Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
233915- environmental engineer..[DOUBLEPOST=1444583742][/DOUBLEPOST]pardon..mislev Newcastle :)
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
da, znam. veke popoliv assessment i plativ na 31.07. sega cekam:)
samo, ispaga deka imam 55bodovi bez tie 5 od NSW...dali mora da imas 60 ili moze ivaka da se aplicira,pa da mi gi dodat i tie? fala
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
233915- environmental engineer..[DOUBLEPOST=1444583742][/DOUBLEPOST]pardon..mislev Newcastle :)
Тоа ти е негде 3 саати возење до Сиднеј. Искрено, во ниту еден случај не би живеел таму, а да работам во Сиднеј и секој ден да возам во 2 правци.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
da, znam. veke popoliv assessment i plativ na 31.07. sega cekam:)
samo, ispaga deka imam 55bodovi bez tie 5 od NSW...dali mora da imas 60 ili moze ivaka da se aplicira,pa da mi gi dodat i tie? fala
Mora da imas 60 total poeni znaci bez tie 5 poeni od NSW ne pravis nisto. Znaci apliciraj na viza 190 I odberi ja NSW kako drzava da te sponzorira. Ovde na linkot imas informacii od NSW sto da pravis cekor po cekor

http://www.industry.nsw.gov.au/live-and-work-in-nsw/visas-and-immigration/skilled-nominated-migration-190
 
Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
ne mi e seuste jasno. znaci li toa deka trebada imam 60 poeni pred da baram sponsorip ili moze i so 55+5 od sponsorsip.fala mnogu
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дали со визата 190 може да се живее било каде во АУ или само во државата која те спонзорира? Некој од искуство ова?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
ne mi e seuste jasno. znaci li toa deka trebada imam 60 poeni pred da baram sponsorip ili moze i so 55+5 od sponsorsip.fala mnogu
Ako drzavata NSW te sponzorira togas ke imas 55 plus 5 od niv so toa ti ke imas 60 poeni koi se dovolni za uspeh. Procedurata e objasnete cekor po cekor

steps for candidates
The key steps involved for NSW nomination for a 190 visa are:
  1. Submit an Expression of Interest (EOI) in SkillSelect
    Ensure that you meet 190 visa criteria
    Record your details in an EOI in SkillSelect
    Indicate interest for NSW nomination for a 190 visa
    You do not need to contact NSW after submitting your EOI
  2. Regularly check your emails to see if you have been invited by NSW.
    There is no set timeframe to expect an invitation after submitting an EOI. Invitations are not guaranteed.
  3. If selected, you will receive an invitation to apply for NSW nomination by email
  4. Recheck your eligibility
    If you apply, you must be able to demonstrate that you meet the claims that were in your EOI when you were invited
    Read Are you eligible
  5. Submit an application for NSW nomination and wait for the outcome
    Candidates must submit an online application within 14 days of receiving the invitation to apply
    NSW nomination applications usually take 12 weeks to process
  6. If nominated, you will receive a SkillSelect invitation to apply for the 190 visa
  7. Apply for the 190 visa to DIBP
    Submit a visa application within 60 days of being nominated by NSW
  8. DIBP will advise you of the decision on your visa application
  9. If your visa is granted, move to NSW and commence your two year commitment to live and work in the state
[DOUBLEPOST=1444712303][/DOUBLEPOST]
Дали со визата 190 може да се живее било каде во АУ или само во државата која те спонзорира? Некој од искуство ова?
Sekoja drzava vo AU ima razlicna lista za sponzoriranje odredeni struki I so toa dobivas ekstra 5 poeni za emigracija. Ako uspees samata drzava te obvrzuva da zivees vo taa drzava 2 godini.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Sekoja drzava vo AU ima razlicna lista za sponzoriranje odredeni struki I so toa dobivas ekstra 5 poeni za emigracija. Ako uspees samata drzava te obvrzuva da zivees vo taa drzava 2 godini.
баш затоа пишав некој со искуство ... имало некоја "дупка во законот" да не мораш баш таму да живееш ... дали е точно може да каже само некој со такво искуство ...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
баш затоа пишав некој со искуство ... имало некоја "дупка во законот" да не мораш баш таму да живееш ... дали е точно може да каже само некој со такво искуство ...
Znaes li kolku e tesko da se dobie taa viza 190 , treba kandidatot da ispolni eden kup uslovi kako barana struka, visok rezultat na IELTS, eden kup pari za vizata (nekade 8000$ ne mu begaat), procedura od minimum godina dena.

I ako ima dovolno sreka da ja dobie mislis deka ke se zaebava za siten problem dali ke zivee 2 godini vo Sydney ili vo Melburn. Mislam deka oko nema da mu trepne da otide direktno vo taa drzava koja te sponzorirala odnosno ti dala sansa za uspeh vo AU.

A dali ima nekoja dupka vo zakonot mozebi nekoj koj uspeal da ja najde neka slobodno pise, samo mislam deka toj tip na viza od Makedonija go imaat dobieno mozebi 20 nasi luge vo poslednive 3 godini, toa e premalku za da nekoj ni ja dade taa informacija.
 
Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
vo red. Blagodaram za informaciite.
kazete mi samo dali vi baraa i dokaz za primena plata, ili dovolno e referenca od rabotodavac. ili treba da se izvadi Potvrda za raboten odnos od Zavod za vrabotuvanje? bidejki imam raboteno poveke godini na EU proekti i nemam zaveden staz za niv? fala.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
vo red. Blagodaram za informaciite.
kazete mi samo dali vi baraa i dokaz za primena plata, ili dovolno e referenca od rabotodavac. ili treba da se izvadi Potvrda za raboten odnos od Zavod za vrabotuvanje? bidejki imam raboteno poveke godini na EU proekti i nemam zaveden staz za niv? fala.
Kako sto pisa vo gornite postovi tvojata sertifikacija veke ti e vo procedura od juli mesec I verojatno ti poveke znaes nego nas. Verojatno koga si ja popolnil aplikacijata znaes sto dokumenti ti barale da dokazes raboten staz. Obicno baraat raboten dogovor, referenca, pay slip I izvestaj od bankarski smetki za vlez na plata itn itn. A dali ti gi barale samo referenca ili plus nekoi dodatni dokumenti ti si znaes. Ako vidis deka rokot na sertifikacija e nadminat moze da Im pises email da gi prasas dali sakaat dodatni dokumenti. Verojanto ke mozes da Im dades izvestaj od banka za vlez na pari od tie EU proekti, no moe mislenje e da pocekas da vidis dali rokot za procesuiranje ti e nadminat. So sreka
 
Член од
11 октомври 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
vo red.Blagodaram. ke pocekam,pa ke vidam. sega mi baraat transript so predmetite po godini od fakultet, no jas sum dal samo so predmeti bez podatokot koja godina koj predmet se polagal. Taka ni gi davaat na site od Kiril i Metodij...sega ke odam da prasam dali moze da mi dadat vo format kako sto baraat, inaku ne mi preostanuva drugo osven Indeksot da go prevedam na sudski i zaveram na notar...ke vidime. se nadevam nema da mi baraat premnogu za rabota posle
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo Lion, sekoja chest na nesebicnoto davanje na informacii. Uspeav da procitam del od informaciite sto gi spodeluvas i mnogu raboti mi stanaa pojasni.Licno gi procitav site mozni informacii za nachinot na apliciranje za avstralija i za nov zeland i seuste ne mozam da napravam odluka kade da apliciram.
Me vlece poveke nov zeland, poradi prirodata i poradi klimata, no edinstveno nesto sto malku me plasi e moznosta za naoganjeto na rabota po struka.

Inace sum masinski inziner i plus imam master od "sustainable technology" od svedska (od kralskiot institut po tehnologija tamu) i veke 4 godini rabotam kako proces inzener vo americka kompanija kaj nas.
Probav da pobaram rabota od tuka vo nov zeland i opciite se skoro nula.
Mi treba tvoe mislenje za toa koi mi se moznostite da otidam tamu i da pocnam da baram rabota. Ima li sansi da se najde rabota vo proizvodstvo? kako stoi pazarot na trud za ovaa profesija tamu?
Inaku devojka mi ima poveke od 7 godini iskustvo so finansii i revizija vo drzavna institucija tuka. Mi treba mislenje kako stojat rabotite i za nejzinata profesija tamu?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Zdravo Lion, sekoja chest na nesebicnoto davanje na informacii. Uspeav da procitam del od informaciite sto gi spodeluvas i mnogu raboti mi stanaa pojasni.Licno gi procitav site mozni informacii za nachinot na apliciranje za avstralija i za nov zeland i seuste ne mozam da napravam odluka kade da apliciram.
Me vlece poveke nov zeland, poradi prirodata i poradi klimata, no edinstveno nesto sto malku me plasi e moznosta za naoganjeto na rabota po struka.

Inace sum masinski inziner i plus imam master od "sustainable technology" od svedska (od kralskiot institut po tehnologija tamu) i veke 4 godini rabotam kako proces inzener vo americka kompanija kaj nas.
Probav da pobaram rabota od tuka vo nov zeland i opciite se skoro nula.
Mi treba tvoe mislenje za toa koi mi se moznostite da otidam tamu i da pocnam da baram rabota. Ima li sansi da se najde rabota vo proizvodstvo? kako stoi pazarot na trud za ovaa profesija tamu?
Inaku devojka mi ima poveke od 7 godini iskustvo so finansii i revizija vo drzavna institucija tuka. Mi treba mislenje kako stojat rabotite i za nejzinata profesija tamu?
Шибај за Австралија, разгледај Мелбурн или Перт. Во НЗ за тебе би имало работа само во Окленд и би бил многу лимитиран ради тоа што НЗ има релативно малку производство. Лавот нека напише повеќе на НЗ али мое мислење е тоа од она што јас го видов таму.

За девојката дали има завршено сметководство CA или CPA? Прашај ја ќе знае што зборувам. Вака како што е, за неа има работа и тоа доста само прашање е колку ќе и биде призната дипломата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom