Кактуси и сукуленти

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
20/30 години стари? Така нешо?
Имав буриња како твоите(ги дадов на некого со стакларник) 20191007_121812.jpg
DSC_0011.JPG
Автоматски споено мислење:

Најстариот(лево доле) е 9 години. Ова е најстара слика од него/
DSC_0004 - Copy.JPG
DSC_0175.JPG
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
Имам таков(parodia schloserri). Прилично брзо расте. Година ипол во моја сопственост, се тродуплираше у волумен. Имав поголем шо цветаше, али помор
20200121_083937(0).jpg
Автоматски споено мислење:

Општо, некои пародии брзо растат(leninghaussi, mamulosa, microsperma) али рестото се сварно спори(magnifica)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.344
Поени од реакции
1.613
Епа тој му е првиот кактус на татко ми добиен на поклон во 94-та, така се "заразил" со ова хоби :D
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
Татко ми растел кактуси, али ја како мал....
Ги нема више. За мене беа агавиња и опунции шо ги видов на одмор.
Имав прилика у странство да видам ботанички градини(скорешно). Како кактусар, видов и осетив се. И со моите, и со градините.
20190425_184853.jpg
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
За денес нешто поразлично 20190617_074112.jpg
Sedum("Phedimus") kamchatkum(/icus)
Средно голем сукулент, формира колонии, стеблата се едногодишни
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
20190802_080410.jpg 20190903_131307.jpg
Euphorbia clava.
Цевкаста еуфорбија, брзо расте, листеста, без боцки. Некои од цветовите знаат да бидат ќорци. На лето сака повеќе вода.
20190802_080434.jpg
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
20190622_130323.jpg
Некои од вас можеби го имаат видено ова.
Gymnocalycium damsii(има ново име, или некаква си варијанта од него).
Мал до среден глобуларен кактус, сака сонце(али не премногу), зимски сон и минерална почва. Малце е поредок да се најде кај нас.
20190322_075337.jpg
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
20191206_115033.jpg 20191231_142954.jpg 20190624_120907.jpg 20200107_154814.jpg 20200121_142641.jpg
Mammillaria heyderii.
Имам прилично екстензивна галерија од оваа сплескана мамиларија. За родот ова би било еден од поголемите видови што може да се најдат на пазарот. Се опрашува причично лесно, плодови и цветови во изобилство, цвета зиме, сака минерална почва и силно сонце.
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
20200317_152653.jpg 20200314_135003.jpg 20200303_124621.jpg
Ова е единствено што ми се дешава во моментот...
Echeveria agavoides...
Популарен красуловиден сукулент, форма на росета....
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
932
Поени од реакции
2.846
Би Ви било проблем да ги наброите отприлика по име овие кактуси кои цветаат? Ние имаме само еден, кој цвета со бел цвет, некаде на лето. Некои типс енд трикс околу подобро/почесто цветање?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.407
Поени од реакции
5.699
Neznam što sorta e ova.....glavniot del mi go poklonija prijateli....a odma počna da rastat ti straničnite . Tamu kade nema....za žal papagalot mi gi izede. Mnogu go obožava kaktusot i lom go pravi

20200318_213657.jpg
 

Стев

Word Bearer
Член од
19 декември 2019
Мислења
485
Поени од реакции
471
Стави го под метална мрежа ...или во кафез....(кактусот)
Врста е echinopsis oxygona
 
На врв Bottom