Камери во Скопје

  • Креатор на темата smart ass
  • Време на започнување
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Си видел во каква состојба се улиците?
Другар да сум видел, положено имам пред 4-5 години и возам, не коментирам за улиците, зошто се стварно уби боже,но како што одеднаш решија да поставуваат камери може би ќе решат и да ги средат улиците, т.е. ќе биде и тоа само пополека барем така мислам јас, треба во државава све да профункционира пополека кон подобро, сакаме Европа, полека влегуваме во нејзината шема т.е. игра барем јас така мислам!!!
 

clip87

Mivec fq400
Член од
27 септември 2008
Мислења
67
Поени од реакции
0
Некни поминав од тука пешки,камери не видов,само бетонски столбови,ама беа празни,ваљда чекаа монтажа,за разлика од кај раскрсницата кај Алумина каде што се монтирани со сигурност.
Тие бетонски столбови и портали што се поставуваат ќе бидат за возилата на ЈСП Скопје односно при наидување на семафор ќе им се дава приоритет....кога ќе наиде возилото на ЈСП се детектира и на семафорот му се продолжува зеленото светло доколку е уклучено за да помине возилото со што би се подобрил квалитетот на услуга на ЈСП односно задржување на интервалот на следење на возилата....проектот треба да е готов и да се пушти во употреба на почеток на 2012 година
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Добра ствар се камериве.Му требаа на градов.
Јес да требаа да поработат на улиците и повеќето семафори прво али ае .. битно од негде е почнато.Да се надеваме дека ќе стигне и до нивно поправање.
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Не е битно што и како е, важно остваруваме :tapp:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Си видел во каква состојба се улиците?
Епа еве, ќе ги соберат парите од учесниците во сообраќајот, и ќе ги напраат улиците, значи стварно од почетокот почнале. :icon_lol:
RIC77 напиша:
треба во државава све да профункционира пополека кон подобро, сакаме Европа, полека влегуваме во нејзината шема т.е. игра барем јас така мислам!!!
Готово е, внатре сме само не ни е кажано уште да се радуваме. Ја сум на стенд бај, дома пред врата иам кутија со петарди, уште ги чекам од нова година, чим рече Груевски славје, ја излетувам. Со шалче помаранџесто си спијам а баба ми има знаменца закачено на прозор, нема веќе цвеќиња на гелендер.

Инаку, гледам нешто се буните, жалите... Целиот свет практикува камери на улиците. Голем број од земјите комплетно ги имаат опремено и автопатите со камери и пратат апсолутно се` што се случува, и што е тука страшно? Нема веќе поминување на црвено? Е и мене ми пречи тоа, ама јебига, правилата се за да се почитуваат. Ќе мора малку да се навикнеме на ред и поредок.
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Уште една работа за да можат да дрпаат пари. :tapp:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
За почеток е добро ама можеле и подобро од ова. 40тина камери ставиле и тоа на раскрсници каде што поголемиот дел за пропуштање пешаци и другите ствари се контролирани од самиот семафор со што работата за пропуштање пешаци пропаѓа. Да ставеле камери пред пешачки премин без семафор па да се воспитаме малце и возачите па и пешаците. А за злоупотреби и такви ствари од страна на МВР сеуште ќе ќутам зошто сеуште тоа со казнувањето не сум видел како е и што е.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Овие камери се за да се следи сообраќајниот метеж во градот. Тие камери кои снимаат поминување на црвено ги нема кај нас, тоа се иствари апарати кои ја мерат брзината, и ако поминеш побрзо те штракаат (навечер и блиц маваат) - таму функционира спрејот кој некој го спомна на претходините страници.

Не ми се верува да седи некој и да го гледа видеото од денот, а и да го гледа чисто сумњам дека резолуцијата ќе биде доволна да се видид таблицата. Само заплашуваат.

Ради метеж и безбедност се ставени. И перење пари.

А и уште не се пуштени во употреба.
 
Член од
15 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Еве слика каде би требало да се поставени камерите.
 
Член од
18 април 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Знаете ли дали се пуштени во употреба камерите и на кој принцип функционираат, те сликаат кога си поминал на црвено, кога возиш со поголема брзина или се само за следење на сообраќајот ?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Орвел, 1984.
Грујо, 2010.

Новите закони на владата просто ме оставија без зборови.
Прво, ова не е закон, второ, зошто ваква споредба? Знаеш каква функција имаат овие камери? Сексот на јавно место и онака е забранет, не знам што би правела на раскрсница да ти биде загрозено правото на приватност. :toe:

Зошто ми се чини дека ти, како и останатите кои реплицираа негативно на оваа тема даваат рандом коментар само зашто е донесена некаква одлука од МВР. На сличен начин дебилните вмровци го поддржуваат законот за пушење кој е тотално нереален, само зашто партијата вели така треба.

Ајде владата тргни ја на страна и дозволи оваа моја провокација да не те остави без зборови и да ми кажеш зошто е лоша оваа одлука?
.
.
.
А ако некому му е досадно, еве исчепкав една статија за градот Белви во државата Вашингтон from the great U.S of A. :)

http://www.ci.bellevue.wa.us/school-zone-cameras.htm

На крајот на статијата го пишува ова:
ATS provides red-light and speed camera enforcement programs for more than 170 communities across North America.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Не се нормални ... само тоа можам да кажам
Мислев на оние сличности со 1984.

Орвел, уште на почетокот на книгата, вика вака:

"Војната е мир
Омразата е љубов
Незнаењето е моќ
"

Познато?

Орвел напоменува дека на улиците во Англија се поставени камери и има камери дури и дома, во домовите на луѓето, со цел да се санкционираат прекршоците.

Македонски тоталитаризам.

Прво, ова не е закон, второ, зошто ваква споредба? Знаеш каква функција имаат овие камери? Сексот на јавно место и онака е забранет, не знам што би правела на раскрсница да ти биде загрозено правото на приватност. :toe:

Зошто ми се чини дека ти, како и останатите кои реплицираа негативно на оваа тема даваат рандом коментар само зашто е донесена некаква одлука од МВР. На сличен начин дебилните вмровци го поддржуваат законот за пушење кој е тотално нереален, само зашто партијата вели така треба.

Ајде владата тргни ја на страна и дозволи оваа моја провокација да не те остави без зборови и да ми кажеш зошто е лоша оваа одлука?
.
.
.
А ако некому му е досадно, еве исчепкав една статија за градот Белви во државата Вашингтон from the great U.S of A. :)

http://www.ci.bellevue.wa.us/school-zone-cameras.htm

На крајот на статијата го пишува ова:
ATS provides red-light and speed camera enforcement programs for more than 170 communities across North America.
Мене не ми значи ништо.
Но чувството да бидеш надгледуван, е ужасно. Како би ти било некој да те набљудува? Вештачки, нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom