Калиопи и англискиот јазик

С

сашенко

Гостин
Голема работа ако незнае, само не и требало ова со клипов.Ако незнаеш немора цел свет да знае дека незнаеш и да ти се смее
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Не знам што е толку проблем да си зборува македонски,а долу да оди превод на англиски.Вака оваа ќускијава само се посрамоти.Ако сакаше да излезе некоја фраерка можеше да зборува на германски пошто колку што знам има живеено во Швајцарија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Англискиот и не и е така лош, барем не сецка со ааааа, форите како Фишот што беше малку потечно го зборува, сега не зборува со позатворена уста, ама такви се јужните јазици устата се држи што може повеќе отворена за разлика од северните јазици, каде се изговараат со полузатворена уста.
Тоа климата си го прави своето
 
P

Princ

Гостин
„Хај ајм Калиопи фром Маседонија. Мај сонг „Блек енд Уајт“ ор „Црно и бело“. Бикоз мај Инглиш иц вери вери вери бет, рили бет... ај тел ју самтинг, ај хев биг биг спешл месиџ фор ју Јуроп... Јуроп. Ај инвајтинг ју... инвајтинг ју !? Инвајч ју ту ауор секнд семи фајнал енд ајм сингл ајс ту... аур сонг ту „Блек енд Рајт“ ис сонг ту афтер Жељко Јоксимович. Ахахахаах... енд бифор Нидрланд донт фргет дис. ... Енд ааам ... Ај уил сингинг Маседониан ленгуич донт фргет дис. Акшли ју диднт андрстенд енитинг бат дазнт метр бикоз ај гив ју мај хар ју гив ми јор воис. Ај агри!? Ај хоуп. Ај хоуп.“

Благодарност до @GoranMan за транскрипцијата.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Добро бе луѓе, читам и незнам дали да се смеам или да плачам ... па вие сте очајни бе!!! мислите ли дека негде у европа се гледа евровизија ??? Тоа е најглупото шоу кое служи повеќе за сеир отколку за натпреварување на пеачи. Па зарем вие уште се нервирате дали нашиот претставник ќе влезе у финале, или дали ќе победи??? ЈА се обложувам дека сите луѓе од европа кои го погледнале видеото да се соберат, пак ќе бидат помалку од Македонците кое го погледнале. No heart heart heart heart feelings.И стварно ПРЕМНОГУ фама се крева околу тоа кој како ја претставил Македонија на некое си небитно шоу.
П.с. Уште кога гледаме како овде се избира кој да оди на евровизија ... па замислете како таму се гласа! :)
:ROFLMAO:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
„Хај ајм Калиопи фром Маседонија. Мај сонг „Блек енд Уајт“ ор „Црно и бело“. Бикоз мај Инглиш иц вери вери вери бет, рили бет... ај тел ју самтинг, ај хев биг биг спешл месиџ фор ју Јуроп... Јуроп. Ај инвајтинг ју... инвајтинг ју !? Инвајч ју ту ауор секнд семи фајнал енд ајм сингл ајс ту... аур сонг ту „Блек енд Рајт“ ис сонг ту афтер Жељко Јоксимович. Ахахахаах... енд бифор Нидрланд донт фргет дис. ... Енд ааам ... Ај уил сингинг Маседониан ленгуич донт фргет дис. Акшли ју диднт андрстенд енитинг бат дазнт метр бикоз ај гив ју мај хар ју гив ми јор воис. Ај агри!? Ај хоуп. Ај хоуп.“

Благодарност до @GoranMan за транскрипцијата.
Превод:
Hello Europe, I would be very pleased if you watch my performance at the second semi-final night.
I'll give you my heart, you'll give me your votes. Do you agree?
I am very hopeful.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Чекете бе шо и фали на жената?? до куга че угнетувате и това сос кое можем да се гордеем.Са ако не ви е по вкусо на музика( и на мен не ми е) мора да признаем оти жената има талент.Секаде ја фалат и по Србија и по Б угарија и по Хрватска едноставно насекаде а само тука ја пцуваме.И после,зашо неможе в Македонија да се успее, е нече да може.
Жената има ватрен глас и од душа пее и кој и да е победник на евровизијата нека фане да пее нејната песна да вием ка че се снајде
Која душа бре , за пари пее .. како само не можам да најдам линк од дебаклот Рум Дум Дум , нејзината изјава и сето тоа ...
 
V

Vollstandig

Гостин
На второто интервју ја има некој вежбано англиски што да кажи, па се мисли “како беше текстот“

Како може да дозволиме да не преставува некој на евровизија што нема никакво познавање на англиски. Од македонскава естрада дали само петорица знаат убаво да зборат англиски.
Не заебавај, ја ќе ти најдам еден тон луѓе што знаат англиски а поим немаат да пеат. Не е се во англискиот, не одат на натпревар по англиски, туку на пеење. Е сеа што не знае англиски валјда не и текна што глупост напраи ѓоко да фиш, па сеа оваа упорна со глава турка ѕид и вергла трокира вместо со англискиот. Поарно преведувач да си најдела...
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Не сме во право тоа што ја угнетуваме!! Навистина жената е талентирана и ретко кој има глас како нејзиниот а исто така и харизма!И навистина другите земји би сакале да ја имаат неа! Инаку кој не пее за пари?? па сите пеат за пари! и ти да си и ти би пеел за пари!
 
V

Vollstandig

Гостин

Еве го владо јаневски коа беше на евросонг. Си испеа на македонски перфектна песна, али никаква поддршка немаше од државата. Сам си купувал костум, сам си платил смештај, затоа се водеа еден милион дебати. И после не била евровизија за пари перење? Кога од македонија само се перат пари па не онаму кај што се одржува.
--- надополнето: 25 април 2012 во 15:43 ---


Плукајте по овие, што поим немаат англиски. Најдете го интервјуот па видете. После тоа, со песни од златно славејче се оди на евровизија. Калиопа врска нема англиски, можела да најди преведувач, ама кој ќе речи оти е грешка што оди, или не чини, поарно нека ја закопа главата в земја.
 
B

BBlisto

Гостин
Чекете бе шо и фали на жената?? до куга че угнетувате и това сос кое можем да се гордеем.Са ако не ви е по вкусо на музика( и на мен не ми е) мора да признаем оти жената има талент.Секаде ја фалат и по Србија и по Б угарија и по Хрватска едноставно насекаде а само тука ја пцуваме.И после,зашо неможе в Македонија да се успее, е нече да може.
Жената има ватрен глас и од душа пее и кој и да е победник на евровизијата нека фане да пее нејната песна да вием ка че се снајде
Интересно, само што се вратив од Хрватска пред една недела...Никој немаше слушнато за оваа...Сама си се прави ѕвезда кај што не е...
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
па нека зборе само на македонски или нека барем повежба пред огледало па нека го снима клипот, смее се и она знае отприлика какви глупости треска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom