Како најлесно да го научиме англискиот јазик?

TheFrisb

(Астроном)
Член од
5 јуни 2011
Мислења
246
Поени од реакции
80
На мене ми врви сега за сега :)
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
5
Со гледање филмови, слушање музика, читање книги, користење интернет најлесно се учи јазик. Џабе се курсевите и часовите ако нема со што да ги поткрепиш.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Просечен текст напишан на англиски можам да го преведам на македонски 75-80%
но не и обратно бидејќи имам проблем со англиската граматика.

Добар дел може да се научи од сурфање по интернет, филмови... А за потемелно тука се курсевите.
Без разлика на сите години во основно,средно и на факултет,најмногу работи и зборчиња научив од филм и странска музика.Исто и интернет последно време.Колку сакаш учиш и ако сакаш.Дури и несвесно.За на курс морат да си цело време концентриран ,а е невозможно.
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
Само курс му е мајката. Кој не пробал не знае.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Земи си речник и биди упорен. Кога ќе видиш дека не знаеш некој збор одма побарај го во речникот. Пример, rechnik.on.net.mk ми е една од најпосетените страни.
После, читај колку можеш повеќе. Читај што ќе најдеш, вести, извештаи, а најмногу книги и списанија. Ако не знаеш некој збор - речникот му е мајката.
Музика и филмови. Изговорот најлесно се учи со музика. Земаш песна, бараш текст и ја пееш. Ем учиш изговор, ем брзина и течност. Рап е најдобро зашто доколку успееш да ги изговараш зборовите со исто темпо како во песната на прав пат си. Кога гледаш филмови стави си превод на англиски и внимавај на изговорот.
И оди на интернет и зборувај со луѓе. Не омегл зашто сите педофили се таму, ама има безброј форуми кај што можеш да зборуваш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Според мене најдобро се учи англиски во странство, се разбира допрва ако имаш нешто основа. А и од филмови се учи, музика итн...но според мене во странство најдобро е да отидеш и да комуницираш на англиски.
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
http://www.learnamericanenglishonline.com/

Странава е закон за учење англиски. Имате учење по нивоа, аудио од зборовите и тестови после поминатата лекција. Буквално има за сите и за почетници и за напредни нивоа.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Дечки ќе може некој да ми објасни како одат работите со интензивните курсеви по англиски јазик? Дали вреди да почнам со нив или се "гола вода"? Предложите некое училиште... Поздрав!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дечки ќе може некој да ми објасни како одат работите со интензивните курсеви по англиски јазик? Дали вреди да почнам со нив или се "гола вода"? Предложите некое училиште... Поздрав!
Challenge
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Најлесно ке научите во земјите во кој англискиот е официјален јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom