Како кај детето да се створи одбивност кон дрогата?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Еден од најголемите проблеми на денешницата се дрогите.Родител сум и имам голем страв од наркотиците затоа што за да станеш зависник е многу лесно но да се одвикнеш е многу мачно.

На кој начин е најдобро да се створи одбивност на детето кон дрогата?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Прво,

зашто да се трга од премисата дека дрогата е лоша?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Прво би му објаснил што се му прави дрогата на неговото тело и ум, а после како нагледен пример би го запознал со некој од зомбијата кои мољакаат за трамадол во аптеката кај жена ми.

Озбилно, не знам. Ова многу ме плашело отсекојпат. Што ако не створам одбојност, туку љубопитност?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Тууу....
мајка ми кога ќе почне да збори за дрога, ми се мучи...:pop:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas mislamd eka treba od mali godni da mu se vsaduva vo glava deka не чини пустата. Сепак, ако ми рече, а знаат да кажат: од кај ти знаеш? ќе можам да му кажам, види сине, го гледаш чичо тој и тој, е гчедаш каков кретен е, е па поради тоа, ако сакаш да бидеш како него одрпшан, никаков, по контејнери да се храниш, да мољакаш за паричка по луѓе и пред аптеки...Јебига, имам нагледни примери, во моја генерација, тиа што учевме заедно основно, ретко којкако мене заврши факултет, половината се џанаци и криминалици, а од нив третина по робии. Имам примери за покажувања.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Да се доведе до ситуација да нема време да мисли на истата е најдобро решение т.е. да се окупира со секакви работи коишто врска немаат со пустинската и тоа од мали нозе. :wink:
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Пушти му га Trainspotting. Или још боље, дај му да гу чита. У оргинал. Док се навикне на шкотски акцент, ќе изгуби много време и нема много да има време за дроѓе.

Зависи што подразбираш под дроге. За мене трава не е некоја заебана дрога, ама урбана легенда е дека води кон полоши. Мене не ме повела. Не гу користу ни редовно. Чат пат.

Хероин на пример ми е но, но. Уништуе живот на тога што га користи и живот на људи што га сакав.

Најпаметно е све објективно да му се каже.
„Сине, пази да не ти сипев дрогу у кафиќ” не делуе, а и глупост е голема. Едукативни филмови и књиге.

А ако заглиби не дај боже, чу дека Сциентолози лечиле. Сас прање мозак додуше, ама ефективно. И скупо.

А да и никако лекцие давање сас цигаре у уста. Или виски, чувајбоже.

Али ако стриктно им забраниш, знае се. Одма контраефекат. Све што е забрането, слатко е.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Da mu se dvata roditela pijancista i narkomani i da se fiksaat pred nego, da zivee vo haos, kukata da mu stane pekol, da strada poradi toa i da vidi sto ke mu stane ako zema droga:pos: :pos: :pos: :pos:
Just kidding

Stoznam, valjda od mali noze da se uci kade vodi drogata, da mu se citaat tekstovi za losoto dejstvo na drogata, da go upatat na prav pat...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Ќе начекаш некоја добра емисија на телевизија во која говорат зависници. Ќе види и самото дете што им се случило, иако е дете - сепак може и само да носи некои заклучоци.

Мене никогаш не ми создавале вештачки одбивност кон дрогата. Едноставно, уште како мал имам видено зависници, тв-емисии со зависници, последиците... Сам си создадов одбивност кон дрогата.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
ThA-BiTcH напиша:
Тууу....
мајка ми кога ќе почне да збори за дрога, ми се мучи...:pop:
kazi,a?glava me faka od toa 5casovno babotenje...:wink: :icon_lol: ko da ja neznam:wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Трубењето е лошо..

И раѓа со контраефект.. мене ми трубеле, па сум пробал доста работи.. тупење значи, НЕ.

Поефективно е да се збори објективно, онака, лабаво, со чат пат посочување на некои примери.. мада ни тоа не помага..

Лошо е ако се трга од тоа дека „лоша е дрогата” пошто за да има ефект тоа треба да биде заклучокот. По можност, теориски. Ако е у пракса, јебан е ежот.

Мада и не е толку лоша.. одредена дрога ;)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Дај му да иснифа една линија, удри го по глава и кажи: Но, но!
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Acid напиша:
Ќе начекаш некоја добра емисија на телевизија во која говорат зависници. Ќе види и самото дете што им се случило, иако е дете - сепак може и само да носи некои заклучоци.

Мене никогаш не ми создавале вештачки одбивност кон дрогата. Едноставно, уште како мал имам видено зависници, тв-емисии со зависници, последиците... Сам си создадов одбивност кон дрогата.
Татко ми снимаше на ВХС-ка филмови за наркомани. „Ричи“, „Не и моето дете“. Б продукција. Тогаш ги давале во касните часови. И ќе ги пушти кога сите сме дома. Ептен провидно беше ама изгледа делувало. Сега го сваќам човекот шо му минало низ глава кога чекал цела вечер да се наснимат касетите.
Друга ситуација е кога баба ми викаше „Синче соковите у кафич пред вас да ги отвараат. Може некои трефки да ви стават. Да ве дрогираат “ :)
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Лесно е да се даваат совети, ама тешко е да се применат кај свое дете пошто во било кој случај може обратен ефект да се добие...

Мое мислење:
Треба да се ослободи детето во смисла, се што му тежи и лежи на срце и душа, дома да си каже и да му се помогне самото излезот да си го најде.

Секое негово другарче да се запознае и да ги слуша нивните разговори без некои поучни коментари да се даваат... Децава кога ќе се опуштат се и сешто зборуваат.

Исто секоја промена што би се приметила кај децата сериозно да се земе во предвид и да се види од каде доаѓа: дали од пубертетот, дали е тоа поради навреда од други деца, некаква фрустрација итн...

Многу лошо време дојде за воспитување на децата, на крај краева што и да правиш ќе згрешиш и така, појма неам ни ја...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
А дали е само дрогата? Што правиме со алкохолот? Ене деца од 12-13 години мортус пијани се влечкаат по токсикологија!

Како да ги убедиш со мерка да ги прават тие работи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom