Канабис

Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.534
Поени од реакции
17.706
Се согласувам.
тоа е тоа стонерско размислување, ем си пушат по дома и никој не ги дира ем се борат за легализација, а не размислуваат за последиците од таа легализација.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.169
Вот, работата со травава станува сериозна, многу го релативизирате ова и го правите гането како да се работи за чај од камилица.
Претпоставував дека слаб си со знаења, бидејќи ретко даваш свои мислења, туку само без факти се исмејуваш (слично ко Берикот), ама до толку да си дудук не очекував. Среќа колку толку имаш смисла за хумор, трол.

Бидејќи :drk: на Израелците и нивните фашистички мерки, еве ти еден евреин, кој работи во Израел (роден во Бугарија) Prof. Raphael Mechoulam , го сметаат за професиналец за човечкиот канабиноиден систем.

Иди него објасни му како тоа мозокот неповратно се суши, сигурен сум дека дудук како тебе, има што да каже.

Тревата била штетна и мора нелегална да е, ама алкохол и ред други токсични производи, без проблем може и 10г дете да купи и користи. :tapp:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.258
Поени од реакции
20.643
брат, ја не знам зошто и би сакале да ви ја легализираат травата, би плаќал рецимо акциза? На цигарите до плафон ја направија. Да мораш од држава да купиш џоинт еден бубрег ќе треба да продадеш. Нема тогаш да има дилери ко @wot што вика еј баче ми треба гане дој на врата, тогаш од твојот џоинт многумина ќе сакаат да се офајдат. И немој да мислите дека државата е глупа па ќе ви даде во бавча да садите, сонот на секој стонер како си одгледува и си ја наводнува убавицата. Тоа само влажни соништа ќе останат.
Би треабало да падне цената ако ја легализираат,ке има контрола нема секакви прсканици да се пуштаат у промет,и што е најбитно нема да има потреба од криење
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.633
Поени од реакции
6.071
Можеме со @SK-92 да прогласиме голема победа во дискусијата против оној тажниот адвокат @Forca :
,,Сегашните одредби од Кривичниот законик (КЗ) предвидуваат дека кривично дело е пуштањето во промет и продажбата на канабис и на другите опојни дроги. Личната рекреативна употреба на канабисот и денес не е кривично дело, но праксата покажува дека на терен постојат нејаснотии или злоупотреби и имаме ситуации кога лица кои користат канабис за лична употреба се теретат за наводна намера за продажба. Затоа, очекуваме во измените на КЗ кои се во тек, експлицитно да се потврди со јасна формулација дека ЛИЧНАТА УПОТРЕБА не е кривично дело, односно дека во затвор не може да оди оној кој за лична рекреативна или медицинска употреба консумира канабис. Ќе биде потребно и дефинирање на терминот ЛИЧНА УПОТРЕБА, за што се бараат правни и нормативни решенија“, се вели во владиното појаснување.

Koj saka neka cestita. Duvajte si slobodno, do 5gr nikoj nema da ve zamara osven ako ne go angazirate forca za advokat.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
153
Поени од реакции
260
Најдобро ќе биде да ја опишеме ситуацијата на терен,пошто вака со цитирање на закони работава испаѓа бутни ме да запалам.

Од мое лично искуство и искуство на луѓе кои сум ги познавал директно или индиректно,ќе речам вака:

1. Имало случаеви уживатели да бидат фатени и пуштени на лице место без никаков записник.Едноставно испекторите ја исполниле нормата тој месец и не се замараат многу.Овие случаеви се многу зачестени во последно време,но тек-тук ги имаше и порано.

2. Имало случеви со еден џоинт спакуван во паковка да го прегорат некој,тоест да му пуштат пријава дека имал намера да ја продава.Мој другар цели две години се мачеше по судеви и на крај го осудија условно.

3. Случаеви каде некој го фаќаат со еден џоинт и го прекршуваат од ќотек во станица,а додека некој го пуштаат со еден шамар.

4. Примери каде некој го фаќаат со 2,2 грама и му пуштаат пријава за продажба каде што пишува дека имал 7 грама.

А најголемиот дел од случаите уживателите си поминувале со парична казна.

Овоа се почестите примери на терен.
Се е во зависнот од тоа во какво расположение се инспекторите,дали уживателот ќе го пропее дилерот,дали ќе има врски...

Некако законот ја губи смислата на терен.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
372
Поени од реакции
316
Најдобро ќе биде да ја опишеме ситуацијата на терен,пошто вака со цитирање на закони работава испаѓа бутни ме да запалам.

Од мое лично искуство и искуство на луѓе кои сум ги познавал директно или индиректно,ќе речам вака:

1. Имало случаеви уживатели да бидат фатени и пуштени на лице место без никаков записник.Едноставно испекторите ја исполниле нормата тој месец и не се замараат многу.Овие случаеви се многу зачестени во последно време,но тек-тук ги имаше и порано.

2. Имало случеви со еден џоинт спакуван во паковка да го прегорат некој,тоест да му пуштат пријава дека имал намера да ја продава.Мој другар цели две години се мачеше по судеви и на крај го осудија условно.

3. Случаеви каде некој го фаќаат со еден џоинт и го прекршуваат од ќотек во станица,а додека некој го пуштаат со еден шамар.

4. Примери каде некој го фаќаат со 2,2 грама и му пуштаат пријава за продажба каде што пишува дека имал 7 грама.

А најголемиот дел од случаите уживателите си поминувале со парична казна.

Овоа се почестите примери на терен.
Се е во зависнот од тоа во какво расположение се инспекторите,дали уживателот ќе го пропее дилерот,дали ќе има врски...

Некако законот ја губи смислата на терен.
Токму ова се обидував да го објаснам во моите постови од пред неколку месеци.

Благодарам, ја објасни работата баш обjективно.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.458
Поени од реакции
11.061
Ај не измислувајте топла вода сега.
@Forca Има коментари наназад каде точно имаш напишано дека за џоинт се иде во затвор. Тоа беше целата дискусија помеѓу мене, тебе и @VardarVoSrceto
Не исправај криви дрини, ако ми текнува во приватна порака призна дека си грешел. Не знам зашто пак ја отвараш оваа дискусија.

Овие случаевиве на @Dopamine се класичен кафе-муабет. Кој висел во населба се изнаслушал вакви случки. Јас 6 години не живеам во МКД па уште слушам кој паднал, со колку паднал. Можам една книга да напишам за мојата населба. Верувам и останатите населби се исти кур.
А и ретко, многу ретко да се случи некој да го има јадено по грешка. Тоа најверојатно затоа што се нашол на погрешно место во погрешно време со погрешни луѓе. Не се глупи алфашите, нтш и остали кои гонат дилери. Добро знаат они кој пуши а кој продава.
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
98
Поени од реакции
216
Ако те фатат со џоинт и си муле и немаш врски ќе го јадеш.
Ако те фатат со џоинт и си фраер и не си муле и имаш колку толку врски, нема да го јадеш.

Ова во МК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom