Пабло, Рутина ни е овде да мочаме на враќање..
Ебати рутината брат!, му велам. Ние сме уметници, така?! Јас цртак, а ти потпишуваш по нешто, имаш и баеѓи прочитано! - Да, ми одговори ко пушка, а мислев дека е и попијан од мене!
Епа, му велам, Пабло, да муибам, секоја песничка иста ли е?! - Не бе брат, ни црткине твои не се исти!
Се сложивме со братов, попијани и од правиот Неруда и од Де Мело, демек гушнати накај дома, те ни продолжија тоа ножињата по натака...
Брат! оној кој не менува рутина, оној што не облекува друга боја на маица, се во истата, а и не зборува ни со оние што не ги знае... Заеби!
Мораше да каже нешто мојот Пабло, не остануваше ќутенката тој! Брат ми е Пабло, навистина си го сакам! Сите знаат!
Се Сложувам со тебе Пабло! Заеби! Умрел тој таквиот бе, брат!
Да ти кажам.. Длабоко продолжи Пабло со неговитге искуства.. Имав една девојка, стварно бе мртва, усрана, ни па во кревет, тогаш тоа навистина го мислев, значи мртва, избегана од страстите со врела емоција од оние кои им светат очите и те полнат во твојата напуштена душичка, ко нејзе ќе си умреш, ко бештијана.. и тоа пополека, а така и влагаше исто, пополека! Ха-ха!
Замисли брат, продолжи Пабло, како ќе умре полека оној што не го менува животот ни кога е незадоволен од работата, ни кога не сака да се откаже од она сигурното за она несигурното, ни кога не е уметник како нас.. Хахаха!! - Се изнасмеавме ебате Нарцистичките пијандури!
Ма даа, Уметник во животот, морав да му дофрлам, бар сме тргнале по соновите.. Хмм, Си тргнал ли бе ти брат навистина по сонот, или се лажам?
- Идам де, и си продолжи тој со муабетот..
Знам дека бар еднаш во животот и јас и ти, сме си дозволиле да послушаме по некоја дарка од некого..
Мислиш, не сме бегале од тој муабет? - Го прашав.. Да! Ми вели.. Ќе умревме до сега, ако не беше така, и тоа онака пополека, хаха!
Еј црвено е брат! Стој тука, Застани бре!! Се издра Пабло, но не ме застана! Продолжив на сред улица дерејќи се! Се вртам во кругови гледајќи нагоре кон небото, сега и сонцето беше поголемо, коли фрчеа околу мене, се дерам на цел глас, а братов по мене, тој исто, драници и свирканици, не ни е ништо! Невидливи сме! Така и беше, Чувство како избањат во недела!! Те пројдовме преку улица, вртејќи се ко недоквакани! Одлични бевме!
Мене душата ми беше горе на небото, толку одлетана од слобода, ја гледав како мафта со тоа крилјата. - Душата ми лета слободна на небото алоо! Срцето да сака да те гушне! Живо, Живо и ПОЖИВО! Во Живо! СТРЕАМ! Хаха!
Живеј денес! Посабајлечки не огреа тоа слаткото сонце, леле колку е убаво тоа сабајлечко сонце, во "после 5", кога се разденува.. Ризикувај денес бе Пабло, Направи нешто! Не оставај пополека така, како што зборувавме, да ти влегува! Немој пополека! Среќен! Не заборавај да бидеш Среќен! Лесно е да се умре лесно! Само биди среќен!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.507
Поени од реакции
30.849
,,,neviden paradoks,, e da chekate nekogo ,, a toj.taa da ne zaminale ,,,ili da ne ste gi ispratile nekade,,,;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom