Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Јас ја пополнив апликацијата и ми врати уште пред неколку дена дека имам одлични шанси за Канада, таму е доста барана мојата струка. Ги разгледав и отворените огласи и тие се платите што ги пишав погоре (има и уште поголеми, нешто слично на тоа што работам и сега, али не верувам дека емигранти ќе вработат на таква позиција :D ). Тој нуди неколку опции, најефтина е само да ми среди документи за визата, а работата, полагањето за јазикот да си ги средам самиот, а исто нуди и барање на работа од негова страна и ми препорачува негова фирма за обука околу тестирањата за Англиски (trial 10 часа, а останатите имаше ценовник).
За Австралија немав сеуште аплицирано, а гледам дека пишувате 2 години минимум работно искуство (е тука ме мачи што имам работено толку време, но на предходните работни места не бев пријаве, се водев како надворешен соработник со договор за деловно техничка соработка), на хартија имам година и 3 месеци.



Канада не ја сакам премногу бидејќи е поладна :D, не сум многу по ладните краеви, али ако е подобро од тука, во секој случај си останува во листата :).
Австралија ќе ја размислам и ќе разгледам повеќе деновиве.
Ме интересира дали има опција за дополнителна работа на црно, во почеток додека да се застане на “постабилно тло“, да се тргне некој денар за постојано место на живеење и таму (дали кредит за стан или куќа или нешто такво), што во секој случај претпоставувам дека и таму е „луксуз“ и мора некаква стабилност.

Ви благодарам за исцрпните одговори и на двајцата, ценам мислење и помош од луѓе кои имаат искуство за одредена работа.[DOUBLEPOST=1443630987][/DOUBLEPOST]П.С Дали по некое време откако ќе аплицирам е ОК да внесам во апликацијата и партнер или? (не сум женет, а струката од девојката не е баш барана ниту таму, па покрај мене да се прошверца и таа), а реално за женачка/мажачка не сме седнале да разговараме сеуште :D
1. Имаш 1 год 3 месеци признато работно искуствно, 9 месеци да почекаш не е проблем, таман толку ќе ти фати да прошеташ малку низ европа, да си решиш што правиш со партнерката, и да ја проучиш австралија, ПОЧЕКАЈ. Клима е ненормално битен фактор, ако си тип што сака потопло ладново може да делува негативно на твоето расположение, еве јас го мразам мелбурн баш ради тоа (хинт, не иди за мелбурн).

2. Она што го пишуваш за агентот, звучи на превара. @lion888 е многу поупатен во тоа ама бар мене ми звучи некако глупо да ти нуди и барање работа кога тука имаш милјарда агенции што тоа го прават безплатно (бар за тебе) зашто му наплаќаат на работодавецот или зимаат пари од државата.

3. Не те сфаќам за работа на црно, значи ако идеш и имаш струка бркај иселеничка виза. Со неа имаш право да работиш колку и што сакаш. Да можеш да работиш на црно, има работа ама зошто?

4. Кредити тука не се никаков луксуз него НОРМАЛНА работа. Значи за почеток првите 2 год дур да добиеш пермаментен резиденциски статус тешко би дошол до било каков кредит освен ако немаш релативно голем депозит. (има некој начини, ако дојдеш и ти треба барај ме овде, сега да не објаснувам премногу) Подоцна за станбен кредит не е проблем, ако имаш работа и минимум 5% депозит за куќа/стан кредит добиваш прилично лесно.

5. Подобро е да ја ставиш девојката на апликацијата од почотек. Подоцна може да биде проблем. Полесно и побрзо ќе добиете виза ако е трудна, австралија сака детето да е родено овде.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
5. Подобро е да ја ставиш девојката на апликацијата од почотек. Подоцна може да биде проблем. Полесно и побрзо ќе добиете виза ако е трудна, австралија сака детето да е родено овде.
Од кои причини Австралија сака детето да е родено во Австралија? За виза треба да се направи и ренгенско снимање, па ако е трудна тоа снимање, се препорачува да се избегнува ...[DOUBLEPOST=1443689919][/DOUBLEPOST]
Кирии и сметики зависи од колкав стан/куќа и каде, кој град, која населба итн. Во секој случај тоа е лесно решливо ако зимаш 50-70К и ако си сам (друга е математиката ако издржаваш и други). Со 50-70К во АУС би рекол само Сиднеј може да ти е малку поскапо (можеш и таму со 70К) се друго не би ти било толку проблем
Ова 50-70К е просечна плата или ...? нето или бруто?
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Jas bi rekol so 50K sto e gore dole nekoj prosekvo au ako si sam e mizerija so 3400 after tax ne mozes da zivees koga rent ti e minimum 2000 mesecno ako si srekjen da najdes ( Sydney) a kaj e se drugo
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
1. Имаш 1 год 3 месеци признато работно искуствно, 9 месеци да почекаш не е проблем, таман толку ќе ти фати да прошеташ малку низ европа, да си решиш што правиш со партнерката, и да ја проучиш австралија, ПОЧЕКАЈ. Клима е ненормално битен фактор, ако си тип што сака потопло ладново може да делува негативно на твоето расположение, еве јас го мразам мелбурн баш ради тоа (хинт, не иди за мелбурн).

2. Она што го пишуваш за агентот, звучи на превара. @lion888 е многу поупатен во тоа ама бар мене ми звучи некако глупо да ти нуди и барање работа кога тука имаш милјарда агенции што тоа го прават безплатно (бар за тебе) зашто му наплаќаат на работодавецот или зимаат пари од државата.

3. Не те сфаќам за работа на црно, значи ако идеш и имаш струка бркај иселеничка виза. Со неа имаш право да работиш колку и што сакаш. Да можеш да работиш на црно, има работа ама зошто?

4. Кредити тука не се никаков луксуз него НОРМАЛНА работа. Значи за почеток првите 2 год дур да добиеш пермаментен резиденциски статус тешко би дошол до било каков кредит освен ако немаш релативно голем депозит. (има некој начини, ако дојдеш и ти треба барај ме овде, сега да не објаснувам премногу) Подоцна за станбен кредит не е проблем, ако имаш работа и минимум 5% депозит за куќа/стан кредит добиваш прилично лесно.

5. Подобро е да ја ставиш девојката на апликацијата од почотек. Подоцна може да биде проблем. Полесно и побрзо ќе добиете виза ако е трудна, австралија сака детето да е родено овде.
Kano ti ima pisano super so mnogu detalji. Vo vrska so dali nekoj agent e izmamnik toa se proveruva za Canada na sajtot
http://www.cic.gc.ca/english/information/representative/rep-who.asp

Da objasnime za site sto citaat na forumot vo skoro site zapadni zemji platata se kazuva na godisno bruto nivo. Taka da ako nekoj receme zema 50.000$ godisno neto toa bi bilo okolu 40.000$ posle danok.

Vo vrska so bebeto zosto da bide rodeno vo AU Kano mislese deka najdobro e da se odi so zaednicka aplikacija I ne mora nekoj da bide vencan za toa da go napravite tuku odis so defacto sostojba (odnosno zaednicki zivot poveke od 1 godina) Procedurata za viza kade devojkata /zenata e trudna vo prosek se zavrsuva pobrzo a zosto e toa nemam pojma, mozebi imaat obzir ili nekoe upatstvo za rabota za trudni.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Од кои причини Австралија сака детето да е родено во Австралија? За виза треба да се направи и ренгенско снимање, па ако е трудна тоа снимање, се препорачува да се избегнува ...[DOUBLEPOST=1443689919][/DOUBLEPOST]

Ова 50-70К е просечна плата или ...? нето или бруто?
Секоја држава сака да има поголем наталитет така и АУС. Не сум 100% сигурен ама мислам дека ако имаш иселеничка виза (регулиран статус) и ако детето се роди во АУС од ден еден тоа си е државјанин и ги има сите права вклучувајќи и целосен безплатен пристап на medicare ако нешто се случи. Како и да е, ако девојката е трудна апликацијата се разгледува по брза постапка и обично се добива брз одговор за да може да се преселат пред 6 месечна бременост.

50-70К е бруто и е нешто што членот предходно спомна дека би можел да заработува во АУС како почетна плата.[DOUBLEPOST=1443709381][/DOUBLEPOST]
Jas bi rekol so 50K sto e gore dole nekoj prosekvo au ako si sam e mizerija so 3400 after tax ne mozes da zivees koga rent ti e minimum 2000 mesecno ako si srekjen da najdes ( Sydney) a kaj e se drugo
Миграција во Сиднеј без пари, обезбеден престој и/или сигурна работа е коцка и СЕКОЈ што сака да емигирата во АУС треба 3 пати да размисли дали стварно сака се да ризикува.

Се преживејува во сиднеј со 50 000 сам ако живееш со цимер/цимери, сам тешко.

Јас лично на никого од МКД не би му го препорачал сиднеј како прва дестинација ако не е добро поткован. Затоа е битно пред идење да се проучи каде идеш а не само да влезеш во авион.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Здраво до сите ,
Прашањето ми е можеби малку забегано од темата ама ако има некој слично искуство го замолувам да помогни .

Имам аплицирано за PR Австралиска виза , е сега сите документи ги бараат да бидат сертифицирани копии на оригиналите - во Австралија се сертифицира документ за 2 мин во аптека .. итн .
Проблемот мој е што сега сум во МК и си извадив нов пасош кој морам да го пријавам во Имиграционо а Австралија , за да го пријавам треба да го сертифицирам

Дали знаете каде би можам да направам сертифицирана копија од пасошот на кој ќе стои certified copy ?

Поздрав
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво до сите ,
Прашањето ми е можеби малку забегано од темата ама ако има некој слично искуство го замолувам да помогни .

Имам аплицирано за PR Австралиска виза , е сега сите документи ги бараат да бидат сертифицирани копии на оригиналите - во Австралија се сертифицира документ за 2 мин во аптека .. итн .
Проблемот мој е што сега сум во МК и си извадив нов пасош кој морам да го пријавам во Имиграционо а Австралија , за да го пријавам треба да го сертифицирам

Дали знаете каде би можам да направам сертифицирана копија од пасошот на кој ќе стои certified copy ?

Поздрав
Vo Makedonija toa moze da go napravi samo notar. Otidi kaj prviot I ke zavrsis mozebi ne za dve minuti no za desetina sigurno. :)
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Vo Makedonija toa moze da go napravi samo notar. Otidi kaj prviot I ke zavrsis mozebi ne za dve minuti no za desetina sigurno. :)
,
Ти благодарам за брзиот одоговор . Кажи ми уште една работа , веќе контактирав со Нотар но печатот кој го ставаат е на Македонски - дали тоа значи дека треба да го преведам печатот ? - откако ќе ја заверам на нотар копијата ?

Поздрав
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
,
Ти благодарам за брзиот одоговор . Кажи ми уште една работа , веќе контактирав со Нотар но печатот кој го ставаат е на Македонски - дали тоа значи дека треба да го преведам печатот ? - откако ќе ја заверам на нотар копијата ?

Поздрав
Verojatno za sertificirana kopija od pasos ke treba samo notar, no ako sakas da bides siguren mozes da odis I na sudski preveduvac posle notarot. No sve e do tebe, moe mislenje e deka samo notar e dovolno.
 
Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво,
сакам да аплицирам за визата 190, дали некој има искуство со новиот систем, Скилселект? имам 38 години, ИЕлТС со над 6 на сите и квалификација во побарување на Sol. сакам да одам за нов јужен велс, таму највеќе гледам се бара мојата струка-еколог. на нивниот сајт пишувадека треба да се пополни ЕОИ, па да се одбере 190 кај нив и ке ги добиеш бодовите (65 би имал со тие 5)? дали е така и колку време се чека да те изберат? и кога се плаќа за визата? што ако не те изберат за една година? има линекој искуство? и за цените ако си на пример во Њупорт или друг град на 1саат од Сиднеј...колкави се трошоци за живеење, деца во градинка и сл.? благодарам.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
1
Здраво,
сакам да аплицирам за визата 190, дали некој има искуство со новиот систем, Скилселект? имам 38 години, ИЕлТС со над 6 на сите и квалификација во побарување на Sol. сакам да одам за нов јужен велс, таму највеќе гледам се бара мојата струка-еколог. на нивниот сајт пишувадека треба да се пополни ЕОИ, па да се одбере 190 кај нив и ке ги добиеш бодовите (65 би имал со тие 5)? дали е така и колку време се чека да те изберат? и кога се плаќа за визата? што ако не те изберат за една година? има линекој искуство? и за цените ако си на пример во Њупорт или друг град на 1саат од Сиднеј...колкави се трошоци за живеење, деца во градинка и сл.? благодарам.
Незнам дали ја имаш видено оваа брошура , во неа е наведено се што ти треба да направиш за да исполннуваш услови за 190

http://www.austarstudy.com/austar_download/adly-jsymsc.pdf

- Доколку можиш напиши кои anzsco code ти е струката за да можам да ти поможам.

Поздрав
+
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.971
Поени од реакции
8.082
Здраво,
сакам да аплицирам за визата 190, дали некој има искуство со новиот систем, Скилселект? имам 38 години, ИЕлТС со над 6 на сите и квалификација во побарување на Sol. сакам да одам за нов јужен велс, таму највеќе гледам се бара мојата струка-еколог. на нивниот сајт пишувадека треба да се пополни ЕОИ, па да се одбере 190 кај нив и ке ги добиеш бодовите (65 би имал со тие 5)? дали е така и колку време се чека да те изберат? и кога се плаќа за визата? што ако не те изберат за една година? има линекој искуство? и за цените ако си на пример во Њупорт или друг град на 1саат од Сиднеј...колкави се трошоци за живеење, деца во градинка и сл.? благодарам.
јас ке се задржам на болдираното, не знам со какви финансии располагаш ама ако не си солидно поткован Њупорт не е ефтин без разлика што е на сат време од Сиднеј, дво собен стан тешко ќе најдеш под 550 долари неделата. Градинките се доста скаапи, 70-80 долари за ден.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво,
сакам да аплицирам за визата 190, дали некој има искуство со новиот систем, Скилселект? имам 38 години, ИЕлТС со над 6 на сите и квалификација во побарување на Sol. сакам да одам за нов јужен велс, таму највеќе гледам се бара мојата струка-еколог. на нивниот сајт пишувадека треба да се пополни ЕОИ, па да се одбере 190 кај нив и ке ги добиеш бодовите (65 би имал со тие 5)? дали е така и колку време се чека да те изберат? и кога се плаќа за визата? што ако не те изберат за една година? има линекој искуство? и за цените ако си на пример во Њупорт или друг град на 1саат од Сиднеј...колкави се трошоци за живеење, деца во градинка и сл.? благодарам.
Pred da pocnes so skillselect ke treba da ja sertificiras tvojata diploma I staz, vo zavisnost od strukata toa ja pravat nekolku kompanii I obicno kosta 1000$.

Na linkov moze da ja najdes tvojata struka I plus koja kompanija pravi sertificiranje ili po anglsiki skill assessment

https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/SOL

Koga ke dobies pozitiven izvestaj od niv togas odis na sleden cekor koj e apliciranje za EOI preku skillselect. Cela procedura samo za viza ke te fati okolu 6000 - 8000$. Cela procedura moze da te fati od 18 do 24 meseci. Za trosoci za zivot mislam deka nekolku luge pisaa na forumot. So sreka
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
јас ке се задржам на болдираното, не знам со какви финансии располагаш ама ако не си солидно поткован Њупорт не е ефтин без разлика што е на сат време од Сиднеј, дво собен стан тешко ќе најдеш под 550 долари неделата. Градинките се доста скаапи, 70-80 долари за ден.
Њупорт е всушност населба/предградие во Сиднеј. Со 500 долари неделно ни гаража не би нашол под кирија таму, не па куќа или стан. Можеме само да сонуваме да живееме таму. Доколку сака да живее во гратче од околу саат време оддалечено од Сиднеј веројатно најдобри опции би му биле Госфорд на север или Вулонгонг на југ, зависи која локација подобро би му одговарала со работата. Њупорт мало морген, освен ако не е од големото добро утро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom