Калиопи и англискиот јазик

V

Vollstandig

Гостин
Интересно, само што се вратив од Хрватска пред една недела...Никој немаше слушнато за оваа...Сама си се прави ѕвезда кај што не е...
Ако си прашал некоја баба од 85 години која живее во село без тв и струја...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Барем не кажа Ај фил лике а фиш ....
Незнам зошто хејтате, мене ми е баш симпатична и слатка, иако не знае англиски. И прв пат песната за Евровизија да ни се погоди...
Не учеле сите англиски, па да знаат да зборуваат ... Може руски учела во школо (како и пола од мојот клас во средно :D )
 
V

Vollstandig

Гостин
Барем не кажа Ај фил лике а фиш ....
Незнам зошто хејтате, мене ми е баш симпатична и слатка, иако не знае англиски. И прв пат песната за Евровизија да ни се погоди...
Не учеле сите англиски, па да знаат да зборуваат ... Може руски учела во школо (како и пола од мојот клас во средно :D )
Германски знае добро, на пример. Одличен вокал со катастрофален англиски.Јебига, мора некогаш да фали нешто:)
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Не сте ми јасни .. вие шо ја бранете ..

прво , оваа ја вреѓаше Македонија и трдеше дека не сме достојни да ја имаме неа ко пејачка и супер звезда , се закануваше дека Македонија никогаш нема да ја види неа итн ..

Второ , беше избрана без гласање на народот .. се е чисто тука , нели ..

Трето , овоа веќе традиција станува да ни се смејат од Европа за познавањето на англискиот јазик на нашите супер звезди ..

Четврто , дволична е , и тоа многу ме нервира , затоа кој ја ебе ..
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
2. Вистина? Искрено? Напротив, сметам дека овде и не само овде, се спори за се` што прави таа, за нејзиното его, за нејзиниот морал, и тоа со најдолни епитети. Уште малку ќе се спори и за нејзиното постоење - дали е потребно или штетно.
Грешка си. За ликот и делото на Калиопи има друга тема која беше отворена веднаш после одлуката таа да биде претставник од Македонија на Евровизија.
И да. Спорни се многу работи, ама една не е: таа не знае англиски. И мене не ми е јасно зошто нема преведувач и зошто е срамно да кажеш дека не знаеш англиски. Уствари којзнае, можеби се отидени со кола, па немало место за преведувачот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Нека беше и на македонски, пак не сфаќам што сакаше да каже со муабетов
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
прво , оваа ја вреѓаше Македонија и трдеше дека не сме достојни да ја имаме неа ко пејачка и супер звезда , се закануваше дека Македонија никогаш нема да ја види неа итн ..
..
Ех голем к*р. Колку пати јас само од тераса имам дебатирано и тврдено до секој што ке ме слушне дека земјава не е достојна да ме има и се имам заканувано дека Македонија никогаш нема да ме види па еве тука сум и се грижам за државава.

Второ , беше избрана без гласање на народот .. се е чисто тука , нели ..
Еднаш кога гласавме XXL ги испративме.

Трето , овоа веќе традиција станува да ни се смејат од Европа за познавањето на англискиот јазик на нашите супер звезди ..
Ги заболе нив за нас. Ние повеќе се смееме на нашите отколку они што знаат кои сме и што сме.

Четврто , дволична е , и тоа многу ме нервира , затоа кој ја ебе ..
Сум имал среќа да ја запознаам женава. Понежно и подобро човечко суштество немам запознаено од Македонијава. Спротивно од нејзе би бил ашљаков.

све да и умре !
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Не сте ми јасни .. вие шо ја бранете ..

прво , оваа ја вреѓаше Македонија и трдеше дека не сме достојни да ја имаме неа ко пејачка и супер звезда , се закануваше дека Македонија никогаш нема да ја види неа итн ..

Второ , беше избрана без гласање на народот .. се е чисто тука , нели ..

Трето , овоа веќе традиција станува да ни се смејат од Европа за познавањето на англискиот јазик на нашите супер звезди ..

Четврто , дволична е , и тоа многу ме нервира , затоа кој ја ебе ..
Прво,во право е дека не сме достојни! таа би можела да супее многу во друга држава али одлучила да остане овде.
Второ: И Тоше Проески беше избран!Сакавме само да избегнеме бруки од претставувањето на нови незрели песни!
Трето: Кој и било македонец(не само македонец туку секој на кој англискиот не му е мајчин јазик или кој не бил минимум 1 година во присуство на друга држава каде се зборува англиски),незнае англиски да зборува перфектно.Еве јас што оти земам стипендија од англиски и неможам сеуште да си го фатам пример акцентот и се збунувам и грешам.А и не е многу лошо за тоа што вели дека незнае.
Четврто: Харизматична е.Весела и среќна.
Тоа тогаш што се испонаша,за тоа бевме ние виновни.Со истата песна,Калиопи и Наум победија на Сунчане Скале.Значи ние незнаеме да ја цениме,а другите држави знаат да ја ценат! Ех,затоа ќе се селиме од Македонија...
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
30
Поени од реакции
10
Ја срами цела држава бе! 50 години пее зашто не и текна еден убрзан курс по англиски да упише ? Па уште на видеоно глуми ко демек ретардирана е па ајде пола и се простува и на крај со она грдана фаца што се гледа кристално јасно дека се посрамотила. Абе мрш таму, па уште се смее тој до нејзе демек хухи хаха на смеа на шала ајде ќе помине "позитивни сме""! Хахахаха Вреќа полна со гомна! Не најискрено ептен сум исфрустиран и кој не би бил ? После Ѓоко Д Фиш зарем не ја

научивме лекцијата ?! Невидена катастрофаа! Кај сме мала
државичка па уште вакви да не кењаат, тоа треба да се санкционира одма! Не смее вакви лигли да не срамотат пред светот, ако бранете ја вие, уште не знам што треба да направат за да не изрезилат, нека се соблече гола на сцена и нека пикне метла у гз ќе земе некој бод!
 
V

Vollstandig

Гостин
Не сте ми јасни .. вие шо ја бранете ..

прво , оваа ја вреѓаше Македонија и трдеше дека не сме достојни да ја имаме неа ко пејачка и супер звезда , се закануваше дека Македонија никогаш нема да ја види неа итн ..

Второ , беше избрана без гласање на народот .. се е чисто тука , нели ..

Трето , овоа веќе традиција станува да ни се смејат од Европа за познавањето на англискиот јазик на нашите супер звезди ..

Четврто , дволична е , и тоа многу ме нервира , затоа кој ја ебе ..
Абе нинџа, и али ахмети во 2001 носеше калаш и го пукаше против маќедоништ, али сеа е во политика. Зошто не му врзиш еден шамар, еднаш пука против нас еднаш води политика во македонија, значи сепак е и над тебе. Калиопи гас и мајчин,не ја избрале, филм и било да ја изберат, се разочарала оти немала поддршка и тоа е тоа. И го исполнија сонот сеа, на евровизија појде, се радува ко мало дете, целива знамиња, трча наоколу викајќи “Македонија, Македонија“ и во меѓувреме ја снима некој баш кога заборавила што требало да каже на англиски.Ништо лошо.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Џабе убрзан курс коа не и фаќа црпката за англиски, и ја учам програмиранње и пак поим неам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom