Кампување со шатор

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.544
Поени од реакции
2.112
Последно време се повеќе почна да ме влече кампувањето. За жал до сега не сум имал искуство и не знам точно од каде да почнам, т.е најголем проблем ми се на кои места да кампувам како за прв пат?

Често одам на еднодневни "екскурзии" во планина, но сакам нешто повеќе. Од опрема го имам она нај основното, шатор и ранец. Рака на срце ранец треба да си земам поголем.

На форумов има неколку теми но се доста оскудни, и затоа креирав нова.

Ме интересира дали во МК има камперски друштва кои организираат кампување со шатори? Поточно ми треба за околината на Охрид. За авто кампови знам дека има, но ме интересира каде би кампувал со шатор.

Некои препораки како за прв пат? Каде е подобро да ја поминам првата ноќ, покрај плажа или во планина? Најмногу ме интересира од безбедносен аспект.

Плажите знам дека се издаваат под концесија, па сега колку е легално поставување на шатори не знам.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Конзервирана храна, запалки, друштво, нож, секирче, лопатче, вода вода и вода, долги пантолони, блуза на долги ракави (колку и да ти се чини топло), чизми, капа и ракавици, плиснко решо и боци.
Треба и логика и основни познавања каде да го поставиш шаторот на локацијата што ке ја одбереш во, смисла да не ти протече вода кога најмалку очекуваш, да не те дува многу ветер, да не е премногу очигледно и да се гледа од секаде, да нема инсекти многу околу местото, да е под сенка итн. Другото се е искуство. Убав прв помин. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ме интересира дали во МК има камперски друштва кои организираат кампување со шатори? Поточно ми треба за околината на Охрид. За авто кампови знам дека има, но ме интересира каде би кампувал со шатор.

Некои препораки како за прв пат? Каде е подобро да ја поминам првата ноќ, покрај плажа или во планина? Најмногу ме интересира од безбедносен аспект.

Плажите знам дека се издаваат под концесија, па сега колку е легално поставување на шатори не знам.
Појма немам дали има такви камперски друштва, организирај се со твоето друштво или со рандом емигранти.

Охрид, Љубаништа може да одиш - имаш се или на некои од дивите плажи одоколу.
Мислам дека не е легално ако се ван кампот ама те коли бур, сто пати сум бил така и сум немал никаков проблем (дури и со огромен оган, ќе ти треба вечер ладно е).

Битно е колкав шатор имаш (за двајца или поголем), дали знаеш да го наместиш (мада не е нешто комплицирано), колку луѓе ќе сте и колку дена ќе кампуваш.

П.С. немој да си спиел директно на подлогата/подот од шаторот - земи некој душек (на дување?), кебиња... снајди се.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Последно време се повеќе почна да ме влече кампувањето. За жал до сега не сум имал искуство и не знам точно од каде да почнам, т.е најголем проблем ми се на кои места да кампувам како за прв пат?

Често одам на еднодневни "екскурзии" во планина, но сакам нешто повеќе. Од опрема го имам она нај основното, шатор и ранец. Рака на срце ранец треба да си земам поголем.

На форумов има неколку теми но се доста оскудни, и затоа креирав нова.

Ме интересира дали во МК има камперски друштва кои организираат кампување со шатори? Поточно ми треба за околината на Охрид. За авто кампови знам дека има, но ме интересира каде би кампувал со шатор.

Некои препораки како за прв пат? Каде е подобро да ја поминам првата ноќ, покрај плажа или во планина? Најмногу ме интересира од безбедносен аспект.

Плажите знам дека се издаваат под концесија, па сега колку е легално поставување на шатори не знам.
Чим си од Охрид, кампувајте во шумичката меѓу Канео и Даљан. На едно брдо скоро секогаш се собираат кампери и тоа најчесто туристи. Доле, на Лабино, имаш една пештера која е измислена за кампување. Заграден од сите страни, пред тебе плажичка со езерце и у средина оган. Дури може и скарица да свртите, не верувам дека некој ќе ве открие. Како и секоја пештера и оваа има многу бубачки, така да треба да имаш добра заштита.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Koмунисти, пролетери и работничка багра кампуваат под шатори, се какаат по грмушки и бришат со лисја од дрвата а навечер уз оган пејат песни каде се велича Маркс и Енглес.
Господата и оние кои успееа во животот одат по хотели или изнајмуваат вили и бунгалови каде уживаат во ресторани, џакузи и климатизирани простории
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.544
Поени од реакции
2.112
Појма немам дали има такви камперски друштва, организирај се со твоето друштво или со рандом емигранти.

Охрид, Љубаништа може да одиш - имаш се или на некои од дивите плажи одоколу.
Мислам дека не е легално ако се ван кампот ама те коли бур, сто пати сум бил така и сум немал никаков проблем (дури и со огромен оган, ќе ти треба вечер ладно е).

Битно е колкав шатор имаш (за двајца или поголем), дали знаеш да го наместиш (мада не е нешто комплицирано), колку луѓе ќе сте и колку дена ќе кампуваш.

П.С. немој да си спиел директно на подлогата/подот од шаторот - земи некој душек (на дување?), кебиња... снајди се.
Шаторот комотно собира двајца, и првично планираме да одиме само двајца. Јебига, другите градски деца не сакаат да спијат на земја. Затоа и прашав дали има камперско друштво, или планинарско друштво што организира кампирање.

Вреќа за спиење е подобра опција од душек? Знам дека треба да има добра изолација со подот. Сеуште ги разгледувам тие две опции.
Чим си од Охрид, кампувајте во шумичката меѓу Канео и Даљан. На едно брдо скоро секогаш се собираат кампери и тоа најчесто туристи. Доле, на Лабино, имаш една пештера која е измислена за кампување. Заграден од сите страни, пред тебе плажичка со езерце и у средина оган. Дури може и скарица да свртите, не верувам дека некој ќе ве открие. Како и секоја пештера и оваа има многу бубачки, така да треба да имаш добра заштита.
Мислам дека знам за кое место ми збориш.

Кампери сум гледал на плажата пред куба и пред едриличарскиот клуб, што сепак се многу отворени и прометни места.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.907
Поени од реакции
1.410
@GreenRoot Земи си лоратадин таблети (системски антихистаминик), синопен маст (локален антихистаминик) и декотал маст (локален кортико-стероид), касаат тоа инсектите.
PS: Исто бетадин за рани и шпирт алкохол.
PPS: Гази, ханзапласт, ножици, скалпел.
PPPS: Аааа да, и каиш или гума онаква наркоманска за крв земање - за во случај на крварење, скраја да е.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.929
Поени од реакции
3.614
Кампување во шатор колку и да ти изгледа интересно сепак е тешка и неудобна работа. Треба еден куп работи да влечеш на грб, да го поставиш шаторот, да спиеш со инсекти и влечуги а ако си почетник секако дека и ке ти фуфка да забегуваш многу во дивина.... Мое мислење е дека наместо да инвестираш во шатор подобро ти е да набавиш едено старо, евтино комбе од оние погабаритните (там, фиат...... ке набавиш за багателна цена), натовари во него се што сакаш и користи го само за кампување. Така ке имаш цела соба на тркала со кревет и се друго што ти треба.... нема да го жалиш дали си го изгребал, чукнал, стругнал.. нема да имаш проблем ниту од дожд, ветар, снег...... ке возиш малку оф роуд и паркираш на место кое ти полни око...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Кампување во шатор колку и да ти изгледа интересно сепак е тешка и неудобна работа. Треба еден куп работи да влечеш на грб, да го поставиш шаторот, да спиеш со инсекти и влечуги а ако си почетник секако дека и ке ти фуфка да забегуваш многу во дивина.... Мое мислење е дека наместо да инвестираш во шатор подобро ти е да набавиш едено старо, евтино комбе од оние погабаритните (там, фиат...... ке набавиш за багателна цена), натовари во него се што сакаш и користи го само за кампување. Така ке имаш цела соба на тркала со кревет и се друго што ти треба.... нема да го жалиш дали си го изгребал, чукнал, стругнал.. нема да имаш проблем ниту од дожд, ветар, снег...... ке возиш малку оф роуд и паркираш на место кое ти полни око...
На запад го прават ова се повеке и повеке, а и фаќа место идејата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.677
Поени од реакции
15.526
другар на време направи од старо комби Трајлер... проблемот е друг, ако го користиш само за 10-15 дена во сезона не се исплати...регистрација, одржување, поскапа патарина... б.т.в., на времето, 1992 бев во Ливадиште и изнајмив камп приколка. Исто платив како и пријател што влечкаше своја од Скопје. Едино што он не зависеше дали има /нема а и ја постави до брегот ( ако има место)
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Јас кампував со шатор изминативе 7 дена во „Извиднички центар Охрид“. Супер е местото, оддалечено е околу 30 минути пешки до центар. Езерото на 30 метри од кампот, плажата солидно средена, има и добра посетеност од луѓе (извидници и други туристи). Исто така има тоалети и тушеви, а во поглед на храна ако сакате може да си платите за полн пансион со три оброци (не пробав како е), ако не имате мини ресторантче „Кота 345“ со прифатливи цени и добра услуга. Доста сум задоволен и убаво си поминав, еве и некоја фотка у продолжение. :)


 
Член од
2 април 2007
Мислења
23
Поени од реакции
45
Јас кампував со шатор изминативе 7 дена во „Извиднички центар Охрид“. Супер е местото, оддалечено е околу 30 минути пешки до центар. Езерото на 30 метри од кампот, плажата солидно средена, има и добра посетеност од луѓе (извидници и други туристи). Исто така има тоалети и тушеви, а во поглед на храна ако сакате може да си платите за полн пансион со три оброци (не пробав како е), ако не имате мини ресторантче „Кота 345“ со прифатливи цени и добра услуга. Доста сум задоволен и убаво си поминав, еве и некоја фотка у продолжение. :)


И колку те чинеше поставувањето на шаторот?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Што можам да користам како подлога за шатор?
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Од под шаторот стави обична церада од Хибо или Меркур, а за спиење нај паметно е да ставиш едно ќебе најдоле, после тоа душек за спиење или од оние подлоги за јога и ти у вреќа и немаш мака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom