Карактерот во очите?

Член од
18 октомври 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
a sto e so onie cii oci ja menuvaat bojata, kafena so zelena, sina so zelena, crna so kafena...?:toe:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Демек,оние што имале сини очи,се таинствени и длабоки.Оние со зелени биле необични и специфични,а пак оние со темни очи,мистични и елегантни.

Дали сте размислувале, или можеби знаете, какви карактери имаат, луѓето со одредена боја на очи?
Какви се оние плавооките,црнооките...???

Тргнете од себе и од оние што ги познавате.Какви очи имаат,а какви карактери. Опишете ги,заедно ќе откриеме.:)
не знам колку ова значи нешто, но денес си ја потврдив тезата дека, откако го пречекориш прагот на својот дом не верувај на никој. Јас сум скептик, не верувам во никој освен во исклучителни моменти али тоа е малку... зборот ми беше: сокласничка од оваа год шо не ја познавам ми личеше на на божја бубалка ( бај д веј ) кафеноока е... прочитав во нејзините тетратки колку злобна и користољубива личност е... еееј да си запишувам во тетратка “ прави и лице на Сања (ќерќа на професорка по македонски) и биди убаво средена на македонски и пробај да го смоташ класниот (за бла бла не знам шо) “ .... ши из инсеин!!!!.... ма какви биле очите, не е во бојата, во начинот на кој гледаат е! СЕКОЕ ОКО ГЛЕДА РАЗЛИЧНО
 
K

kat.<3

Гостин
во моето мислење не е важна бојата на очите, она што навистина значи е да се искрени и чисти, за секој човек има едни такви,оние вистинските кои не можат да бидат заменти од ничии други. со право велат очите се одраз на душата, и само во едни такви очи можеш да го видиш одразот на твоите.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Моите се црни.....
Бојата па и нема баш врска, важна е длабочината и искреноста
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Моите се црно-кафени и лесно можат луѓето да ме прочитаат(секако оние кои можат):)

Но дали кога ќе се појават подочњаци, дали влијаат како маска при отркивањето на личноста преку очите?:)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Е до пред некое време немаше шанси да размиислувам за ова ама: еден дечко седи у кафич надвор со конобарката и ја седнувам со нив. Тој период почнав да слушам чудни работи и да ги проверувам посматрачки ( нешто од типот на Целестинско пророштво и една книга што не стигнав да ја прочитам Розата од вода). И дечково почнува за енергии бла бла. Имаше натпис у весник нешто Буш, Мосад... и дечково ме праша знаеш ли зошто е светов ваков (у смисол никаков). Епа зошто не водат луѓе со темни очи-мајмуни. И вика ние Македонците сме боженствена раса зошто вистинските Македонци имаат светли очи (пр.Александар Македонски) и дека сме некако мигрирале од Израел. И од тогаш пробувам да најдам генерална слика за луѓето со различна боја на очи. И мислам дека има врска...
баталите вие патриотизам... Јас сум ви овде вистинска Македонка :pos2:
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Не би се сложила дека може да се спознае карактерот во очите, а најмалку во бојата. За моменталната состојба во која личноста се наоѓа да (пр. дали е тажна, среќна, вљубена, разочарана, итн.) бидејќи очите се огледало на душата и нејзината состојба но, не и карактерот како целина.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Za mene bojata na ocite voopsto ne e merodavna , vo odnos na karakterot na licnosta ." Ocite se ogledalo na dusata " rekle starite potpolno se slozuvam ,vo pogledot mnogu cesto mozeme da otkrieme dali licnosta se luti ,dali e vesela ,tazna ,ne znam no jas mnogu se oslonuvam vo toa sto go citam vo ocite na licnosta .
SREKNA NOVA GODINA :smir: :smir: :smir:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Не верувам дека може да се познае карактерот во очите...
Дека по очите можеме да дознаеме што чувствува некој - тоа да, но за карактерот тешка работа...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
во моето мислење не е важна бојата на очите, она што навистина значи е да се искрени и чисти, за секој човек има едни такви,оние вистинските кои не можат да бидат заменти од ничии други. со право велат очите се одраз на душата, и само во едни такви очи можеш да го видиш одразот на твоите.

Баш така е нема врска бојата, важно е што гледаш во погледот длабочината на погледот. :smir:
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Карактерот во очите ?
НИКАКО.
Може само да се одреди моменталното чувство на човекот.
Дали е среќен, тажен, збунет, сигурен, вљубен или не или други други чувства, а никако карактерот.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Викаат дека се огледало на душата ама не сум чул генерализации дека тие со таква боја имаат таков карактер и слично. Како и да е мислам дека иако во некои ситуации можеш да дознаеш нешто повеќе за личноста преку неговите очи сепак често може да дбиеме погрешен впечаток така да не се потпирам многу врз оваа стара изрека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom