Како до Филипините?

Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Ме интересира дали има некој од форумов отидено во Филипините
Ако да,кажете што треба граѓанин на Р.М да направи за да отиде таму и дали земјата е безбедна за туристи.
 
Последно уредено:
F

FARANG

Гостин
Ме интересира дали има некој од форумов отидено во Филипините
Ако да,кажете што треба граѓанин на Р.М да направи за да отиде таму и дали земјата е безбедна за туристи.

Да живеев таму неколку години. Со МКД пасош ќе ти треба виза. Не ја знам процедурата со МК пасош, така да распрашај се. Туристички визи има од 21 ден или 58 дена. За таа од 58 дена се плаќа 30тина долари (ова е со Австралиски пасош). Безбедно е за туристи, секој збори англиски. Ако ти треба повеќе инфо прашај овде или во ПП. Лето иначе почнува во Април.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.806
Поени од реакции
13.324
Да живеев таму неколку години. Со МКД пасош ќе ти треба виза. Не ја знам процедурата со МК пасош, така да распрашај се. Туристички визи има од 21 ден или 58 дена. За таа од 58 дена се плаќа 30тина долари (ова е со Австралиски пасош). Безбедно е за туристи, секој збори англиски. Ако ти треба повеќе инфо прашај овде или во ПП. Лето иначе почнува во Април.
Кажи му за филипинките бе па ти не биди скржав :D
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Фала за информацијата јас повеќе се интересирам како е да отидеш таму по што од прв поглед изгледа како нешто многу тешко, зборувам за да тргнеш од Македонија.[DOUBLEPOST=1397043237][/DOUBLEPOST]Филипинките верувам дека се интереси хахахаха.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.940
Поени од реакции
10.291
Леле Фаранг како можеш да му се нудиш за помош на симпатизер на Лирија, ист ко битолчанине си бил.
 
F

FARANG

Гостин
Фала за информацијата јас повеќе се интересирам како е да отидеш таму по што од прв поглед
изгледа како нешто многу тешко, зборувам за да тргнеш од Македонија.[DOUBLEPOST=1397043237][/DOUBLEPOST]Филипинките верувам дека се интереси хахахаха.

Не би требало да е. Најди конзулат/амбасада и прати им емаил. Имај на ум они се ИСТИ ко македонците така да ако не чуеш назад, тоа ти е, на пауза се. Најдобро иди директ ако можеш. Од МКД најевтино ти е флај дубаи до дубај и после со CEBU PACIFIC до Манила директ. Со себу пацифик се наоѓа карти за смешни цени, до скоро имаа промоција 200 денари + аеродромски трошоци а пред некој месец, 1 денар + аеродромски трошоци. Мора да имаш повратна карта/излез од филипините иначе може да не те качат на авион. Ова некогаш проверуваат некогаш не ама во последно време се многу стриктни. 1 денар ти е 1 пезо, така да лесно е да рачунаш барем хахаха[DOUBLEPOST=1397043789][/DOUBLEPOST]
Леле Фаранг како можеш да му се нудиш за помош на симпатизер на Лирија, ист ко битолчанине си бил.

По анти МЗТ линија. :pos:

Ај доста му е штом така викаш ;)
 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Фала за информацитее верувам дека ке вреди цела ова процедура за да стигнеш таму,
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.714
Поени од реакции
42.841
Отежнувачка околност ти е, тоа што Филипинците се хард-кор Христијани (Католици).
Или можеби ти идеш кај Абу Сајаф?
(пошто нели сеа тоа ви е модерно)Да речеме дека сакаш да идеш тамо туристички и ти е битна сигурноста. Во тој случај, еве ти на мапи имаш, каде бил секој терористички напад. Тоа се, вообичаено јужните и северо источните делови. (избегавај ги)

Да речеме дека идеш тамо, да се приклучиш на Абу Сајаф, во праведната борба против кафирите. Во тој случај, еве ти, на мапи имаш каде најчесто се случуваат терористичките напади. (иди таму)
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Браво многу си духовит, да се приклучиш не знам што е тоа немаше вајлда да прашувам на кајгана како да стигнам до таму ама вашата ароганција нема крај.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.594
Поени од реакции
3.163
Мене би ме интересирало колку би го коштало финансиски да стигне до таму?
 
F

FARANG

Гостин
Мене би ме интересирало колку би го коштало финансиски да стигне до таму?
Ако добро ги темпираш летовите може евтино да пројдеш. Клуч ти е летот Дубаи - Манила со Cebu Pacific.

https://www.cebupacificair.com/

Во јули лет од дубаи до манила, повраток во август ти е 320 евра. Колку би те коштало до дубаи треба да си видиш.. Ако не ти е важен терминот и ако пратиш малку подобро можеш да искомбинриаш карта за релативно ефтино. Себу пацифик не се емиратите, така да немај некој огромни очекувања за тоа како ќе биде летот ама цените им се ниски. За време на Рамадан се наоѓаат исто смешни цени Манила - Саудиска Арабија со Saudi Airlines. Друга евтина опција ти е да се снајдеш до Сингапур/Куала Лумпур/Бангкок па од таму да разгледаш други буџет компании до Манила. До овие 3 града стално се наога некоја поевтина карта од европа ако пратиш.[DOUBLEPOST=1397097238][/DOUBLEPOST]Макати - бизнис центарот на МанилаАлабанг Ајала - Како живеат арисократијата во Манила, ова се иначе рендом просечни сликички, затворениот дел на населбата е забранет да се слика, таму свој куќи имаат шеиците од Брунај и ред други светски фацки


Тондо - smokey mountin, неколку километри од Алабанг и Макати, мизерија... Прочитајте за smokey mountin, ме мрзи да пишувам

Фавелите во Рио се Вегас за ТондоМанила ноќен живот
Малку бокс во земјата каде бокс е спорт број еден 
Последно уредено од модератор:
F

FARANG

Гостин
Места за одмор Лапу Лапу (ова е дел од Себу Метро)


Боракај -white beach - најубавата плажа на светот каде пристап имаат обични смрнициЖурките навечер


Бохол - Чоколадните планини, менуваат боја зависно од годишното времеТагајтаи - вулканот е главната атракција


Аманпуло - Овде веќе обични смртници потешко, ова е местото каде идат на одмор светските фаци, Бора Бора и Малдивините одамна веќе не се во мода...

 
Член од
21 април 2013
Мислења
169
Поени од реакции
58
Фала за сите информации, можеби е глупаво да прашуваш ама на се од прилика не за толку лукзусен одмор туку просечен колку би коштало со се лет то таму и назад, смештај, јадење, пиење, ноќен живот од прилика некоја цена.
 
На врв Bottom