Како до Филипините?

F

FARANG

Гостин
Фала за сите информации, можеби е глупаво да прашуваш ама на се од прилика не за толку лукзусен одмор туку просечен колку би коштало со се лет то таму и назад, смештај, јадење, пиење, ноќен живот од прилика некоја цена.

Тешко е тоа да се одговори. Зависи што сакаш да правиш и пред се каде ќе престојуваш. Лет ти кажав, ако начекаш (а има промиции секој 2-3 месеци) може да земеш џабе...

Смештај во Манила преку недела е скапо, за викенд ти се поевтини хотелите. Зависи и во кој дел на Манила ќе бидеш сместен. Хотели во Макати се наоѓаат од 40-50 долари нагоре. Има опции за поевтино pensione house и слично ама не би ти препорачал тоа да го правиш поготово ако планираш активен ноќен живот. Цени за јадење и пиење во Манила ти се како Скопје, дури и поевтино. Во другите градови е многу поевтино, зависи каде идеш и дали ќе јадеш/пиеш во туристички места или како локалните (не е проблем а ќе платиш 5 пати поевтино). Евтин смештај во Манила барај во Ермита или Малате. На прв поглед наслебата е крш и мрчна ама има добри местенца и одлични барчиња. Ноќен живот одличен и ти е 3-4 пати поевтино од Макати. Макати ти е 250 песо (денари) со такси од Малате и е друг свет. За да ја разгледаш Манила би ти препорачал да мењаш хотели односно 2-3 дена Малате, 2 дена (ВИКЕНД) Макати, 2-3 Кјузон сити (барај смештај окулу Тимог Сквер или Кјузон Сити Авенју). Површински метро манила ти е колку пола МКД со 16 мил население.

Лет до туристичките дестинации ти е евтино 30-50 долари. Цени евтино, пиво во најдобрата дискотека во боракај ти е 50 песо, рум и кола 50че. За јадење хмм, можеш едно кило лобстер да купиш за 1000ка, за 2000 цело прасе да ти испечат. Ако сакаш поевтино има други локации ама за прв пат на филипините или азија иди кај што е шемата. Што знам, со се се еден добар 10 дневен одмор би можел да истераш за 1000-1500е.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Сепак нe e до толку скапо, само проблемот ми е што никогаш не сум бил во азиските земји и не знам како е,што е дали е сигурно или не особено кога планираш да одиш сам,те фаќа страв,сепак местото е далеку и непозната за македонските туристи.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.392
Поени од реакции
44.782
.. вашата ароганција нема крај.
Цинизам.
Цинизам е правиот збор. Ароганција е нешто друго.

Како и да е, за што и да идеш таму, не е лошо да си ги погледнеш мапите на терористички напади. Се случуваат во два региони само.
Пошто, да претпоставиме, дека идеш за туризам, пак не можеш ти да избегнеш бомба на јавно место, без разлика што е наменета за кафирите.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Уште нешто (не дека сум бил на Филипините па да се правам паметен), но од разговори со Филипинците имам разбрано дека имаат ептен лоша варијанта на тропска клима со високи температури и голема влажност на воздухот, што во превод значи дека ем ќе изгориш ем ќе се потиш како свиња ако појдеш во летно време. Ептен зафркнато за некој навикнат на држава со 4 годишни времиња :)

Инаку, Филипинците се луди по кошарка и бокс и имаат милина девојки :)
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Цинизам.
Цинизам е правиот збор. Ароганција е нешто друго.

Како и да е, за што и да идеш таму, не е лошо да си ги погледнеш мапите на терористички напади. Се случуваат во два региони само.
Пошто, да претпоставиме, дека идеш за туризам, пак не можеш ти да избегнеш бомба на јавно место, без разлика што е наменета за кафирите.
Дечко што ти е,секој гледа да пишува нешто во врска со одмори како е што е, ти се занимаваш кој глагол треба да го користам ,терористи не знам што...мислам што ти е поентата...има други теми во врска со овие работи.
 
F

FARANG

Гостин
Уште нешто (не дека сум бил на Филипините па да се правам паметен), но од разговори со Филипинците имам разбрано дека имаат ептен лоша варијанта на тропска клима со високи температури и голема влажност на воздухот, што во превод значи дека ем ќе изгориш ем ќе се потиш како свиња ако појдеш во летно време. Ептен зафркнато за некој навикнат на држава со 4 годишни времиња :)

Инаку, Филипинците се луди по кошарка и бокс и имаат милина девојки :)

Заебано е само ако одиш МКД зима од минус пет - десет директ на фили пините на плус 30. Ако те пресече може недела дена да не се опоравиш. Иначе ОК е, се навикнуваш за ден два. Убавината на филипините е ако си сместен во добар хотел буквално не мора да ја напуштиш собата, се што сакаш може да ти дојде во соба ;) бар дур се адаптираш. Многу зависи и во кој предел на филипините ќе идеш.

Baguio на пример ти е секогаш едно 10 степени поладно од остатокот на државата. Ова е нивното крушево да кажеме. Местово е познато по тоа што е единствено каде имаат зимзелени дрва и кога паѓа магла е перфектно за снимање хорор филм.
Ова мислам го прогласија за едно од новите светски чуда, оризовите тераси во близината на Баџио.

Лузон - главниот остров во лето е ОК. Од септември фаќаат тајфуни и знае да е мокро окулу Манила мада има делови каде се си е супер. Себу (друг дел на државата, друг остров) на пример нема тајфуни.

Времето углавно е ОК, звучи страшно и гине народ затоа што живеат мизерно ко во Тондо ама во хотел, во Манила ОК си. Дури и добро е да си таму тој период ако идеш за жени :D
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Јас би живеел овде,ама тешко човек може да најде добра работа овде
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.357
Поени од реакции
5.199
Едно од најризичните места на планетава... а ти ќе одиш на шетање таму... нат гууд, нат рекомендет... До пред година време бев у врска со филипинка , барем еднаш у неделата и се јавуваа роднини дека нешто лошо се случило таму, дали тајфун,дали поплави, дали земјотрес, ураган бура, пропаднало земјиште голтнало 100 куќи.. абе чуда.. можеби преувеличувам малку, но сепак не сум далеку од вистината. Ако ти е за женска немој да ризикуваш дури до таму, оди до Кипар не е далеку ги има со лопати да ги ринеш :icon_mrgr:
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Другар за женска да отидеш до таму мислам дека не папучар нешто полош термин не знам дали постои кој знај колку женски ке поминам да стигнам до таму со милиони а можеби и миларди, но не знам имам голема симпатија за тоа место и народот изгледа по весел со по позитивна енергија можеби грешам што знам.
 
F

FARANG

Гостин
Јас би живеел овде,ама тешко човек може да најде добра работа овде
Заборави работа освен ако не можеш да најдеш нешто добро платено како expat. Јас работев таму за австралиска банка и ми беше супер. Таму е добро ако можеш да сврзиш некој бизнис. Имаш евтина работна рака ко Македонија а се огромен пазар плус во регион што многу брзо расте.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Заборави работа освен ако не можеш да најдеш нешто добро платено како expat. Јас работев таму за австралиска банка и ми беше супер. Таму е добро ако можеш да сврзиш некој бизнис. Имаш евтина работна рака ко Македонија а се огромен пазар плус во регион што многу брзо расте.
Ти верувам другар а што се деси зошто не работиш таму повеќе
 
F

FARANG

Гостин
Едно од најризичните места на планетава... а ти ќе одиш на шетање таму... нат гууд, нат рекомендет... До пред година време бев у врска со филипинка , барем еднаш у неделата и се јавуваа роднини дека нешто лошо се случило таму, дали тајфун,дали поплави, дали земјотрес, ураган бура, пропаднало земјиште голтнало 100 куќи.. абе чуда.. можеби преувеличувам малку, но сепак не сум далеку од вистината. Ако ти е за женска немој да ризикуваш дури до таму, оди до Кипар не е далеку ги има со лопати да ги ринеш :icon_mrgr:

Далеку си од вистината, стварно има катастрофи ама имај во предвид дека збориш за држава составена од 7000 оствои со популација колку инталија и франција заедно. Нормално ќе се случуваат работи. Сега колку е се тоа лошо, хм, во голема мера е заебано затоа што народот е сиромашен па гради кај што не треба, штедат на метијали и што ти не. Странците таму живеат ко богови не се заебаваат со кукички од слама изградени 2 метра од океанот или до пруга или земјиште каде може да има одрон. Двособен стан во Макати, во ОДЛИЧНА зграда изградена по амерички стандарди ти е 40 000 евра. На топ локација е малку поскапо ама ако веќе живееш таму не ти треба па ни на толку добра локација, таксито ти е поевтино него Скопје.

Друга работа мислам дека луге имаат грешна слика за некој работи. Еве на пример тајфуните на филипините се угалвно многу дожд и ветер. Ништо страшно ако си во Манила или некој поголем град. Лошо е да си некаде низ провинција мада што би барал таму? Тачно и да си едноставно кидавела, нема многу мислење. Сум преживеал може 20тина и најлошо што ми се десило е да ми се намократ фармерките до коленици повеќе затоа што сам сакав да видам како е надвор него да си седам дома со гостинките кој кај мене бараа засолниште :icon_mrgr: Еве ви фотка од тој тајфун. Америчката амбасада и одма до океанот, така да тој дел е најпогоден кога има големи невремиња, во Макати (неколку километри од таму) имаше вода до глуждови, ко во МКД кога врна многу.

upload_2014-4-12_14-36-14.jpeg

Oва доле е слика од пред америчката амбасада. Америчката амбасада и дома до океанот, така да тој дел е најпогоден кога има големи невремиња.Малате...Во Макати (неколку километри од таму) имаше вода до глуждови, ко во МКД кога врна многу.
Иначе да си пазиш кога филипинка почнува да ти зборува за проблемите дома обично сака пари од тебе, да не те има маркирано за банкомат?... ;)[DOUBLEPOST=1397278378][/DOUBLEPOST]
Ти верувам другар а што се деси зошто не работиш таму повеќе
Таква ми беше работата, завршив тоа што требаше па после тоа еден период живеев работев во Сингапур, Хонгконг па Бангкок. Сега сум во Мелбурн ама таму сум 5-6 пати годишно. Баш сега во четврток шибам за Бангкок, па во недела сум во Манила па Боракај па Сингапур.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Си имаш живот другар што да ти кажам хахахах
 
F

FARANG

Гостин
Другар за женска да отидеш до таму мислам дека не папучар нешто полош термин не знам дали постои кој знај колку женски ке поминам да стигнам до таму со милиони а можеби и миларди, но не знам имам голема симпатија за тоа место и народот изгледа по весел со по позитивна енергија можеби грешам што знам.

Точно. Многу слични се на нас. Имаат дури и маалски (барангај) живот. Ептен ист менталитет сме. Повеќе се од нас и посиромашни така да од 18-19 год сите се борат сами пошто се големи фамилии па обично не остануваат во градот во кој се родени. Послободно си се однесуваат што е супер. Со нив сме многу послични него со германците на пример.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Точно. Многу слични се на нас. Имаат дури и маалски (барангај) живот. Ептен ист менталитет сме. Повеќе се од нас и посиромашни така да од 18-19 год сите се борат сами пошто се големи фамилии па обично не остануваат во градот во кој се родени. Послободно си се однесуваат што е супер. Со нив сме многу послични него со германците на пример.
Тоа сакам да го кажам не знам колку ние сме блиски со нив, тие едноставно не се со некоја как да кажам негативна енергија и Thailand што е многу по атрактивно за женски и таму можеш да најдеш се и сешто ама не ми се толку позитивни и за верување тајланд за разлика од нив филипинците по други сега не мора сите да бидат ама повеќето се добри особено во Макати се живее бе човече, за мене најдобро и најсигурно место во светот, сите имаат пари сите се позитивни а не како германците англичаните францусите и скоро сите друго се ко отров се, дјабе ти е не можеш еден нормален муабет да си имаш, едноставно не се чуствуваш слободно убаво, а мене тоа ми е најважно
 
На врв Bottom