Како природно се добиваат килограми?

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Imam eden problem. Sportist sum, imam super visina za sportot, ama ja nemam dovolnata tezina. Mi trebaat uste najmalku 15 kilogrami za soodveten zivot. Taka da imam mnogu zdravstveni problemi, osetliv sum mnogu po zdravjeto, i cesto stradam od sportski povredi koi se rezultat na nesoodvetnata tezina. IMA LI NEKOJ SUPER IDEJA???
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па нема тука супер идеја. Гледај да јадеш дневно повеќе пати. Најмогу се дебелее од благи работи, леб... Сепак зависи и до метаболизмот. А најлесно ти е со природни апчиња за дебелеење од божен козметикс. Многу се ефикасни, и немаат апсолутно никакви штетни ефекти. Па сега на тебе е понатаму...
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
za apcinja neznam dali e prorodno,no ako e taka tie najverojatno ti go zgolemuvaat apetitot za jadenje. znacii bes hrane nema shansi da se zdebelish.
jadi kolku sto mozes .ti preporacuvam 3 obroka dnevno ,mnogu leb ,gazirani pijaloci itn.
pomedju obrocite jadi ovoshje i razni jadkasti ovoshja
p.s. sto cekas jadi nesto vo momentov!
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Земи си протеини и креатин .... вежбај повеќе и јади пилешко,ориз,риби,житарици,тестенини и ќе биде :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Земи си протеини и креатин .... вежбај повеќе и јади пилешко,ориз,риби,житарици,тестенини и ќе биде :)
Батали ги вештачкиве, мој совет е житарици нормално, пилешко јади , бидејќи е помалку масно инаку ако ти се мрзи повеќе јади и останато месо, само мој совет е тоа да биде парче месо зготвено а не некоја преработка, можеш и повеќе да јадеш белки од јајца, ама жолчките не ги јади, дали сега помилот ти е во варена состојба или во жива тоа е твој избор, и убаво би било почесто да конзумираш житарици ама во вид на мусли со млеко, или јогурт ако ти е повкусно. И најбитно!!! ТЕРЕТААНА СЕКОЈ ДЕН. бидејќи без теретаана нема да ги искористиш протеините кои ги внесуваш па така да ти се излишни обидите да добиеш на маса само со јадење бидејќи очигледно метаболизмот тие таков да не апсорбира многу хранливи материи. И запамти не ти треба тежина во масти, туку ти треба тежина во мускули ако сакаш да не се поврдуваш толку при спортувањето.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Батали ги вештачкиве, мој совет е житарици нормално, пилешко јади , бидејќи е помалку масно инаку ако ти се мрзи повеќе јади и останато месо, само мој совет е тоа да биде парче месо зготвено а не некоја преработка, можеш и повеќе да јадеш белки од јајца, ама жолчките не ги јади, дали сега помилот ти е во варена состојба или во жива тоа е твој избор, и убаво би било почесто да конзумираш житарици ама во вид на мусли со млеко, или јогурт ако ти е повкусно. И најбитно!!! ТЕРЕТААНА СЕКОЈ ДЕН. бидејќи без теретаана нема да ги искористиш протеините кои ги внесуваш па така да ти се излишни обидите да добиеш на маса само со јадење бидејќи очигледно метаболизмот тие таков да не апсорбира многу хранливи материи. И запамти не ти треба тежина во масти, туку ти треба тежина во мускули ако сакаш да не се поврдуваш толку при спортувањето.
Ако сакаш природно најубав совет е твојов ... ама нема ништо лошо да имаш додаток во исхраната како протеин на пример :)
Креатин е веќе друг муабет ... за тоа не треба само желба треба и организам да имаш
И уште едно нешто за тератаната ... немаш ефект ако го префорсираш мускулот , не расте мускул кога вежбаш напротив кога одмараш расте
најдобра програма ако сакаш резултати е :

понеделник : гради + бицепс
вторник : грб + трицепс
среда : одмор
четврток : рамо + трапез ( по што за трапез е доволна една вежба по 3 серии можеш и нозе во тој ден )
петок : гради + бицепс
сабота : грб + трицепс
медела : одмор
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Фората е во тоа што кога се напргнува мускулот се создаваат микролезии кај мускулните влакна, па затоа се остава еден ден одмор, за да дел од матичните клетки во мускулното ткиво да се придружат кон синцитиумот наречен мускулно влакно, од каде што преко новото клеточно јадро се зголемува екресијата на гените за растење на истите мускулни влакна.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Фората е во тоа што кога се напргнува мускулот се создаваат микролезии кај мускулните влакна, па затоа се остава еден ден одмор, за да дел од матичните клетки во мускулното ткиво да се придружат кон синцитиумот наречен мускулно влакно, од каде што преко новото клеточно јадро се зголемува екресијата на гените за растење на истите мускулни влакна.
Ова ептем детално објаснување ама колку што сватив тука негде е со моето мислење :)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
За да накачиш на брзина неколку килограми имам слушнато најлесно било дотолку секојдневно се јаде по околу еден килограм компири,..од компири многу брзо се качуваат килограми затоа што содржи многу скроб,..исто така ако сакаш да се здебелиш треба да јадиш многу орис бидејќи тој содржи околу 80% скроб (ќе си свариш сутлијаш и немаш гајле,,,само јади..)....:salut:
Човекот се дебели најмногу од скробот кој многу го има во компири, орис, леб, житарици, и слично,....................:nesvest:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Друже има едни апчиња 15 денара едно е. Ама треба да земеш 100 и повеќе за месец до два ќе се направиш многу повеќе од тоа што ти треба. Уствари ти саккаш природно, епа ништо МЕТАН се апчињава. Како и да е добро ти вика Геџо креатин протеин и глутамин земи си. Ја земав креатин јадев многу повеќе од што треба и за 1 месец со 300 грама креатин рипнав 10 кила во мускулна маса
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
А ако нејќеш да идеш под некој режими на исхрана, слобдно јади обилно ама навечер (1 сат пред легнување) хамбургер, бурек, скара...сеа може малце е нездраво ама ќе има ефект за едно 2-3 месеца:wink:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Абе ја пред една година бев олимписки скакулец ама со вежбање 8 месеци со мали паузи се здебелив едно 10-12 кила .... без додатоци во исхрана само жилав се прајш , џабе е ... дур не се напиеш нешто ке тапкаш в место :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе ја пред една година бев олимписки скакулец ама со вежбање 8 месеци со мали паузи се здебелив едно 10-12 кила .... без додатоци во исхрана само жилав се прајш , џабе е ... дур не се напиеш нешто ке тапкаш в место :)
Грешка си, така ти се чини зошто кај нас цело јадење се заоснова на леб маргарин и сирење, чат пат некоја манџа...Пробај храни се на висока нога, не ќе ти треба тогаш хемија
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Грешка си, така ти се чини зошто кај нас цело јадење се заоснова на леб маргарин и сирење, чат пат некоја манџа...Пробај храни се на висока нога, не ќе ти треба тогаш хемија
Секој ден скоро јадам чикени,хамбургери,хот-дог,буреци ко ќе сум на работа и дома јадам уште 2 пати ... пак не беше доволно
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Грешка си, така ти се чини зошто кај нас цело јадење се заоснова на леб маргарин и сирење, чат пат некоја манџа...Пробај храни се на висока нога, не ќе ти треба тогаш хемија
И ти си грешка, до негде си во право за лебот и маргаринот и сирењето :pos: нема да верувате ама сега го јадам тоа:pos: самиот организам си бара и му треба подхранување. А иначе за тоа јадење еден саат пред спиење хамбургери буреци скари, Декс секој човек е со различен организам, јас пред легнување јадам пита бурек со литро јогурт па ништо тапкам во место:( али од септември зиам Animal Protein+Creatin+Glutamin :vozbud:и ќе фуче
 

Kajgana Shop

На врв Bottom