Кактуси и сукуленти

Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.726
Поени од реакции
16.783
Има. Ставаме слики вонтемата за цвеќиња. :)
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
7
1579699349621.png

Tolkua mnogu ljubov sum im posvetil, so izrasnaja vo visina ko jas so sum visok :D

PS. pesokot e cista dekoracija, specijalno donesena od Phuket, Thailand :)
.....morav malce da se pofaljam :D
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Да не те лажам, вака не треба да растат. род Sempervivum или на нашински чуваркуќи успеваат прилично добро надвор. Твојте патат од етиолациа(etiolation) , што е резултат на недостатот на светлина. Не мора да ги печеш на сонце(некои од нив дури и го нејќат тоа). Ама, им треба повеќе светлина него внатре. Згора на тоа, сакаат и зимски сон. Една како цвета преклани(главицата црка после цветање, но гранчињата живеат), и зимава(вчера). У приницп, сакаш да избегаваш стеснување(ова важи за сите кактуси/сукуленти) и да ти бидат нај сплеснати, дебели и компактни што можат.

DSC_0337.JPG 20200121_081610.jpg
Автоматски споено мислење:

Еве друга сорта(на пролет и во цвет) 20190408_072243.jpg 20190624_120724.jpg
Само дисклејмер за мене и моите растенија: немам стакларник, голем дел ги чувам во соба. Некои сакал нејкел мора да бидат колку толку етиолирани.
Автоматски споено мислење:

Али Јаскоо, не биди обесхрабрен/а . Чуваркуќи се продаваат за 30-50 денари и сегде ги има(особено по пазари). На пролет земи малку земја(билокаква пакована), и посадиги во што сакаш. Како растенија дефитивно се лесни. Нешто опторни на дожд и топлина, отпорни на студ и на негрижа. Ова чудо го земав за 50 денари на пазар во тафталиџе...
20200108_114112.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
7
Wow !
Tenkju za ubajot komentar :)))

Inace, ova slika mi bese priraka, a i poprilicno odamna e.


Znam deka sukulentite se naj low maintenance sho mozit da postojt od rastenija, zato i si gi sakam. a zgora na sve, i zdravi se ! Odvreme na vreme, pomini zamini po edno livce pap-dzglap :D
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
412
Поени од реакции
1.742
Да прашам до кога ги чувате кактусите надвор, кога ги прибирате дома? Јас годинава еден изгубив штом го прибрав дома во Ноември, другите се супер. Ми е да не ги прибрав прерано/ прекасно па сама да му закопав гроб на кактувчето. Ќе побарам слики шо имам така убо сликано да ги прикачам сега нека мируваат малку да ги сликам секој ден како летово. :D
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Обично ги прибирам(тие што се за внатре), крај на октомври/почеток на ноември. Индикатор за кога ти е кога температурите ноќе се стабилно под 5 степени. Обично 3, 2 итн тоа време од годината, а ги носам надвор некое време во април. Зиме се во соба, и се држат прилично суви. Полевам редовно само епифити и некои специјални случаи, сукуленти нешо измеѓу. Сега имам нешо еуфорбии(окоулу 20тина) , алоиња, стапелиди и други чуда. Рестото се кактуси, и тоа поголем дел топчести/глобуларни.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Би те сватил сериозно...али имаш ватермарк на сликите
Cactithorns.com.....
Сега,озбилно... дали се твои?
Автоматски споено мислење:

У случај некој да се сомнева во валидноста на сликите 20140513_064705.jpg 20190514_073103.jpg
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.537
Поени од реакции
1.811
Хах па кога ги правев сликиве татко ми демек блог ќе тераше за кактуси, имавме и домен и хоснтинг купено, али го забатали, не плаќа веќе па офлајн е блогот :).
Имаме многу, сеа да не замарам еве уште една.

10275456_776182535747064_3625075696644161906_o.jpg
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Јас стари растенија немам. Го почнав ова хоби пред нешто 9 години, и имав помор пред 5(disocactus flageliformis горе измеѓу нив). Почнав да користам минерална почва(прибран чакал, крупен песок, перлит, кршена цигла, лека итн) пред неколку години . Од тогаш(со доказ дека сум тој што тврдам дека сум)
20200122_201122[1].jpg
20200106_130301.jpg
Автоматски споено мислење:

Има нешо слики како твоите на фејсбук, па имаш некаква си кредиблност предпоставувам...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.537
Поени од реакции
1.811
Хахах еве бе брат со доказ, ме натера да идам да сликам по ладново :D
Овде зимуваат најголемите.

viber_image_2020-01-22_20-32-04.jpg
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.016
Дали ти се надвор на ова студов?
 
На врв Bottom