Камери во Скопје

  • Креатор на темата smart ass
  • Време на започнување
S

smart ass

Гостин
Значи МВР има поставено над 40 камери низ скопје кои снимаат 24/7.
Истите се поставени баш на интересно место-Семафори(ја опфаќа зебрата-Т.Е граѓаните)...

МВР гарантира дискреција на податоците-да се надеваме,мада јас немам доверба во МВР 100% имам доверба во АРМ,уствари АРМ ужива најголема доверба кај граѓаните на Р.М....

Нејсе слични случаи има низ светот,наводно-ПАЗЕТЕ СЕ НЕШОФЕРИ-вие кои не почитувате правила сообраќајни(без жмигавец,,недавање предност на пешак...) значи имате одреденброј жолти картони-а потоа ЦРВЕН.(вака мислам практикуваше Авсстралиската полиција)...

МВР велат ете Скопје ќе го направиме европски град+побезбеден-и БЕА ИДИОТИ да кажат дека имаат камера на Блаце(т.е-им кажаа на криминалците по друг пат да одат за косово-бегајќи)....


се согласувате со ова???

дали мислите дека приватноста е нарушена??

Имате доверба во МВР??

П.С ако не е за автомобилизам-нека оди темава во право или општи муабети....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
70 kameri ne 40 :). se soglasuvam donekade, eve i zosto zatoa sto vika na krajot od denot nekoj ke gi pregleduva snimkite sto znaci toj nekoj treba da ja pusti snimkata so x10 brzina i da glea ke ima mnogu promasuvanje od tipot na. odis na pesacki da receme ne zastanuvas za 2 peshaka oni ti pisuvaat kazna ima i takvi peshaci so i da im zastanes ne pominuvaat. neznam kolku ke moze oni da procenat od snimka vo kakva situacija si bil. od tipot na si moral da se prestrois i ne si dal zmigavec. jas sum za se toa sto e so vreme prestrojuvanje vo lenta koristenje signalizacija itn itn.. megjutoa prvo neka pocnat oni da go pokazuvaat toa deka go praat a ne preska gleam eden od golfovite lovci batkite i na crveno si vrtat epa ne e fer taka. kako za mene taka i za niv
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.182
Поени од реакции
34.395
Сакаш да кажеш дека со тие чкарт камери и од тој чкарт агол (над автомобилот) ќе можат да ти ја видат таблицата?
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
Сакаш да кажеш дека со тие чкарт камери и од тој чкарт агол (над автомобилот) ќе можат да ти ја видат таблицата?

Битно поставиле сфаќаш?Остваруваме влада на република македонија.Не е битно какви се.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
treba da ja pusti snimkata so x10 brzina i da glea
Чекај, чекај, чекај... не постои ваљда моронизам до тој степен...
Не ми е логично да поставиш камери на семафори, и тоа да не е поврзано со софтвер кој што ќе ја прати целата ситуација...
Од техничка страна, не е толку тешко да се изведе софтвер кој што ќе припазува дали некој поминал на црвено, дали возел брзо, дали не пропуштил пешак.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
jasno mi e no taka pisuvase.
Според објаснувањето од Министерството за внатрешни работи, камерите ќе бидат поврзани со специјалниот центар за следење на нивната работа и, по дневниот преглед, ќе се пишуваат казните. ova e od vest
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
И што ако ги поставиле кога и самите ги прекршуваат наместо да бидат пример за другите. :toe::toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
epa toa e muabetot niv niz prsti ke im se glea a jas ti i nekoj drug ke go jademe stapot
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Од техничка страна, не е толку тешко да се изведе софтвер кој што ќе припазува дали некој поминал на црвено, дали возел брзо, дали не пропуштил пешак.
Riiiight, МВР да инсталира AI систем за следење на целава ситуација? Seriosly doubt it. Поадекватно е класично југословенско решение, три смени, три вработени кои дремат по цел ден и треба да фатат минимум 5 прекршоци во работен ден и готово.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Riiiight, МВР да инсталира AI систем за следење на целава ситуација? Seriosly doubt it. Поадекватно е класично југословенско решение, три смени, три вработени кои дремат по цел ден и треба да фатат минимум 5 прекршоци во работен ден и готово.
AI? И нема некоја интелегенција тука.
А, вака... па беспотребни се камерите... Стави џандари на семафори и го имаш истиот ефект. Само не переш огромна пара... друго се е исто. :toe:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.903
Поени од реакции
1.537
Локации на кој би требало да пазите:

- булеварот Партизански одреди, кај зградата "Тифани"
- раскрсницата на Партизански одреди со булеварот Климент Охридски
- раскрсницата на Партизански одреди со улицата Рузвелтова
- раскрсницата на Партизански одреди со булевар 8 Септември
- раскрсницата на Партизански одреди со улицата Никола Парапунов
- раскрсницата кај надвозникот Влајко во населбата Влае
- пред мостот Обединети нации во населбата Карпош 4
- улицата Теодосиј Гологанов, кај "Алумина"
- раскрсницата на улица Теодосиј Гологанов со булевар Климент Охридски
- семафорите кај зградата на некогашна "Нова Македонија"
- "Рекорд"
- булевар 11 Октомври, на раскрсницата кај Градска болница
- булевар 11 Октомври, на раскрсницата кај Црвен крст
- Раскрсницата кај Комплексот банки
- булевар Јане Сандански не семафорите кај новата Железничка станица
- булевар Јане Сандански на раскрсницата кај ТЦ "Скопјанка"
- булевар Јане Сандански на раскрсницата кај ТЦ "Три бисери"
- булевар Јане Сандански на раскрсниците пред и по ТЦ "Бисер"
- раскрсницата на булевар Јане Сандански и булевар Србија
- пред мостот Гоце Делчев
- семафорите на булеварот Гоце Делчев, кај ТЦ "Мавровка"
- раскрсницата на Бит-пазар
- пред Железничкиот мост на улицата Адолф Циборовски, во населбата Хром
- улицата Илинденска, кај Владата.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Одлично... со исклучок на две локации, се раскрсници каде што поминувам редовно. :(
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај некој нека тестира колку се екпедитивни :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
Ако сварно има камери на 2 и 3 место набројано на листава, тоагаш ја треа да очекувам милионска казна у евра нормално!:nesvest:
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Со камериве барем ќе се отворат неколку нови работни места за надгледувачкиот центар, а и малце ќе се подзголеми нивото на сообраќајната култура низ патиштава!!! Сум видел мн. зелки како дивеат и поминуваат на црвено, ко божем само они се на патот!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom