Како се нарекувале Македонците наспроти пропагандните тврдења!?

Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Ченто убаво да го прочита писмото на Крсто Трајков пред да му се радува. Некој модератор ми го избриша поопширниот одговор. Не се жалам, само кажувам.

Братот, дали има тема за Борис Сарафов? Дури Мисирков пишува за неговите чувства, па ако е потребно, да ги напоменеме некои работи.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нема гајле Каснакоски, жали се, кажувај си, во меѓувреме ние стигнаме до 25 реден број.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Моите броиш ли ги?

/Јас викам не се жалам, ти ми викаш „Нема гајле Каснакоски, жали се, кажувај си“/
Тоа од Крсто Трајков подобро го избриши, не е за броење.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нема гајле Каснакоски, како ќе заповедаш. И нормално дека твоите не ги бројам.

Само како надополнување на Сарафов, иако има тема за него:

“It is a grievous error to suppose that we seek to acquire Macedonia on behalf of Bulgaria. We Macedonians consider ourselves to be an entirely separate national element, and we are not in the least disposed to allow our country to be seized by Bulgaria, Servia, or Greece. We will, in fact, oppose any such incorporation with all our might. Macedonia must belong to the Macedonians.

The Times, London, April 12, 1901, pp. 3-4

 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Kasnakoski напиша:
Ченто убаво да го прочита писмото на Крсто Трајков пред да му се радува. Некој модератор ми го избриша поопширниот одговор. Не се жалам, само кажувам.
Kasnakoski напиша:
Тоа од Крсто Трајков подобро го избриши, не е за броење.
Јас и сите други убаво го читаме писмото, човекот бара ОДДЕЛНА МАКЕДОНСКА ЦРКВА, ама и дава објаснување зошто.

Цитирам:

"...при се че аз одавна тв'рда че с' Б'лгаритѣ сме само пара-братја, както сме и с' останалитѣ славјани, а имено:
- Макидонеца по кр'в е славјанин смесен с' старо макидонци.
- Б'лгарина е славјанин смесен с Аспаруховитѣ "волгари"..."

По јасно и гласно од ова не може да биде!


Хахаха, те болат, те печат зборовите на Крсто Трајков знам.
Не ти е лесно, на судни маки си сега и да можеш ќе си гризнеш од џигерите зашто ти си тој што оригинално го постираше тоа писмо, ама тоа ти е...

А, толку убаво ти напишал човекот уште тогаш:


"... Горното е отклонение само за да не стане некуму много дерд' когато Макидонската черква се образува--одѣлна--..."

А на тебе ти е толку много дерд' сега, за греота си...

Еве да ти ставам малку солца на "живата рана", уште еден манифест од Елис Ајланд и тоа од Октомври 1903 година, веднаш после МАКЕДОНСКОТО-ИЛИНДЕНСКО Востание, и види мајката пак МАКЕДОНЕЦ емигрант во САД.




Сега поарно ти е, или падна во делириум?!?
.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Прво за Елис Ајланд - немој еден по еден да ги покажуваш. Еден ги имаше преброено - 8000 и нешто. Еден добар дел се од Власите. Другиот дел се гркоманите. Дали сакаш да видиме колку се Бугарите од Македонија кои патувале за Америка?

За Крсто Трајков - изгледа не го разбираш бугарскиот јазик. Читај убаво. Дури тоа што си го напишал не го разбираш. Човекот сака да се бојадиши. Дали знаеш што е тоа?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Хахаха, ме изнасмеа бре, стварно си смешен! Мислиш дека старата, добро-проверена тактика на тресење глупости 2-3 страни по ред ќе ти успее да забошотиш и закопаш релевантни информации, документи и факти?!? Жал ми е, ама со мене тој филм НEМА да го гледаш.

Прибидејќи си арогантно приглуп и упорен, и со тоа демек се обидуваш да се прикажеш како "сигурен" во своите "ставови" (читај=лаги и измислици), еве наместо мене нека ти одговори светски признат и познат историчар и антрополог Keith Brown, којшто види мајката, напишал нешто што е директен одговор (и затнување на муцето) на твоите "дилеми", коешто Братот го постирал само 2 страни поназад!!!

Bratot напиша:
“The ‘Yellow Peril’ of the Caucasian Race:” Macedonian migrants and national categories in Early Twentieth Century U.S. Governmental Sources.1
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]By Keith Brown [/FONT][/FONT]
http://www.watsoninstitute.org/images_news/macedonia-paper.pdf

Инџој ит
Откако ќе го прочиташ целото, а особено страните 14-15 сам одговори си колку "вистински б'лгари" се евидентирани како емигранти од Македонија. :facepalm:



Kasnakoski напиша:
За Крсто Трајков - изгледа не го разбираш бугарскиот јазик. Читај убаво. Дури тоа што си го напишал не го разбираш. Човекот сака да се бојадиши. Дали знаеш што е тоа?
Еми да, порано не го разбирав, сега добро го разбирам, а плус писмото не е напишано на т.н. "литературен б'лгарски јазик", така да...
Аме еве, прибидејќи си ти благонадежен Б'лгарин, и Б'лгарскиот ти е мајчин јазик преведи ни ти на Македонски или на Англиски што тоа напишал тука Крсто Трајков:

"...при се че аз одавна тв'рда че с' Б'лгаритѣ сме само пара-братја, както сме и с' останалитѣ славјани, а имено:

- Макидонеца по кр'в е славјанин смесен с' старо макидонци.

- Б'лгарина е славјанин смесен с Аспаруховитѣ "волгари"..."

Де моЉа ти се, преведи ни ти, пошто ете тврдиш дека ние не разбираме?


Ај сега околу т.н. "бојадишење" и што е тоа што тука не ти е јасно и те буни...

Ние МАКЕДОНЦИТЕ имаме неверојатно чувство за припадност кон светот и сме најголеми космополити на светот, во најпозитивната смисла на тој збор. И тоа не само во т.н. "моменти на слабост" или под нечие ропство, туку и во моментите на најголема слава и моќ, кога никој не можел да ни застане на патот. Еве ќе се самоцитирам, т.е. пренесам мислењето на N.G.L.Hammond од оваа тема:
Хеленизмот - Европска измислица од 18 век

3а да ти појаснам за што зборувам.

Ч Е Н Т О напиша:
И за крај нешто што е и ден-денеска најпозната и најпризната Македонска карактерна особина и однос спрема соседите и туѓинците, а воедно и доказ за потеклото на народите:

"As King of Asia Alexander set his own standards. They were
those not of Persia but of Macedonia: in short, tolerance of
religions, respect for local customs, continuance of local
government, and coexistence, as in the Macedonian kingdom. He
believed that these standards—so alien to European
imperialism—worked; for he said that he would have little
difficulty in winning Arabia, because he would allow the Arabs to
administer their state in accordance with their customs, as he
had done in India.[9] At the same time he was King of the
Macedonians."

Превод:
"Како Крал на Азија Александар си ги постави своите сопствени стандарди. Тие не беа стандарди на Персија туку на Македонија, накратко: религиозна толеранција, почит кон локалните обичаи, продолжување (дозволување, заб. моја) на локалната самоуправа, и коегзистенција, исто како во Македонското Кралство. Тој веруваше дека овие стандарди--толку страни (неприродни, заб. моја) за Европскиот империјализам--функционираат, и затоа тој рече дака лесно ќе ја освои Арабија, зашто ќе им дозволи на Арапите да си ја управуваат нивната земја според нивните обичаи, како што направи и во Индија.[9] Меѓутоа (за цело време) тој си беше и остана Крал на Македонците."

Мислам дека после ова е излишен секаков коментар за тоа кој народ е "наследник--(читај=истиот народ)--со древните Македонци
Истиов однос го имаш до ден-денешен и преку крушевскиот Манифест, и во НОБ и здружувањето околу АСНОМ, па и ден-денеска кога македонските стандарди за малцинствата што живеат во Македонија се подобри и понапредни од многу други земји во т.н. "демократски запад".

Затоа МАКЕДОНЕЦОТ прифаќаше ЗАЕДНИЧКА борба за оттргнување од Грчкиот духовен и јазичен јарем со Бугаринот во периодот на т.н. "Преродба", ама кога увиде дека Бугаринот сака да си присвои се што е Македонско насоките природно се одделија.
Еве го пак Keith Brown нека ти објасни:



Воопшто немав потреба да ти ги објаснувам овие рабоќе, ама ај да не речеш не ти било одговорено.

Плус тоа писмово на Крсто Трајков е ТОЛКУ ЈАСНО да е просто неверојатно дека сакаш со него да "поентираш" во твојата смешна кампања за негација на МАКЕДОНСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ.

Човекот ти објаснил каде е "врската" = во "Славјанскиот" дел. Арно ама и каде е разликата = кај нас се "старо-макидонци", кај вас "Аспаруховите волгари".

Секакви коментари се излишни и по јасно не може да биде.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Прво за Елис Ајланд - немој еден по еден да ги покажуваш. Еден ги имаше преброено - 8000 и нешто. Еден добар дел се од Власите. Другиот дел се гркоманите. Дали сакаш да видиме колку се Бугарите од Македонија кои патувале за Америка?

За Крсто Трајков - изгледа не го разбираш бугарскиот јазик. Читај убаво. Дури тоа што си го напишал не го разбираш. Човекот сака да се бојадиши. Дали знаеш што е тоа?
Нормално дека не го разбираме Бугарскиот јазик. Ама не верувам дека и ти го разбираш. Овој јазик со кој што се служиш не е Бугарски туку само варијанта (дијалект) на Македонскиот јазик...

--- надополнето ---

И уште да ти одговорам на претходното : -значи како емигранти може да се појават било кои, но не и Македонци? Има Власи, Гркомани (?! - кои ли се тие? - која националност?), всушност, сето се тоа според тебе Бугари. Македонците ги “ прескокнуваш“ или не ги ни приметуваш во документите...
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Плус тоа писмово на Крсто Трајков е ТОЛКУ ЈАСНО
Тука си во право. Јас истото го тврдам. Бугарите од Македонија започнале да се бојадишуваат во Македонци токму во тој временски период.

„Друго, едно начало на черковно движение ште подкрепи борбата за свобода неописуемо колко много.
Ами както сме курдисани сега, викаме за автономија ама очитѣ ни сѫ за кѫм Б'лгарија, Б'лгарскија синод и проче.
Ама еднакви сме с' Б'лгарија, мани това, секи го знае, обаче борбата е уж насочено да сме одѣлни, нали? Поне да се бојадишим с' бојата што проповедваме--макидонци и тујто--никакви други, при се че аз..."

И сега доаѓаме до твоето - за да не му биде некому многу дерт, Крсто Трајков се враќа 1000 г. назад и се обидува да претстави различен происход.

Тоа што тебе те радува започнува со ПРИ СЕ ЧЕ АЗ ОДДАВНА ТВАРДА..., а тоа што јас го акцентирам е прифатено од сите.

--- надополнето ---

ПС ако навистина држиш на ЈАСНОТО ПИСМО НА КРСТО ТРАЈКОВ значи и ти ќе се согласиш дека бојадишувањето во Македонци започнало токму тогаш.

--- надополнето ---

ППС Да надополнам дека Сматракалев и неговите другари се бојадишале во 1932, а Ангел Динев и компанија во 1935.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Објасни ја логикава - цел народ кој илјада и кусур години се чувствувл бугарски одеднаш почнал да се "бојадишува" и за едно 50 години целосно се "бојадишал" во македонски. Дај не заебавај. Ова на некој од Бардовци да му го кажеш в лице ќе ти се изнасмее.

Имам неколку пати кажано, настрана сите факти и документи вашата теза едноставно не е логична. Зарем е можно Бугарите од Тракија да создадат нов народ и да се "бојадишаат" Тракијци.

Грците од Тесалија можат да создадат нов етнос - Тесалијци? Хрватите од Славонија - Славонци и да ги прекинат сите врски со Хрватска? Мариовците да создадат нов посебен етнос?

Македонците (во целина како народ) ако биле Бугари тоа и ќе си останеле.

А Бугарите од Македонија ти биле "бојадишани" Македонци. Кој заради црквата, кој заради пропаганда и сл. Тоа е тоа, просто како грав.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Кого мавташ kasnakoski?
Ај да ја преведеме реченицата, конечно.

Тука си во право. Јас истото го тврдам. Бугарите од Македонија започнале да се бојадишуваат во Македонци токму во тој временски период.

„Друго, едно начало на черковно движение ште подкрепи борбата за свобода неописуемо колко много.
Ами както сме курдисани сега, викаме за автономија ама очитѣ ни сѫ за кѫм Б'лгарија, Б'лгарскија синод и проче.
Ама еднакви сме с' Б'лгарија, мани това, секи го знае, обаче борбата е уж насочено да сме одѣлни, нали? Поне да се бојадишим с' бојата што проповедваме--макидонци и тујто--никакви други, при се че аз..."
"Друго, едно почнување на црковно движење неопишливо многу ќе ја зајакне борбата за слобода.
А како што сме наместени сега, бараме автономија ама очите ни се свртени кон Бугарија, кон бугарскиот синод (црква) и слично.
Но еднакви сме со Бугарија, остави тоа, секој го знае, но борбата е демек свесно да бидеме одделни, нели? Барем да се бојадисаме со бојата којашто ја проповедаме - македонци и толку - никакви други, иако јас...."

Јас и сите други убаво го читаме писмото, човекот бара ОДДЕЛНА МАКЕДОНСКА ЦРКВА, ама и дава објаснување зошто.
Цитирам:
"...при се че аз одавна тв'рда че с' Б'лгаритѣ сме само пара-братја, както сме и с' останалитѣ славјани, а имено:
- Макидонеца по кр'в е славјанин смесен с' старо макидонци.
- Б'лгарина е славјанин смесен с Аспаруховитѣ "волгари"..."

По јасно и гласно од ова не може да биде..!

Хахаха, те болат, те печат зборовите на Крсто Трајков знам.
Не ти е лесно, на судни маки си сега и да можеш ќе си гризнеш од џигерите зашто ти си тој што оригинално го постираше тоа писмо, ама тоа ти е...
А, толку убаво ти напишал човекот уште тогаш:
"... Горното е отклонение само за да не стане некуму много дерд' когато Макидонската черква се образува--одѣлна--..."
"... иако јас одамна тврдам дека со Бугарите сме само полубраќа, како што сме и со останатите словени, а имено:
- Македонецот по крв е словен помешан со Античките Македонци.
- Бугаринот е словен помешан со аспаруховите бугари..."

Кога сме кај муабетот за бојаџиите, многу е важно да знаеш кој чии јајца фарба. Следнава реченица и тоа го открива:

"Горното е објаснување само за да не му стане некому (м.б. се знае кому -на најзакоравените бугаромани) многу дерт (мака, болка) кога Македонската црква ќе се образува одделна."

Значи човекот со бојата се обидува да има ја врати бојата на бојадисаните. Ако ти фаќа црпката волгарска.

Ч Е Н Т О напиша:
Значи имаме пример за МАКЕДОНЕЦ (потпишан со име и презиме=Крсто Трајков) апсолутно свесен за својот национален континуитет, којшто притоа се залага за формирање на посебна МАКЕДОНСКА православна црква, со сопствен синод.
Писмото е адресирано до седиштето на МПО, организацијата чија врхушка од самото нејзино формирање па и низ годините имаше про-бугарска ориентација, ама имаше широко членство меѓу Македонските емигранти во Северна Америка заради фактот што перфидно го злоупотребуваше мотото "МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ" токму за да привлече што поголемо членство.
Самото писмо е потврда за тоа дека "фалшливата монета" што ја лепеше врхушката во содејство со Иван Михајлов беше лажен обид да се направи пред се раздор меѓу самите Македонци во Северна Америка, и да се створи забуна кај Американците и Канаѓаните со лепењето на етикетата "бугарско-бугарски" кон се Македонско од што и ден денеска влечеме проблеми, како на пример тоа глупостите што ги постирал FMI погоре.
Нема што јас да преведувам. Го разбирам од збор до збор.

А Ченто убаво ја има објаснето целта на писмото - обединувачка - еден апсолутно национално свесен Македонец да го привлече, да го навлече пробугарски ориентираното раководство на М.П.О. кон македонската идеја. Затоа е така "мек', па се оправдува пред секој збор за самостојност.

Мислев дека не дискутираме за раководството на М.П.О., бидејќи и мало дете знае дека биле инфилтрирани со Бугарија со поставени бугараши, туку за Крсто Трајков. Ако се сложуваш дискусијата е завршена.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Еден од 5те цитати на стр. 15 и 16:

Германскиот социјалдемократ Hermann Wendel, кој ја посети Македонија во август и во септември 1920 година систематично прашувајќи ги луѓето што се тие. Во Битола тој запишал:

„Словените се нарекуваат себе си МАКЕДОНЦИ како и секаде каде тие стојат меѓу Србите и Бугарите, знаејќи го ова и само ова.“

“Der deutsche Sozialdemokrat Hermann Wendel, der Makedonien im August und September 1920 bereiste, fragte die Menschen systematisch, was sie seien. ln Bitola stellte er fest:>>Die Slawen nennen sich wie überall Makedoncí, stehen zwischen Serben und Bulgaren, können so und können auch so.“





Извор: "Das jugoslawische Makedonien 1918-1941: eine Randregion zwischen Repression und Integration" од Нада Бошковска, Böhlau Verlag Wien, 2009.

Значи со овие 2 странички заокружуваме на 26, 27, 28, 29 и 30-от пример за декларирањето на Македонците како - МАКЕДОНЦИ -!

Секако... продолжуваме понатаму!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
31.

„...Да се знае, кога селаните од моето родно село Радибуш Криворечка Паланка, ме главија за учител во нашето селско училиште, а и за Ранковци и за Криви Камен, за 1800 гроша годишно. Роден сум од татко ми свјаштеник Димитрија и мајка Васкресија, како 7-мо дете од дванајсе деца, пет машки и седум женски. Славјанско писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, кој така се вика зошто сме Македонци, а не Грци, а неговиот татко се викал Јосиф, свјаштеник, а неговиот дедо Стојмен свјаштеник. И јас прекорот си го зедов Македонски, а не по татко ми и по дедо ми, за да се знае оти сме славјани од Македонија.“

Ден Голема Богородица на 1846. Ѓорѓи Македонски, 15, т.Први, 282.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Тоа е интересно, како и за Ѓорѓи Македонски. Дали може да го видиме во некоја сериозна книга или во вид на слика.

Со други зборови - СЕ БАРА ИЗВОР.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498

Kajgana Shop

На врв Bottom