Како да ја разведам мајка ми од татко ми?

Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Доволно се големи за да се справат со своите проблеми, ти да си молчиш најарно ќе си поминеш.

Доколку си полнолетен/полнолетна тогаш имаш избор, стан под кирија и крај емисије.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
:cuc:Секоја чест уште ова го немав видено :cuc: Да ги разведел мама и тато , ами не си ги сакаш родителите? Сакаш разведени да ти се? Или швалерот на мама или швалерката на тато повеќе ти се допаѓа?
Кога ти се сере имаш 2 избора, да се посереш или да одиш во нужникот и да се искакаш без проблем?
За да некој напише такво нешто значи дека односите меѓу мајка му и татко му се на никакво ниво а тоа може да биде од повеќе причини ама тоа не е наша работа!
Што ќе ти е татко или мајка ако со прст не мрднал-а за својата фамилија?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
За брз, ефективен, и без галама развод, што треба да направам? Едноставно повеќе не се трпат, животот ми е како у војна, цело време само чекам од која страна ќе пукне...
Имаш ли баба?
Ако имаш идете кај нејзе.

У Македонија ваквите ситуации тешко се разрешаваат зошто обично жените се оставени на ватрометина немаат финансиска сигурност, а и у најголем дел од случаевите се без покрив на глава, мажите ова го знаат па го злоупотребуваат.

Ако имаш брат, сестра најдете некаква работа, било каква и помагајте и на мајка ти колку можете.

Развод не доаѓа у обзир.
Тоа е за луѓе слабаци, што немаат изградено цврсти ставови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Кога ти се сере имаш 2 избора, да се посереш или да одиш во нужникот и да се искакаш без проблем?
За да некој напише такво нешто значи дека односите меѓу мајка му и татко му се на никакво ниво а тоа може да биде од повеќе причини ама тоа не е наша работа!
Што ќе ти е татко или мајка ако со прст не мрднал-а за својата фамилија?
Се согласувам 10000000%. Сигурно повеќето од тука сте имале среќа да бидете дел од сложни семејства каде што најголема расправија било каква боја на четка за заби да купите. Така да немојте да викате дека не смее развод, не смее она, не смее ова. Се знае кај нас зашто не се разведуваат поголем број од луѓето - ради факторот „Што ќе кажат комшиите“.
Не сте и во кожата да знаете што претрпува секојдневно девојчето и не знаеме кој знае какви трауми има набилдано во неа. Не е трагедија да си дете на разведени родители, дури понекогаш, полесно е. Така да ќе ве замолам смешките да си ги задржите за себе и само ако имате некој асален совет да пишете на темава.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Девојко дали се покаја што ја отвори темава? Те нема да реплицираш. Мејби сфати дека овде совети не помагаат, не во вакви ситуации. Фамилијарните работи се едни од најтешките и може не знам многу за то, али знам дека некој од страна само ќе ја влоши ситуацијата. Твоите 23 години ( колку мислам дека ги имаш) те прават доволно зрела да сфатиш дека животот на никому не е розев. Твоите родители ти требаат и двајцата, да. И мислам дека ќе се повторам али твое не е да ги разведеш туку да се потрудиш (ако е тоа возможно) да останат заедно. Дали си помислила како после ќе се одвиваат работите? На полошо? Или, мејби на полошо... Се согласувам потполно со тие шо викат дека разводот е канцероген, бидејќи те поткопува одвнатре. И немој да мислиш дека ти судам , не. Мојот одговор погоре е мој и јас така би постапил ( некогаш). Само сакам да ти кажам дека одговорот нема да го најдеш овде. Не!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Се согласувам 10000000%. Сигурно повеќето од тука сте имале среќа да бидете дел од сложни семејства каде што најголема расправија било каква боја на четка за заби да купите. Така да немојте да викате дека не смее развод, не смее она, не смее ова. Се знае кај нас зашто не се разведуваат поголем број од луѓето - ради факторот „Што ќе кажат комшиите“.
Не сте и во кожата да знаете што претрпува секојдневно девојчето и не знаеме кој знае какви трауми има набилдано во неа. Не е трагедија да си дете на разведени родители, дури понекогаш, полесно е. Така да ќе ве замолам смешките да си ги задржите за себе и само ако имате некој асален совет да пишете на темава.
Џену дај не го тупи жити се !
Сепак тоа е одлука на нејзината мајка, нити е нејзина а уште помалку твоја. А ти си и во кожата да знаеш зашто посакува да се разведат, и колкави се всушност проблемите кој ги имаат нејзините родители ? Можеби е пекол но можеби се нај обични брачни не согласувања,пренапумпани и преувеличени од страна на разгалено детиште.
Ајде сега што праиме,ако е така ? Ова ти доаѓа исти курац како мајката или таткото на еден од сопружниците,да бараат начин како да ги разведат, бидејќи зетот или снаата не им се погодени, и дома има проблеми.
Мислам ма дајте со овие филозофии од калиброт леле колку само вие не знаете, знаеме ние и тоа многу добро, знаеме и дека и во секој брак имало кризи и проблеми и да некој од нас имаат гледано и многу поголеми караници и расправии од оние за „ четкички за заби“ но знаеме и за истрајноста,и за носењето и решавањето на роблемие.
Поентата е не е ова некоја врска па ајде сега „ не ми иде “ ке му раскинам, или од типот леле нечини дечкото на другарками,или сестрами кажете ми како да ги скарам како да направам да раскинат.
Е тогаш ке имаше овде викање колење бесење,како тоа девојчето да се дрзне да расипува врска.
А од друга страна обидот да ги разведе родителите „измаченото“ девојче е сосема во ред, па нели не сме знаеле ние како и било на нејзе.
И да те прашам, и ја знаеш ти ситуацијата нејзе? Го знаеш ставот на нејзините родители околу тоа прашање ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Џену дај не го тупи жити се !
Сепак тоа е одлука на нејзината мајка, нити е нејзина а уште помалку твоја. А ти си и во кожата да знаеш зашто посакува да се разведат, и колкави се всушност проблемите кој ги имаат нејзините родители ? Можеби е пекол но можеби се нај обични брачни не согласувања,пренапумпани и преувеличени од страна на разгалено детиште.
Ајде сега што праиме,ако е така ? Ова ти доаѓа исти курац како мајката или таткото на еден од сопружниците,да бараат начин како да ги разведат, бидејќи зетот или снаата не им се погодени, и дома има проблеми.
Мислам ма дајте со овие филозофии од калиброт леле колку само вие не знаете, знаеме ние и тоа многу добро, знаеме и дека и во секој брак имало кризи и проблеми и да некој од нас имаат гледано и многу поголеми караници и расправии од оние за „ четкички за заби“ но знаеме и за истрајноста,и за носењето и решавањето на роблемие.
Поентата е не е ова некоја врска па ајде сега „ не ми иде “ ке му раскинам, или од типот леле нечини дечкото на другарками,или сестрами кажете ми како да ги скарам како да направам да раскинат.
Е тогаш ке имаше овде викање колење бесење,како тоа девојчето да се дрзне да расипува врска.
А од друга страна обидот да ги разведе родителите „измаченото“ девојче е сосема во ред, па нели не сме знаеле ние како и било на нејзе.
И да те прашам, и ја знаеш ти ситуацијата нејзе? Го знаеш ставот на нејзините родители околу тоа прашање ?
Воопшто не го тупам. Можеби од искуство зборувам, од кај ме знаеш?
Не го знам ставот и не ги ни знам расправиите што се случуваат кај нејзе дома, исто како што и ти можеби не ја знаеш и не можеш да кажеш дека се расправии за баналности нели?

Убаво си кажува девојчето дека не може да истрпи веќе, веројатно што и да се случува е премногу за неа и очигледно и штети на психата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Воопшто не го тупам. Можеби од искуство зборувам, од кај ме знаеш?
Не го знам ставот и не ги ни знам расправиите што се случуваат кај нејзе дома, исто како што и ти можеби не ја знаеш и не можеш да кажеш дека се расправии за баналности нели?

Убаво си кажува девојчето дека не може да истрпи веќе, веројатно што и да се случува е премногу за неа и очигледно и штети на психата.
Добро , можеби тоа се нај обични расправии околу пари, околу домашни обврски итн итн од кај знаеш па ти што тоа девојчето не можело да истрпи веќе.и што тоа трпи ???? И што правиме ако е со лабилна психа, па неможе да истрпи затоа што мајка и се лути бидејќи татко и седи пред коперација и пие пиво ? Или се лути затоа што хрчи,или не сака да ги измие садовите? И да е многу пострашно не е нејзино да се меша,ако не и чини нека си оди од дома не да бара начин да ги разведе родителите.
Тоа е одлука на родителите не нејзина,а и да збориш од искуство се едно нити било твоја нити нејзина одлука,тоа да ви е јасно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Добро , можеби тоа се нај обични расправии околу пари, околу домашни обврски итн итн од кај знаеш па ти што тоа девојчето не можело да истрпи веќе.и што тоа трпи ????
Тоа е одлука на родителите не нејзина,а и да збориш од искуство се едно нити било твоја нити нејзина одлука,тоа да ви е јасно.
Епа ете де, истото те прашувам и јас тебе, откај знаеш па дека се баналности нејзините проблеми? Што ако е алкохоличар еден од родителите и не прима/не сака да прими никаква помош? Работата е што 80 посто тука ја нападнаа како тоа не смеело развод, не требало развод и разни пропратни работи.
Дај Боже да се расправиите за ситници и таа да претерува како што викаш ти.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Епа ете де, истото те прашувам и јас тебе, откај знаеш па дека се баналности нејзините проблеми? Што ако е алкохоличар еден од родителите и не прима/не сака да прими никаква помош? Работата е што 80 посто тука ја нападнаа како тоа не смеело развод, не требало развод и разни пропратни работи.
Дај Боже да се расправиите за ситници и таа да претерува како што викаш ти.
Абе и тоа да е, таа нема што да се меша во бракот на нејзините родители, што ако мајка и е садист па ужива во сето тоа ? цАко на мајка и, и е убаво,или на татко и тогаш она нема шо да бара начини да ги раздели одлуката е нивна.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Епа ете де, истото те прашувам и јас тебе, откај знаеш па дека се баналности нејзините проблеми? Што ако е алкохоличар еден од родителите и не прима/не сака да прими никаква помош? Работата е што 80 посто тука ја нападнаа како тоа не смеело развод, не требало развод и разни пропратни работи.
Дај Боже да се расправиите за ситници и таа да претерува како што викаш ти.
а кое е па тоа да ги разведува своите родители, нека си тера со животецо каков таков, мајкаму и татко му се тие кои ќе решат дали ќе се разведуваат или не. Зарем треба дозвола и од децата дали да се венчаат или разведуваат? Јас не знам и на форум вакви теми зошто постојат.... Кога овде нема совет овде само расправии помеѓу сосем трет членови ,а самиот член пиша и мистериозно исчезна како да го лапна Земјата... И уште еднаш ќе речам нема шо да се меша во бракот на неговите родители...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ако сакале да се разведат, уште 10 години пред да ја отвориш темава на кајгана ќе си била дете на разведени родители. ама сигурно подобро им е да се прокараат низ дома и после пред комшиите да се прават ко ништо да не било.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Абе добро неопходен е понекогаш, НО не е нејзина одлука тоа, нити пак има што да се меша она по тоа прашање.

Ако на родителите не им текнува на развод и не го разгледуваат тоа прашање,тогаш таа е најмалку компетентна да го разгледува истото.
Абе што си мислите ? Абе животот е борба, за се треба да се бориш, ништо не паѓа од небесата. Епа сега треба аслано да се запне за се да функционира во овие тешки времиња.
Токму така. Ним не им текнува дека во овој свет, фала Богу постои и опција РАЗВОД. И тоа не ми личи на ништо страшно, колку што ми е страшна помислата дека кога ке седнат две секунди заедно, јас треба да ги затворам ушите за да не ги слушнам нивните секој секој секој секој дневни глупости.
Лубов нема меѓу нив ( според мене), ма дури и кога би имало, луѓе со по 50 години би се откажале од таа лубов во замена за МИРОТ и СПОКОЈСТВОТО.

А што се однесува до тоа дека немам право да се мешам во нивниот живот, сметам дека имам и тоа како, пошто веќе 10 години сум приморана да гледам акционо-хорор-трилер-комични филмови у живо, секој ден.
И што ме иритира уште повеќе, е тоа што јас само кога ќе помислам дека ситуацијата дошла при крај, и несогласувањето го достигнало својот максимум, оние идат и "спијат" заедно ко млади гулапчиња, притоа заборавајќи на сета негативна енергија што претходно ja креираа у менеее. А другиот ден, истата приказна...ДЕФИНИТИВНО СУМ ЗА ДА СЕ РАЗВЕДАТ.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Токму така. Ним не им текнува дека во овој свет, фала Богу постои и опција РАЗВОД. И тоа не ми личи на ништо страшно, колку што ми е страшна помислата дека кога ке седнат две секунди заедно, јас треба да ги затворам ушите за да не ги слушнам нивните секој секој секој секој дневни глупости.
Лубов нема меѓу нив ( според мене), ма дури и кога би имало, луѓе со по 50 години би се откажале од таа лубов во замена за МИРОТ и СПОКОЈСТВОТО.

А што се однесува до тоа дека немам право да се мешам во нивниот живот, сметам дека имам и тоа како, пошто веќе 10 години сум приморана да гледам акционо-хорор-трилер-комични филмови у живо, секој ден.
И што ме иритира уште повеќе, е тоа што јас само кога ќе помислам дека ситуацијата дошла при крај, и несогласувањето го достигнало својот максимум, оние идат и "спијат" заедно ко млади гулапчиња, притоа заборавајќи на сета негативна енергија што претходно ja креираа у менеее. А другиот ден, истата приказна...ДЕФИНИТИВНО СУМ ЗА ДА СЕ РАЗВЕДАТ.
Ти си дефинитивно за во лудница или ако не ти се допаѓа ситуацијата каква што ти е во домот Марш у три лепе танананана, а тоа чим си се ебат луѓето значи дека бракот им е сеуште на здрави нозе.
А ти ако не ти одговара полнолетна си собери парталите и да те нема од таму, немаш ама ич никакво право да им се мешаш никој не те тера да ги трпиш чим си се трапат тие двајца ти можеш да си бутнеш прст у гз и да си свиркаш. Друга опција ти е да се иселиш трето нема.
Тие едноставно така си функционираат.
Мислам дека опцијата со прстот ти е најдобра :pos:А не си помислила дека баш ради тие караници, тие 50 годишни. со „СПИЈАТ ЗАЕДНО “ ? Дека баш тоа карање им го крева адреналинот па после џиха дорчо :vozbud:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Ти си дефинитивно за во лудница или ако не ти се допаѓа ситуавијата каква што ти е во домот Марш у три лепе танананана, а тоа чим си се ебат луѓето значи дека бракот им е сеуште на здрави нозе.
А ти ако не ти одговара полнолетна си собери парталите и да те нема од таму, немаш ама ич никакво право да им се мешаш никој не те тера да ги трпиш чим си се трапат тие двајца ти можеш да си бутнеш прст у гз и да си свиркаш. Друга опција ти е да се иселиш трето нема.
Тие едноставно така си функционираат.
Не се глупирај. Мислиш дека јас немам размислено за иселување? Можеби и единствената точка кај што се сложуваат моите родители е тоа дека јас морам да седам ДОМА. А разводот го гледам како нешто со што повеќе би им помогнала на нив, отколку на мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom