Калчополи 2.0 Vs. Караванот си врви

Кој ќе се расправа сега и за ова...?


  • Вкупно гласачи
    114
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.469
Поени од реакции
5.470
Mene kako fan na juve iskreno me zabole so kriminale pravele. Mislis fan na city ili psg se zamara za gazdite so koristat robovi, ili nju kasl za princov so topese novinari u kiselina? Gi interesira samo da ima jaki igraci i toa e toa. Nema navivac na forumot koj mozhe da se pofali deka naviva za good guy klub.
Site se mega korporacii, steluvaat finansii, ziveat od prljavi pari na oligarsi. Takov e sistemot vo fudbalot. Taka da za renometo na juve ne se sekiraj. Ako perele pari anjeli i kompani, neka lezat, me zabole. Sekako ne navivam za juve radi gazdite. Ti za morati ili za kinezite da ne navivas?

Mene ne me plasi kaznata za juve, me plasi so pravilata na fifa uste tolku gi poebuvaat italjanskite klubovi. Ligava kje stane fider za talenti za premier liga, barsa, real, baern i psg. Vsusnost i toa se desava, so isklucok na finalinjata na juve, italjanskite ekipi se dekor vo Ls zadnji 10 god (a i juve bese dekor u finalinjata).
Sea vie ste tolku napateni so juve sto pre bi go gleale juve slab nego da imate konkruenten tim za Ls.
Проблемот кај Јувентус е што не е истрага од УЕФА за ФФП или од федерација за прекршување на некое правило па да помине со парична казна или забрана за купување играчи. Нешто за што Челзи го јадеше а ПСЖ и Сити беа обвинети и имаа парични казни. Јуве се терети за криминал од Државата. Значи не од чист фудбалски аспект и ебење на лига/УЕФА туку од државата.

Криминалот што е направен, ако се докаже може многу лошо да биде и за Јувентус како "фирма" како "корпорација" не на фудбалски план.

Огромна е разликата.
Газдите на Сити, ПСЖ, Њукасл итн. правеле што правеле, прават што прават ама Сити или ПСЖ не се обвинети од Англија/Франција за криминал. И под истраги кога биле тоа било на фудбалски план од УЕФА а не од Англија или Франција на пример.
Кај јуве е друго. Правниот систем ги гони за криминал.

Мислам дека сфаќаш што сакам да кажам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.740
Поени од реакции
17.438
Проблемот кај Јувентус е што не е истрага од УЕФА за ФФП или од федерација за прекршување на некое правило па да помине со парична казна или забрана за купување играчи. Нешто за што Челзи го јадеше а ПСЖ и Сити беа обвинети и имаа парични казни. Јуве се терети за криминал од Државата. Значи не од чист фудбалски аспект и ебење на лига/УЕФА туку од државата.

Криминалот што е направен, ако се докаже може многу лошо да биде и за Јувентус како "фирма" како "корпорација" не на фудбалски план.

Огромна е разликата.
Газдите на Сити, ПСЖ, Њукасл итн. правеле што правеле, прават што прават ама Сити или ПСЖ не се обвинети од Англија/Франција за криминал. И под истраги кога биле тоа било на фудбалски план од УЕФА а не од Англија или Франција на пример.
Кај јуве е друго. Правниот систем ги гони за криминал.

Мислам дека сфаќаш што сакам да кажам.
Ta svakjam, ama covekov zborese za reputacijata na klubot.
Ne gleam kako toa so gazdata topel lugje u arabija, mu ja pravi reputacijata cista vo Anglija. Parite od tamu doagjaat. Cisto ako gi merime gazdite, koj bil dobar a koj los.
E sea ovie na juve se fateni u kriminal i kje go jadat, ama ne me smejte so nekakvi reputacii :)

Faktite se tie, ligata bese jaki koga sumljivi faci ko berluskoni, anjeli i morati frlaa pari vo klubovite. Istoto e sega vo premier. Ne znam za vas ama ja bi se menjal odma, ne bi se sekiral so covek e seikot.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.966
Поени од реакции
54.983
Ta svakjam, ama covekov zborese za reputacijata na klubot.
Ne gleam kako toa so gazdata topel lugje u arabija, mu ja pravi reputacijata cista vo Anglija. Parite od tamu doagjaat. Cisto ako gi merime gazdite, koj bil dobar a koj los.
E sea ovie na juve se fateni u kriminal i kje go jadat, ama ne me smejte so nekakvi reputacii :)

Faktite se tie, ligata bese jaki koga sumljivi faci ko berluskoni, anjeli i morati frlaa pari vo klubovite. Istoto e sega vo premier. Ne znam za vas ama ja bi se menjal odma, ne bi se sekiral so covek e seikot.
Добар си. :D

Пошто шеикот топел играчи на Њукасл на Сент Џејмс Парк или па топел противнички играчи пред утакмица со нив, или пак топел рандом играчи на рандом утакмица. Или па топел судии. Нарачувал топење на други судии. Отворил хангар за топење на луѓе под трибинскиот простор како Хајзенберг у тоа пералната.

Супер поврзаност и правдање на криминалните дејствувања на Јувентус како фудбалски клуб.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.740
Поени од реакции
17.438
Добар си. :D

Пошто шеикот топел играчи на Њукасл на Сент Џејмс Парк или па топел противнички играчи пред утакмица со нив, или пак топел рандом играчи на рандом утакмица. Или па топел судии. Нарачувал топење на други судии. Отворил хангар за топење на луѓе под трибинскиот простор како Хајзенберг у тоа пералната.

Супер поврзаност и правдање на криминалните дејствувања на Јувентус како фудбалски клуб.
Не бев ја тој што фатив да збори за репутација и некакви црни дамки, кој како што глеаш, ниедни навивачи не ги занимаат. Битно е дал ќе те фатат, и колку пари даваш. Како што и сам си кажа, не е битно што си правел, се дур тоа не е на Сент Џејмс Парк :D

Побарај на нет некоја слика да видиш колку беа згрозени фановите на Њукасл од својот нов спонзор, веројатно исто ко ние од фамилијата Ањели. И темава не е за калчополи, туку за некакво перење пари. Не мешај судии играли или нз што.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.126
Поени од реакции
107.375
Како што и сам си кажа, не е битно што си правел, се дур тоа не е на Сент Џејмс Парк :D
Аха, значи сега ако Хоакин Гузман алиас Ел Чапо излезе од затвор и ги купи пример Рома, никако нема да влијае тоа на нивниот углед што ги купил човек што е одговорен за преку 10 000 убиства и што бил/е главен наркопроизводител во свет, пошо не го напраил тоа во Рим? Интересна логика мора да се признае.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.966
Поени од реакции
54.983
Не бев ја тој што фатив да збори за репутација и некакви црни дамки, кој како што глеаш, ниедни навивачи не ги занимаат. Битно е дал ќе те фатат, и колку пари даваш. Како што и сам си кажа, не е битно што си правел, се дур тоа не е на Сент Џејмс Парк :D

Побарај на нет некоја слика да видиш колку беа згрозени фановите на Њукасл од својот нов спонзор, веројатно исто ко ние од фамилијата Ањели. И темава не е за калчополи, туку за некакво перење пари. Не мешај судии играли или нз што.
Денес Фереро на Сампдорија газдата го уапсиле за финансиски малверзации, клубот Сампдорија нема никаква поврзаност со тој настан.
Ули Хенес лежеше затвор за затајување данок, приватно, Баерн Минхен немаше никаква поврзаност со тој настан.

Ањели, Недвед, Паратичи, неколку директори и САМИОТ ФУДБАЛСКИ КЛУБ ЈУВЕНТУС моментално се под истрага за финансиски малверзации.

Зборувај ми ти за приватните криминали и матни работи што немаат допирна точка со фудбал и шеикот на Њукасл.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.740
Поени од реакции
17.438
Аха, значи сега ако Хоакин Гузман алиас Ел Чапо излезе од затвор и ги купи пример Рома, никако нема да влијае тоа на нивниот углед што ги купил човек што е одговорен за преку 10 000 убиства и што бил/е главен наркопроизводител во свет, пошо не го напраил тоа во Рим? Интересна логика мора да се признае.
Не знам, прашај го другарот погоре. Негов беше муабетот, дека чим не е во Англија нема фрка.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Фереро одма поднесе оставка од сите функции во Сампа, класа од човек, нема што да го влече клубот у бездна кога и онака не правел криминал со Сампдорија. Кај Јувентус не е исто пошто криминалот е поврзан со самиот клуб исто како и во Калчополи.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ќе им застари и овој пат, ќе се загуби во фиока.

Sent from my ...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.126
Поени од реакции
107.375
Таман празнично, да ги расположи малце $inter (така им пишува на дресовите :toe:)
Види, искрено, неизмерно сме ти благодарни што на секое спомнување на $интер мораш да напишеш во заграда дека така им пишува на дресовите. Уште еднаш, благодариме на пожртвуваноста од твоја страна за полесно да биде сфатена поентата на твоите постови. Спортски поздрав.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145

Ќе се отвори нова тема за криминалциве или ќе се едитира воведот на онаа што фати прашина?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
По одобрението на обвинителството во Милано, финансиската полиција извршила претрес во просториите на Интер со цел да се стекне со капитална добивка во периодот од 2017 до 2019 година

:toe: И гугл веќе не е толку лош у превод.

Иначе да, под истрага се и Интер, како што сфатив за играчи кои веќе не се дел од Интер.

Се надевам ќе ја чешлаат и трампата Заниоло Сантон за Наинголан и ќе ни го вратат Заниоло зашто го преценивме тогаш според сите експерти на кајгана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom