Калиопи и англискиот јазик

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Јас не реков дека не знае да пее, туку дека е таму за да пее. Кога веќе ги спомна спортистите и нивните постапки, што не ги ругате нив што не знаат една реченица да склопат? Кога ќе се појават на телевизија конкретно, речениците со клешти да им ги вадиш и тоа на сопствениот мајчин јазик, ама за нив ќе кажете па тие се спортисти, немаат време и сл. Епа така и Калиопи во конкретниов случај е пеачка и иде таму да пее. За било кој да е, без разлика дали е пеач или спортист, ние многу ругамее, мене тој момент ме „нервира“.
Кој не ги руга бе дај не бе заебавај, отвори ја темана за Горан Пандев, има едно 20 страни сеир минимум за финалето во Лига Шампиони кога рече нешто пола италијански пола македонски и уште едно 30 страни едно интервју што го даде после свадбата и наместо да склопи реченица само ммкаше.
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Кој не ги руга бе дај не бе заебавај, отвори ја темана за Горан Пандев, има едно 20 страни сеир минимум за финалето во Лига Шампиони кога рече нешто пола италијански пола македонски и уште едно 30 страни едно интервју што го даде после свадбата и наместо да склопи реченица само ммкаше.
Значи доста ругате, тоа сакам да кажам. Никој не е совршен и нормално е некој нешто да не знае. Тоа сакам да кажам цело време. Значи моментот не е Англискиот туку пеењето, конкретно кај Пандев начитаноста туку фудбалот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Никој не руга, разбираш ли што сакам да ти посочам, сите фаќаат сеир, минливо е тоа, денес за денес, утре нова страна. Само работата е што кај нас одма се си фаќаат при срце.

Не дај Боже вие што бунтувате заедно со Калиопи, Ноне и останати што се бунат како се правело сеир да живеете во Англија каде што за се и сешто се прават вицови и заебанции, вакви ќе сте :place: Ај малце поопуштено....
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Никој не руга, разбираш ли што сакам да ти посочам, сите фаќаат сеир, минливо е тоа, денес за денес, утре нова страна. Само работата е што кај нас одма се си фаќаат при срце.

Не дај Боже вие што бунтувате заедно со Калиопи, Ноне и останати што се бунат како се правело сеир да живеете во Англија каде што за се и сешто се прават вицови и заебанции, вакви ќе сте :place: Ај малце поопуштено....
Е ајде ќе се опуштам, штом така викаш :D
 
П

Пепси_

Гостин
Кога нешто не знаеш прашај да научиш или побарај си помош т.е. у овој случај преведувач мори кокетино скапана.

оваа 2 чисти нема во главата бе а на тв се прае како кој знае што памет има.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ако ве прочита Калиопи што пишуватеее готови сме сите, еднаш се откажа од нас - втор пат нема да ни прости.

И да, сите вие што ја праќате на курс опка- нема време жената, се утепа од плачење за да иде на евровизија и сепак три години плачење не е доволно за измеѓу да се вметне и еден курс :P... шта чеш...
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Не ми се верува. Калиопи доживеа да биде омаловажена од некои расцицлени водителки на Шител (Бекстејџ) со IQ-0 кои мислат дека се интелектуалки.
Не дека сум некој фан на Калиопи ама ова навистина не го заслужи.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.495
Ја поштуем Калиопи највеќе меѓу останатите македонски естрадни „уметници“ така да од мене све и е опростено :love:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Проблемот со Калиопи кога зборува англиски е во тоа што изведува бесни глисти.
Толку се труди да остави впечаток на кул цура, што делува како да и фали нешто. И можеби не е чудна за некој од страна, ама јас Калиопи ја немам видено во такво одглумено блесаво издание кога зборува на македонски или на српски.

Офф топи: Оваа Лилја (на Тоше менаџерката) нели се преориентира на садење лаванда?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.018
Го гледав Владо Јаневски и се наежив од одличната песна и изведба (те прави горд), ја гледам Калиопи како збори англиски и се потам од сTрам :(

Не знам што толку ја браните, за гласот никој не кажа лош збор. Насловот на темата е како се снаоѓа со англискиот...

Не е задолжително да знаеш англиски, но барем викни преведувач и не се бламирај. Туку вината не е само кај неа, целиот тој тим што е пуштен со незе требало да и го посочи ова што го дискутираме на форумов. Дајте и некој совет, за што ве плаќаат.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
а која е Калиопи
 
T

Tetro

Гостин
а која е Калиопи
една црна.


Во контекст на темава, една добра половина од форумџииве тука присутни не знаат македонски да напишат три збора, ама знаат сериозно да и се насмеат на една постара дама дека не знаела англиски.
Не е таа крива, криви се организаторите што не и обезбедиле преведувач. Таа е должна да се изјасни на нејзиниот мајчин јазик, а преведувач треба да преведе.
 
M

Moon Child

Гостин
Не ми се верува. Калиопи доживеа да биде омаловажена од некои расцицлени водителки на Шител (Бекстејџ) со IQ-0 кои мислат дека се интелектуалки.
Не дека сум некој фан на Калиопи ама ова навистина не го заслужи.
Прееска овој муабет го правев. Со кое право се нашле оние глупачки да ја омаловажуваат Калиопи, кога ни на ноктот од малото прсте на ногата неможат да и се фатат за се во животот?
Како прво, Калиопи има врвна музичка кариера децении уназад.
Како второ е позната и признаена пошироко од Македонија.
Како трето, Калиопи е голем хуманитарец.
Како четврто и последно, За Калиопи ќе се зборува и ќе се памети уште многу години, а нив утре да ги снема од Тв никој нема да праша каде се.
Истиот кур фактор го изиграваа и за Нона Неделкова. Не ја сакам Нона, напротив антипатична ми е, ама со кое право се дрзнуваат да солат памет, да изиграваат незнам ти колку паметни и саркастични?
Јас да сум на местото на Калиопи ќе ги тужам, или така гадно ќе ги обрукам на Тв што не ќе им текне да се појават пак на таа мизерната телевизија на која им оди уште по мизерната емисија од 5 минути на која станале водителки откако му го исцицале на србоманон Латас.
На неколку пати ги гледам онака, колку што би рекол џимеј да се почувствувам лошо, да видам како е да си им во кожата и не сфаќам, неможам да ја сфатам поентата на нивното битисување на планетава земја. Господе нека не го трошат џабе кислородот.

И имам разбирање што се обрука Калиопи на ова со англискиов, затоа што тоа не е изјавено на официјалната Евровизиска вечер, туку таму на некаква си Евровизиска турнеја низ Амстердам. Можеби не била придружувана од никого.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
По она што го гледам „нашите ѕвезди“ кои имаат децениски кариери, де се фалат дека шетаат таму ваму по светот, сфаќам едка не мрднале од Србија понатаму, и ако одат по странство, најбитно им е да ги најдат огромните трговски центри на периферијата и да си купат партали од Х&М или Ц&А.

И не виделе дека сето она што изгледа спонтано и ненаместено на странските канали, е добро обмислено и подготвено. ЗНачи прво ги добивате прашањата, па се подготвувате што да кажете и знаете дека сето треба да трае 4 минути, на пример.Тоа е за настап во живо.

Кога беше сеирот за Ѓоко Таневски, ми беше криво. Човекот баш беше кул, не се пренамагаше дека знае повеќе отколку што знае. Беше забавно. И ги ѕирнав друготе претставници и видов дека има многумина коишто не знаат еден збор да кажат на англиски.

А Калиопи има багаж уште кога ја избраа неа на начионот на којшто ја избраа. И да, сега секој полуписмен може да тера сеир со нејзиниот англиски. Оти таа е јавна личност и кога излегува пред камера, ако се бламира, се бламира со име и презиме.
 
С

Само Човек

Гостин
Стравно мислите дека личност која долги години има живеена и работено како професор во странство незнае англиски ? сигурно повеќе знаат оние од Бекстејџ со тоа шо 3 пати у Лас Вегас отишле. :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom